Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De nieuwe Paus. Jaapie ie Vissclier 26ste Jaar£. Woensdag 5 Augustus 1903. ;No. 7666. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TIN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊNs Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Hoe trilde ons hart van innige vreugde, hoezeer maakte eene ontroering zich van 0r,s meester, toen wij heden het heugelijk, veelzeggend nieuws uit Rome vernamen Kardinaal DEL SARTO, patriark van Venetië, is tot Paus gekozen. Hij heeft den naam aangenomen van PIUS X. Heo XIII heeft dus een opvolger. De Kerk is niet langer weduwe. Hoe goed is Hod, hoe zorgend de Voorzienigheid 1 Vreugde bezielt ons nu wij een nieuwen Paus aan het Hoofd der Kerk mogen be- gioeteu, nu wij in dezen zichtbaren bijstand van Goj aan niauw mogen zien van ijie vaderlijke goedheid en lieide. Laten wij echter niet vergeten, dat wij aan God dank verschuldigd zijn voor die goedheid, voor dat gunstbewijs. Bidden wij Hem, dat het Hem behage moge onzen nieuwen opperherder toe te rusten met die wijsheid, kracht en moed, welke hij waar schijnlijk zoozeer behoeven zal, daar waar Sl|,ijd en lijden hem wachten, dat Hij hem verlichte met Zijn H. Geest, opdat ook deze Paus een nieuwe glorievolle schakel •^oge zijn in de lange rij der Pausen, welke hem zijn voorgegaan. Trouw, gehoorzaamheid en liefde zij aan Hem verzekerd, in wiens verkiezing wij te meer bewaarheid zien het heilspellend, Overgankelijk woord des Heeren •Ik zal met U zijn tot aan het einde der Ouwen." Feuilleton. 3) (Slot.) Mia bemerkt er niets van, dat de steen, Waarop ze staat, al een paar maal over stroomd isachter haar is de pier al onder O gaat geheel op in het spel met den bond, zij beveelt, te wijl de anderen gehoor ton. Zij lokt den hond, zij plaagt hem JHierheen, Azor, hierheen! Hè, je durft uiot 1 Pak hem dan, toe danEn als het b'or het hout te pakken heeft: Hoera 1 r»vo, Azor J" En ze zwaait met haar armen en ze danst.... »He!p, help! wordt ®r geroepen. De kinderen staan ontsteld, Oken naar Mia, maar Mia is weg, daarginds, toegevoerd door een afloopende golf, ze Slrekt de armpjes uit, smeekend, en weg 18 zo weerDaar vliegd iemand voorbij het ALGEMEEN OVERZICHT. 4 Augustus 1903, De Pauskeuze. Het conclaaf duurt ditmaal, in tegen stelling met de aigemeene verwachtjng, vrij lang. Reeds de derde dag en daarmee zes stemmingen zijn voorbijgegaan zonder dat het vurig gewenschte resultaat is bereikt. Het is dan ook geen gemakkelijke taak een opvolger te geven aan een zoo buitenge woon man als Leo XIII, ook waar er ver scheidene uitstekende mannen in het tl. College zijn, waai bij dan nog komt, dat de gekozene tweederden der stemmen op zich moet vereenigd hebben. Een correspondent seinde over de laatst gehouden stemmingen uit Rome Nadat reeds Zaterdag-avond de stijgende verwachting een duizendtal menschen meer naar het St. Pietersplein gelokt had dan 's morgens, werd tengevolge van den vrijen dag Zondag ochtend en vooral 's avonds de menschenstroom zoo groot, dat het wel «en volksverhuizing geleek. De menigte die in 't bijzonder na vijf uur 's avonds, toen het wat koeler begon te worden, het onafzien bare plein vulde, moet tienduizenden geteld hebben. Waar de naburige gebouwen het gezicht op den orakelenden schoorsteen vaii de Sistina niet verborg, dus op de noorde lijke helft van het plein en van de groote trap, rekten de menschen geduldig den hals, terwyl zij in hun verschillende bonte kleedij, een kleurrijk mooi gezicht ople