Hertog van Saksen-Koburg Gotha, met gevolg, komende uit Bonn, te Soestdjjk verwacht om eenige dagen bij H. M. de Koningin-Moeder te logeeren. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft, als blijk van Hoogstdeszelfs belangstelling in de stichting «Het Nuyens-fonds", aan het bestuur der voornoemde stichting een gift doen toekomen van f 50. De Java-Bode deelt mede, dat volgens ]n particuliere kringen te Batavia ontvangen berichten, Prins Hendrik voornemens is in de eerste helft van 1904 een bezoek aan de koloniën te brengen. «algemeene nijverheid«, waar H. M. zich interesseerde voor de uitstallingen van de firma Bouma te Sneek en de Gasgloeilicht- maatschappij, van Schuyten te Amsterdam, en aan «vervoere, waar H. M. even vertoefde bij de uitstalling van den Wielrijdersbond, werd de tentoonstelling verlaten en een bezoek gebracht aan de wedrennen. Wij waren, zoo schrijft de Prov, Gron., in de gelegenheid, de eereprijzen te zien, welke H. M. de Koningin en Z. H. Prins Hendrik voor de hippische feesten hebben aangeboden. De Koningin heeft een zilveren koffiestel de Prins een zilveren mand aangeboden. Beide geschenken munten uit door fraaie bewerking. en het trampersoneel. De'kozakken hebben de haven bezet. De Suiker conventie. Bij de behandeling van de Suikercon ventie in het Engelsche Lagerhuis zeide Eulfour gisteren, dat zijn inziens het resultaat van de uitvoering van de conventie gematigde en vaste prijzen zou zijn en dat zij de suiker markt zou vrijwaren voor hevige schom melingen als gevolg van het premiestelsel. Koning Edward. Koning Edward zal dit jaar niet naar Hamburg gaan, gelijk vroeger, maar naar Mariënbad. Hij keert in September over Darmstadt naar Engeland terug. Geljjk reeds gemeld, zullen te Darmstadt de keizers Wilhelm en Nicolaas den Engelschen koning vermoedelijk ontmoeten. President Roosevelt. President Roosevelt zou en van dit gerucht neme men natuurlijk «met alle voorbehoud" kennisvan plan zijn om, indien hij mocht herkozen worden, een bezoek te brengen aan koning Edward, den president der Fransche republiek en eenige andere Hoven in Europa. Het zou de eerste maal zijn, dat een president der Ver. Staten een dergelijken tocht gedurende zijn presidentschap maakt. De opstand in Venezuela. Twaalfhonderd man schjjnen toch wer kelijk gesneuveld te zijn bij de inname van Cuidad Bolivar, het laatsts bolwerk der Venezolaansche opstandelingen. De com mandant van een Amerikaansch oorlogsschip bevestigt dit getal en zegt, dat nu de revo lutie uit is. Een spoorweg naar Alaska. Naar de Standard uit New-York verneemt, heeft de Amerikaansche regeering een concessie-aanvrage ontvangen voor den aanleg van een spoorweg naar Alaska. Deze nieuwe lijn zou aansluiten bij het Siberische spoorwegnet met een tunnel onder de Beringstraat door (1) De Russische regeering zou verlangen, dat die tunnel eerst tot onzijdig gebied verklaard werd ook de aansluitende Siberische lijn zou dan neutraal worden, Fransche, Russische en Amerikaansche kapitalisten interesseeren zich voor het planonder de concessie aanvragers bevindt zich de Fransche graaf Loubet, de voorzitter van het aardrijkskundig genootschap te Parijs en de Klondysche millionair Heoly. De Hamburg—Amerika-lijn. De Duitsche keizer heeft aan het stads bestuur van Dover een telegrafischen geluk- wensch gezonden met de welgeslaagde proefneming van deHamburg-r-Amerika-lijn, welke eergisteren vermeld is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Juli 1903. De uitvaartdieust des Pausen. De nagedachtenis van onzen diep betreur den Paus Leo XIII is heden ook in onze stad, die zijn roemvol pontificaat met innigen dank herdenkt, op waardige wijze geëerd, In de drie parochiekerken werd heden op hetzelfde uur de voorgeschreven plechtige uitvaartdienst gehouden. Reeds onder de Vroegmissen waren tal van geloovigen tot de H. Tafel des Heeren genaderd en bij het plechtig Requiem ten 8 ure knielden voor de in. grooten rouw gehulde hoogaltaren, waaraan het H. Misoffer door de zeereerw. passtoors met assistentie van eerw. kapelaans werd opgedragen, eene overtalrijke schare, die in stichtende gods vrucht de heilige handeling volgde en zich met den offerenden priester in een innig gebed voor de zielerust van den verscheiden Opperherder en Vader vereenigde. In de St. Janskerk aan de Lange Haven werd het Requiem van Verhulst uitgevoerd, en in de H. Rozenkrans-kerk aan den Singel en de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven een Gregoriaansch Requiem gezongen. In alle kerken bood de plechtigheid, ook door de groote deelname der geloovigen, een indrukwekkenden aanblik. Voorzeker