Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Vrijdag 24 Juli 1903. iNö. 7656. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT BLAD) Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTEUTIËNs Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEEICIEELE BERICHTEN. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid Holland, 's Grav«nhage, den 2isten Juli 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd, PAT1JN. Hengstenkeurliigen. Door Gedeputeerde Staten dozer provin- is besloten, aat ae gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten tmnste 2£ jaar in het najaar van 1903 voor Zuid-Hoiiand zullen gehouden worden te Leiden op 27 October. Dordrecht 28 Rotterdam 29 Heenvliet 30 Dirksland 31 Lischrijvingsbiljetien voor de keuringen zullen op vracütvrije, schriftelijke en ondergeteekende aanvragen aan eigenaars en houders van hengsten verstrekt worden door den secretaris der provinciale regelmgs- commissie, den heer J. H. van der Torren te Gouda. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 Juli 1903. Het overlijden des Pausen. Na het overt ij den. Het stoffelijk overschot van den diep betreurden paus Leo XIII lag gisteren nog in het Vaticaan en zou waarschijnlijkeerst 's avonds naar de St. Pieterskerk worden overgebracht. Behalve door de edelgarde wordt daarbij voortdurend de wacht ge houden door eere- en geheim-kamerbeeren. De poenitentiarii der St. Pieterskerk bidden in het aangrenzend vertrek. Vele personen worden tot het lijk toegelaten tot den voetkus, doch alleen met bijzondere toe stemming van den majordomus. In alle Pauselijke vertrekken zijn de luiken en gordijnen gesloten en overal branden was kaarsen. Het lijk des Pausen is, gekleed in de witte toog met zijden sjerp, het roode manteltje, roode pantoffels en de bisschop pelijke mijter op het hoofd. Aldus gekleed werd het in de troonzaal te praal gelegd. Gisteren zouden de leden van het diplo- matencorps bij den H. Stoel, de leden van den adel en de pauselijke hofhouding langs het lijk defileeren. Nadat de directeur der Vaticaansche musea, Galli, een zeer goed geslaagden gipsafdruk van het gelaat en de rechterhand des Pausen genomen had, werd het lijk eergisteren-middag drie uren naar de ge- heime anti-chambre overgebracht, waar te vijf uren de balseming verricht werd door LappoDi, geholpen door diéns zoon en vijf andere geneesheeren, die nogmaals de diagnose van 's Pausen ziekte constateerden. De Voce della Verita deelt in haar bericht over de lijkopening nog mede, dat bij het openen van de borstholte een vloei stof gevonden werd, die de aanwezigheid van borstvliesontsteking bevestigde. De on derste kwab van de rechterlong was verhard. In bet protocol van de balseming werd nog aangeteekend, dat de bij 's Pausen leven ge stelde diagnose van longontsteking met borstvliesontsteking door de lijkopening bevestigd is. Het hart des Pausen werd, volgens oud gebruik, in een terra cotta urn geplaatst en deze verzegeld,'s nachts door den maestro di camera, vergezeld van andere hoog- waardigheidsbekieeders, overgebracht naar de kerk van den H. Vincentius nabij het voormalig pauselijk paleis het Q ïirinaai en daar aan de rechterzijde van het hoofd altaar ingesloten. De St. Pieterskerk wordt gereed gemaakt om daar twee dagen lang het stoffelijk overschot des Pausen ten toon te stellen in de kooi kapel van St. Julia. Dinsdag-avond is het particuliere tes tament des Pausen door kardinaal Oreglia geopend. Executeurs zijn de kardinalen Rampolia, Mocenni en Cretoni. Woensdag-namiddag heeft prins Marco Antonio Colonna, assistent van den pause lijken troon, zich met de graven Camille en Richard Pecci naar het gemeentebestuur begeven om de akte van overlijden van den Paus te teekenen. Het drietal werd ont vangen door den burgemeester. De secretaris van de generaal junte provinciale te Rome heeft een telegram van rouwbeklag aan kardinaal Oregha gestuurd. Het bericht van 's Pausen dood verwekte, zoodra het bekend was, groote verslagenheid onder de bevolking van Carpineto (de geboorteplaats van den Paus). De gemeente raad is bijeengeroepen om te beraadslagen over de aan de nagedachtenis des Pausen te brengen hulde. Uit Parijs wordt gemeld, dat de begra fenis van paus Leo behalve door den gezant Nisard, ais vertegenwoordiger der Franse he republiek, nog door twee officieren van het militaire huis van president Loubet bijge woond zal worden. De jachtpartijen, die voor het Oostenrijksch- Hongaarsche Hof beraamd waren, zijn uitgesteld. Het heeft te Weenen de aan dacht getrokken, dat graaf Nigra, de Italiaansche gezant, een bezoek gebracht heeft aan kardinaal Taliani, pro-nuntius aldaar. De voorbereiding van het Conclave. De te Rome vertoevende kardinalen en zij die reeds Rome hebben kunnen bereiken, traden eergisteren ochtend in als teeken van rouw violetkleurig gewaad, de Consis toriezaal van het Vaticaan binnen om de eerste vergadering tot voorbereiding van het Conclave te houden. In deze vergadering, die tot 1274 uren duurde, werd de visschersring, het zegei van den overleden Paus, verbroken. Na de vergadering ontvingen de kardinalen