Na verklaringen van den ondervoorzitter Tallian werd de vergadering weer publiek en zoo duurde zij nog tot acht uur 's avonds voort. De toestand in de Balkan. Uit Monastir komen weerslechte berichten. De Bulgaarsche benden treden er weer driester op en in 't bijzonder de Grieksche bevolking heeft erg van hen te lijden. De Grieksche gezant te Constantinopei heeft dan ook opdracht gekregen de aandacht der Porte te vestigen op de vele moorden op Grieksche notabelen door Bulgaren gepleegd. Verleden jaar stemde de Servische regee ring er in toe, dat Russische monniken van het beroemde klooster Athos het in Servië gelegen klooster Dijanti betrokken. Het motief dezer bereidwilligheid was de over weging dat de Albaoeezen het niet zoo gauw in hun hoofd zouden halen een aanval op het klooster te doen, als zij wisten het dan met Rusland te kwaad te krijgen. Zoo trokken dus te Russen het klooster binnen. Maar spoedig ontstond er in de Servische wereld ter plaatse groot misnoegen over den nieuwen toestand, die vooral aange stookt werd door den metropoliet Nikiphoris te Prizzen,omdat men vreesde, dat de Russen zich voor goed in de streek zouden vestigen en het Servische element verdringen. Het eind van het liedje is geweest, dat de Russische monniken weer vertrokken zijn. Servische financiën. De Ottomaansche Bank heeft de nieuwe voorstellen, waarbij een voorschot werd gevraagd op de 5000.000 van de laatste Servische leening, niet aangenomen. De Turksche regeering beschouwt den toestand in Servië als onrustbarend. De Koning ondervindt veel tegenstand in het land en er wordt bevestigd, dat de aanhangers van Obrenowitch samenspannen tegen de moordenaars te Belgrado. Spaansche zaken. In den Spaanschen ministerraad heeft Yillaverde gisteren medegedeeld bij Oen terugkeer van de Cortes de wetsontwerpen in te zullen dienen tot herziening der finan ciën. Hij zal zich thans daartoe in betrekking stellen met de leiders zijner partij, maar ook met de oppositie. De minister heeft ontkend, dat zijn samen komst met den gezant van Spanje te Parijs een staatkundig doel zou hebben hij zou enkel naar St. Sebastiaan gegaan zijn om den koning te spreken en m de Epoca heeft Silvela een artikel geschreven, dat vrij wel terugneemt wat hij voorverleden week in de Cortes heeft gezegd of te kennen gegeven over een verbond met Frankrijk. Koning Edward in Ierland. Uit Belfast wordt gemeld, dat de koning de onthulling van het gedenkteeken ter eere van koningin Victoria bijwoonde en ver volgens de plechtige opening van het Victoria- bospitaai. Overal werd hij met groote geestanlt ontvangen. Op den weg naar het hospitaal drong eene arme vrouw door de gelederen der soldaten, tot bij het koninklijk rijtuig, waarvan de wielen haar over het lichaam gingen. Doodelijk gewond werd zij in het hospitaal gedragen. De straatversieringen te Cork ter eere van koning Eduard en koningin Alexandra zijn door kwaadwilligen hier en daar ver nield. Een bijzondere politiemacht in uni form en burgerkleeren bewaakt dag en nacht de zichtbare teekenen van de feestvreugde der Ieren, die met dat al nog niet unaniem schijnt te wezen trots de be williging van landwetten, boterconcessies en zoo voorts. Bet Engelsch oorlogsfonds. uet Engeiscn oorlogsfonds ten bate van de weuuwen en weezen van in of tenge volge van den oorlog gevallen Engelschen sen,et te kort en de nood is groot, zegt het taaiste versiag. Er staan nu nog 4453 weduwen en 5800 weezen op de Jjjst en hun aantal neemt gestadig toe, want telkens sterven er nog mannen tengevolge van wonden of ziekten uit den oorlog. Een groot aantal bezwijkt aan naweeën van de typhusook treedt dikwijls de tering op als gevolg van een longwond en ontbering. Het bondsbestuur doet opnieuw een beroep op het publiek. Vorstelijke ontvangst. Groote verontwaardiging is in een deel der Duitsche pers ontstaan door de vorstelijke ontvangst, den Amerikaanschen milliardair Van der Bilt in 's Keizers rijk bereid. Hem werd zelfs een regeeringsraad toegevoegd. Men vraagt terecht, of het een zóó groote verdienste is, veel geld te hebben. Rheinfels ingestort. De beroemde oude bouwval van den burcht Rheinfels bij St. Goar is gisteren gedeeltelijk ingestort. Kaapsche tolconventie. De Wetgevende Raad van de Kaap heeft de tolconventie goedgekeurd, waarbij aan de Engelsche koopmansgoederen een preferentieel tarief wordt toegekend. Protestmeetings in Britsch-Indië. In Britsch-Indië veroordeelt de Engelsche en de inlandsche pers eenstemmig en heftig Brodick's voorstel om Indië te laten bijdragen in de kosten voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Een volksvergadering te Madras heeft