Stads- en Gewestelijk Nieuws, Ned. It. K. Volksbond. binnenland. Conclaaf werd definitief vastgesteld op 31 Juli 's avonds. Anarchistische aanslag. Naar aanleiding van de waarschuwingen uit Chicago betreffende een tegen het leven van Wilhelm beraamden anarchistiscben aansiag is de Berlijnschen politie, in zenuw achtige haast, aan het onderzoeken en op sporen gedaan. De uitkomst van net onder zoek is echter, dat er geen reden is, aan het bericht uit Chicago geloof te hechten. Rusland en Japan. De correspondent van de Parijsche Patrie seint uit Marseille, hoe hij meent te weten, dat graaf Impahana door den Mikado belast is om de bemiddeling van Frankrijk te vragen in het Russisch-Japansch conflict betreffende Mantsjoerije. Vorst Ferdinand. Vorst Ferdinand is Zaterdag-ochtend om 4 uur met zyn kinderen voorbij Belgrado gespoord op weg naar Weenen. Reeds is olficieus tegensproken, dat de Vorst op de vlucht is voor een samenzwering van het leger; een verhaal door de Stampa van Belgrado rondgestrooid. Maar 't is toch wel zonderling, dat vorst Ferdinand juist nu op reis gaat waar het er in Bulgarije, niet het minst voor hem zelf, zoo bedenkelijk uitziet en er allerlei geruchten over zijn weggaan ioopen. Het spreekt vanzelf dat zulke geruchten daardoor veel meer geloof vinden, terwyl de tegenspraak van een of ander obscuur telegraafagentschap te Wee nen zulke verhalen niet den kop kan indrukken. Spoorwegongeral. Aan de halte Buchholz bij Arnaberg (Saksen) is Vrijdag-middag een personentrein van het spoor geloopen. Drie rijtuigen vielen om; 4 reizigers werden gedood, 6 licht gewond. Automobiel-ongeluk, Op de Rijnbrug te Bazel is Vrijdag avond een automobiel-ongeluk gebeurd. Een automobiel, die niet meer gestuurd kon worden, reed tegen de ijzeren leuning op, verbrijzelde die en plofte in den Rijn. Gelukkig kon een afdeeling pontonniers, die juist bezig was om met pontons oefeningen te doen, de beide inzittenden nog levend, maar gewond, ophalen, terwijl de automobiel' in de golven verdween. Een van de slacht offers was een dokter uit Bazel. Schiedam, 27 Juli 1903. afd. Schiedam. m Mf h.VT hJT Va-er °P t0t een beter leVM Zaterdag werd door de politie van Vlaardingen hier aangebracht, ter verder transport naar zijne woonplaats, de minder jarige M. L., wegens dienstweigering uit Hr. Ms. zeedienst ontslagen. Zaterdag zijn door de politie aangehouden drie verdachten in zake den tindiefstal aan de stearine-kaarsenfabriek ïApollo" P. de B. T. J. G. en W. P., die na verhoor weer zyn ontslagen. -ut Gisteren is door de politie uit Rotterdam hier aangebracht de 9 jarige J. H., die sinds de vorige week de ouderlijke woning hier W8s ontloopen. Hij is aan de ouders weer gegeven. Van morgen kreeg zekere L,, wonende Noorderstraat 57, op den Singel een toeval en viel daarbij tegen de straat. Nadat hij was bijgekomen, is hij naar zijne woning geleid. Vrijdag is te Rotterdam in zijn woning uit zyn bed opgelicht en overgebracht naar het politiebureau zekere K, A. F. M., verdacht van den diefstal met braak bij de firma H. B. Driessen, aan de Rechter Rottekade. Een tweede verdachte, L. V,, wonende in de Adrianastraat, ontkwam, toen men hem Zaterdag-ochtend wilde arresteeren, over de dakeo. De vrij groote verteringen, die zij de laatste dagen maakten, hebben de aandacht op deze beide redicivisten gevestigd. Drie Zweedsche matrozen, Vrijdag namiddag uit Peru met hun schip te Rotterdam binnengeloopen, kregen 's nachts zeer onder den invloed van sterken drank in het Zeemanshuis aldaar, waar zij intrek hadden, twist, waarbij een huBner den ander met zijn scheepsmes zoodanig aan hoofd en arm toetakelde, dat deze bewus teloos neerzeeg en in hoogst ernstigen toestand verkeert. De dader is gevat. Gedurende de vorige week zyn den Nieu wen Waterweg ingekomen 158 schepen, waarvan 11 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 154, voor Schiedam 1, voor Maassluis 2 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 146 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 141, voor Schiedam 2, voor Vlaardingen 2 en voor Maassluis 1. