Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 25 Juli 1903. So. 7657. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderljjke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYERZICHT. 24 Juli 1903. Het overlijden des Pausen. De plechtige overbrenging naar St. Pieter. De overbrenging van het stoffelijk over schot van den immer betreurden Paus Leo naar de Vaticaansche basiliek heeft eergis teren met de meeste plechtigheid plaats gehad. Om acht uur werd het lijk van den Paus naar St. Pieter gedragen. Alle zalen, gangen, loggia's en trappen van het Vaticaan, waar de rouwstoet moest doortrekken, waren met kaarsen verlicht. In de Sala Ducale en Sala Regia waren enkele honderden per sonen toegelaten, voorzien van speciale toegangkaarten van den majordomus. De heeren waren in rok, de dames in het zwart met zwarte sluiers. In de zalen werd de orde bewaard door de Pauselijke Zwitsers en de Palatijnsche garde, welke laatste en haie waren opgesteld in twee rijen. De larige stoet trok voort onder liturgisch gezang, welk gezang reeds van verre den stoet aankondigde en diepe ontroering wekte. Ten tien minuten voor half negen kwam de stoet de Sala Ducale binnen voorafge gaan en gevolgd door de Zwitsersche garde. Aan het hoofd gingen de pauselijke stal knechten gekleed in hun rood damasten costumes en dragende brandende toortsen. Op hen volgden de poenitentiarissen van de Vaticaansche basiliek, de sacristijn en de sub-sacristijn in mantel en stola met bran dende kaarsen. Daarna kwam het praalbed met het lijk gedragen door de draagstoel dragers en omringd door de ieden van de adelwacht en officieren van de pauselijke lijfwacht met brandende fakkels. Onmiddellijk achter het lijk schreed de familie Pecci, gevolgd door de kardinalen twee aan twee naar hun ouderdom, voorop de kardinalen Oregiia en Vannutelli, deken en subdeken van het H. College. Alle kardinalen droegen ten teeken van rouw paarse gewaden. Iedere kardinaal werd gevolgd door zijn secretaris, die een bran dende fakkel droeg. De stoet der kardinale n werd begeleid door een eerewacht van de edelwacht en de Zwitsersche lijfwacht. Na het H. College kwamen de majordo mus, de opper-kamerheer, de geheim kamerheer,de assistenten van den Pauselijke n troon de maarschalk van het conclaaf en het diplomatencorps in gala-costuum. Een peloton Zwitsersche lijfwachten en Pauselijke gendarmes sloot den stoet, waarbij zich nog aansloten de huisbedienden van den Paus, bet personeel van het Apostolisch paleis, luidop biddend. De Palatijnsche garde presenteerde het geweer bij het voorbijgaan van het Pauselijk overschot en de leden van het H. College. Alle personen in den stoet, met name de kardinalen en de pause lijke hofdignitarissen, die het bijzonder vertrouwen van den overledene genoten, waren zichtbaar bewogen. Een groot aantal weende. Langzaam schreed de stoet door de Sale Ducale en de Sala Regia en daalde de trap af, die naar de H. Sacramentskapel in de Vaticaansche basiliek leidt, waar men tegen kwart voor negen aankwam. De stoet trok binnen door de hoofddeur. Het was een roerend en grootsch schouwspel. Aan de deur gaf mgr. Pericoli de eerste absolutie. Het lijk werd opgewacht door het geheele kapittel der basiliek, dragende brandende kaarsen. De ontzaglijke St. Pie terskerk was geheel verlicht met electrisch licht. De stoet schreed voort tot aan het confessie-altaar, waarvoor het lijk werd gezet op een katafalk, onder het zingen der gebeden door de Juliaansche kapel. De familie Pecci schaarde zich aan 'den eenen kant van het altaar, de kardinalen aan den anderen, achter hen de verdere clerus en de hoogwaardigheidsbekieeders. Mgr. Cap- peielli sprak daarna de tweede absolutie uit. Vervolgens trokken de kardinalen zich terug en ging het kapittel de sacristie weer binnen, terwijl het iijk, omringd door Zwitsers en edelwachten en gevolgd door waardigheidsbekleeders, werd overgebracht naar de H. Sacramentskapel, waar het werd nedergelegd op een praalbed met zes kaarsen er om heen. Het lijk werd voor het hek geplaatst. Volgens de Tijd werd echter niet het oude gebruik gevolgd er de voeten door te doen heen steken, zoodat de geloovigen ze niet konden kussen en slechts langs het lijk konden defileeren. Toen het lijk de basiliek werd binnen gebracht, begonnen de doodsklokken te luiden en bleven dit doen, tot de plech tigheid om kwart over negen was afge- loopen. Op het St. Pietersplein was het zeer druk tijdens de plechtigheid. Gisteren-ochtend werd het publiek in de kerk toegelaten. Men schatte, dat er toen van 6—8 uren reeds circa 150UO personen voorbij het lijk defileerden, zoodat over den geheelen dag een enorm groot aantal menschen daar moet gepasseerd zijn. In de St. Vincentiuskerk, waar de inwen dige organen des Pausen volgens gebruik werden bijgezet, rechts van het hoogaltaar, zal een marmeren inscriptie, 's Pausen naam, geboorte-, verkiezing- en sterfdag ver melden Na het overlijde n. De Osservatore Romano zegt, dat de Congregatie der kardinalen voor de begra; fenis van den Paus Zaterdag-avond zal plaats hebben Kardinaal Kopp is aangekomen. Dertig kardinalen hebben gisteren aan de vergadering deelgenomen. Het Giornale d' Italia deelt mede, dat