eenparig een besluit van afkeuring aangenomen. Vergaderingen te Calcutta en Bombay zullen dat voorbeeld volgen. Dum-dums naar Somaliland. Generaal Manning seinde naar Londen, dat de nu in gebruik zijnde patronen niet genoeg doodende kracht hebben. Verscheiden dagbladen dringen er op aan, dat de regeering Dum-dum-kogels naar Somaliland zal zenden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Algemeene Bouwdag. Van den torens onzer katholieke kerken, de masten van enkele schepen en uit de huizen van tal van ingezetenen wappert heden de vaderlandsche driekleur, (veelal met pauselijken wimpel, soms met rouwknp) halfstok ter gelegenheid van den algemeenen rouwdag van het bisdom Haarlem wegens het overlijden van onzen grooten en roem rijken paus Leo XIII. Aan het verzoek tot het sluiten van huizen en winkels is ook door vele ingeze tenen voldaan. Dat overigens het rouwbetoon zich regelt naar de omstandigheden en vooral naar het weer, dat zich vooral in den ochtend zoo ongunstig liet aanzien, is wel te denken. SchiedamBrielle. De Schiedamscbe processie ter vereering van de HH. Martelaars van Gorkum, ten getale van circa 400 pelgrims, onder geleide van den zeereerw. pastoor Coppens en eerw. kapelaans der O. L. Vrouw Visitatie- parochie, waarbij zich aansloten de zeer eerw. pastoor Verhoeven der St. Jansparo chie en verder eerw. geestelijken der overige parochiën, vertrok heden-ochtend 8£ ure met twee stoombooten naar Brielle. Hoewel het weer nu juist voor een processie-dag niet uitgezocht was, had dit toch op den opgewekten geest der pelgrims en het geregeld verloop der oefeningen geen invloed. In stichtende godsvrucht ver wijlden de bedevaartgangers weer op die aan Neêrlands Katolieken zoo dierbare plek, waar de lange worstelstrijd der Gorkumache Bloedgetuigen leidde tot de overwinning m den marteldood, door het katholieke voik na ruim drie eeuwen nog dankbaar herdacht. Heden-avond omtreeks half zeven wordt de processie te dezer stede terugverwacht, waar na in de O. L. Vr. Visitatiekerk het plechtig lof tot dankzegging zal worden gecelebreerd. s Daaronder zal als gewoonlijk een opwekkend woord tot besluit der bedevaart den pel grims worden toegesproken. Spaarpotjes opgehaald! Wij vernemen, dat binnen eenige dagen met het ophalen der spaarpotjes van de St. Willibrordus-Stichting een begin wordt gemaakt. Zeker achten wij ons verplicht onze lezers daarmede tijdig in kennis te stellen menigeen die nog een flinke gift voor het potje besterad had, zou 't immers zien weggehaald, voor hij ze gestort had. Daarom, hoe eer hoe beter het zilver-of goudstukje maar door het gleufje, dan komt 't zeker tot zijn doel. J. M. ran der Schalk, f De S. Ct., de verdiensten van wijlen den heer Van der Schalk als een groot indus trieel, die steeds zijne fabrieken aan de eischen des tijds wist te doen beantwoorden, in het licht stellend, meldt verder »Op achttierjarigen leeftijd begon bij reeds zijn eigenlijke loopbaan als eigenaar eener bescheiden azijnmakerij en een nog beschei dener bierbrouwerij, in welke beide inrich tingen slechts een twaalftal werklieden bezigheid vonden. Deze aanvankelijk weinig floreerende ondernemingen werden door hem steeds uitgebreid en winstgevend gemaakt voornamelijk door de gist een speciale bewerking te doen ondergaan, zoo- dat zij bruikbaar werd voor het bakkers bedrijf, waardoor hij een belangrijke voor sprong kreeg op zijn concurrenten. Op den ingeslagen weg voortgaande, heeft de heer v. d. Schalk zijne brouwerij gemaakt tot een der grootste in den lande. Aan hem is mede te danken, dat de stearine-kaarsenfabriek) sApollo" is kunnen blijven voortbestaan. De lijdensperiode, die deze onderneming jarenlang heeft moeten doorworstelen, zoodat de aandeelen tot 20 pet daalden, heeft hem het geloot in haar toekomst niet doen verliezen en dat geloof is niet beschaamd geworden. Groote sommen heeft hij daarbij echter op het spel gezet. Ook de Victoriabron te Oberlahnstein telt de heer v. d. Schalk onder hare grootste aandeelhouders en heeft ue vol harding van den bekwamen industrieel den aanvankelijken tegenslag doen doorstaan, zoodat eveneens deze onderneming rijke vruchten is gaan afwerpen en vele handen brood verschaft. Doch niet alleen als industrieel bezat de heer v. d. Schalk buitengewone gaven, ook als mensch was hij aiom geacht en bemind. Vraagt den pachters van hoeven en landerijen hoe de heer v. d. Schalk was als hun landheer, vraagt het den velen armen en hulpbehoevenden, die bij hem steeds een welwillend oor vonden. Hij was ook een groot voorstander der kunst, getuige ziju prachtige schilderijen- verzameling, maar ook menig kunstenaar kan