zooveel mogelijk te sparen, hen te ontwa penen en wie zich overgeeft dadelijk in vrijheid te stellen. De gezant van Frankrijk heeft zijn ge loofsbrieven bij den koning van Servië inge diend. Amerika en China. Naar de Times uit Shangai verneemt, heeft Tsjang tsji-toeng verzekerd, dat de onderhandelingen over het handelsverdrag met Amerika heropend moesten worden. Men meende, dat die onderhandelingen reeds afgeloopen waren, maar volgens den onderkoning zyn nog eenige wijzigingen noodzakelijk. De overstrooming in Silezië. De overstrooming in Silezië wordt steeds steeds ernstiger. De militairen doen al hun best om de dammen en dijken te herstellen en de Oder te houden binnen de oevers, doch meest zonder succes. In het dorp Langenbruck, bij Neisse, zyn zestien huizen weggespoeld zonder een spoor na te laten, terwijl 23 woningen in puin zyn gevallen. In een bede om hulp wordt gezegd, dat 20,000 inwoners in de verschrikkelijste ar- moerde verkeeren en dat de schade toege bracht aan landbouw en veeteelt onbere kenbaar is. Werkstaking te Bakoe. Uit Bakoe wordt aan de Daily Mail gemeld, dat onder het werkvolk der olie maatschappijen eene algemeene werkstaking is uitgebroken. De stakers zijn oproerig en vernielen veel. Troepen worden verwacht de overheid laat den staat van beleg afkondigen als de rust niet spoedig hersteld is. De landverhuizing in Amerika. In de Amerikaansche pers wordt de thans geldende wet op de landverhuizers scherp aangevallen, naar aanleiding van het pas verschenen jaarverslag, dat een millioen landverhuizers vermeldt over het jaar eindigende 30 Juni 11., meerendeels onge- wenscht volk uit Zuid Europa. De bladen dringen aan op maatregelen om die lieden te weren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Juli 1903. Algemeene Bouwdag. Van hoogst eerbiedwaardige zijde wordt ons verzocht de katholieke lezers van ons blad aan te sporen, om, evenals bij het overlyden van Paus Pius XI z.g. gedaan is, ook thans een algemeenen rouwdag te houden over den dood van Paus Leo XIII. Daarbij wordt in overweging gegeven lo, als daartoe bestemd den dag te kiezen, waarop te Rome het stoffelijk overschot voorloopig zal worden bijgezet, van welken dag de datum nader zal worden gepubli ceerd en 2o, het rouwbetoon te doen bestaan in het uitsteken van de Nederlandsche vlag, halfstok bevestigd, en zooveel mogelijk in het sluiten van winkels en huizen. Wij vertrouwen, dat aan deze uitnoodiging tot openbaar rouwbetoon, van zoo hoogst eerbiedwaardige zijde gedaan, wel gevolg zal worden gegeven. Door den Burgemeester werd heden in de Raadsvergadering medegedeeld, dat hij zich na bekomen verlof vanaf 25 Juli tot en met 22 Augustus buiten de gemeente zal begeven. secretaris den heer mr. A. F. Victor Sickenga, thans secretaris te Harlingen. Tot schouwer over de distilleerketels is in de plaats van den heer B. C. Breukelman overleden, door B, en W, dezer gemeente benoemd, voorloopig voor den tijd van een jaar, de heer H. Töns. Vannacht is door de politie alhier aan gehouden de schippersknecht F. S, die uit baldadigheid twee glazen vernielde van een lantaarn bij een afsluiting op straat ge plaatst. De man is heden-middag weder ontslageD. Heden-middag zijn door de politie aange houden de twee gebr. O., die trachtten tin te verkoopen, vermoedelijk afkomstig van den bekenden diefstal aan de stearine- kaarsenfabriek nApollo". Daarna is door de politie het geheele bedrag in tin in beslag genomen. De zaak wordt verder onderzocht. Dezer dagen maakten wij melding van een dienstmeisje uit Schiedam, die bij on geluk de reis naar Engeland had moeten medemaken. Nader blijkt, dat het geen dienstmeisje uit Schiedam was, maar eene juffrouw, die thans te Vlissingen woont en jaren geleden dienstbode was bij mevrouw K, Laatstgenoemde wilde haar zuster in Engeland bezoeken en had nu aan haar vroegere dienstbode, mej. W., te Vlissingen, verzocht haar van den trein te willen halen en haar bij de inscheping behulpzaam te zijn Op de boot waren zij in een druk gesprek geraakt en hadden daarbij niet opgemerkt, dat de boot reeds in beweging was. Vandaar de onvrijwillige reis van mej. W. (Tel.) De chr.-hist. kiesvereeniging te Rotterdam heeft besloten bij de aanstaande stemming voor den gemeenteraad in Rotterdam II aan te bevelen de heeren Visser, Ketelaar en Van de Vyver. