Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar^. Dinsdag 28 Juli 1903. 7659. - V Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. OFFICIEELE BERICHTEN. Gymnasium te Schiedam. Admissie-examen. Algemeene Rouwdag. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde feestelijkheid en (Jeloovigen ALGEMEEN OVERZICHT. Het overlijden des Pausen. E SCHIED PRIJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Onder nadere goedkeuring van H.H. Cura toren zal den len September a.s., des morgens te 85/4 uur, gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van Aspiranten kunnen voor 1 Aug. a.s. schriftelijk opgegeven worden aan Dr. C. J. VINKESTEIJN, Gymn. rector. Schiedam, Juli 1908. Dewijl wegens de te laat ontvangen berichten over de bijzetting van bet stoffe lijk overschot van Z H. den Paus de alge meene rouwdag op Zaterdag niet is kunnen doorgaan, wekt de hoogeerw. Vikaris Kapi- tüaar de Katholieken van Haarlems bis dom op, dier. rouwdag te houden (halfstok Viaggen en sluiten) op Donderdag a.s. den 30sten Juli. Zaligheid in den Heer. Met diepe droefheid brengen Wij u de tijding, dat het den Almachtigen God behaagd heeft, onzen Vader en Heer in Christus, Z, H. Paus LEO XIII, tot Zich te roepen. Hoopten wij nog tot het laatste, dat onze vurige gebeden voor het herstel des PauseD verhoord zouden worden, God heeft het niet gewild, zijn aanbiddelijke Naam zy gezegend 1 Maar terwijl wij ootmoedig het hoofd huigen voor de beschikking der Goddelijke Voorzienigheid, is onze ziel van onuitspre- keiijken rouw vervuld bij den dood van dezen grooten Opperherder. Wat wij in Hem verloren, aan Hem te dauken hebben, is niet onder woorden te brengen. Zyo heldhaftige deugd, zijn ver hevene wijsheid, zijn brandende liefde voor de menschen, zijn rustelooze werkzaamheid zijn meer dan vijfentwintig jaren ten zegen geweest voor de Katholieke Kerk, ja voor geheel de wereld. Geen dwaling, die terechtgewezen, geen nood, die gelenigd, geen verwarring, die opgelost moest worden, of zijn machtig woord en machtige daad kwamen tusschen beide met onfeilbare leering, met reddende hulp, met wijzen raad. Het verdedigen van de onvervreemdbare rechter der H. Kerk, het beveiligen vau de grondslagen der maatschappelijke orde, het stichten van vrede onder de volken, het verzekeren van rechtvaardigheid en liefde tusschen de standen, het waken voor de reinheid der geloofsleer, het verheffen der kerkelijke wetenschap, het afweren der gevaren voor de zaligheid der zielen, het aankweeken van heiligheid en godsvrucht, het verkondigen van de Blijde Boodschap aan de heidenen, het terugvoeren van de afgedwaalden tot de Kerk, het bevestigen van de getrouwen in de waarheid, kortom het brengen van den mensch tot onzen Heer Jesus Christus, dat is dag aan dag en uur aan uur de arbeid geweest van geheel zyn lange leven. Reeds hoog bejaard, toen hij de zorg voor alle kerken op zijn schouders moest nemen, heeft hij de jaren van Petrus en de uiterste grens van 's menschen leeftijd bereikt, zonder van geest te verouderen of in werkzaamheid te verflauwen. Bij het ineenzinken zijns lichaams scheen ziju levenskracht toe te nemen, en in zijn brooze gestalte was het als openbaarde zich de wondermacht Gods. Zóó stond hij voor onze oogen, in deze wereia maar niet van deze wereld, het aangezicht weerglanzend van de majesteit Gods, Wiens orakelen hij vertolkteen het was ons, als mocht de dood op hem geen macht hebben Nu is hij ingegaan tot het Land der Beiolte, waarop hier beneden reeds zijn oog onafgewend was gericht, en waarheen zijn hand ons in de woestijn dezes levens gestadig den weg wees. Wij echter, die hij als weezen achterliet, heffen treurend en weeriend, maar ver- tiouwend op de kracht van boven, de handen ten hemel met de bede, dat wij, zijn woord en voorbeeld volgend, eenmaal met hem vereenigd mogen worden in de eeuwige rust. Met de bede ook, dat het den Heer der Kerk behage, Zijn Bruid in deze gewichtige ure ter zijde te staan en Haar een Opper herder te geven aan Paus LEO gelijk. Op dit oogenbhk toch ziju de Kardinalen der Heilige Roomsche Kerk in conclaaf te zamen getreden, om onder den bijstand des H. Geestes een nieuwen Paus te kiezen. Terwijl zij dezen ontzettenden plicht vervullen, moeten wij ons voor God ver nederen in ootmoedig gebed en met aan drang tot Hem roepen Gij, Heer, die ailer harten kent, toon wien Gy hebt uitver koren 1 Dienovereenkomstig hebben Wij besloten en bepalen Wij als volgt 1. In alle kerken van het Aartsbisdom en de Bisdommen zal binnen een week na afkondiging van dit schrijven voor deziele- rust van Z. H. Paus LEO XIII een plech tige uitvaart gehouden worden, waarbij de geloovigen worden verzocht tot de HH. Sacramenten te naderen. 2. Zooiang de keuze van den nieuwen Paus nog niet bekend is, zal door de priesters in iedere H. Mis de Oratio impe rata de Spiritu Saneto worden gebeden. 