Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Tante TaMtla. 26sie Jaar^. Donderdag 30 Juli 1903. .No. 7661. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TiH DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 29 Juli 1903. Het overlijden des Pausen. Na het overlijden. In afwachting van den dag waarop het Conclaaf geopend wordt, hebben te Rome eiken dag de voorgeschreven plechtige Requiemmissen plaats voor wijlen Paus Leo XIII en houden de kardinalen, wier getal steeds grooter wordt, de gebruikelijke Vergaderingen. Een Romeinsch blad ver goedt, dat aan deze Pauskeuze door 62 van de 64 kardinalen zal worden deelgenomen, aangezien kardinaal Moran, aartsbisschop van Sydney (Australië) niet op tijd zal kunnen aanwezig zijn en kardinaal Celesia, de hoogbejaarde 89-jarige aartsbisschop van Palermo, ongesteld is. ^og tallooze bijzonderheden worden mede gedeeld over de laatste dagen van Paus Leo s leven, te veel om ook slechts in korte vvoorden te vermelden. Alleen moge hier Hij verhaalt, dat nog in het laatste uur, in de laatste minuten zelfs, toen de oogen de= Pausen reeds voor goed waren gesloten, de stem niet geheel was verstomd, maar de H. Vader nog voortdurend zachtkens antwoordde op de gebeden der stervenden. Tot één minuut vóór zijn dood kon men hem hooren smeeken miserere mei mise rere mei en eerst toen kardinaal Vannu- teili het Profiscere sprak, zweeg de Paus hij had gehoorzaamd en was heenge gaan. Gisteren ochtend werd in de SixtijDsche kapel vanwege het H. College de eerste der drie Requiemmissen opgedragen tot intentie van den overleden Paus. Heden en Feuilleton. 2) maar Gilbert, je weet niet hoe ze is en verlang er ook niets naar om 't te weten." »Maar dan kan ik Milly ook niet trou wen. Wees nu eens aardig, ik zal achter deze gordijnen gaan zitten en je helpen je er door de te werken." »Ja, als je Milly erin brengt, dan moet ■a toegeven. Maar zeg me dan eerst eens wat over dat duiveische boek. Laat haar naaar boven komen. Jij verstopt je achter rvf\ Ün en ik zet haar stoel zoo dat ze "!aar ,rug naar jou zit. Maar je moet me u,t de knijp helpen." dam* rnin!lten later kwam een dikke in H.nT!'d Relaat in da kamer en aargezetten stoel zitten. morgen hebben de beide andere plaats. Bij den H. Dienst waren tegenwoordig 52 kardinalen, de diplomaten, de grootmeester der Malthezer orden, leden van den Romein- schen adel en eenige genoodigden. De leden der edelwacht deden dienst als eerewachten bij de kardinalen, In het midden stond een prachtige katafalk gedekt door de tiara en dragende Latijnsche spreuken betrekking hebbende op de deug- van Leo XIII. Rondom de katafalk stonden tal van brandende waskaarsen en aan elk der vier hoeken een edelwacht in klein tenu, de degen ter aarde gericht. De kar dinalen in hun voiletkleurig rouwgewaad, begaven zich processiegewijze naar de kapel, vergezeld van de hofdigmtarissen en geës corteerd door de Zvlnzsersche lijfwachten. De plechtige zielmis werd opgedragen door kardinaal Serafino Vannuteili. Na de H. Mis gaven achtereeenvolgens de drie oudste kardinaal-aartsbisschoppen Agliardi,Vannutelii,en Satolli en de kardinaal aartspriester Richard de absolutie. Het koor onder leiding van Perosi voerde bij de plechtigheid palestrijnsche gezangen uit gevolgd door een absolutie, compositie van den dirigent. Onder de getuigenissen, bijna alle vol eerbiedwaardige waardeering, die nog telkens de katholieke harten komen ver