Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 26 Juli 1903. No. 7658. EERSTE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 TIN DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen, Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het diensjaar 1902, op heden aan den raad is ingediend, en tegelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in atschrilt aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervaa afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der personeele belasting No. o dezer gemeente, over het dienstjaar 1903, door den heer directeur der directe belastin- fonQ Rotterdam °P den 23 Juli laud executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een r, verphcht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eeDen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25en Juli 1903. Be Burgemeester voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. Hoogere Burgerschool te Schiedam. Sollicitanten naar de betrekking van tijdelijk leeraar in Wiskunde, voor den cursus 1903/1904, aan bovenge noemde inrichting, worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden aan den Bur gemeester uiterlijk op 3 Augustus a.s. De jaarwedde (voor 1924 wekeiijksche lesuren) bedraagt f1900, benevens f100 voor den graad van docter, verkregen aan een Nederlandsche Rijksuniversiteit of aan die der gemeente Amsterdam en f 100 voor ieder wekelijksch lesuur boven het getal van 24, en kan wegens 3 en 10-jarigen dienst bij het Hooger-of Middelbaar Onder wijs verhoogd worden met 5 en 10 °/0. In ons nummer van Woensdag 1.1. gaven wjj uit het rijke, veel bewogen leven van paus Leo XIII eenige van de meest sprekende datums en feiten, als 't ware de lijnen, waar binnen dat schijnbaar een voudige, maar in waarheid zoo grootsche en schoone leven, zich bewoog, thans willen wij dat leven, zoo zegenrijk voor Kerk en Maatschappij, zoo roemrijk door grootsche daden, meer van nabij beschouwen. Paus Leo XIII werd den 2 Maart 1810 te Carpineto geboren uit het huwelijk van Domenico Ludovico Pecci en Anna Prosperi Buzzi. Op achtjarigen leeftijd trok Vincenzo zooals hij door zijne moeder veeltijds werd genoemd met zijn ouderen broeder Jozef naar het college der Jezuieten te Viterbo en begaf zich in 1824 naar Rome om zijne studiën voor het H. Priesterschap te voltooien. Op 31 December 1837 ont ving hij de H. Priesterwijding. Al spoedig werd de jonge priester als apostolisch deiegaat naar Bevento en in 1841 als zoodanig naar Perugia gezonden. Den 19n Februari 1843 werd mgr. Pecci benoemd tot aartsbisschop van Damiette en als nuntius naar Brussel gezonden, waar hij zich de achting en genegenheid van den protestantschen koning Leopold I niet allesn, maar ook van al de staat- lieden, met wie bij in aanraking kwam, verwierf. Slechts twee jaren bekleedde mgr. Pecci dezen post, toen werd hij door paus Gregorius XVI benoemd tot bisschop van Perugia. Nadat Gregorius XVI door Pms IX was opgevolgd, deed mgr. Pecci op 26 Juli, St. Annadag, zijn intrede in het bisdom, dat hij 32 jaren lang met zooveel wijsheid en liefde heeft bestuurd. Pius I benoemde den aartsbisschop van Perugia al spoedig tot kardinaal onder den titel van St. Chrysogonus en verhief hem na het afsterven van mgr. de Angelis tot camerlengo der H. Kerk. Pius IX stierf op 7 Februari 1878. Op den I8n daaraanvolgende kwam het conclaaf bijeen en twee dagen later vernam de wereld, dat de camerlengo mgr. Pecci tot paus was gekozen en den naam van Leo XIII had aan genomen. Den 3n Maart d.a.v. werd Z. H. paus Leo XIII plechtig gekroond. Wij hebben bij verschillende gelegen heden het laatst nog in ons feestnummer op Leo's zilveren Paus-jubilé de eminente verdiensten van dezen grooten paus in het licht gesteld. Kort zij hier dus aan slechts enkele feiten uit zijn roemvol pontificaat herinnerd. In 1878, op 3 Maart, daags na zijn ver jaardag Paus Leo was 68 jarenhad de kroning plaats. Men verhaalt dat de nieuwe pontifex zich toen zoo moe en afgeleefd voelde, dat hij met eemgszins zwaarmoedige scherts tot zich zeiven zeide: «Als gij niet niet spoedig het pauselijk gewaad aantrekt, zult gij het in het geheel niet dragen." De Voorzienigheid had het anders beschikt. Meer dan vijf en-twintig jaren heeft bij op den pauselijken troon gezeteld en zijn zegen- rijken hoogepriesterlijken arbeid vervuld. Dien weg dien hij als paus wilde volgen, heeft Leo XIII tot tweemalen toe met weêrgaloozen moed en koninklijke klaarheid geteekend. Aan zijn tweeden secretaris van Staat, kardinaal Nina, schreef hij op 7 Augustus 1878: »Dit is ons voornemen, de weldoende krachten van de Kerk en het Pausdom zoo breed mogelijk in werking te brengen midden in geheel de moderne samenleving" Niet alleen de vroomheid, ook de weten schap in de Kerk dreef hg aan. Kinderen Gods behooren ook den God van alle weten in