3. Na iedere vastgestelde H. Mis zullen door den priester met de geloovigen ge beden worden vijf Onze Vaders en vijf Wees Gegroeten, om Gods bijstand af te smeeken over het Conclaaf. En zal dit Ons schrijven op de gebrui kelijke wijze in alle kerken van het Aarts bisdom en de Bisdommen worden voorge lezen op den 8sten Zondag na Pinksteren. Aldus gegeven den 20sten Juli 1903. f H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, f P. LEIJTEN, Bisschop van Breda. f W. VAN DE VEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. J. H. DREHMANNS, Bisschop van Roermond. B. DANKELMAN, Vicarius Capitularis sede vacante van het Bisdom Haarlem. 27 Juli 1903. De plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot des Pausen begon Zaterdag-avond om 7 uur en eindigde om 9.15. Er waren meer dan 2000 genoodigden bij tegenwoordig. Alles verliep geregeld. Er nad geen enkel incident bij plaats. Zooals men weet, is deze bijzetting, die geschiedt in een sarcophaag bij een der koorkapellen in St. Pieter, slechts eeue voorloopige. De definitieve bijzetting beeft later, vermoedelijk na verloop van een jaar, plaats datr waar de overleden Paus bij uitersten wil zijne laatste rust plaats heeft gekozen. Naar men zegt, heeft paus Leo bij testament bepaald, dat hij in St. Jan van Lateranen, de hoofdkerk der christenheid als zetel van den bisschop van Rome, zal begraven worden. Zaterdag-ochtend werd in een der kapel len van St. Pieter, de St. Juliakapel, een derde ff. Mis van Requiem opgedragen Mgr. Pamci celebreerde, geassisteerd door twee kanunniken. Het zangkoor zong de Mis van Meiuzzi. Een talrijke menigte was tegenwoordig. Ten einde het gelaat van den Paus beter te onderscheiden was Zaterdag-ochtend in de H, Sacraments kapel een reflector ge- plaats met electrische gloeilamp. Tegen den middag werd de basiliek ontruimd en be letten de bersaglieri den verderen toegang tot het gebouw. Ten halfeen was de St. Pieter geheel ledig en trok het grootste deel der troepen naar de kazernes terug. Het St, Pie tersplein kreeg toen weer zijn gewoon uiterlijk. Het Giornale d Italia deelt met betrek king tot het testament van Leo XIII mede, dat dit in eerste congregatie op 21 Juli geopend is en dat het 36 bladen met vele aanhangsels bevat, alle door Leo XIII zeer duidelijk geschreven. De eerste bladen bevatten raadgevingen aan kardinaal Ram- pella over de voortzetting van zijne politiek, verder moreele vermaningen en politieke godsdienstige verklaringen. Dan volgt eene opsomming van de aan den Paus behoorende goederen en de aanwijzing van de begraaf plaats. Het wordt bevestigd, dat de overleden Paus zijn geheele vermogen aan de Kerk vermaakt heeft en alleen zijne neven en dokters aan de zorg van de executeurs testamentair heeft aanbevolen. Kardinaal Rarapolia, eerste executeur, testamentair des Pausen, deelde mede, dat de oyerleden Paus aan de armen van Rome 50.000 lire had vermaakt, 30.000 aan die van Perugia en 10.000 aan die van Carpineto. Te Rome is een comité gevormd dat een oproep over de geheeie wereld zal verspreiden ter oprichting van een monu ment voor paus Leo op den Capreobsrg by Carpineto. Daar kardinaal Oreglia de Italiaansche regeering niet oiflcieei van het overlijden van den Paus in kennis heeft gesteld, is de openbare rou.v weder opgeheven. De schouwburgen, concertzalen en winkeis te Rome zijn weder geopend. Bedoelde kennisgeving kon natuurlijk niet plaats hebben. Het H. College beeft Zaterdag de vreemde gezanten in gehoor ontvangen. In antwoord op de toespraak van den deken van het corps diplomatique zeiae kardinaal Oreglia na een dankoecuigmg »De geheele wereld beweent met ons h?i onheisteibaar verlies, welks bitterheid het H. College op gansch bijzondere wijze geioelt. Het H. College waardeert hoogelyk ue betuigingen van rouwbeklag van ue souvereinen en staatshoofden, die een ware vertroosting voor onze bedroefde harten zijn. Het H. College maakt zich gereed zijn hoogste prerogatieven uit te oefenen door over te gaan tot de verkiezing van een nieuwen Stedehouder van Jezus Cnristus. In du zoo ernstig en plechtig oogenblik zal God ons zonaer eenigen twijfel Ziju zeer bijzondere Uulp en genade bewijzen, die noodig zijn voor de vervulliog vaD onze zware taak. Met deze gevoelens nemen wij afscheid van het diplomatiek corps onder hernieuwing van de betuiging onzer zeer levendige erkentelijkheid. Te Rome zijn nog eenige kardinalen voor het Conclaaf aangekomen, waaron der mgr. Kinelsko Puryna, bissehop van Krakau. Daar mgr. P.fferi wegens hoogen leeftijd weigerde biechtvader der Conclavisten te zijn, werd in de laatst gehouden vergadering van kardinalen een ander benoemd, naar verluidt mgr. Palmieri. De vergadering stond aan eenige zieke lijke kardinalen toe, tijdens het Conclaaf vertrekken te bewonen op dezelfde ver dieping als de Sixtijnsche kapel om hun de vermoeienis van het voortdurend trappen klimmen te besparen. De opening van het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1