aan het conclaaf deelnemen. Onder de nieuwe namen vindt men Vincenzo Vannu- telli, Manara, Mecchidella, Volpe, Casselta, Taliani en Portanova. Rekent men er echter de niet-Italiaansche kardinalen af, is het meer den 50 pet. Men zal toegeven, dat de kans om goed te raden op deze wijze aanzienlijk wordt vergroot. Uit Oostenrijk-Hongarije. Het sensatie-wekkende voorval in het Hongaarsche parlement de poging om eenige leden der oppositie om te koopen, ten einde aan de onhebbelijke obstructie een einde te maken is nog steeds een der hoofdfeiten van den dag. Spoediger dan men kon verwachten is over de Papp-onthulling in het Hongaarsche parlement licht komen uitstralen. Graaf Szapaiy de Si&par, de gouverneur van de stad Fiume, heeft bekend de schuldige te zijn. Voor de ad hoe benoemde parlemen taire commissie van onderzoek verklaarde hij aldus te hebben gehandeld met goede bedoelingen, teneinde den onwettigen toe stand te doen ophouden. Hij vroeg der Kamer om vergiffenis voor de haar aan gedane beleediging, nam zijn ontslag als gouverneur en bezwoer plechtig dat de minis ter-president graat Khuen Hedervary aan de zaak geheel vreemd was. Het ligt voor de hand dat de oppositie, die met deze verklaring een streep door haar rekening ziet gehaald, bijster weinig gelegenheid betoonde om zoo maar grifweg aan Khuen's onschuld te gelooven, te minder daar het bekend is, dat graaf Khuen en S2&pary de Szdpêr vrienden zjjn. Kossuth verklaarde dan ook dat ondanks of juist tengevolge van Siapüry's bekentenis, verdenking moest vallen op den minister-president, zoodat deze ofwel zich-zelven op afdoende wijze diende te rechtvaardigen ofwel zou moeten aftreden. Goed, antwoordde Khuen onmiddellijk, onder teekenen van goed keuring op alle banken, ik zal voor de enquête-commissie verschijnen. Kossuth beweert wel geen verdenking tegen my te willen uiten in deze omkoopingsge- schiedenis, maar hij noodigt mij intusschen uit mijn ambt neer te leggen. Ik zou meenen schuldig te zijn tegenover mij-zelven en ook tegenover het land, indien ik aan deze sommatie gehoor gaf. Graaf Khuen schijnt zich dus sterk te gevoelen. De vraag is nu welke rol Dienes, de boekencolporteur in deze affaire gespeeld heeft. De oppositie schijnt al verscheidene dagen geweten te hebben, dat Dienes en Singer pogingen tot omkoopery in 't werk stelden. Toen Dienes den afgevaardigde Papp het omkoopgeld gegeven had, gat graaf Szapary hem 200.000 kronen om zich uit de voeten te maken naar Amerika en maakte zelf toebereidselen om ook daarheen te gaan. Maar hij liet dat plan spoedig weer varen en vertelde zyn vriend Khuen Hedervary snikkend wat hij gedaan had, den premier tevens vergeving vragend voor de pijnlijke en moeilijke positie waarin hij dezen door zijn handelwijze had gebracht. Daarop volgde een lange bespreking tusschen Khuen Hedervary, Szapary en verschillende andere edellieden en werd besloten een lang telegram aan den Keizer-Koning te sturen. Deze seinde terug, dat Szapary onmiddeljjk moest aftreden als gouverneur van Fiume. Een kabinetscrisis werd voorkomen doordat de premier op zijn woord van eer verzekerde part noch deel aan de affaire te hebben. Aan de Magdeb. Ztg. wordt geseind, dat ondanks Khuen's verklaring, dat hij hét op 't oogenbhk ais een misdaad zou beschouwen zijn post te verlaten, men het weinig waarschijnlijk acht dat hij neg weer als minister in den Rijksdag verschjjnt. Het schynt dat graaf Szapary's werktuig, de ex afgevaardigde en ex-journalist Dienes, met nog andere leden der obstructie dan Papp alleen betrekkingen had aangeknoopt. Uit