verden. Tijdens de ziekte van Leo XIII en bij de tentoonstelling van het lijk waren er naar verhouding, maar weinige menschen geweest, en du3 was er thans alle reden, om in 't groot maatregelen te nemen tot het bewaren van de orde. Dit was inderdaad geschied: soldaten en gendarmes waren er genoeg aanwezig; op bepaalde afstanden menschenkluwen, dat de ouders, die rade loos zich in zee willen wagen, omringtmen hoort het water spatten, als de man snel het ondiep doorwaadt, om zich met een plons in zee te werpen. De menschen, staan versteld van het vreeselijke, dat gebeurd is, afgeleid door het ongelooflijke, dat gebeuren gaat. De oude Jaapie met jongelingskracht en knapenvlug- heid, zich inwerkend tegen de zee, om haar de gemakkelijke prooi te ontrukken Daar had hjj haar. »Hou vast, Jaapie, hou vast!" gilden ze aan 'tstrand! 't Is zoo gemakkelijk een mensch aan te moedigen, als men ziet, dat bet goed gaat. Daar kwamen ze al met een boot. Maar het duurde lang, erg lang. En 't water was koud, zoo in 't najaar, nadat 's ochtends een ijzige nevel de zee bedekt had. Maar Jaapie deed zijn best, alle kracht was nog niet in hem gedoofd, en wat hij nog over had trok zich te samen in die ééne poging, 't zy ten koste van zichzelf, het kind te redden. Stikkend in schuim en stijf van de koude, hield hij Mia vast tot ze beiden in de boot werden getrokken. En toen naar het dwars voor da groote trap en daarnaast op gesteld, maar bij de gewone voorbeeldige houding van een Italiaansche volksmenigte behoefden deze rustbewaarders nergens tusschen beiden te komen. Van gedrang was geen sprake, overal werd ruimte voor het langs gaan gelaten. De verwachting dat Zondag-avond de beslissing vallen zou, was groot. Misschien vooral, omdat de veelzeggende rookkolom lang uitbleef. Een clericaal hospitaal (be doelde correspondent schijnt Diet clericaai te zijnboven de noordelijke zuilengalerij had zelf reeds een transparant uitgestald met de woordenDomia beatum fac eum, waarachter dan een Mariabeeld moest geplaatst worden. Eindelijk, om over half zeven, steeg de rook op, begroet door een gemompel uit duizenden monden, maar de gele kleur en de lange duur van den rook toonden spoedig dat ook thans nog geen paus gekozen was. Een groot deel van de menigte ging nu de St. Pieterskerk binnen, en velen begaven zich naar de voorloopige rustplaats van Leo XIII. Bijzondere telegrammen aan den Tijd vermeiden nog Zondag-ochtend werd door mgr. Lazza- reschi een piechtigen H. Dienst opgedragen aan het hoogaltaar van St. Pieter. Daarbij waren tegenwoordig de leden van alle katholieke onderwijsvereenigingen en eene ontelbare menigte andere geloovigen. Na de H. Mis werd door allen de tombe van Leo XItl bezocht. Op het St. Pietersplein was het weer zeer druk. In strijd met een loopend gerucht kan worden gemeld, dat kardinaal Langénieux zien zeer wei bevindt. De Voce- della Verita deelt mede, dat er aanzienlijke sommen inkomen voor het monument van Leo XIII. Omstreeks het uur dat Zondag-ochtend de uitslag der stemming verwacht werd, was het in den omtrek van St. Pieter zeer druk. Een talrijke menigte begaf zich kerk waarts, de overige bleven op het plein ondanks de drukkende hitte, het oog gericht strand. Als de boot op het zand schuurde namen de mannen het bewustelooze kind op en legden het op het warme zand, waar een geneesheer de levensgeesten weer tracht te op te wekken, onder de angstige deel neming van een nieuwsgierig publiek. Maar niemand dacht aan Jaapie, die koud en stijf in de boot lag. En de ouders, geheel