Mile ei verMte on. Meren. Met de pleizierraderstoomboot de Holl. Amerikalijn de Chicago maakte eergisteren een 140-tal passagiers het tochtje in zee mede ter begroeting van de Rijndam, die van lJmuiden naar Hamburg stoomde om te dokken. De Chicago verwijderde zich 9 zeemijlen van de kust. Zaterdag a.s. zal de geheele nieuwe winkelgalerij aan den strandmuur te Sche- veningen gereed zijn en in gebruik worden genomen. De arbeid aan de verdere werken zal met dien dag worden gestaakt om het seizoen niet te storen, maar zal dadelijk na 't seizoen worden hervat. De Meent bij Blaricum (Gooiland) is weer zoo goed als droog, doch het vee heeft nog geen lust om het met zeewater doortrokken groen op te zoeken. Voor het winnen van hooi verwacht men ook zeer weinig van het nog te maaien gras. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, ttEMMGD JSIEÜW8. Het bekende kasteel te Wijchen, bij Nijmegen, dat in bet laatst der 16e eeuw gebouwd werd door Don Emanuel van Portugal, is in publieke veiling ingezet en met f750 hoogen gébracht op 121,250. Het is groot 4.88.52 HA. Tien dagen geleden is de weduwe B. in be Nijverheidsstraat te Deventer, wegens niet betalen van huur uit baar woning gezet. Sedert den dood van haar man had zij geen inkomsten meer voor haar en hare vier kinderen. Het armzalig inboedeltje staat nu sedert de executie aan den Rijstenborgerweg. Wat nog eenigszins bruikbaar is, bederft door regen en zon. Reu paar dagen geledeD is de arme vrouw met haar kroost door een milddadig inge zetene ondergebracht in een der volks- iogementen. Toen Maandag-ochtend de deurwaarder in de zitting van het kantongerecht te Deventer de beklaagde wed. X IJ. ter verschijning opriep, verscheen een man als gemachtigde van bekl Hij verklaarde de man van bekl. te zijn, wat groote hiariteit veroorzaakte. Ja, bij was 25 jaar reeds met haar getrouwd. Bij onderzoek bleek het woord weduwe abusievelijk op de dagvaarding vermeld te zijn. Maandag- ochtend, circa half zes, is uit de boerderij van ben heer K., in de Purmer, onder Edam, en ten nadeele van diens zwager N., een portefeuille ontvreemd, Waarin 2 bankbiljetten van t 25 en een muntbiljet van t 10 zaten. De dader is vermoedelijk per eerste tram weer naar Amsterdam gereisd. Twee personen uit Amsterdam hebben eergister-morgen de stoute schoenen aan getrokken voor een voetreis naar Rome. Ze nemen alleen wat kleeren en een hangmat mee, en zijn van plan buiten te overnachten. Verder moeten zij al reizende aan den kost zien te komen. Dinsdag-middag wilde een deurwaarder uit Middelburg beslag leggen op het in het droge dok te Vlissingen liggende Belgische opleidingsschip Viüe d'Ostende, dat, zooals bekend is, op de Suikerplaat aan den grond heeft gezeten. De comman dant van genoemden bodem weigerde echter aan den deurwaarder toegang tot zijn schip te verleenen, zoodat het beslag niet gelegd is kunnen worden. Kapitein W. Voorswinkel, 48 jaar oud, varende op het Rijnschip Greta Louise, van Mulheim a/d. Oder, geraakte gister-nacht bij de opschutting te Terneuzen beklemd tusschen zijn eigen schip en de Engelsche stoomboot Faraday De man was onmidde- lijk dood en laat eene weduwe met acht kinderen na. Juist twee maanden geleden verdronk zijn 16 jarige zoon. Een boerenzoon zou voor de eerste maal naar de markt te Tilburg gaan met een koppel kippen in een mand. Zijn vader zei hemLet nu goe op, als men oe vraagt wie zijt gij, dan zegt ge »de ondste zoon van Lamberts". Vraagt men dan, wat zit er in de mand, dan zegt ge een ïkoppel kippen". Biedt men u geld, dan zegt ge »doet er nog zooveel bij." De snuggere jongen