p^,s. van de waterpartij een te korten draai faro, hetzij wegens weigering der machine °f uit onbekendheid van den chauffeur met den weg. Het voertuig verbrak de leuning van de welbekende rustieke brug en stoof n°g een eindje in 't water vooruit. De Ver passagiers werden gered, zij het deels "aet groote moeite, en keerden per rijtuig huiswaarts. Honderden waren terstond op been. Bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij 2lJU plannen in overweging om aan hare c®htrale werkplaats te Haarlem eene regeling te maken, waardoor de aanraking van het werkliedenpersoneel met de directie Wordt bevorderd. Aan den chef der centrale werkplaats, den heer Sloot, is opdracht gegeven de r®gelingen in fabrieken als die van Van barken te Delft, Stark te Hengeloo, en de Werf Conrad te Haarlem, te gaan bestudeeren ®n rapport uit te brengen. De moord te Amsterdam. Het Hdbl. verneemt nog, dat Luier verklaard heeft in verschillende plaatsen te geweest, o.a. Breda, Tilburg en ook Botterdam te hebben bezocht. In Tilburg is bij, naar hij mededeelde, op het graf van het vermoorde meisje, Maria Kessels, geweest. Toen hij Zaterdags de misdaad had gepleegd, had hij de gedachte, nsar hij verklaart, dat hij nog wel twintig menschen woest vermoorden, maar het mes waarmede de ongelukkige vrouw vermoord was, had hij niet meer bij zich, ook geen ander mes. Bedoeld moordtuig is ook in de woning gevonden. Luier verklaart verder onopgemerkt voorbij maréchaussees te zijn gegaan, die aan een station op hem stonden te loeren. Hij droeg daarbij een voorraad heibloemen, zoodat hij naar hij dacht, aangezien werd voor een werkman van de heide. Zaterdag- mi dag vertoefde de man van de vermoorde Vrouw, Hendricus van der Laan, geruimen tijd in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans om eenige verklaringen te geven en om met zijn broeder te worden geconfronteerd. Het verder onderzoek geeft nog niets dat de aanleiding van den moord kan doen blijken. Meer en meer blijkt, dat zucht naar geld uiet bepaald de aanleiding is geweest. Luier gat niet veel om geld, maar moest in zijn angst na de misdaad, zich van reisgeld voorzien om naar buiten te komen. Ook andere redenen geeft hij niet op. Lr bestaat reeds vermoeden, dat de dader gekrenkt is in zijne geestvermogens althans zijn houding geeft veel aanleiding daartoe. Natuurlijk is het onderzoek der justitie 'h vollen gang. Nog eenige familieleden zijn ontboden aan de Weteringsschans om verklaringen af te leggen. Lenigszins in strijd met de gedachte aan gestoorde geestvermogens is de omstan digheid dat Luier zich juist aan het politie- bureel Leidscheplein heeft aangemeld. Meer voor de hand lag het toch, dat hij zich in de nabijheid van de Ceiebesstraat in politiehanden zou stellen, omdat hij daar meer bekend was. Dit heeft hij echter niet gedaan en uit antwoorden die hy gaf op desbetreffende vragen, bleek dat hij zich met opzet naar het Leidscheplein had begeven, omdat hij dan zeker was spoedig achter slot en grendel Ie zijn in het Huis van Arrest, want hij vreesde in het drukbewoonde Indisch kwartier bemoeiijkt te zullen worden door het publiek, als men daar zijn aanwezigheid te weten kwam. Wij brachten nog, zoo schryft het Hdbl. verder, een bezoek aan de familie van de vermoorde vrouw. Allen waren zeer onder den indruk van de deelneming die hun van elle zijden gewerd en hoewel zij reeds zeker Luier verdachten, toch blijde dat hij aange houden was en zijne afschuwelijke misdaad bekend heeft. De confrontatie aan het Huis van Bewa ring gold voor alle familieleden die perceel 49 in de v. Hogendorpstraat bewonen en was hoofdzakelijk om de kleeren en andere voorwerpen aan Luier behoorende, te her kennen. Alle voorwerpen zijn herkend. De familie is door de justitie verzocht nog niet de stad te verlaten, maar zich beschikbaar te houden om tijdens het onderzoek de justitie voor te lichten. De nachtportier van de Westersuiker raffinaderij, te Amsterdam, Sollie, die de gewoonte had de schoenen voor zijn nogal talrjjk gezin te repareeren, had Vrijdag-avond, terwijl