u zeggen, dat hij niet zou geworden zijn wat hij nu is, zonder den krachtigen steun van den heer v. d. Schalk." Verder brengt de S. Ct. in herinnering, dat de heer Van der Schalk van 7 Sept. 1859 tot 27 Oct. 1882 lid van den gemeen teraad en geruimen tijd voorzitter van het burgerlijk armbestuur en van de liberale kiesvereeniging ^Schiedam" is geweest. Ook was hij lid der commissie tot het verschaffen van woningen aan minvermogendenen commissaris-plaatsvervanger der Ned. Handel maatschappij. Met het klimmen der jaren heeft hp echter vele dezer functiëo in jeugdiger handen doen overgaan. Gisteren-avond 71/* ure werd alarm gemaakt en aan de politie kennis gegeven, dat in een pakhuis Achter de Teerstoof brand zou zijn ontstaan. Spoedig ging daarop de slangen wag en der politie naar het bedoelde terreiD, waar ook nog een brandspuit aanrukte. Onver- richtterzake moesten zij echter weldra terug- keeren: het bleek dat men op een afstand rook en vlammen had gezien, doordat in bedoeld pand koffie wordt gebrand. Bij het laatst gehouden examen in boekhouden. vanwege de vereeniging »Mercurius" te Rotterdam zijn o. a. ge slaagd de heeren Jos. M. W. Jansen en L. v. Rhijn Jr., alhier. Gisteren morgen 10.30 u. arriveerde uit Hamburg aan de Holland—Amerikalijn aan de Wilhelminakade te Rotterdam het dubbel schroefstoomschip Prinzessin \Vic] toria Louise van de HamburgAmerikalijn, tot het aan boord nemen van een 50-tal passagiers uit Nederland en België, terwijl zich reeds een 150 tal passagiers aan boord bevonden tot het ondernemen van een reis naar de Noordkaap tot aan Spitsbergen, welke reis 21 dagen zal duren. Onder de personen, die zich te Rotterdam aan boord begaven, behoorde de burge meester van Brussel, de heer E. Mot, met twee dochters. Het is een uitgelezen gezelschap dat de reis medemaakt. Ruim 12 uur aanvaardde de Victoria Louise de reis. Bij het afvaren speelde de muziek, welke zich aan boord bevindt, de Nederiandsche en Duitsche volksliederen. Te Rotterdam is door de rivierpolitie aangehouden een roeiboot, waarin 2 balen wol ter waarde van ongeveer f 600. Een der inzittenden wist door in het water te springen, te ontkomende ander werd aangehouden. De wol was gestolen uit een Rijnschip. Naar men verneemt, zullen bij de directie van de stoommeelfabriek de Maas te Vlaar- dingen pogingen aangewend worden om te verkrijgen dat de fabriek des Zondags wordt stop gezet, daar beide ploegen, de eene des voormiddags en de andere des avonds, steeds een gebroken Zondag hebben. BIN NE NLANJL De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal tot nader bericht niet plaats hebben en die van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 31 Juli a. s. niet piaats hebben. Koninklijk bezoek te Groningen. Het eerste bezoek gold gisteren te Groningen het nieuwe ziekenhuis waar H. M. met den Prins door de directie werd rondgeleid. Een bouquet werd daar aan geboden, terwijl H. M. aan alle patiënten oloemen gaf. Van hier ging men naar het stadhuis, waar het Vorstelijk Paar werd ontvangen in de raadzaal. De burgemeester ontving de Hooge gasten en stelde de aanwezigen voor. In de kamer van B. en W. werden aan de Hooge bezoekers eenige historische merkwaardigheden vertoond die blijkbaar levendige belangstelling bewekten. Van het stadhuis werd teruggekeerd naar het huis van mr. Geertsema, waar gede jeuneerd werd. Daarna zou de reis in de provincie plaats hebben en hartelyk klonk het vaarwel der Groningsche burgery in het luid gejubel waarvan de lucht daverde. Te een uur vertrokken de vorstelijke per sonen met gevolg per extra trein naar Delfzijl, waar de haven en havenwerken in oogenschouw zullen worden genomen. Te Appingedam stopte de trein en werden de Hooge reizigers toegesproken door den burgemeester mr. F. Jansen. Het perron, waar zich mede de raadsleden en vele andere autoriteiten bevonden, was keurig met groen en bloemen versierd. In Delfzijl was gisteren-middag het weer prachtig. Van einde en ver waren uit de provincie en vooral uit Duitscbland tal van bezoekeD over gekomen om de Koningin der Nederlanden met haar gemaal te zien en toe te juichen. Te 2.44 uur reed de trein het station binnen en nadat de burgemeester aan de vorstelijke bezoekers was voorgesteld, stelde deze ook de overige op het perron aanwe zige autoriteiten aan hen voor. Dan ging men naar de Haven waar een tochtje op een boot werd gemaakt, door de Staten zangeboden, in de haven van Delfzijl en op de Eems. Te vijf uur vertrokken H. M. en den Prins met gevolg weer naar Het Loo, te Groningen eenige minuten stoppende. Schiedam, 30 Juli 1903.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2