de congregatie ook gehandeld heeft over de nota te zenden aan het corps diplomatique. Verscheiden kardinalen gaven als hun meenmg te kennen, dat men in de nota niet moest nalaten te protesteeren, maar dat het protest moest worden ingekleed in gema tigde bewoordingen. Volgens hetzelfde blad beslaat het testament van den Paus 36 bladzijden. De Paus zou er zijn raad in hebben neergeschreven over de wijze waarop de kerkelijke politiek in het ver- volg gevoerd moest worden. Verder zou het stuk zedelijke raadgevingen bevatten en verklaringen op gebied van godsdienst en politiek. Kardinaal Oregiia heeft in de vergadering kardinalen voorlezing gedaan van 's Pausen testament, dat door Leo XIII met eigen hand in 1901 is geschreven, w a a r b ij Z. H. geheel zijn vermogen aan de Kerk vermaakt, wijl de belan gen zijner familieleden vol doende verzekerd zijn. De keuze van mgr. Merry del Val tot sec-etaris van het consistorie is geschied we gens zijn uitgebreide kennis van de gebruiken der Europeesche hoven en het gemak om zich in vreemde talen uit te drukken. Mgr. Merry del Val is pas 38 jaar oud. Vooral uit de beschouwingen der Fransche bladen blijkt hoe grooten indruk het over lijden des Pausen op dit wnfte maar fijnge voelige volk heeft gemaakt. Ook de meest anti-clericaie bladen hebben hun gewone schetterstoon gedempt, schrijven zelfs in het geheel niet tegen de Kerk, maar geven afbeeldingen van den H. Vader, de St. Pieterskerk enz. De Figaro schrijftPolitike fouten wreken zich steeds. Degenen, die nog onlangs de oprechtheid van het opperhoofd der Kerk in twijfel trokken, zullen thans begrijpen wat Hij voor Frankrijk is geweest, wiens geduldige toegevendheid en vriendelijke voorzichtigheid nog onlangs door het geel- boek werden in het licht gesteld. De Matin wijst met dankbaarheid op betgeen paus Leo XIII voor de erkenning der republiek heeft gedaan en noemt zijn arbeid die van een Titan. Gedurende de vijf-en-twintig jaren dat hij de wereld regeerde, is er geen woord van haat, geen dreigend gebaar van hem op te teekenen. Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Cranborne gisteren van de regeeringstafei gezegd, dat met Rusland nader van gedachten gewisseld was ten aanzien van Afghanistan. Bij de beraadslaging over de buitenland- scbe zaken keurden verscheiden sprekers de houding der regeering tegenover Duitsch- land ten sterkste af. Cranborne antwoordde, dat Duitschland vroeger erkend had, dat de fiskale betrekkingen van Engeland tot zijn koloniën een huishoudelijke aangelegenheid vormden. De houding der regeering bij de onderhandelingen over een handelsverdrag met Duitschland zou zoo tegemoetkomend zijn als men maar kon verlangen. Cham berlain verklaarde hoe de regeering de zaak van het Canadeescbe tarief ter hand had genomen r.a vier jaren werkeloos gebleven te zjjn. Na Duitschlands bedreiging hebben wij, zeide Chamberlain, te verstaan gegeven, dat wij zulk een ongelijkmatige behandeling niet zullen toelaten, wij zullen al het mogelijke doen om deze te beletten. Het doet mij genoegen, te kunnen gelooven, dat onze verklaringen, waarmede het gros van het Bntsche volk instemde, hun uit werking niet hebben gemist. Wij zijn nu uitgenoodigd geworden tot onderhandelingen te dezer zake, die waarschijnlijk tot een bevredigender uitkomst zullen leiaen dan de vroegere onderhandelingen. In den loop der verdere beraadslaging zei Cranborne met betrekking tot Mant- sjoerije nog, dat, als Rusland geneigd was, het noodige gewicht te hechten aan de, rechten, die ons krachtens de verdragen toekomen en aan onze handelsbelangen, het niet1 zou bevinden, dat wij afkeeng zijn om tot een schikking te geraken. Fransck bezoek ia Engeland. Alle redevoeringen aan het feestmaal eergister-avond aan de Fransche afgevaar digden te Londen aangeboden, gewaagden van de toenemenden vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk. Er werd verklaard, dat er voor de toekomst weinig grond bestond van ernstige moeilijkheden tusschen beide landen. De bladen bevatten artikelen met geluk- wenschen Voor de gelegenheid. Zij verklaren, dat de betoogir.g in het Lagerhuis haar gelijke niet heeft in de geschiedenis. De joden in Rusland. Volgens Russische correspondenten van de Times zou v. Piehve onlangs aan een deputatie van joden gezegd hebben, dat de Russische regeering zich genoodzaakt zou zien, zeer streng legen de joden op te treden, tenzij de joden de regeering minder dwarsboomden. Zoo noodig zouden zelfs voor joodsche kinderen de scholen gesloten worden en de joden in grooten getale over de grens worden gezet: kortom, mee zou hun het ieven in Rusland ondragelijk maken. De toestand in den Balkan. De Macedonische kwestie blijft nog steeds aan de orde van den dag. Nadat alle middelen van verzoening in het werk gesteld waren tegenover de opstandelingen op het eiland bij het Ama* tovomeer, hebben de Turksche troepen gebruik gemaakt van hun geweren en kanonnen. De bende werd vernietigd. Honderd-vier en twintig lijken zijn op het meer drijvende gevonden. Het Turksche ministerie van oorlog heeft strenge bevelen uitgevaardigd aan de provinciale overheden om de Bulgaren NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1