hij omstreeks half zeven daar weder mede bezig was, het ongeluk zich met een scherp schoenma kersmes in de linkerdij te treffen, zoodat een slagader geheel doorgesneden werd. Aangezien de wond vreeselijk bloedde, legde zijn vrouw het eerste verband en werd later geneeskundige hulp ingeroepen. De wond bleef echter zoo vreeselijk door bloeden, dat Sollie na een half uur tengevolge van bloedverlies overleed. De man laat een weduwe met 7 nog jeugdige kinderen na. Vrijdag werden met de mailbooten der Maatschappij Zeeland 699 reizigers vervoerd. Dit getal is het grootste wat ooit op een dag bereikt is. De 130 reizigers, die uithoofde van een defect aan de machine van de stoomer Koningin Wilhelmina in plaats van Donderdag-avond eerst gisteren vertrokken, zijn daaronder niet begrepen. Onweer. De bliksem is geslagen in het telegraaf kantoor te Helle voetsluis, waardoor de geleiddraden van een der toestellen (een relais) gesmolten zijn de plaat was zwart gebrand. Te Haarlem is de bliksem geslagen op een draad van de electrische tram, waarbij van een tramwagen in de Jans straat een vonkenregen uitsloeg, zonder echter eenige schade te veroorzaken. Terwijl de koemelker J. De Graaf te Oldeboorn met zijn vrouw in het land waren om te melken, sloeg een bliksem straal onmiddellijk bij hen langs. Beiden werden bedwelmd. Toen zij weder tot volkomen bewustzijn waren gekomen, zagen zij dat de bliksem in den grond was geslagen en zigzagsge- wijze over een betrekkelijken afstand gras zoden uit den grond had gerukt. tfEMENttl) NIEUWS. Globus Poets-extract. Het hoofdbestanddeel van Globus Poets extract der firma Fritz Jun. Aktiengesell- schaft te Leipzig, is het echte kiezelkrijt, dat uit de eigen mijnea der firma gewonnen wordt. Met behulp van de beste machines, welke daarvoor bestaan, wordt het kiezelkrijt tot de grootste mogelijke fijnheid gemalen. Drie van rechtswegen beëadigde chemici hebben dan ook verklaard, dat Globus- poetsextrat niet alleen vrij is van alle schadelijke bestanddeelen, ook niet de gepoetste oppervlakte krast en de metalen volstrekt niet aantast. De afzet van dit poetsartikel is voort durend nog stijgende de fabriek te Leipzig verzendt dagelijks 250.000 doozen naar alle werelddeelen. Aan de bij-fabriek te Eger neemt de fabricage ook steeds toe. Niet alleen in het huishouden wordt dit poetsmiddel gebruikt, maar ook de keizerlijke Duitscbe marine, vele militaire kantines, spoor- en tramwegmaatschappijen, groote industrieele instellingen enz. behooren tot de afnemers. Opgemerkt zjj nog, dat de firma Fritz Schulz Jun. Actiengezellschaft eigen blik- en emballage-, cartonnage- en kistenfa brieken bezit te Leipzig, Eger i B. en Neuburg a/D. Te Axe) stortte van een huis, dat ver leden jaar pas gebouwd was, het gansche plafond naar beneden, veel schade aan meubels veroorzakende. Tijdens het ongeval waren de bewoners afwezig. Zaterdag-voormiddag had aan de ijzer- constructiefabriek te Leiden van de firma van Egmond Co. buiten de Koepoort een ernstig ongeval plaats. Een drietal werk lieden geraakten bij het verdragen van een zwaren ijzeren balk daaronder, waardoor hunne beenen vrij erg werden gekneusd Nadat dr. Kruimel op het terrein zelf de« eerste geneeskundige hulp verleend bad, werden de mannen per rijtuig naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Dat de menschen uit den ouden tijd nog zeer te goeder trouw zijn, bewijst o. m. het volgende Bij den plechtigen lijkdienst voor Z. H. den Paus, welke Donderdag te Dongen gehouden werd, wapperde uit de woning eener 79-jarige de Pauselijke vlag met 't opschrift»Leve Leo XIII". Kerknieuws. Door Z. D. H. mgr. Drehmanns is be- Doemd tot professor aan het pro-gymnasium te Venlo, de eerw. heer H. Motké, en tot assistent te Borgharen, de eerw. heer Piels. Laatste Berichten. Tot commies 4e klasse bij de posterijen en telegrafie is benoemd de heer A. J. van Woerkom, surnumerair aan het telegraaf kantoor alhier. In de Staats. Ct. is opgenomen de wijziging der statuten van de N. V. dis tilleerderij v/h. S. A. Maas, opvolger