over stuur, weenden en lachten, ten doode be droefd, omdat hun dochtertje daar zoo bleek en nat lag, en dan weer doi van blijdschap, als de dokter zei, dat er nog leven was en nog hoop. De hond eerst vrooiijk en blaffend om de groote drukte op de pooten en den staart getrapt, verjaagd en verstooten, was achter de stoelen gekropen om at en toe jankend zich weer in 't gewoel te wagen, ledereen was in gedachten bezig de kansen van leven en dood der kleine Mia te overwegen, maar aan Jaapie dacht er geen 1 Eindelijk kwam er weer leven in het beweeglooze lichaampje, de ademhaling werd merkbaar, hier trok een pees, daar trilde een spier, en een zucht van verade ming ontsnapte ieder. De ouders waren op de rookgeleiding boven de Sixtijn=che kapel. Er waren zeker meer dan 30.000. menschen bijeen. Onder het publiek be merkte men ook tal van leden der ver schillende gezantschappen. Om 11 uur 20 minuten werd een rook 1 waargenomen die 6 minuten duurde. Dit verhaalde zich tot tweemaal toe, hetgeen aanduidt, dat een stemming bij toetreding (per accession) had plaats gehad, en dat men eerst de briefjes van de vorige stem- ming en daarna die met de toegetreden stemmen verbrandde. Nadat de rook ver dwenen was, stroomde een groot gedeelte van de menigte de St. Pieter binnen om te bidden. Op de loggia boven de bronzen poort, die zich buiten het conclave bevindt, slaan tal van prelaten en edelwachten het schouwspel op het St. Pietersplein gade. Ook Zondag-avond toonde een lange aanhoudende rookwoik boven de Sixtijusche kapel, dat de Pauskeuze niet voltrokken was. Alle deuren van de St. Pieter ston den intusschen open om het publiek toegang £e verleenen voor het geval de Pauskeuze mocht worden afgekondigd. In het geheel zijn thans in het conclave ingesloten 365 personen: nl. 62 kardinalen, 40 aartsbisschoppen en bis schoppen voor den bewakingsdienst, 6'2 conclavisten, 62 nobeigardec, 62 bedienden 14 koks en 20 vegers, waarbij dan nog komen de ambtenaren van het conclave. Voor dat de kardinalen in conclave gingen hebben zij nog in hun laatste co gregatie het honorarium van de dokters van Leo XIII op 50.000 lire vastgesteld. Graaf Acquaderni, geheim-kamerhs er met kap en degen, heeft uit naam van een comité uit den Romeinschen adel em uitnoodiging tot aile Italiaansche bischoppen gericht om een grooten pelgrimstocht naar het graf van Leo XIII te organiseeren. De Parijsche Matin publiceert een gesprek met een der kardinalen, dat in tegenstelling met de fantastische berichten van veie journalisten een stempel van waarheid veriukt, de omstanders voldaan, en toen dacht opeens ieder aan den moedigen red der, wiens pogingen iedereen gezien had, doch dien men na de redding uit het oog had verloren. En kreten gingen op ais »Waar is JaapieJaapie met de schelpen, de dappere Jaapie, hij neett haar gered, hij leve Jaapie de goede oude; hij leve Maar Jaapie was weg. Daar kwam een der bootsgezellen op de gedachte; dat Jaapie nog in de boot kou zijn, En Iedereen snelde naar de boot, die nog hooger op het zand werd getrok ken. Toen zagen ze Jaapie; stil en koud lag bij daaren hoe ook de dokter pogin gen m 't werk stelde hem weer tot het leven trekken, 't was te laat. Het oude leven, vergeten toen het jonge nog gevaar liep. was door koude en vermoeienis ver nietigd Jaapie de visscner was met zijn engeltje, zijn Sientje, in den Hemel ver- eeniga. Magda. (C.) NIEUWE SGHIED Bovenstaand was reeds geschreven voor de uit slag der Pauskeuze ous bekend was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1