hun daden te eeren en te doen eeren. Daarom noeste vlijt, voortdurende inspanning, onophoudelijke arbeid. Aan de bisschoppen van Italië richt Leo XIII welsprekende brieven om hun moed in te spreken en zijn zegen te schenken op hun arbeidhet beoefenen der wetenschap, der geschiedenis of der natuurkunde. Hij opent de archieven •an het Vaticaan en wijst de beoefenaars der katholieke wetenschap op St. Thomas van Aquinen. Aldus vroomheid en wetenschap aan- kweekend, hield hij tevens het oog op de bevestiging der Kerk in haar orde en tucht. Hij herstelde de hiërarchie in Schotland. In Bosnië en Herzogewina, in Montenegro schiep hg geregelde kerkelijke toestanden. Aan de verwarring te Goa maakte hij een einde door een concordaat met de Portu- geesche regeering. Op de hereeniging der Oostersche Kerken was steeds zijn beste streven gericht en het werk in de missiën vond in hem in al zijn vormen een vol- ijverigen bevorderaar. Ernstig was de toestand der Kerk bij den dood van Paus Pius IX. In vele Euro- peesche Staten woedde de strijd tegen de Kerk. Wat in Frankrijk dreigde, was in Duitschland een feit. De rampzalige «Kul- turkampt" hield daar voortdurend aan. Wat de praktijk soms mocht verzachten, de wetten waren er. De Canossazuil was onge schokt, Bismark regeerde. De «Kulturkampf' nam in Duitschland een einde. De «ijzeren kanselier" ging naar Canossahij bezweek voor de zachtmoedige kracht van den Opperpriester In Frankrijk trachtte de Paus de een heid en den vrede te herstellen op den grondslag der bestaande instellingen, en al heeft de staatkunde van paus Leo ten opzichte der Republiek nog niet de resul taten opgeleverd, die men er van mocht verwachten te wijten aan het zijdelingsch verzet van een zeker aantal Katholieken toch zal ook hier het zaad, door den Paus uitgestrooid, rijke vruchten afwerpen. Paus Leo moge in de staatkunde groote overwinningen hebben behaald, zijn grootste en eerste zorg was toch gewijd aan de uitbreiding van Gods rijk op aarde. Onder Leo's pontificaat is het aantal missiona rissen en religieuzen tot 70.000 gestegen. Het aantal bisschopszetels, vicariaten, delegaties en apostolische prefecturen door paus Leo gevestigd of hersteld, bedraagt niet minder dan 254, het vierde deel der bestaande zetels. Al werd bij de pogingen door Z. H. aangewend tot hereeniging met de Ooster sche Kerken en de Kerk van Engeland het hoogste ideaal niet bereikt, velen keerden toch, vooral in Engeland, tot de Moederkerk terug. Het feit dat tijdens de ziekte van den Paus ook in schismatieke kerken voor den hoogen lijder werd gebeden, bewijst wel de voortgang die de hereenigingsidee van Lee XIII heeft gemaakt. Groot en indrukwekkend is de voortgang der Kerk onder Leo XIII geweest. Schenke God aan Hem, die zooveel tot de uitbrei ding van Gods Kerk heelt bijgedragen, het loon, dat weggelegd is voor hen, die tot het eind getrouw blijven! In onze Vroedschap. Na verloop van slechts een tweetal weken waren gisteren onze vroede vaderen weer vergaderd tot het afdoen van een agenda, die een weinig belangwekkende zitting deed voorzien Na de lange reeks van ingezonden stukken volgde een serie benoemingen, waaronder die van den secretaris der gemeente zeker wel de voornaamste mag geacht worden. Zooals men weet, zal mr, A. F. Victor Sickenga, secretaris te Harlingen, de plaats door den heer mr. dr. Wijtema opengelaten, innemen. Voor hoe lang In de laatste jaren lijkt Schiedam wel een passantenhuis voor gemeente-secretarissen. Het is dus niet gewaagd te veronderstellen, dat ook de nieuwe titularis hier slechts passeeren zal. Nadat de geloofsbrieven der nieuwe ge kozen Raadsleden en rekening en begrooting der Gezondheidscommissie goedgekeurd waren, gaf de vaststelling van het heifings- percentage der Inkomstenbelasting nog stof tot eenige discussie. De heer De Groot vraag of er een bepaalde oorzaak is, dat het belastbaar bedrag belangrijk hooger is dan in de laatst verloopen jaren. De Voorzitter zegt, dat B. en W., zelt gebruik makende van een woord van den heer De Groot, kunnen antwoorden, dat de gunstige omstandigheden der ge meente in het afgeloopen jaar, aanleiding zijn, dat verschillende hoogere aangiften zijn ingekomen. B. en W. hebben ook in overleg met de betrokken commissie enkele aansla gen verhoogdmaar over het algemeen vindt het hooger bedrag oorzaak in hoogere aangiften, wat B. en W. een gunstig teeken achten en hun sterkt in het vertrouwen, dat het der gemeente in de toekomst beter en beter zal gaan. Den heer De Groot spijt het, dat hij op deze enthousiastische ontboezeming van 3. en W. een beetje koud water moet storten. Volgens hem is het hooger bedrag minder aan de meer gunstige omstandig heden der gemeente te wijten daH wei aan NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v. LUIK, L. S.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1