land daaraan niet vreemd acht. Voor 's Ko lings bezoek worden 21 en 28 Juli voor Dublin en Belfast tot beursvacantiedagen geproclameerd. Zeeroof en moord. Volgens een teiegram uit Hamburg is de geheele bemanning van een Engelsche stoomboot vermoord door inboorlingen van de Admiraliteitseilanden, in den Bismarck- archipel. De aanval werd gedaan, terwijl de schepelingen ruilhandel dreven en de inboorlingen maakte zich, nadat zij de bemanning overweldigd en gedood hadden, meester van alle wapens en schietvoorraad en zetten het schip op strand. De lading werd natuurlijk ook weggehaald. Ontsporing in Italië. Vrijdag-ochtend is de sneltrein van Napels naar Reggio di Calabria even buiten eerst genoemd station ontspoord door verkeerden wisselstand. Hoewel de machinist onmid- delijk stopte, sloegen drie waggons, waarvan twee derde klasse, onderstboven, waardoor een 15 personen gewond werden allen gelukkig slechts licht. Wapens in China. Met Augustus zal het verbod van invoer van wapens in China worden opgeheven. De vreemde gezanten berusten er in, omdat het verbod niets heeft uitgewerkt. Boven dien heeft de Chineesche regeering wapens noodig om de orde in het binnenland te handhaven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Juli 1903. Het verslag van de Arbeidsbeurs. Het verslag over de werking der ge meentelijke arbeidsbeurs van de oprichting 9 Dec. 1902 tot ultimo Juni 1903 is ver schenen. Na de mededeeling van de wijze waarop de verschillende aanvragen in de registers worden geboekt, wordt geconstateerd, dat omtrent den loonstandaard en de arbeids duur door de beurs nog geen overzicht kan worden gegeven, omdat deze gewoonlijk door de betrokkenen onderling worden geregeld. Als algemeen, ook hier voorkomend ver schijnsel wordt gemeld, dal vraag en aan bod voor »bekwame" werklieden in den aanvang weinig voorkomt. Een groot bezwaar voor het constateeren der werking van de beurs wordt genoemd het niet mededeeien van de resultaten wanneer vragers en bieders zijn samenge bracht. Het gevolg daarvan is bovendien in enkele gevallen teleurstelling voor volgende vragers of bieders. Ook dit schijnt een algemeen verschijnsel te zijn. Het overzicht vermeldt 176 gevraagde en 313 aangeboden werkkrachten, waarvan 72 voorzien door de beurs. Waar deze cijfers in de eerste 7 maanden van haar bestaan zjjn bereikt, concludeert het verslag tot de levensvatbaarheid der beurs. Het verslag eindigt met de volgende mededeeling van de commissaris. Ten einde het gebruikmaken van de Arbeidsbeurs onder de werklieden van verschillende beroepen te bevorderen,verzond ik op 27 Januari 1.1. een schrijven aan de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond en de afd. Schiedam van Patrimonium" als de grootste der hier bestaande werkliedenor ganisaties, die tevens patroons en werklieden omvatten, met het plan, om bij slagen mij successievelijk ook met andere werklieden- organisaties in verbinding te stellen. Van het bestuur van den R. K. Volksbond ontving ik een uitnoodiging tot een conferentie op 9 Februari, waarvan het gevolg was, dat eens per week een Ijjst van gevraagde en aangeboden werkrachten in het Volkshuis van den Bond wordt opgehangen. Van Patimonium ontving ik geen antwoord. Openbaar Slachthuis. De commissie, indertijd door den Raad benoemd, om over de wenschelijkheid en mogelijkheid der oprichting van een abattoir een onderzoek in te stellen heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie besloot na te gaan: lo. of de hygiënische toestanden in deze ge meente, zoo van de slachtplaatsen en vleeschbewaarplaatsen als de bodemveront reiniging van dien aard zijn, dat een voor schrift tot slachting in één slachthuis gebiedend noodzakelijk mag worden genoemd en 2o. of tegen het nut van een slachthuis opwegen de meer of minder zware financi eele offers, die eventueel de gemeente zou behooren te dragen. Eerst daarna meende de commissie de vraag onder de oogen te kunnen zien, of een op te richten slachthuis aan het slachten voor export dienstbaar kan worden gemaakt. De commissie mocht, dank zij de welwil lende tusschenkomst van Burgemeester en Wethouders, van de Gezondheidscommissie te dezer stede een zeer uitvoerig en hoogst belangwekkend rapport ontvangen inzake den toestand der slachtplaatsen en vleesch- winkels en de bodemverontreiniging als gevolg daarvan in deze gemeente. De slachtplaatsen zijn alle ad hoe nage gaan. Daaruit blijkt, dat de commissie