Marokko. Naar luid van een telegram uit Ain Sefra d.d. 30 Juli is een groep van 150 kameelen die onder bescherming van tirailleurs naar de weide Sidiel Jody was gezonden door Marokkaansche Berba's aangevallen. Er volgde een ernstig gevecht. De verliezen zijn zwaar18 inlandsche tirailleurs en 2 Fransche korporaals sneuvelden. De vijand voerde het geheele convooi kameelen mee. Het grafmonument van Paus Leo XIII. Het grafmonument, dat Paus Leo XIII den bekenden beeldhouwer Lucchetti opdroeg, is thans voltooid. Het stelt den Paus voor op het doodsbed uitgestrekt met ter zijde de borstbeelden van den H. Fran- ciscus van Assisi en den H, Thomas van Aquino, terwijl op een »hautrelief" de H. Maagd is afgebeeld. De kerk St. Jan van Lateranen is door Leo XIII uitverkozen voor begraafplaats. Daar zal dus die monument een plaats vinden naast het graf van Paus Innocentius III. Koning Tictor Emmanuel op reis. De Figaro zegt in staat te zijn gesteld, mede te deelen, dat de Italiaansche Koning vermoedelijk den lOn Oct. te Parijs zal komen. Een maand later gaat Z. H. naar Londen en tusschen die twee reizen in zal hij te Rome den Tsaar ontvangen. Koning Edward naar Oostenrijk. Verschillende bladen meenen te kunnen melden, dat koning Edward dit jaar eeo bezoek aan keizer Frans Jozef zal gaan brengen. Schutterij gisteren-middag 1 ure in de Plantage evenals het concert gisteren-avond 8 ure door de Schutterijmuziek in den Oifieierentuin gegeven, trok een vrij groot en wel dankbaar publiek. Beperkt zich hiertoe het feestbetoon ook ditmaal had de gebruikelijke inspectie der dd. Schutterjj niet plaats in de harten van tallooze Oranjelievende ingezetenen in Schiedam rijst op dezen dag een jubel toon een dankgebed tevens nu men koningin Emma gelukkig weet in het bijzijn harer veelgeliefde Dochter. Dat koningin Emma met koningin Wil- helmina en prins Hendrik nog vele jaren gelukkig leve, is voorzeker op dezen blijden dag veler harte wensen. De Schiedamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juli II. 31510 pas sagiers. Internationale arbitrage. In den ioop van de zitting der Belgische Kamer heeft de afgevaardigde Janson gisteren, naar aanleiding van de toenadering tusschen Frankryk en Engeland en van het denkbeeld om tusschen bij de Mogend heden tot een internationale arbitrage overeenkomst te geraken, zijn sympathie betuigd met het werk, door de Britsche en Fransche afgevaardigden onlangs onderno men, en den wen&ch uitgesproken, dat de internationale parlementaire conferentie, die te Weenen zal bijeenkomen, met succes het groote werk zal vervolgen, hetwelk, zeide hij, wij niet genoeg kunnen toejuichen. Alle partijen en ook de Regeering betuigden instemming met deze woorden. Stakingen in Spanje. De Correspondencia zegt, dat er gevaar bestaat voor het uitbarsten van een alge- meene werkstaking in de industrieele streken des lands. Men zegt, dat binnen drie dagen het uitbarsten der beweging te wachten is Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Augustus 1903. Koningin Emma. De omstandigheid dat ditmaal de verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder op Zondag inviel, brengt eenige verdeeldheid in het vreugdebetoon aan dien heuglijken dag gewijd. Deed reeds gisteren een aantal ingeze tenen de vaderlandsche driekleur van de huizen wapperen, heden is het toch de dag der officieeie viering. De vaderlandsche driekleur, wapperend van de vier hoeken van den stadstoren, golvend van molekap en torentrans en uit de woning van vele ingezetenen verkondigt dan weer den nationalen feestdag gewjjd