Hoogere Burgerschool. Eindexamens in de provincie Zuid-Holland (Zuidelijke Com missie. Vijfde Groep (mondeling examen 30, 31 Juli en 1 Augustus). Van de H. B. S. alhier verwierven het diplomaJ. Ris en P. Ste- houwer. Verjaardag der Koningin-Moeder. Zooals reeds uit de aankondigingen bleek, zal morgen (Zondag) de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zich beperken tot uitvoeringen van het muziekkorps onzer dd. Schutterij, 's middags 1 ure in de Plantage en 's avonds 8 ure in den Officierentuin. Volgens het gebruik in de laatste jaren bij verjaardagen van het Koninklijk Huis gevolgd, wordt de openbare viering verder tot Maandag verschoven, zoodat dien dag de gebruikelijke inspecties van garnizoen en schutterij alom plaats hebben. J. M. van der Schalk, f In deftigen eenvoud, geheel overeenstem mend met het karakter van den ontslapene, werd heden-ochtend het stoffelijk overschot van den heer J. M. van der Schalk ter rustplaats geleid. Voorafgegaan door vier lijkbezorgers ging de net gedecoreerde lijkwagen, waarbij de leden der Protestantscbe Begrafenisvereeni- ging als dragers fungeerden en die door een drietal rytuigen werd gevolgd, naar de Algemeene Begraafplaats, waarheen reeds velen zich begeven hadden. Bij de geachte familie, een enkelen bijzonderen vriend en den procuratiehouder der firma Van der Schalk, sloten zich bij den stoet op de begraafplaats aan leden van kerk- en armbestuur en vertegenwoor digers van de Stearine-kaarsenfabriek Apollo", deVerzekering-maatschappij zSchie- dam", de Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen en andere corporatiën in en buiten de stad, met wie de overledene vroeger of nog in den iaatsten tijd in betrekking had gestaan. Ir. allen eenvoud werd het stoffelijk overschot, toen de' lijkstoet de groeve genaderd was, bijgezet. Bij net graf werd niet gesproken. Welsprekender dan menige rede was echter deze eenvoudige teraarde bestelling van den man, die eene beduidende plaats in de maatschappij met alle beschei denheid innam. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een schaartje, een jongenspet, een mondharmonika, een parapluie. Aanwezig aan de volgende adressen: een kindermatrozenmutsJoh*, van Dijk, Broers- vest; een parapluie: Nieuwenburg, Brug wachter Spoelingbrug een portemonnaie met eenig geldC. Groene weg, Villastraat 19; een knipmes: B. B. Hosman, Lange Haven 1een parapluie P. Wolsky, Korte Dam 4; een ceintuur: A. Suijker, Warande 4; een koralen armbandje met slotJ. W. Welle, Hoogstraat 93; een ring met sleutels H. Kloos, Singel 1381* een brilA. A. Trouwborst, Singel 193. Gisteren-namiddag is de 5 jarige Jan Touw, wonende aan de Dwarsstraat, die op het Hoofdplein op den bok van een sleeperswagen wilde klimmen, daaraf ge vallen, waarbij hij een bloedend wondje aan het achterhoofd bekwam. In het café «De Maas" binnengedragen, werd hij daar door mej. Van Tol voorloopig verbonden, waarna by door een geneesheer verder werd behandeld. Van morgen is op advies van een genees heer naar het ziekenhuis gebracht de 72-jarige zwerver J. J. W. V., die gister avond wegens dronkenschap was opgebracht. Nadat hij heden-ochtend was ontslagen, beweerde hij ziek te zijn. Donderdag-avond hadden een 25-tal Katholieken te Rotterdam gevolg gegeven aan de oproeping van een comité, dat zich had gevormd om de verspreiding der stedelijke katholieke pers in de hand te werk. Pater Perquin betoogde in een kort, maar klemmerd woord de noodzakelijkheid der actie in deze. Iedere plaats, niet ingenomen door een katholiek blad, wordt ingenomen door eed1 liberaal of neutraal. Het ongeloof neemt met den dag toe, niet het minst onder de arbeiders. Oorzaak de ongeloovige pers. Scherp hekelde de eerw. spreker de halve Katholieken,die in een volgend geslacht zullen worden opgevolgd door een ongeioovig nakroost. Warm beval pater Perquin het aposto lisch werk, dat door de vereeniging beoogd werd, aan, want in dezen tijd van pers- almacht is het priesterlijk woord niet meer voldoende. Scherp deed zijneerw. ook uit komen, dat hij in deze geen partij trok voor een of ander blad. Nadat door 3 der aanwezigen verklaard was, geen lid der Vereeniging te zullen worden, ging de vergadering over in eene huishoudelijke. (C.) Bij de gisteren in het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gehouden aanbestedingen waren minste inschrijvers voor het bijspannen van vijf draden aan de telegraaflijnen tusschen Rot terdam en 's-Gravenbage J. Romein en L. Bijl