heugen, noemen wij nog dat van den procureur der Russische Synode, het eigenlijke Hoofd der Schismatieke Kerk, die verklaarde »Leo XIII had in Rusland talrijke bewon deraars. Hij was de meest uitstekende man van de tegenwoordige wereld niet slechts door het ambt dat hg bekleedde, maar ook door zijn eigenschappen". Alleen het officieele Frankrijk blijft klein. De Fransche regeering had besloten zich te onthouden van officieele deelneming aan sGoeden morgen, mevrouw. Wilde U me spreken »Is u de mijnheer of laat ik liever zeggen de valsche criticus, die de gemeene kritiek over mijn werk geschreven heeft in het ochtendblad van »de Komeet?" ïlo dat blad heb ik wel wat geschreven. Mag ik uw naam ook weten?" vroeg Gilbert kalmpjes. »Ik schrijf onder den nom de plume, »Een meisje van twintig", antwoordde ze, baar oogen neerslaand." »Wat een bedrog", zuchtte Gilbert. »Mijnheer 1" »Ik ik bedoel de manier waarop U uwe lezers doet gelooven dat het 't werk is van een meisje dat schrijft wat het voelt, maar iedere citicus moet merken dat u groote routine van schrijven hebt." »En toch recenseerde u mijn boek zoo ijselijk slecht." »Dat komt misschien omdat ik vind het de dingen in uwen boek beschreven, over dreven zijn." »Dat is geen verontschuldiging, mijnheer. Ik kwam hier om nu te vertellen dat ge een lafbek zijt en ik blijf bij mijn opinie. Wou u soms beweren dat u niets gevoelt voor den plechtigen uitvaartdienst voor paus Leo, die gisteren in d? Notre Dame te Parijs gehouden werd. Dientengevolge heeft de aartsbisschop alleen persoonlijke uitnoodigingen aan de ministers gezonden. 's Pausen testament. Omtrent het testament wordt nog gemeld, dat het geschreven is op een groot vel papier, met eigen hand, in klein, duidelqk en regelmatig schrift, zonder een spoor van onzekerheid. Het vangt aldus aan Daar wij het einde van ons sterfelijk leven naderen, doen wij met dit eigenhandig geschreven testament onzen laatsten wil kennen. Vooraf smeeken wij eerbiedig van de oneindige goedheid en barmhartigheid Gods dat Hij ons de dwalingen van ons leven vergeve en dat Hij onze ziel met goeder tierenheid in het eeuwig geluk ontvange en wij hopen dit bijzonder in Jezus Christus onzen Zaligmaker. Laten wij vertrouwen hebben in zijn Heilig Hart, vuurgloed van alle liefde en van het geluk van het menschdom. Laat ons ook smeeken om de bemiddeling bij de H. Maagd Maria, Moeder Gods en onze welbeminde moeder, als ook van alle heiligen, die wij bijzonder vereerden gedu rende ons leven. Daar wij verlangen te beschikken over het vaderlijk erfdeel dat ons toebehoort, stellen wij als erfgenaam aan, onzen neef, graaf Ludovico Pecci. Na vermeld te hebben, dat in dit testa ment geen schikkingen zijn getroffen omtrent den neef Camille en de nichten Anna en Maria, zoon en dochters van 's Pausen overleden broeder Jan-Baptist, omdat de H. Vader hun bestaan verzekerd heeft tydens zijn leven bij hun huwelijk besluit het testament Wij verklaren, dat geen enkel persoon onzer familie eenig recht zal kunnen doen gelden op hetgeen in het tegenwoordig testament niet voorschreven staat, want alle andere bezittingen, van welken aard dan ook, bekwamen wij door de investituur de heldin in die laatste groote scène?" 