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van D. Wissink, ook genoemd Niessink, ongeveer 62 jaren. Hij wordt vervolgd ter zake dat hij, voorgevende aan de gading- makenden planten te leveren, in werkelijk heid aan hen afleverde een door hem in een bloempot gestoken tak van een plant, die hij omwonden had met lappen, waarover en waaromheen hij koolasch en aarde had verspreid en aan welken tak hij met spelden eenige bloemknoppen kunstig had vastgehecht. De Hollandsche trawler Noordzee is gezonken op de hoogte van Hoek van Holland. Zij heeft op een wrak gestooten. De equipage is te Vlissingen geland door de stoomboot Kamma. De gemeenterekening, welke heden bij den Raad is ingekomen,bedraagt in ontvangst f 1619488.81,in uitgaaf f 1447948.825,sluiten de dus met een batig saldo van f 171539.985. Heden-morgen is door den heer P. C. M. Jansen de verklaring bij B. en W. ingezonden, dat door hem de benoeming tot lid van den raad wordt aangenomen; hiermede wordt dus eene nieuwe verkiezing vermeden. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden benoemd tot gemeente- Door de directiën der gistfabriek, olie- fabriek en lijmfabriek te Delft is besloten dat, ofschoon de voorbereidende maatregelen reeds genomen waren, dit jaar de viering van den »Gemeenschapsdag" door het personeel der fabrieken niet zal plaats hebben wegens ziekte en het verblijf buitenlands van den heer J. C. van Marken. De gemeenschapsdag is de herdenkinsdag der stichting van het gebouw »de Gemeen schap" en wordt telken jare luisterrijk gevierd. Hij valt samen met den verjaardag op 30 Juli van den heer Van Marken. Naar men verneemt, zal de Byzantijnsche koepel op de brug nabij de Peperstraat te Delft eenigen tijd blijven staan en wel tot de inauguratie van de nieuwe leden van het Delfsch Studentenkorps. Bij feestelyk- heden zal de koepel geïllumineerd worden, Te Delft vervoerde een zekere P. H. een wagen met gras, welke de aandacht der politie trok. Bij onderzoek bleek dat onder het gras een koe met afgesneden nek ver borgen lag. Niet alleen door de politie maar ook door rijksambtenaren is wegens ont duiking der wet op de accynzen proces verbaal opgemaakt. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Juli. Aan de orde was het wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent den Suikeraccijns. De minister van Financien, de gemaakte opmerkingen in het Eindverslag beantwoordende, betwistte, dat door hem rechtstreeks of zijdelings, verlaging van den suikeraccijns m uitzicht is gesteld. Voorts zette de Minister uiteen, dat de cijfers omtrent den accijnsopbrecgst in andere landen krioelen van fouten, zoodat de daarop gebouwde conclusie wei onjuist moet zijn. De Minister herhaalde, dat er voor hem thans geen aanleiding bestaat verlaging van den suikeraccijns voor te stelien. De Minister herhaalde zijne verklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dat hij het zijn plicht zou rekenen heffing van surtaxe voor te stellen, wanneer blijkt, dat onze suikerindustrie zich anders niet handhaven kan. De heer Van den Biesen deed den Minister opmerken, dat de cijfers in bet eindverslag ontleend zijn aan de Handelingen der Tweede Kamer, waar de Minister ze niet heeft tegengesproken. Spreker wees er verder op, dat de suiker fabrikanten geen geld meer zullen krijgen bij den onzekeren toestand die bestaat, om hun werkzaamheden uit te breiden en der concurrentie het hoofd te bieden. Met klem kwam hij er tegen op dat de Minister weigert om surtaxe te heffen. Eén gulden surtaxe ware al voldoende geweest om de vreemde suikers te weren zonder dat iemand er door gedeerd zou worden. 's Ministers houding moge in den smaak vallen van de freetraders, zij valt volstrekt met in den smaak van de bewoners van Brabant en van spreker en vele van zijn politieke geestverwanten zoowel hier als in de Tweede Kamer. De heer R a h u s e n kwam op tegen de achterstelling der Koloniale suikers bij de Nederlandsche door een eventueele helling van surtaxe. De heer Bultman bepleitte een accijnsverlaging ook in het belang der jamiabncatie en bestreed een surtaxe, waar door kunstmatige prolecue wordt geschapen. De Minister zeide toe, dat een onder zoek naar den toestand der suikerindustrie zou aanvangen dadelijk na aanneming van het wetsontwerp. Het wetsontwerp werd vervolgens goed gekeurd. De Kamer ging daarna op recès. Bij Kon. besl. is aan den heer J. G. van Linden van den Heuvel, op zijn verzoek met ingang van 15 Augustus, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Vlaardinger-Ambacht, met dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. H, M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben ieder een eereprys aangeboden