herhaalde onderweg de drie antwoorden geregeld. Pas aangekomen, komen een paar op- koopers bij hem en vragen (le vraag) wat hebt ge daar in de mand waarop hij antwoordt de oudste zoon van Lam berts. (2e vraag)Jongen, wie wilt ge voor den gek houden Antwoordeen koppel kippen. (3e vraag): Moet ik je een paar oorvijgen geven 1 Antwoord dat is niet genoeg, doet er nog zooveel bij, Vergadering van den Raad der ge- meente Schiedam op Vrijdag 24 Juli 1J03, s namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Secretaris de heer A. H. W. van Luik, waarn. secretaris. Afwezig de heeren Visser, Bender en Smit. Na vaststelling van de notulen der laatst gehouden vergaderingen, werden mededee- iing gedaan van de Ingekomen stukken. Van Ged. Staten dezer provincie ver schillende missiven houdende beschikking op genomen raadsbesluiten, kennisgeving van B. en W. afschrift van hun besluit do. 9 Juli, waarbij aan den gewezen straat maker der gemeente B. van Wamelen, met ingang van 1 Juli een pensioen toegekend is van 1285 per jaar, kennisgevingidem aanbeveling ter benoeming van een opzichter by de gemeente-reiniging, id. tot splitsing van twee klassen aan de H. B. S., beiden straks te behandelen, voorstel om met ingang van 1 October a.s. de jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium dr. J. H. Hol- werda, met 1100 te verboogen en vast te stellen op f,2100op voorstel van B. en W. nog heden behandeld, wordt overeenkomstig de verordening tot bedoelde verhooging besloten missive ten geleide van bet verslag der Arbeidsbeurs, B. en W. stellen voor bet verslag, op te nemen in de Bijlagen, voor- loopig voor kennisgeving aan te nemen, in afwachting van nader voorstel door hun College in den loop van dit jaar te doen. De heer De Groot vraagt of dit voorstel nog voor October te wachten is, met het oog op de werking der Arbeidsbeurs in den winter. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet gezind zijn tot uitbreiding, wel op den tegenwoodigen voet 1 jaar door te gaan. De heer D.e Groot verwacht spoedig het voorstel. Verder zijn nog ingekomen van B. en W. aanbeveling tot benoeming leeraar H. B. S., straksde gemeente-rekening, Fm. Comm. regeling van de jaarwedde van den concierge H. B. S.aanbeveling ter benoeming cura toren Gymnasium; voorstel tot benoeming van tijdelijke leeraren geloofsbrieven der nieuwgekozen Raadsleden al deze stukken straks te behandelen. Nog zijn ingekomen van de Kamer van Koophandel en fabrieken, verslag van den toestand van handel en nijverheid in 1902, opname in het verslag der gemeentevan regenten van het St. Jacobs-Gasthuis, missive ten geleide van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van die instelling voor 1904, Fin. Comm.van den gemeente ontvanger dankbetuiging voor het hem verleende verlof, kennisgeving van H. ter Borgb, adres dd. Juli, houdende verzoek hem vergoeding toe te kennen voor de schade hem berokkend door het verstopt zijn van een gemeente-riool, waardoor het door hem bewoonde huis aan de Nieuwstraat no. 29 op 17 Juli 11. pl. m. 1| decimeter onder water heeft gestaan, in banden van B. en W. gesteld om advies. Aan de orde zijn nu Benoemingen. Tot curator van het gymnasium wegens periodieke aftreding van den beer H. J. Versteeg, wordt met algemeene stemmen herbenoemd de heer H. J. Versteeg. Tot secretaris dezer gemeente wordt benoemd de beer mr. A. F. Victor Sickenga met 15 stemmen tegen 2 op den heer Noorman en 1 op den heer K. J. van der Burg. De benoemde zal zoo mogelijk 1 Sep tember a.s. in functie moeten treden. Achtereenvolgens worden verder benoemd. Tot tijdelijk leeraar in de