lag op veler lippen de innige smeekbede Goede Heer Jezus, geef Hem, die onze Liduina zalig prees, de eeuwige rust Algemeene Rouwdag. Wij herinneren hier nog aan het bekende verzoek van den hoogeerw. vicaris-kapituiaar van Haarlems bisdom om morgen (Donderdag) algemeenen rouwdag te houden. Zooals men weet, worden de geloovigen van ons bisdom door Z. HoogEerw. dringend uitgenoodigd dien dag, door het uitsteken der vlag halfstok en door het sluiten (zoo veel mogelijk)van hunne winkelsen woningen, hunne droefheid over het afsterven van hun grooten en roemrijken Paus openlijk te kennen te geven. De Arbeidsbeurs. (Opgave 29 Juli 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Schoen- maker(halfwas). Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. Een verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een drukker. Jongens voor gistpaknuis. Jongens voor distil leerderijen. Een bakkersknecht (of jongen.) Een boerenknecht. Jongens voor een moestuin. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een schoonmaakster (voor 2 dagen per week) (P. G.) Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Tuiniersknecht.Koetsiers. Slagersknecht! Tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopersknecht. Smids knecht. Een Jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Hoogere Burgeracbool. Eindexamens in de provincie Zuid-Holland (Zuidelijke Com; missie. Vierde Groep (mondeling examen 27, 28 en 29 Juli). Van de H. B. S. alhier ver kregen het diplomaA. G. Beugelink, B. M. van Driel en C. J. van Dusseldorp. In de derde groep waren geen leerlingen der H. B. S. alhier. J. M. van der Schalk, f Na een langdurig lijden overleed heden alhier in den ouderdom van 77 jaren de heer J. M. van der Schalk, stichter der firma J. M. van der Schalk Co., bierbrouwers alhier. De heer VaD der Schalk, die vroeger ook eenige jaren deel uitmaakte van onzen gemeenteraad, verleende zijne medewerking aan tal van instellingen van openbaar en bijzonder belang. In vele kringen, waar men hem zoo gaarne zag, zal zyn heengaaD zeker betreurd worden. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt jonge meisjes, die niet aldaar bekend zijn, zich niet in betrekking te stellen met het verhuurkan toor van dienstboden van vrouw Koppes, geb. Otten, eerder wed. Pelz, wonende Botersloot 38, te Rotterdam, aangezien gebleken is, dat deze vrouw er haar werk van maakt meisjes, die aldaar onbekend zijn, in verdachte huizen te plaatsen. BINNENLAND. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met gevolg, worden Zaterdag-ochtend te Soestdijk verwacht om tot Dinsdag de gasten van H. M. de Koningin-Moeder 4e zyn. Zaterdag avond wordt Z. K. H. de Het Vad. meldt, dat weldra de benoeming van den pas benoemden ordonnance-officier jnr. van Reigersberg Versluys tot tweeden stalmeester van H. M. de Koningin verwacht wordt. Op 28 Juli 1903 zijn te 's-Gravenhage uitgewisseld de akten van bekrachtiging van het aldaar op 8 Maart 1902 tusschen Nederland en Beigië gesloten verdrag tot wijziging van dat kanaal Gent—Terneuzen. Koninklijk bezoek te Groningen. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hendrik hebben gisteren het aangekondigde bezoek te Groningen gebracht, teneinde aldaar de Nijverheidstentoonstelling te be zichtigen en vervolgens aan de havenwerken te Delfzijl een bezoek te brengen. In de feestelijk versierde straten, waarin het rood, wit en blauw een vroolyk welkom toewuifde, had zich reeds tijdig een groote menigte bewogen in de richting van het station, zoodat daar een ontelbare schare was verzameld, toen te 11.40 uur de Hooge bezoekers met een extra-trein aankwamen. De trein bestond uit een bagagewagen, waaraan een salon rijtuig was vastgekoppeld verder uit het koninklijk rytuig van H. M. de Koningin, het koninklijk t ijtuig van Z. K. H. Prins Hendrik, een keukenwagen en een bagagewagen. Op het Stationsplein had een groot aantal sportvereenigingen, rederijkerkamers, zang en vakvereenigingen met hare banieren zich en haie opgesteld om H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een ovatie te brengen en toen de Vorstelijke Bezoekers met hun gevolg, benevens de Gromngsche autori teiten, die bij de ontvangst waren tegen woordig geweest, in rijtuigen hadden plaats genomen en al deze vereenigingen passeerden, toen daverde de lucht van het gejubel dat uiting gat aan de liefde voor ae vorstin, die zich dankend boog naar de verschillende groepen dezer algemeene huldebetooging. Van het station werd onder het voort durend gejubel der opgepakte menigte naar de Groote Markt gereden, waar het groote koor ander leiding van den heer van 't Kruys