voor een der nummers van de hippische feesten. Prins Hendrik bracht tijdens het verblijf te Aken, een bezoek aan de nabjj gelegen spelden-fabrieken etc. van Wiliam Pryns te Stolberg, vertegenwoordiger de heer S. E. van Gelder, te Amsterdam. Het bezoek duurde ruim 3 uren en daarbij werd door Z. H. veel belangstelling voor de verschillende artikelen aan den dag gelegd. Bij zyn vertrek bood men den hoogen gast een sierlijke houten cassette aan, met bronzen medailie op het deksel, inhoudende eene sorteering der verschillende fabrieksproducten, welk aan denken in dank werd aanvaard. De voorgenomen illuminatie van de oorlogsschepen en maritieme gebouwen bij gelegenheid van het bezoek van Prins Hendrik aan den Heldor zal niet Zaterdag avond plaats hebben, zooais aanvankeiyk was bepaald, maar Vrijdag-avond. Ook is verandering gekomen in het vertrekuur van den extra-trein, waarmede de Prins Zaterdag naar Het Loo terugkeert. In plaats van 's avonds 9 uur zal deze 's namiddags om 5 uur vertrekken. Daar uit volgt dat de Prins niet zal deelnemen aan het diner der Jachtclub, Zaterdag in het Instituut te houden. Minister Ellis zal de wedstrijden niet bijwonen, wel de oud-minister van marine jhr. Röell. De deelname aan de wedstrijden zal bijzonder groot zijn, waardoor zy interessant beloven te zullen worden. De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin 28 dezer naar Groningen reist, vertrekt van 't Loo te 8 u. 35 min. voor- middags en komt te Groningen aan te 11 uur 30 min,, en zal op verzoek te Assen slechts langzaam ryden. De terugreis geschiedt den volgenden dag van Delfzijl over Groningeü, Zwolle, Hattem naar 't Looaankomst aldaar te 8 uur 6 min. nam. De uren zijn gesteld in Green- wichtijd. Door het Groninger Studentecorps zal Dinsdag-avond een serenade aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik worden gebracht. Het overlyden des Pausen. Men schrijft ons uit Den Haag. Zondag ochtend te 11 uur zal in de kapel van het getrouw der Internuntiatuur een H. Mis van Requiem plaats hebben voor de zielerust van Z. H. Paus Leo XIII. t Zal een stille dienst zijn, opgedragen door den hoogeerw. heer J. M. van Erven Dorens, deken van 's-Gravenhage. Een zangkoor zal de godsdienstoefening met toepasselijke nummers opluisteren. Tot bywoning der H. Mis worden auto riteiten en diplomaten door den Pausely ken zaakgelastigde, mgr. Giovannini, uit- genoodigd. De kapel, die gelegen is op de eerste verdieping van het legatiegebouw, zal voor deze gelegenheid geheel in rouw worden gebuid. In de volgende week zullen in de ver schillende R. K. kerken in den Haag buitengewone godsdienstplechtigheden plaats hebben wegens 't overlijden van Z. H. paus Leo XIII. den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gra venhage zal Woensdag a.s. worden verricbtl De kerk zal in rouw worden gehuld. De minister van Binnenlandsche zaken is gister-middag met buitenlands verlof vertrokken. De minister reist aanvankeiyk tot Keulen, maar is van plan het grootste gedeelte van zijne vacantie door te brengen in Tirol. De heer Kuyper werd tot aan het staatsspoorstation uitgeleid door zyn ambtgenoot van waterstaat, den heer De Marez Oyens. Op een adres van den Nederlandschen Slagershond, houdende het verzoek om afschaffiog van den accijns op het geslacht, heeft de minister van fioanciën geantwoord, dat voorloopig daaraan niet valt te denken. Ingediend is een wetsontwerp tot beschik baarstelling van gelden wegens door het Departement van Oorlog gedane verstrek kingen voor den dienst van 1903. Gedurende 1902 zyn door dat Departe ment, aan s Rijks Koloniën, aangemeente- en andere besturen en aan bijzondere personen of bijzondere inrichtingen ver strekkingen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van f 141,711,17$. Ter voorziening in de behoeften voor den dienst 1903 is het wenschelyk, dat de beschikking over bovengenoemd bedrag wordt verkregen. Daartoe strekt het wetsontwerp. De gemengde commissie voor de steno grafie heeft met ingang van het nieuwe zittingjaar aan den heer J. A. van Breemen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als stenograaf bij de beide Kamers der Staten- Generaal en in de daardoor opengevallen plaats tot stenograaf benoemd den heer G. J. van der Scbroeff, oud-volontair by stenografischen dienst en laatst overgebleven leerling van den voormaligen directeur der stenografische inrichting, den heer Steger. Een plechtige lijkdienst in de kerk van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2