van de 32 hier bestaande slachtplaatsen 7ruim voldoende, 4 even voldoende en alle andere onvoldoende acht. De toestand der vleeschwinkels vond de commissie ook over het algemeeo onvol doende. De commissie trekt uit het rappert der Gezondheidscommissie deze conclusiën a. De toestand der slachtplaatsen, vieesch- bewaarplaatsen en vleeschwinkels is onvol doende; oprichting van een slachthuis zal aan de verbetering van dien toestand zeer ten goede komenen b. de bodemverontreiniging wordt door de slachtplaatsen bevorderddoor andere oorzaken is zij echter reeds zoo groot, dat de oprichting van een slachthuis slechts zeer geringe verbetering zal brengen De vraag rijst nu of deze toestand alleen voldoende is om tot den bouw van een abattoir te besluiten. Zeker is bet dat door de oprichting er van, alle onvoldoende slachtplaatsen kunnen worden opgeruimd. Doch ook door toepassing van art. 17 der Hinderwet zou een aanmerkelijke verbete ring kunnen verkregen worden. Wat nu de financieele zjjde van het vraagstuk betreft kan men zich op tweeër lei standpunt plaatsen en wel lo. het slachthuis moet zichzelf bedruipenuit de gemeentekas mag niets worden bijbetaald; 2o. de uitgaven voor de stichting en de exploitatie moeten zooveel mogelijk uit de inkomsten gevonden worden; het tekort moet uit de gemeentekas worden bijgepast. De commissie is voor het 2e denkbeeld, daar het lo. zal leiden tot hooge slachtloo- nen en vermoedelijk veel geslacht vleesch zal worden ingevoerd, zoodat er minder zal worden geslacht' Zij wensch liever even matig slachtloon ais f3 voor een paard of rund; fl.75 voor een kaltf 1.50 voor een varken f 0.50 voor nuchtere kalveren, schapen, bokken sluiten, dan stelt de commissie voor Burge meester en Wethouders uit te noodigen om art. 17 der Hinderwet toe te passen en voor die slachtplaatsen nieuwe voorwaarden op te leggen. Alvorens te onderzoeken of het slacht huis ook is te benutten voor exportslachterij, wenscht zij eerst bovenstaande zaak beslist te zien. Arbeiderswoningen.. Voor allen die wenschen deel te nemen aan een voorloopige vereeniging tot bouw en verbetering van arbeiderswoningen, zal op Woensdag 22 Juli a. s. in »Musis" een vergadering belegd worden, waar van gedachten zal gewisseld worden over de plaats van den bouw, de soort van woningen, de inrichting der vereeniging. Daar zal ook de bestuurskeuze ter tafel komen. Wij vertrouwen, dat nog velen in de eerstvolgende dagen van den wensch hier boven bedoeld, zullen doen blijken. Door B. en W. dezer gemeente wordt aan den Gemeenteraad voorgesteld het helfiagspercentage voor de belasting naar het inkomen voor den dienst 1903/4 te bepalen op 3.85. Het vorige jaar bedroeg dit 4.35, zoodat de aangeslagenen in die belasting 0.5 min der betalen dan over het vorige jaar. Door B. en W. dezer gemeente worden bij den gemeenteraad aanbevolen, na over leg met de commissie voor de Gemeente- reiniging, ter benoeming van een op- zichter bij de gemeente-reiniging voorloopig voor een jaar 1. C. Dekker, tijdelijk opzichter bij de gemeente-reiniging alhier. 2. N. G. Slootweg, gemeente-veldwachter te 's-Graveland. 3. H. J. den Boer, werkzaam bij de Staatsspoorwegen te Utrecht. 4. A. de Haan, agent van politie alhier. Tot onbezoldigd inspecteur van politie is door den Burgemeester benoemd de heer J. Bergers, volontair bij de politie alhier. Zaterdag-avond is door de politie uit Leiden alhier aaigebracht de minder jarige G. V., die aldaar zwervende was aangetroffen. Tot schipper op de Pernisser sloep »Bur- gemeester Beijen" is benoemd Jan van Vliet in de plaats van schipper A. Koster, die als zoodanig bedankt heeft. Bij de te Vlaardingen gehouden herstem ming in het kiesdistrict III werd herkozen de heer W. van der Windt Wzn. (a. r.) Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 155 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 151, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 159 schepen, waarvan 6 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 157, voor Vlaardingen 1 en voor Maassluis 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 449, en het aantal netto registertonnen 646,579 meer dan tot op gelijken datum in 1902. De eigendommen voor de nieuwe lijnen van de Westlandsche stoomtram in het gedeelte 's Gravenzande— Hoek-van-Holland, werden grootendeels aangekocht en de aan besteding van dat deel wordt in het najaar van 1903 verwacht. Ged. Staten hebben bij