te Schiedam voor f3079 (eenige inschrijving); het herstellen en verbeteren van eene lijn langs den Holl. IJz, Spoorweg tusschen Rotterdam en 's-Gravenhage en de zijlaan naar Schiedam, benevens bet bijspannen van 4 tot 8 draden langs deze lijnen, Romein en Bijl voornoemd voor f1298; de telegraaflijnen aan weerszijden van den Holl. IJz. Spoorweg tusschen 's-Gravenhage en Leiden, alsmede het bij- spannen van vijf draden aan deze lijnen, dezeifde aannemers voor f2376. De S. Ct. meldt uit Vlaardingen In den toestand der haringvisscherij begint nu toch eenige verbetering te komen, daar in de laatste dagen verscheidene zeilschepen met gemiddeld goede vangsten arriveerden. Toch zijn er nog veel schepen, die reeds 7 en 8 weken in zee zijn en blijkbaar nog maar weinig hebben gevangen. Dat de visscherij zeer ongelijk is, kan hieruit blijken dat een Fransche logger zooveel haring ving dat hij, van zijn overvloed, nog een bom schuit vol kon laden, die naar huis ging zonder dat de netten in het water waren geweest. Ook een Hoilandsche logger ving zoo veel dat hij, na tevergeefs om een schip te hebben geseind om over te geven, genoodzaakt was een massa haring weg te werpen. BIOESLASD. De groothertog van Saksen Coburg Gotha zal heden Zaterdag 9 uur aan de spoorweg halte Soestdijk aankomen. Op den verjaardag van H. M, de Koningin- Moeder, 2 Augustus, als zijnde een Zondag, zullen geen groote diners ten paleize te Soestdijk plaats hebben. Alleen zullen dien dag aanzitten H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins, Z. K. H. de Hertog van Saksen- Coburg en Gotha, met de dames en beeren van hun gevolg, allen te Soestdijk logeerende, en de leden van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Receptie of andere hoffeesten zullen dien dag geen plaats vinden. De lichtstoet der Baarnsche vereenigingen heeft toestemming verkregen om a.s. Maandag-avond de koninklijke familie op het paleis te Soestdijk een ovatie te brengen. Prins Hendrik te Amsterdam. Tegen den bepaalden tijd, ongeveer 8 uur, kwam gisteren-middag de Prins, in politiek, aan het Lange Water te Arnhem aan, waar de schietbaan is gelegen der Kon. Ned. Jachtvereeniging «Nimrod", welke haar jaarlijkschen schietwedstrijd houdt, en van welke vereeniging de Prins eere voorzitter is. Ook door het vrij goede weêr was in de omgeving van het terrein aan den Velper- weg een vrij talrijk publiek, dat den hoogen gast toejuichte. De Prins werd ontvangen door den burgemeester van Arnhem, baron Sweerts, het bestuur van «Nimrod" en de commissie van den wedstrijd. Gedurende zijn vertoeven onderhield de Prins zich met eenige heeren en nam hij aan den wedstrijd zijner keuze deel. Tegen 6 uur werd gereden naar bet Hotel «De Zon", van welk gebouw de Mecklenburgsche er. Nederlandsche vlaggen wapperden, terwijl in de vestibule een kwistige bloemenpracht was aangebracht te dezer gelegenheid werd het hotel ook electrisch verlicht. Aan het diner, waar ook de Burgemeester aanzat, namen ongeveer 'n vijftig gasten deel. Een deel der Arn- hemsche Orkest-Vereeniging gaf de tafel- muziek. Tegen 10 uur werd de terugtocht naar Het Loo aanvaard. Een Belgisch blad meldt en wij deelen het onder alle voorbehoud mede dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden het landgoed »Bethleem", op den weg van Meerssen, bij Maastricht, van den heer Stevens zou gekocht hebben, om 't als jachtverbiijf in te richten en er reeds in Sept. e. k. te komen jagen. Het blad voegd er zelfs bij, dat H. M. de Koningin haar gemaal zou vergezellen. De Stct, bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap «Nederlandsche reederij en haringhandel v/h. van de Rovaart Co." te Scheveningen, gemeente 's Gravenhage. Goedgekeurd bij Kon. besl. dd. 9 Juli 1903 (Wijzigingen). De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 5 Augustus a.s. niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten aan de gemeentebesturen verzonden een model voor het jaarverslag, door B. en W. aan den gemeenteraad uit te brengen volgens art. 52, le lid, der Woningwet. Het eerste verslag moet loopen over het tijdvak 1 Aug. 1902-31 December 1903 en vervolgens over eik kalenderjaar. De volgende rubrieken worden aange geven 1. Voorschriften betreffende aan de woningen te stellen eischen 2. Verbetering van woningen, overbevolking3. Onbe woonbaarverklaringontruiming, sluiting en afbraak; 4. Onteigening; 5. Uitbreiding van bebouwde kommen6. Geldelijke steun van gemeentewege6. Overige