den feestgroet deed hooren. Dan zette de vorstelijke stoet zich weder in beweging om zich te begeven naar het buis van den Commissaris der Koningin, waar een dejeuner hen wachtte. Na het dejeuner vertrok de stoet tegen kwart voor twee in gestrekten draf naar het tentoonstellingsterrein, harteiyk toege juicht door een zeer talrijk publiek. Bij de komst op het terrein speelde het muziekkorps uit het theater, opgesteld voor het gebouw der Groninger Nijverheid, het «Wilhelmus. Onder luide toejuichingen van een nogal talrijk publiek scnreed Hare Majesteit met haar Gemaal en gevolg naar dit gebouw, waar de voorstelling van het hoofdbestuur plaats had en door mej. Dieters een bouquet werd aangeboden. Daarna volgde de wan deling. H. M. zag er opgewekt uit. Bij het bezoek var. H. M. de Koningin aan de Groninger Nijverheid liet H. M. zich speciaal inlichten over de beetwortel- suikerfabriek van den heer Scholten te Vierverlaten, en interesseerde H. M zich voor het zilverwerk. In «Turijn" werd mej. Halbertsma aan H. M. voorgesteld. Deze dame leidde de hooge bezoekster rond en gaf haar inlich tingen. Behalve aan het koper en zilver werk schonk H. M. vooral haar aandacht aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. De aubade werd door het zonnetje begunstigd. H. M. luisterde met aandacht en blijkbaar met genoegen. Na de aubade werd de dirigent, de heer T. Huges, aan H. M. voorgesteld. Onder gejuich verliet H. M. Japan om zich te begeven naar de veé en zuivelten- toonstelling, in welke eerste afdeeling H. M. door eene dame in oud-Groninsche kleeder dracht een bouquet wsrdaangeboden. Z. K. H. de Prins liet zich de vlasroterij uitleggen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de verlichting en verwarming, waar H. M. onder dank een bouquet ontving van mevr. Roll van Dordrecht. H. M. vroeg inlichtingen over de Machinefabriek »Winterthur«. Na een bezoek aan de afdeeluigen Volgens een heden in de Stct. voorkomend bericht, zal op 3 Augustus, des middags te twaalf ure, op het Malieveld in Den Haag de plechtige uitreiking plaats hebben van de decoratie van Ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse aan den gegageerden sergeant van het korps marechaussee van het leger in Nederlanasch Indië J. H. L, Buschgens, tot bijwoning waarvan alle te 's-Gravenhage aanwezige Ridders der Mili taire Willemsorde worden uitgenoodigd. Door Zuiderzee-visschers is een adres gezonden aan den minister van Binnen- landsche Zaken, waarin zij wijzen op de ongunstige omstandigheden, waarin zij ten opzichte van de ongevallenwet verkeeren. Zij kunnen de lasten die deze wet hen oplegt niet op de afnemers verhalen omdat niet zij den prijs van hun artikel bepalen. Zij verzoeken daarom het visschers bedrijf in een lagere gevarenklasse te willen doen plaatsen. Het vertrek van het te Nieuwediep lig gende pantserdekschip Holland, naar Oost- Indië, onder bevel van den kapitein ter zee H. P. Netscher, dat aanvankelijk bepaald was op begin Augustus, is eenigen tijd uitgesteld wegens aan te brengen verbete ring aan de afkoelingsinnchtingen. Waar schijnlijk zal genoemde bodem half September zijn bestemming kunnen volgen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nebben benoemdtot plaatsvervangend lid werkgever van den Raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Dordrecht in de plaats van J. Verschuur, J. van Waalwijk van Doorn, vleeschhouwer te Dordrecht. In een der achtergebouwen van de Kur- hausbar te Scheveningen zal, van heden af 's voormiddags van 11 —1 en 's namiddags van 2—4 ure eene tentoonstelling worden geopend, gratis voor ieder toegankeiyk, van alle ontwerpen, teekeningen en plannen van de nieuwe reeds tot stand gebrachte werken en die van het Palace-Hotel, den Circus, de Oranje-Galerij enz. benevens van alle fotografische opnamen, tot dusver van de werken gemaakt. Den laatsten zeer woeligen kermisnacht van Zaterdag op Zondag hadden er te Leiden eenige vechtpartijen plaats, waarvan een zóó ernstigen aard, dat een man met een mes in den kaak gestoken, door bloed verlies bewusteloos werd en naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd moest worden, waar hy verder werd behandeld. Maandag-avond werd aan het station te Haarlem in een coupé eerste klasse aangetroffen het lijk van den tijdens de reis plotseling overleden dr. C. K. Hoff mann, professor in de wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden. Hy bereikte den leeftijd van 62 jaar. De moord te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men nog aan de N. R. Ct. Bljjkens een brief dien de eerste ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2