natuurkundige vakken aan het Gymnasium de heer J. Kunst alhier met 16 st., 2 in blanco: tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium de heer C. Bethe alhier met 13 stemmen, 3 in blanco tot leeraar in wiskunde en rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. de heer Th. de Jong van Arkel met 14 stemmen tot leeraar in staatswetenschappen aan H. B. S. de heer mr. dr. H. J. D, van Lier met 15 stemmeD. Tot tijdelijk leeraar in wiskunde, werk tuigkunde en cosmographie aan de H. B. S. voor den cursus 1903/4 de heer J. Kunst met 14 stemmen. Tot opzichter bij de gemeente-reiniging, voorloopig voor een jaar, wordt benoemd de heer C. Dekker alhier met 15 stemmen tegen 5 op den heer N. Slootweg te 's-Gravenhage. Daarna is aan de orde het onderzoek der Geloofsbrieven van, de nieuwbenoemde Raadsleden. De Voorzitter deelt mede, dat de gekozenen binnen den wettig gestelden terihijn hunne geloofsbrieven hebben inge diend. Hij benoemt tot leden der commissie van onderzoek de heeren Beukers, Kranen en Klein en schorst daarna de vergadering. Na heropening rapporteert de heer Klein, dat de commissie tot toelating der nieuw- gekozenen adviseert. Tottoelating der nieuwgekozen Raadsleden wordt vervolgens besloten. De Voorzitter dankt de commissie. De rekening der Gezondheidscommissie, sluitende met een batig saldo van f46.65 wordt goedgekeurd. De begrooting der Gezondheidscommissie, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 1100, wordt mede goedgekeurd. Daarna komt in behandeling, het voor stel van B. en W. tot het bepalen va» het Heffingspercentage voor de pl. dir. bel. naar bet inkomen dienst 1903/4, op 3.85 pet., wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen wordt vastge steld het Belastingkohier no. 1 der pl. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1903/4. Het voorstel van B. en W. tot Splitsing 1 e en 5e k 1. H. B. S. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het voorstel tot regeling der jaarwedde van den Concierge der H. B. S. B. en W. stellen voor dit op f 800 te bepalen, komende het schoonmaken voor zijn rekening. De heer G o u k a stelt voor het salaris te verhoogen met f 100. De heer Van Westendorp stelt voor, dit voorstel aan te vullen en aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt met 11 tegen 6 stemmen besloten. Tot diligent-verklaring van B. en W. in zake het St. Jacobs-Gasthuis wordt besloten. De Burgemeester deelt mede, dat bij de gemeente, van 25 Juli tot en met 22 Aug. e.k. gaat verlaten. De vergadering gaat over in comité- generaal. Na heropening wordt zy door den Voorzitter gesloten. Laatste Berichten. Heden was het 25 jaar, dat C. van der Dussen als kuiper werkzaam was bij den heer C. Klein alhier. Deze dag werd den jubilaris tot een feestdag gemaakt door den patroon, die met zijn familie en alle knechts den jubilaris, in een zetel met hoog groen gezeten, huldigde. Voor den jubilaris stonden doosjes met geschenken een sigarenkoker en een brillenhuis, beiden met zilver beslag en de jaartallen 1878—1903, en een enveloppe met een welkom bedrag. Van der Dussen be leefde een onvergetelijken feestdag. Heden-middag rukte zich van een sleeperswagen van den heer Tak aan het station een paard los en sloeg op bol. Aan het proveniershuis werd het paard door C. J. van Gerven, werkzaam bij de firma G. J. Vincent Co., gegrepen en tot staan gebracht. Tijdens den doortocht van H. M, de Koningin-Moeder naar Wijhe werd deze aan den trein te Apeldoorn begroet door H. M. de Koningin. De Vorstinnen hadden nog een kort onderhoud in den salonwagen. H. M. de Koningin was te voet