verrichtingen tot verbetering der volkshuisvesting. De minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid heeft goedgevonden met ingang van 1 Augustus 1903, voorloopig, voor het tijdvak van ten hoogste één jaar, goedkeu ring te verleenen op de wijzingen en aan vullingen van de bij de Maatschappij tot Exploitatie geldende «Bepalingen betreffende het Personeel", zooaisdeze bij de beschik king zijn gevoegd, welke is opgenomen in St. Ct. no. 177. Onder het personeel der ingenieurs van 's Rijks Waterstaat zijn weldra talryke verplaatsingen te verwachten. De verkiezing te Sittard. De officieele uitslag van de stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict is als volgt Opgekomen 4932 kiezers, van onwaarde 194 biljetten, geldig 4738 biljetten. Hiervan verkregen de heeren Jean Bec kers te Jabeek, 2582Jan Claessen te Sittard, 451J. H. ten Dijk te Sittard, 8 E. Gadiot te Sittard, 30; August Kamp te Limbricht, 39; C. H. Ruys de Beeren- brouck te Maastricht, 9; M, L. C. Schous te Maastricht, 361A. G. Snijders te 's-Gravenhage, 542Jos. van Wessem te Sittard, 716 stemmen. Men schrijft uit Sittard aan den Tijd Het is een echte «bier- en jenever- verkiezing» geweest dat de heer B. den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schryven dan aan de schandelijke agitatie, welke dagen lang door de vrienden en begunstigers van zijne candidatuur vooral in herbergen en kroegen gevoerd werd. Het sbedwelmingssysteem», waarvan vroeger in uw blad sprake was, kwam hier juist van pas en heeft, zooals blijkt, uitstekende diensten bewezen. Over een candidatuur, welke aan zoo'n bedwelmings- systeem haar welslagen dankt, behoeven wij niets naders te zeggen, zij veroodeelt zichzelf. Men meldt uit Stein en Elsloo aan de Limb, Ct., dat na afloop van de kiezing bloedige vechtpartijen hebben plaats gehad. Dit was het gevolg van het tracteeren van kiezersagenten. In Stein werden niet minder dan 3 personen ernstig gekwetst, terwijl in Elsloo de burgemeester zoodanig werd toegetakeld, dat zijn toestand zorgwekkend is. In Stein werden bij een paar fatsoenlijke lui de ruiten stukgegooid. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland hebben benoemd by den Raad van beroep (Ongevallen-verzekering) te 's Gra venhage den heer J. Boot, te Leiderdorp, als lid-werkgever (vacature—J. W. Clant), en den heer C. Wassenaar, te Leiden, als plaatsvervangend lid-werkgever (vacature C. Th. Driessen). De heer G. N., de Stoppelaer, indus trieel en voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, is doer den koning van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Het plan van een nieuwe grensregeling tusschen 's-Gravenhage en Wassenaar is nog steeds aanhangig. De Minister van Binnenlandsche Zaken stelt zich de grens wijziging tusschen beide gemeenten zeer beperkt voor. De gouverneur der residentie, luit.-gene- raai Van Ermel Scberer zal Maandag a.s. de parade ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder inspecteeren. Commandant is kolonel Smeding, van het regt. huzaren. De gemeente architect te 's-Gravenhage, de heer Schade, heeft evenals vorige jaren, weer een mooi plan ontworpen voor de verlichting van de Boschvijvers in den avond van den verjaardag van H. M. de Koningin (31 Augustus). Het groote stuk zal voorstellen de Amster- damsche Poort te Haarlem en de Oosterpoort te Hoorn. Voor de poorten zijn bruggen ontworpen, die evenals de poorten zelf langs alle lyneu zuilen worden verlicht. Men schryft ons uit den Haag Zelfs de politie die toch heel wat gewoon is staat verbaasd over de driest- heid, waarmede het inbrekertje, dat dezer dagen werd aangehouden, te werk placht te gaan. Inbrekertje 't is een ventje van 17 jaar en zoo klein van postuur, dat de agent, die hem 's nachts ontmoette, hem voor een zwervenden jongen aanzag, dien hy op zijn woord geloofde, toen hij zeide van een partijtje te komen. Een tweede ontmoeting echter dienzelfden nacht deed den agent argwaan koesteren, waarop hy het mannentje verzocht mee naar 't bureau te gaan. Bereidwillig ging hy mee, maar weldra koos hij 't hazenpad. De agent waarschuwde toen een collega, die den jongen arresteerde en goed vasthield. Ten bureele werd echter niets op hem bevonden, wijl de gladdekker zijn loopers en een revolver had gedeponeerd in een brand gang in de Tollensstraat. Toen dat goedje den volgenden dag gevonden werd, herin nerde de politie zich den knaap, die toen i *1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2