van Simon Rijnbende Zonen, te Schiedam, bewilligd bij Kon. besluit dd. 2 Juli 1903 H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins keeren morgen van Soestdijk naar het Loo terug, Te Utrecht overleed heden-ochtend in den ouderdom van 86 jaar de heer mr. H. Ameshoff, oud-president-directeur der voormalige Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij. Het protest van het H. College. Volgens een correspondents uit Rome aan de Brusselsche Patriote behelst de nota van het Heilig College aan de mogendheden een protest tegen de overweldiging van Rome. Het Heilig College spreekt zijn diepe droefheid uit, dat het bijeen moet komen onder omstandigheden, die zijn vrijheid zeer be lemmeren en mogelijk nog erger worden. Het document hernieuwt de protesten van Pius IX en Leo XIII. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 3 Augustus. Binnengekomen van de haringvisscharij SGH 167 Jan van der Toorn, schipper M. Westerveld, met 21 last haring, SGH 357 Maarten, schipper M. van der Toorn, met 20 last haring. Vertrokken3 Augustus naar zee ter haringvisscberij de loggers SCH 422 Adri- ana, schipper M. Taal, SCH 358 Jacob, schipper C. den Duik. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 3 Aug. 1903 Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 3 Aug. Moutwijn f 9. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie mor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwuh: f9J/j. Jenever 113.50. Amst. proef f 15. Prima Graanspiritus f 15 -f 15Vg. Spoelino f 0.70. Berujn. Spiritus in loco t Spirit, p. Aug. Sept./Oct. Hamb. Maïs 588/. 15 14 75 15 - 15 15 14,75 15 - 15.— f.) 59. New York. Amsterdam. 1 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. 3 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 1 Aug. 2.92 cM. 3 Aug. 2 85 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05£ Disc. 3 pCt. Parys - 48.3 Antwerp. - 47.85 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 3 Augustus Ter veemarkt waren heden aangevoerd 10 vette runderen kalverenschapen lammeren varkens biggen paardenbokken of geiten. De prijzen waren: vette runderen le kwal. f0.74, 2e kwal. f 0.70, 3e kwal. f 0.64 per kilo ossen le. kwal. f 0.74, 2e kwal. f 0.70 3e kwal. f 0.64 per kilo. Handel stil. VEEMARKT TE ROTTERDAM 3 Aug. Ter veemarkt waren aangevoerd 132 vette runderen, 293 vette kalveren, nuchtere kalveren, 1778 schapen of lammeren, 429 varkens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 25 38 c., stieren a c., kalveren 35 a 46 c., schapen 28 a 34 c., lammeren 35 a 37 c. en varkens 18 a 21£ c. en lichte varkens voor export 18 a 19| c. per kilo. Runderen aangevoerd, handel zeer goed. Vette kalveren met matigen omzet. Wolvee met ruimen aanvoer en goeden handel. Varkens werden vlug verkocht voor uit voer was wegens de lagere prijzen te Londen weinig animo. Aardappelen. Westl. zand- f a dito klei- f— a dito poters f a Brielsche kralen f2.75 a 3. Gelder- sche kralen f2.30 a 2.50, eigenheimers f 2 a 2 30 per hoc t. Met tamelyke aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f 3.30 a 3.50 Ovei - maassche dito f 3.60 a f 3.80 de 100 stuks Zoetemelksche kaas f22.— a 23.per 50 kilo. Aanvoer 3 wagens. Handel stil. ROTTERDAM, 3 Augustus. Buitenlandsche Granen willig. Rogge per 2100 kilos, 75/76 ko. Helena f135, f136; 76 77 ko. Taganrog f133, 113473/74 ko. dito f132, f133; 9 Pud 20/25 dito stoomend f 131, f 132 9 Pud 15/20 dito Aug./Sept, en Sept./Oct. f 131. Gerst per 2000 kilos, 64/65 ko. Nicolaieff fill; 60/61 ko. Taganrog stoomend f109 50; 60/61 ko. Azoff Zwarte Zee Aug. afl. f107. Mais per 2000 kilos, Amerik. Mixed f 126, f128; dito dito stoomend gestort tl26> dito dito f127; La Plata f120 contant, Novorossisk f120, Odessa 1121, f122; dito stoomend f 119, f 120, f 121. Publieke veiling. Van de geannonceerde Petersburger Boekweit werden enkele kavelingen verkocht tot f 140 en f 140.50 contant per 2100 ko. plus 1 pet. veilings- kosten uit lichter alhier te ontvangen. 1 kng. 31 Juli 1 Ang. 8 Aug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3