naar het tweede perron gewandeld. Z. K. H. prins Hendrik komt morgen avond te 8 uur 14 min. te Apeldoorn terug. te Schiedam. Geveild: Vrijdag 24 Jnli. Notarissen: W. A. van Dol der Dz. te Schiedam en F. X. H. Schrijvers te Eindhoven. Een Hoekpand en Erve, waarin sigaren magazijn op den hoek van de Hoogstraat en de Koemarkt, groot 70 centiaren, f 8700* Een Winkel- en Woonhuis met vrye bovenwoning aan de Lange Kerkstraat, groot 34 centiaren, f 1400. Een Winkel- en Woonhuis met vrije bovenwoning hoek Lange Kerkstraat en Broersvest, groot 30 centiaren, f 1000. Een Woonhuis met vrye bovenwoning Erve en open plaats aan de Broersvest groot 37 centiaren, f1090. Scheepvaart. New-Castle, 24 Juli. Vertrokken: s.s. üolmside, met steenkolen, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 24 Juli 1903. Olficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 24 Juli. Moutwijn f 9.25 per Hectoliter cont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming wiliig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9.50. Jenever: f13.50. Amst. proef 115. Prima Graanspxritusf 15—f 151/». Spoeling: f0.90. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco j Rogge, p. Juli l Aug. (Spirit, p. Juli Aug./Sept. Juli, 94 Juli* Maïs 14.50 1425 15.25 15.25 t) 21 Jnli. 57'/». 14.80 14.25 15.25 15.25 New-York. Amsterdam. 23 Juli Rogge op lev. zonder noteering. 24 Juli Rogge op lev. zonder noteenng. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 23 Juli 2.47 cM. 24 Juli 2.67 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05$ Disc. 3 pCt. Parys -48.3 Antwerp. - 47.85 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 23 Juli. Heden waren aangevoerd 1432 stuks ren deren, waarvan 357 ossen, 241 stieren, 835 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.86 a 1.stieren tr. 0.76 k 0.90, koeien fr. 0.76 k 0.90 per kilo. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie.) Mag ik een klein plaatsje in uw geacht blad ver zoeken naar aanleiding van uw verslag van de verga dering Woensdag 11. gehouden in zake „arbeiders woningen". U zegt daarin dat mijn uiteenzetting hoofdzakelijk op een bebouwing van den polder „Xortland" was ge baseerd, zooals ik met teekeningen aanduidde. Dit was geenszins mgne bedoeling en schijnt trouwens door anderen ook niet zoo te zijn begrepen. Er op wijtende, dat het zeer wenschelgk is dat zoo'n complex van arbeiderswoningen een prettig en vrooiijk aanzien heeft, toonde ik, als voorbeeld van zulk een aanleg het stratenplan van de Bouwmaat- schappij „Kortland" waarvan de straten niet zoo lang rgn en niet alle zoo precies evenwijdig loopen en waar eyeus ook plantsoen en een groot open grasveld met oomen zal worden aangelegd, hetgeen een zeer aardig n ueung geheel zal vormen. Ik voegde er trouwens »an toe, dat het grootste gedeelte vau den grond op dat plan aangegeven, verkocht was en mitsdien niet tn aanmerking kon komen. De schets, die ik later bij de berekening heb ge- toeud, was dan ook heelemaal Hiet toepasselijk op het Tk'n v,a genoemde bouwmaatschappij. Ik stel er prijs op deze rectificatie te doen, aange zien het anders den schijn kon hebben alsof ik de p annen van bovengenoemde maatschappij bijzonder in MU w^'en "erken, hetgeen alt oestuurslid e op te richten vereeniging zeker niet passen zou. nkMggend voor dc verleende ruimte. Hoogachtend, c Hekman Jansen. Schiedam, 24 Jnli 1903. Gaarne nemen wij nota van bovenstaande verklaring, waar het steeda on» atreven is, het in vergaderingen gesprokene zoo juist mogelijk weer te geven. Red. 22 Juli W/t. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3