5>A1s ze den held trouwt. Ja, zeker." kunt het boek niet gelezen hebben. Dat is juist wat ze niet doet. Ik geloof niet dat u me zelfs kunt vertellen hoe ze aan haar eind komt De situatie werd desperaat. Gilbert keek rond en zag Outram's hoofd om den hoek van 't gordijn komen met een flasch iokt aan zijn lippen. Hij vatte dadelijk de beteekenis erven. »Zeker kan ik dat, ze drinkt zich dood." ïMaar dat is een schandaal dat is verschrikkelijk verschrikkelijk. Dat doet ze niet mijnheer; ze vergiftigt zich." »Och ja, natuuriijk. Ik wist dat ze wat dronk, maar een criticus kan niet alle de tails onthouden, mevrouw juffrouw meisje van twintig." De deur ging open en de jongen keek door de opening. »'t Spijt me u te storen, mijnheer, maar mijnheer Redhelm, de uitgever zou u graag willen spreken over een boek dat »Liefdes- geheimenis" heet, of zoo iets." »Zeg hem dat ik hem nu niet spreken kan. Hij moet wachten." •jPardonneer me", viel de schrijfster in, van het pontificaat en bijgevolg is het en in alle geval eischen wij, dat het de vol strekte eigendom van den H. Stoel blijve. Wij vertrouwen het uitvoeren der boven staande beschikkingen toe aan de kardina len Rampolla, Mocenni en Cretoni en verklaren dit onze laatste wil is. Gioacchino Pecci, Leo PP XIII. Gedaan te Rome, in het Vaticaan op 3 Juli 1900. Hetgeen aan de familie vermaakt is, bedraagt, gelijk men weet, zeer weinig. Maar dit is geheel in overeenstemming met 's Pausen opvatting van persoonlijke behoeften. De Tsaar naar Rome. De Romeinsche Patrio, verzekert, dat de Tsaar en de Tsaritsa op het eind van October op het Quirinaal komen. Zij zullen ook een bezoek brengen aan den nieuwen Paus. Turksche ministers. In Turkije is de minister van Marine overleden, en de minister van Financiën afgetreden. De laatste moest 2.500.000 Turksche ponden betalen aan salarissen en had er 32000 in kas. En de vloot zal wel niet veel vlotter zijn dan de schatkist. Djelal-bei, minister van openbaar onder wijs, is benoemd tot minister van marine, Hasjim bey, lid var. den Raad van State, is tot minister van onderwijs benoemd. Werkstaking te Odessa. Langs een omweg komen berichten uit Odessa volgens' welke daar een werkstaking onder de haveuarbeiders, stokers en matro zen op Russische schepen is uitgebroken. Op vreemde schepen wordt echter nog gewerkt. Iu de haven ligt het werk stil. Groote ladingen kunnen niet weg. Te Odessa is men bang voor eer. algemeene werkstaking vooral onder de graanwerkers »maar mijnheer Rednelm is mijn uitgever. Hij heeft me nooit gezien en ik zou graag hooren wat hij zeide van uw kritiek, als u er ten minste niets tegen hebt. Misschien mag ik me wel ergens verbergen." J Laat maar boven komen," zei Gilbert tot den jongen, die meteen oe trapaf,ver dween en bracht daarna de oude aame naar een scnerm achter in de kamer. Net zat Gilbert weer tamelijk nerveus aan zijn lessenaar, toen mijnheer Redhelm binnentrad. »Mooi weer," zei die heer, Gilbert een hand gevende. Toen voegde hij er bij Ver oorloof me, u hartelijk geluk te wenschen." Waarmee I" »Dat u de eenige ware kritiek op dat vervloekte boek nLiefdesgebeimenis" hebt geschreven. Al de andere bladen, die mijn duiten in hun zak steken voor advertenties zijn bang geweest om de waarheid te zeg gen en »de Komeet" is het eenige dat geen geidaanhidder is". »Maar mijn waarde heer" zei Gilbert, »is 't met wat ongewoon om een boek zoo at te breken, dat ge zelf hebt uitgegeven (Slot volgt). plaats vinden wat de correspondent van de Univers vernam uit den mond van mgr. Angeli, die den laatsten dag aan 's Pausen st'erfoed wijlde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1