de regeering op bespoediging aangedrongen omtrent de concept-overeeDkomst tusschen het Rijk en de Maatschappij. BINNENLAND. Tijdens het dejeuner bij den commissaris der Koningin in Limburg, waaraan, zooals bekend, ook heeft deelgenomen de gou verneur van de provincie Luik, die van Z. M. den Koning van België de opdracht had Hare Majesteit te complimenteeren, heeft H. M. de Koningin een dronk ingesteld op de gezondheid van den Koning van België. Vrijdag-morgen vroeg gingen vanOverschie met een Westlandsch vaartuig D. van den Berg en zijn 14-jarige broeder Leendert van den berg, wonende te O/erschie, naar 's Gravenhage. Daar, in het Zwaaigat, viel de hond van L. v. d. Berg overboord. Toen deze zijn hond wdde grijpen, viel hij zelf overboord en verdronk. Het lijk werd van onder het vaartuig opgevischt en is te half zeven 's avonds in de ouderlyke woning te Overschie overgebracht. of geiten. Overeenkomstig het verslag over den keu ringsdienst van vleesch over 1901 zou dan een bedrag kunnen worden ontvangen van pl. m. f17500. De commissie berekent de exploitatiekosten op pl. m. f 12000 a f 13000, terwijl voor rente en aflossing van het stichtingskapitaal berekend moet worden pl. m. f 11000, te zamen dus pl. m. f23000. De commissie, hoewel voorstandster van een openbaar slachthuis, wenscht zich zoolang de financieele zijde niet geheel bekend is van een beslist advies te onthouden, doch geeft in overweging haar een crediet te verleen om bijgestaan door een deskundige, planneo, teekeningen en kostenbegrooting te doen maken, opdat zij dan de resul taten van haar nader onderzoek en advies aan den Raad kan indienen. Mocht de Raad hiertoe niet kunnen be- Bij de firma G. B. 't Hooft te Rotter dam is verschenen »Naar Oostvoorne per Maasnymph, beknopte gids voor de reis van Rotterdam naar Oostvoorne." Niet alleen voor hen, die met de Maas nymph direct naar Oostvoorne reizen, maar ook voor hen, die over den Briel die meer en meer gezochte badplaats zoeken te bereiken, moet bedoeld boekje een ware gids geacht worden. Met achttien illustratiën en een kaart van den vaarweg voorzien, bevat het bovendien tal van wetenswaar dige bijzonderheden voor hen die korter of langer tijd aan of bij het Oostvoornsche strand willen vertoeven. Het is in den boekhandel en bij den uitgever G. B. 't Hooft, Haringvliet 99 Rotterdam, te verkrijgen. Zaterdag namiddag is in de machinale stoomtouw-slagerjj der firma Jan Hoos aan den 's Gravenweg te Oud-Kralingen (gemeente Rotterdam) de 80-jarige patroon de heer P. M. Hoos, met het lichaam bekneld geraakt tusschen de machine. Het hoofd werd verbrijzeld. Twee doktoren constateerden den dood. De nieuw benoemde kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin graaf Lowio Wolff Metternich te Arcen bij Venlo, is geboren te Gracht in Pruisen, doch genaturaliseerd als Nederlander. Hij is een broeder van den Duitschen gezant te Londen en behoort als rijksgraaf tot den hoogen Duitschen adel. Te Delfzjjl ziet men met groote belang stelling de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, voorloopig vastgesteld op 29 Juli, te gemoet. Reeds worden overal plannen omtrend rijtoeren, boottochten enz. besproken en aan de hand gedaan. Men verwacht echter, dat in de vergadering van den Raad dezer gemeente, bepaalde voor stellen aan de orde zullen komen en mogelijk hier en daar gewijzigd en aangevuld zullen worden aangenomen. Een paar dagen te voren zullen de hofrijtuigen en paarden aankomen en in het stationskoffiehuis Wilhelmina" onderdak vinden. Er schijnt eenige kans te bestaan dat H. M. de Koningin persoonlijk het Amster- damsch Sanatorium, op de gronden van Craailo, komt openen. Vermoedelijk zou dit dan in het begin van Augustus geschieden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 22 Juli en van den minister van Oorlog op Donderdag 23 Juli e. k. niet plaats hebben. De ziekte ran Z. H. den Paus. Men meldt ons uit den Haag Het gister-avond 9.15 u. uit Rome door kardinaal Rampolla aan de Internuntiatuur verzonden telegram luidt: De toestand van merkelijke vermindering van den H. Vader duurt voort. Ten gevolge eener vergissing van een der liberale bladen liep hier ter stede gisteren het gerucht, dat de Paus overleden was. Dientengevolge werd de Internuntia tuur bestormd met verzoeken om inlichting terwijl heden ochtend nog sommige wmkels een onjuist bulletin hadden hangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2