aan H. M. de Koningin-Moeder, die haren 45sten verjaardag met hare kinderen te Soestdijk herdenkt. De hoop des Vaderlands uit hare vreugde over den jaardag van Haar, die Neêrlands Hope met zooveel toewijding tot Hollands Koningin opleidde, door met nationaal en oranje getooid onder het zingen van toe passelijke liederen rond te trekken, terwijl het klokkespel af en toe zijne opwekkende toonen doet hooren. De uitvoering door de muzikanten der dd. Gisteren is ten verzoeke van de Vlaar dingsche politie alhier aangehouden den deserteur van een haringlogger H. F. J. S. Hij is naar Vlaardingen overgebracht. Van morgen om 10.20 zijn van de van hier vertrekkende stoomtram door onbekende oorzaak twee wagens ontspoord. De tram, die, van Rotterdam komende, op den wissel stond te wachten, heeft de passagiers overgenomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Binnen den tijd van 8 dagen zijn te Vlaardingen binnengekomen 101 schepen met een vangst van 31410 pekelharing, 952 ton steurharing en 61000 stuks steurharing. Vertrokken zijn in dien tijd ter haring visscherij 36 schepen. De Viaardingsche logger Generaal De la Rey, schipper Goos, heeft op 53 gr. N.B. 3 gr. O.L. op de Noordzee een lijk van een manspersoon opgevischt, in vergevorderden staat van ontbinding. Het was een man van ongeveer 40 jaar, met aankomenden baard gekleed in zwarte gekleeds jas, grijze broek en rijglaarzen en in het bezit van een portemonnaie inhoudende een bankbiljet van 20 francs en eenig ander geld en een nikkelen horloge. Het lijk is weder aan de zee toevertrou wd, daar het niet medegenomen kon worden. Degenen, die hieromtrent inlichtingen kun nen geven, kunnen dat doen bij den commissaris van politie te Vlaardingen. De Raad der gemeente Delft heeft in zijn zitting van Vrijdag met 12 tegen 6 stemmen besloten tot verkoop van de biblio theek der voorin. Indische Instelling. In geheime zitting is voor den verkoopprijs een limiet vastgesteld. Gevolg Woningwet. Men meldt aan de Tel De vennootschap nEnnemaborght, die uitgestreke bezittingen bosch, veen, dal grond, enz. in de gemeente Milwolda exploi teert, heeft voor onderscheidene arbeiders ook eigen woningen. Ten deele zijn deze zeer primitief. Een achttal zal nu afgebroken worden, daar ze op verre na niet aan de eischen der Woningwet voldoen. Ongelukkig voor de bewoners worden ze niet herbouwd, zoodat deze r.u elders maar een heenkomen moeten zoeken. In de gem, Midwolda bestaan nog zeer slechte woningtoestanden. BINNENLAND. Uit Den Haag meldt men aan ée IV. R. Ct. H. M. de Koniningin zal, vernemen wij, met zekerheid, in deze maand met naar het buitenland vertrekken, waaruit van zelf volgt een tegenspraak van de onlangs in Duitsche bladen vermelde berichten dat H. M. de geheele maand Augustus te Schwann zou doorbrengen. Wanneer er dit jaar sprake is van een verblijf in Mecklen- burg bij de hertogelijke familie van den Prins zouden H. M. en Z. K. H. zich met voor October daarheen begeven. In den lande is verspreid het bekende adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal van H. Moolenbeek, praktizjjn te 's Gravenhage. Adressant verzoekt, gelijk bekend is, de bestaande Drankwet zoo spoedig mogelijk buiten werking te stellen en daarvoor een drankwet in de plaats te stellen, die tot titel zal voeren ïWet tot regeling van den verkoop van bier en sterke danken, zoowel in het groot als in het klein en tot beteugeling der openbare dronkenschap*, tevens strekkende tot toekenning van steun aan noodlijdende gemeenten. Protestanten over Leo XIII. De Heraut citeert een uitvoerig