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 461, en het aantal netto registertonnen 668,983 meer dan tot op gelijken datum in 1902. De firma L. J. Entuoven Co., 's Graven- hage, heelt te Delft 2 ti. A. grond aange kocht, gelegen aar. üet ZuidEinde der gemeente, tusschen de spoorOaan en de Schie, welke tot heden in eigendom be- üoorde aan de Deitscne Vyienfabnek en den heer Max. M. Sctmte, elk voor de helft. Aangezien hieruit couoiusiën zijn getrokken, kan het Dbl. verzekeren, dat de bestemming, welke aan dit grondstuk zal worden gege ven, volstrekt met bepaald is en van een verplaatsing der Haagsche fabrieken naar eiders vooralsnog geen sprake is Mocht dit evenwel te eeniger tijd in overweging komen, dan zou du toch geheel samenhangen met het welslagen van andere plannen ten aanzien van de terreinen, waarop de tegen woordige fabriek staat. Bij een schoenmaker te Delft is door den inspecteur van politie J. Postmus in beslag genomen een heerenrywiel, daar voor een rijksdaalder verkocht en den 4Ien dezer te Rottetdam verduisterd ten nadeele van een rijwielhandelaar aan de Gerard Schol- tenstraat no. 4, De dader, de 15 jarige B. uit de Hendrik de Keyzerstraat, bevindt zich te Dordrecht in preventieve hechtenis wegens andere door hem gepleegde rijwiel verduisteringen. De gewone audiëntie van don minister van Waterstaat zal a. s. Dinsdag, 28 dezer, niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft bevolen, dat bij de infanterie-korpsen miliciens moeten worden opgeleid als wielrijder, die na de oprichting van het 9a regiment infanterie daarbij overgaan. Door den Minister van Binnenlandsche «Zaken is een circulaire gezonden Jaan de Commissarissen der Koningin, waarbij hun medewerking wordt ingeroepen tot het doen slagen voor Nederland voor einde October, de te Petersburg, onder bescherming der Keizerin van Rusland, te openen tentoon stelling van al hetgeen betrekking heeft op het kind (le monde de l'enfance). Volgensden Ministerzoudeze tentoonstelling voor wat Nederland aangaat, allèèn kunnen bestaan uit een kleine historisch-nationale inzending, bevattende datgene, wat in de onderscheidene provinciën eigenaardigs ten opzichte van de eerste verzorging en de spelen der kinderen eertijds bestond of nog stand hield, welk denkbeeld door de Rus°- sische regeering werd toegejuicht. Indien de bakers een onderscheidend kostuum droegen af nog dragen, wenscht de Minister hiervan gaarne te worden onderricht, daar een tweetal vrouwen bij de Nederlandsche sectie aanwezig zullen moeten zijn en het eigenaardig zou kunnen zijn, deze in zulk kostuira te laten optreden. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indjë, van 25 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 209,000 pikols. Het overlijden des Pausen. Men schrijft ons uit den Haag Een devote stemming hserschte in de kleine huiskapel der Internuntiatuur, waar gisteren-ochtend door den deken, den zeer- eerw. heer J. M. van Erven Dorens, een H. Mis van Requiem werd opgedragen voor de zielerust van Z. H. Paus Leo XIII. De kapel was aan alle zijden behangen met zwarte draperien, afgezet met zilveren franjesook het eikenhouten altaar was in rouw gehuld. Door de beide gebrandschil derde vensters viel een getemperd licht, zoodat het waslicht op het altaar zijn wer king niet miste. Ter vergrooting van de kapel waren van de daarachter gelegen salon de deuren opengesteld, zoodat ook daar zitplaatsen waren. Als schoorsteenstuk prijkt in dien salon een levensgroot portret van Paus Leo, voor deze gelegenheid met een rouwdra- perie overhuifd. Ook op den salonschoorsteen brandden kaarsen. Een talrijke schare aatoriteiten woonde de godsdienstoefening bij. Aan de Evangelie- zijde van het altaar waren gezeten de vertegenwoordigers der koninklyke familie luit-generaal graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, jhr. v. Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik, en jhr. S. M. S. de Ranitz, hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder. Aan den Episteikant be vonden zich de ministers Melvill van Lynden, Loeff, Harte van Teckienburg en Bergansius' De overige plaatsen waren ingenomen door het corps diplomatique alle in de Residentie aanwezige gezanten met het personeel hunner legatiën een talrijke groep. Voorts werden opgemerkt jhr. v. d. Poll, kamerheer van H. M. de Koningin de Staatsraden mr. Heijdenrijck en mr. Borrethet lid der Eerste Kamer mr. Bevers- de Tweede Kamerleden mr. Kolkman, baron Michiels van Verduynen, v. d. Kun, Travag- lino en de Ram; het lid der Rekenkamer Le Bron de Vexelia; de inspecteur van den arbeid, ar. Kuyper. Al deze