in dezelfde zaal de gezanten van Oostenrijk, Frankrijk, Spanje en Portugal, die de be tuiging van deelneming hunner regeeringen overbrachten. Daarna werd kennis genomen van een ontzaglijke menigte ingekomen telegrammen. Volgens in deze vergadering genomen besluit werd onmiddellijk overgegaan tot de noodige bouwwerken voor het conclave. In den hot van Damasus worden alle toe gangen dichtgemetseld en in het Vaticaan ongeveer 65 vertrekken tot kamers voor de kardinalen met hun secretarissen ingericht met één gemeenschappelijke eetzaal. In de Sala Ducale en dedPaulinische kapel worden altaren opgericht voor het lezen der H. Mis. De stemmingen hebben plaats in de Sixtijnsche kapel, aan welker wanden zetels voor de kardinalen worden aangebracht. Er wordt des morgens en des avonds zitting gehouden, het eerst op Zaterdag 1 Augustus, want Vrijdag-avond 31 Juli za' het conclaaf een aanvang nemen. Tot dat een Paus gekozen is, worden van nu af eiken avond van 8 tot 9 uur de klokken geluid. Volgens nader bericht werkt men in de Sixtijnsche kapel aan de stemmingszaal voor het conclaaf. Men richt er 64 tronen op met boven eiken troon een baldakyn, daar iedere kardinaal geacht wordt de paHselijke macht te vertegenwoordigen, zoolang er geen paus gekozen is. Mgr. Merry del Val, die eergisteren tot secretaris van het Consistorie gekozen is hij zal tevens secretaris van het con claaf zjjn en wordt daarna volgens gebruik tot kardinaal benoemd, is pas 38 jaar oud. Hij is te Londen geboren, waar zijn vader secretaris van bet Spaanse he gezantschap was (later Spaansch gezant bij den H. Stoel); zijne moeder was een Engel - sche. Merry del Val zal het jongste lid van bet H. College zijn. De Italiaansche regeering heeft aan de spoorwegmaatschappijen gelast aan de kardinalen, die uit het buitenland komen, gereserveerde waggons ter beschikking te stellen. Koning Eduard in Ierland. Te Dublin antwoordend op de hem aangeboden adressen, zeide de Koning ver heugd te zijn te hooron van den nieuw ontwaakten geest van koop en onderneming onder het Iersche volk, welke vol belofte is voor de toekomst. Het zou een bron van diep geluk voor hem zijn, indien zijn regeering samenviel met een nieuw tijdvak van socialen vrede en van vooruitgang van handel en nijverheid in Ierland. Fransch bezoek in Engeland. Vele leden van de Fransche deputatie uit het parlement hebben gister-namiddag te Londen de parlementsgebouwen bezichtigd, begeleid door Engelsche parlementsleden van verschillende richting. Gister-avond hebben zij gegeten in het Lagerhuis met het commercial comittee uit het parlement. Sir W. Houldswouth presiteerde. Onder de aanzittenden waren Balfour, Cnamberlain, Cranbourne, Gerald, Balfour, sir C. Dilke, Campbell Bannerman en veie andere parle mentsleden. In den loop van den avond werd een hartelijk telegram aan president Loubet gezonden. Uit OostenrijkHongarije. In het huis van afgevaardigden te Boe dapest heeft graaf Apponyi verklaard den minister president Khuen Hedervary te zul len steunen. Hij zal meegaan met iet regeeringsprogram van den nieuwen minis ter-president en keurt diens inzichten in de oplossing der crisis goed. Ook beschouwt hij de vermeerdering van het contingent als noodzakelijk. De nieuwe regeering in Servië. Daar Engeland tot nu toe geweigerd heeft betrekkingen aan te kooopen met de Servische regeering, heeft Peter besioten het Servische gezantschap te Londen op te heffen. In het beruchte zesde regiment infanterie heerscht een volslagen muitersgeest. Vooral de onderofficieren zijn woedend, wijl de nieuwe regeering zoo slecht hun helden daden beloont. Pater I, hierover zeer ontstemd, heeft aan de hoofdofficieren een vertrouwelijke mededeeling gezonden en voor de troepen een dagorder uitgevaardigd. Uitbarsting van den Vesuvius. De Vesuvius is weer geweldig aan het ontploffenhet doet denken aan de ont ploffingen, welke de vuurspuwing van 1878 voorafgingen. Napels loopt geen gevaar, daar de lava den kant van Pompeji uitgaat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juli 1903. Arbeiderswoningen. De vergadering gisteren-avond in j> Musis Sacrum" belegd voor alien die belangstellen m het stichten van arbeiderswoningen, was door circa 40 personen bezocht. De voorzitter, da heer M. C. M. da Groot, NIEUWE SCHIED Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 16den Juli 1903, no. 2 Gelet op art. 11 der wet van den 18den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar worden geopeud op Zaterdag den rsten Augustus aanstaandeen dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15» ütt d, f en h, der wet op de jacht en vis3cberij is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de be paling van art. 1 van bet Reglement op de uitoefening iacbt en viascherij in deze Provincie, krachtens ^elke die jachten niet anders mogen plaats hebben 1 ^an&8 ^®t water, mitsgaders op moerassige En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aaugeplakt, waar zulk te deen ge bruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandscke Staatscourant worden geplaatst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1