artikel over wijlen Paus Leo uit Holland's Kerk bode, geschreven door ds. Sikkel, wij nemen er de volgende gedeelten uit De dood van den paus van Rome, Leo Xill, en de daarmee in verband staande verkiezing van een nieuwen paus, is de wereldgebeurtenis van den dag. Het is in zekeren zin, aisof de middel eeuwen zijn teuggekeerd, zoo is heel de wereld onder den ïndiuk van den dood des pausen, onder den indruk van den paus die stierfen zoo is zij door belangstelling aan gegrepen voor den paus, die komt. De dood van den paus is met een gebeurtenis, die slechts beteekems heeft in de oogen van Rome, en van de Roomsch-Katholieken over de geheele aarde, die den bisschop van Rome als opperhoofd der Kerk op aarde erkennen, maar heel de wereld erkent den dood van den paus als een gewichtvoile gebeurtenis in haar leven, in haar historie, in de eeuw, die zij doorleeft, en waarin zij zich naar een nieuwe toekomst uitstrekt heel de wereldpers is vervuld van den paus'. Sinds de paus het wereldlijk bezit van Rome en van den nKerkelyken Staat" ver loor, en m het Vaticaan als een vorst zonder ryk, een afgeslotens van de wereld vertoeft, sinds is het alsof met het optreden van Leo XIII de cirkel, die den paus zijn afge zonderd terrein gaf, is uitgewischt; zyn isolement is opgeheven; de beteekems en de invloed van den paus vinden sinds dien tijd hun grens slechts in de grens der wereld en van het menscheljjk levenen bij den dood van den thans gestorven paus spreekt menig orgaan der publieke opinie uit de kringen, die van geen voetkus willen weten, over »den man, die de wereld regeerde". Aardig vooral is het volgende Wat de paus zegt en zwijgt, doet en laat, raadt en ontraadt, afwijst of tegemoet- treedt, goedkeurt of afkeurt, niet met een bul of interdict maar met een fijnen glim lach, met een lichtende blik, met een di plomatieke opmerking of vingerbeweging met de soberste ingehoudenheid, met het laten gaan, vriendelijk of ongemerkt, dat werkt op de wereld van de Middellandsche zee tot de IJzee, van Amerika tot Japan en China van het paleis tot op de straat, van het geheim diplomatiek kabinet tot de stembus, van de scholen der geleerdheid tot in de scholen der kinderen. De moderne man, die het wereldleven in zijn breedte omvat en in zijn fijnere bewegingen volgt, ziet dat moderne pausdom, onderscheidt het, en kent er de beteekems van. Daarom was het oog van keizers en koningen, van staatslieden en volksleiders, van schrijvers en denkers, van de modernste geesten ge ïnteresseerd door het oog van den paus. Daarom deden alle geesten van den tijd op moderne wijze hun tocht naar Rome als naar Canossa; terwijl de protestantsche vorsten Duitschlands keizer en Engelands koning, op hun wijze met eenige luidruch tigheid en praal naar het Vaticaan togen, wanend zichzelf daarin te doen uitkomen, maar in waarheid om huns ondanks de moderne huldiging der eeuw te brengen aan den glimlach of de teruggetrokkenheid, aan het spreken of zwijgen van den paus, het moderne orakel van Rome. De Heraut teekent bij de beschouwingen van ds. Sikkel o.a. aan Ongetwjjfeld is het hier geschetste beeld van den paus verre van volledig. Aan de groote verdiensten van Leo XHI tegenover de wetenschap en de sociale quaestieaan zijn terugkeer tot de theologie en wijsbe geerte van Thomas van Aquine; aan zyn breeden blik voor de belangen van heel de Christeiyke kerk had meer recht kunnen gedaan worden. Men meldt ons uit den Haag Op den Kanaal weg raakte gister-middag een automobiel te water, die komende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2