autoriteiten, die in groot-gala waren, werden gerecipieerd door den zaak gelastigde van den H. Stoel, mgr. Giovannini, die, ten toeken van rouw, den zwarten mantel droeg. Een mannenkwartet, in een aangrenzend vertrek opgesteld, voerde, onder zachte orgelbegeleiding, eenige nummers uit, o.a. Jesw salvator mundi, Dies Irae eu De Profundi#. Onmiddellijk na den dienst een stille H. Mis tt vertrokken de autoriteiten, uit geleid door mgr. Giovannini, die inzonderheid dankte devertegenwoordigers der Koninklijke familie, hen verzoekend, wel zijn tolk te willen zjjn bij HH. MM. en Z. K. H. Op het Bezuidenhout sloeg een talryko De mundelyksche vergadering der afd. Schiedam van den Ned. K. K Volksbond werd gisteren als ge woonlijk in „Mnsis" gehouden. Na op de gebruikelijke wijze te zijn geopend gaf de president na lezing en goedkeuring der notulen het woord aan den eerw. adviseur, die de vergadering ongeveer ala volgt toesprak. 8 Wel worden wij dit jaar door groote verliezen getroffen. Nauwelijks was het graf gesloten, dat het stoffelijk overschot, van onzen dierbaren Bisschop van Haarlem omvat, of wij ontvingen de tijding dat de Paus ern stig ziek was en er gewanhoopt werd aan zijn leven. De geheele katholieke wereld deed hare gebeden op gaan voor den troon van God; want al had de Heilige W,1" 1, kn't grens van het men schel ijk leven bereikt, toch hoopten wij, dst God dat kostbaar dierbaar leven nog met enkele jaren zou verlengen. De ondoorgrondelijke wysheid Gods beeliste echter en gaf hem de belooning zyner werken. Wel mogen wy na Pans Leo s verscheiden getuigen en Zeggen: de kroon i. van ons hoofd gevallen P,a, Leo, wien» naam wy zoo gaarne in onze vergaderingen hoorden, Inr,WneQ D y p00 gaa,r.ne 1° °nze bijeenkomsten hoorden Hrn-o i. Paa\,dle T 1,efhad in het harte p.n. W °n,tvallen- paui Leo inderdaad de f"' der beieI11 gedurende heel zijn pontificaat heeft hy zijn liefdevoorde minderen betoondpatroons en werklieden, wyzend op hun dnren plicht, heeft hij hou steed. voorgehouden rekening te houd™ met de rechten van hen die hen diendenhet breede woord van den Paus heeft ontelbare katholieke werklieden- vereenigingen gesticht; zeker zal zoolang er een katho lieke werkueden-vereeniging bestaat, daaraan denaam van den Pans der werklieden, onafscheidelijk verbonden blyven. Getuig™ wij du. van Paus Leo XIII als van uen Paus der Werklieden, bijzonder brengen wij hem hulde voor hetgeen hy voor onzen Ned. li. K. Volks bond heeft gedaan. Wy herinneren ons zyn brief aan het centraal bestuur waarin hij ons aanspoort voort te gaan op den ingeslagen weg, voort te schrijden op den weg ons aangetoond en te arbeiden in zijn geest en naar zyne richting. Nu die Pans der Werklieden is heengegaan, opge roepen tot een ander leren, blijft one over een plicht van dankbaarheid van hnlde en liefde en die kunnen wij niet beter toonen dan door zijn woord om te zetten in daden, voort te gaan op den weg die Hij ons heeft gewezen, en ons te gedragen naar het on sterfelijk woord vervat in zijn encyclieken. Blijft aldus paus Leo altijd in gezegend aandenken bij den Ned. R. K. Volksbond, bij deze verheven heilige doodsbaar gedenken wij toch ook, wat wellicht de menschelijke zwakheid is te kort gekomen en komt ons het gebed op de iippenPie Jcsu, Domine do na ei requiem semfilernamGoede Heer Jesus, geef hem de eeuwige rust en vrede geef hem de eeuwige belooning voor alles wat hij aan ons alle Katholieken, aan ons in het bijzonder heeft bewezen. De Voorzitter, vertrouwend dat dit ernBtig woord niet zonder indruk zou blijvon, dankte den eerw. ad viseur voor hetgeen hij ter herdenking van den H. Vader had gesproken en wekte alle op te bidden, dat de opvolger van Leo XIII een man blijke met even groote liefde als hij voor den werkenden stand bezield. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat onder deze ernstige omstandigheden geen muziek of zang zon gehoord worden, maar de belangrijkheid der mededee- lingen dit gemis wel zou vergoeden. Wegens de afwezigheid van den penningmeester den heer Frederiks (later ter vergadering gekomen) ge tuigde namens de verifieurs voor het nazien der reke ning de heer Paulsen alleen met een enkel woord, dat die rekening conform was bevonden, zich voorbehondend in een velgende vergadering daarop terng te komen. Daarna had de Voorzitter mede te deelen, dat Zondag-avond 8 ure de vergadering der onderafd. kistenmakers en Donderdag-avond 8' s nre die der houtbewerkers zou worden gehouden. Namens de Bondsafdeeling, steeds gewoon het gezag hoog te hon den, heeft het bestuur iu de afgeloopen week een schrijven van gelukwensching gericht aan de herkozen katholieke raadsleden. Deze week zal het verslag met rekening en verantwoording der Teekenschool bij den Raad worden ingezonden. Ten behoeve van de ba trokken vakafdeeling ia het blad De Katholieke Tim merman in het Bondsgebonw ter lezing gelegd. Mogen de Bondsleden toch de leestafel in het gebouw over 't algemeen wat beter in orde honden Verder gewaagde de voorzitter van het groot katho liek vakcongres, dat eerlang te Utrecht zal worden gehouden en achtte het zeer gewenseht, dat de vak- afdeelingen daaraan deelnemenin de kosten kan door het afdeelingsbestuur worden tegemoet gekomen. Nog had de voorzitter mededeeling te doen van een ernstig feit. Hij deed dan mededeeling van de bekende circulaire van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond en gaf daarna het woord aan den heer Hilkhuizen, die naar aanleiding van het gebeurde te Bergeijk (L.) de volgende motie voorstelde „De afdeeling Schiedam van den Ned. R.K. Volks bond, vergaderd 86 Juli in Musis Sacrum, kennis genomen hebbende van een aanslag op het goed reeht, om niet te zeggen de noodzakelijkheid van R.K. Vak organisatie, overtuigd dat R. K. Vakorganisatie onmis baar is om de positie van den arbeider zoewel als de verhouding tusachen patroon en arbeider daar waar het noodig is, te verbeteren en duurzaam te doen zijn, dat zonder zoodanige organisatie onmogelijk stand te honden is tegen de aanhoudende aanvallen van socia listische zijde tegen godsdienst, gezag en eigendom, spreekt hare afkeuring uit over het plegen van aan slagen als bovenbedoeld in het algemeen en die van den patroon G. Aarts te Bergeijk gepleegd bij het oprichten van een R. K. Tabaksbewerkersgilde daar ter plaatse, in 't bijzonder, en roept de R.K. arbeiders op om overal in ons land de R. K. Vakorganisatie krachtig ter hand te nemen en eikander financieel en moreel te steunen, waar deze actie wordt tegengewerkt." Over deze motie ontspon zich nog al een ige discussie. Terwijl er van vele zyden instemming mede werd betuigd, werd toch door enkelen het verkrijgen van nadere inlichtingen gewenseht geacht. De heer Paulsen stelde bijzonder voor, bij den betrokken patroon nadere inlichtingen te vragen, maar trok later zijn voorstel in. De motie werd ten slotte bij zitten en opstaan met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Daarna merkte de Voorzitter op, dat de Tabakbe- werkersbond niet alleen moreelen steun noodig heeft maar ook financieelc hulp behoeft. Het voorstel van' een der leden om iets nit de Bondskas te geven kon echter geen bijval vinden, maar de zaak werd in aller milddadigheid aanbevolen; daartoe werd door leden tabakbewerkers aan het eind der vergadering een bedrag van f 4.35 gecollecteerd. Vervolgens bracht de Voorzitter het verslag van het verhandelde in den Centrale Raad ter sprake. Op een pnnt behoeft het verslag in de Votksbanierove rigens vrij voldoende, eenige aanvulling. Over het algemeen bleek de meening van de Schie- damsche afgevaardigden omtrent het woningvraagstuk in verband met de Woningwet door de centrale Raads leden te worden gedeeld. Naar aanleiding daarvan wekte de voorzitter de leden op meer belangstelling in de woningkwestie te toonen. Al hebben ook eenige Bondsleden de vergaderingen bijgewoond, die te dezer zake alhier zijn gehouden, toch behoort er van de zijde van de werklieden nog meer belangstelling te worden getoond, wijl het hnn aller belang is de wo ningen te verbeteren en de huurprijzen niet te doen verhoogen. Nadat het bestuurslid, dc heer Van Hees, nog tot belangstelling in enkele vaktijdschriften had opge wekt, verzocht de heer Leenders, dat de eerw. adviseur in een volgende vergadering, bij convocatie aangekon digd, nog over Paus Leo het woord zou willen voeren, wat deze beloofde in overweging te zullen nemen. Ten slotte bracht de heer L. Hazelzet, lid der Bondsafd. Amsterdam, nog den dank der vakafdeeling St. Eloy over voor den steun, haar bij de laatste sta king verleend. De vergadering werd daarna door den Voorzitter, als gewoon, met gebed gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2