draagt en tevens kan dienen om de overig te rectificeeren. »De waarheid is ook ging de kardinaal voort dat bij de intrede van zijn cel geen der kiezers iets wezenlijks kan zeggen omtrent den uitslag der keuze. Men zal gissen bij de eerste maalmen zal tellen bij de tweedemen zal tot overeenstem ming geraken wanneer men kan. Welke naam aldus besloot de kardi naal zijne mededeelingen aan den Matin correspondent uit de urn moge komen, hetzij die voorspeld was of dat die van een nieuweling mocht blyker, hij zal vertegen woordigen dit eeue onveranderlijke type den Paus. Of hij Rampolla, Vannutelli, Gotti of anders heet, gy hebt niets van hem te vreezen of niets te hopen. Hij zal niet zijn uw man, maar hij zal wezen de man der Kerk. Uit Oostenrijk-Hongarije. De parlementaire commissie die urgent is verklaard in de omkoopingszaak heeft den afgevaardigde Olay gehoord, die verklaarde kennis te hebben van verschillende pogingen tot omkooperij. Uit de verklaringen van andere getuigen blijkt, dat graaf Ladislaus Szapary met de socialisten onderhandelde om staking der vijandelijkheden tegen de regeeriug te verkrygen. De afgevaardigde Vescy verklaarde, dat hij het voorwerp was van een poging tot indirecte omkooperij door Hagara, hoofd van een.com itaat en graaf Teleki, zwager van den minister president. Eening Edward in Ierland. De koning beeft een boodschap aan het lersche volk gericht. Hij geeft daarin te kennen hoe diep hij getroffen is door de vriendelijkheid en de welwillendheid van het volk, dat hem een ontvangst heeft bereid, die zyn verwachting ver overtrof. Wij koesteren, zegt hij, de warmste belang stelling voor het land van een zoo aan trekkelijk en begaafd volk. Met de hoogste voldoening deeien wij daarom in de hoop, dat er voor Ierland een blijder dag aanbreekt en het is onze ernstige bede, dat de zege ningen des vredes, des tevredenheid en des voorspoeds Ierland overvloedig mogen te beurt vallen. Werkstakingen in Spanje. Te Alcale del Valle zijn werkstakers tot muiterij gekomen. Zij hebben zich meester ge maakt van geweren en gerechtelijke stukken verbrand. De gendarmerie is tusschen beiden gekomen en bij de botsing is een werkman gedood en zijn er enkelen gekwetst. Een sergeant van de gendarmerie is ook ernstig gekwetst. De opstand in Marokko. De Londensche Daily Mail verneemt uit Tanger, dat Boehamara, de troonpretendent gesneuveld heet te zyn en er een merk waardige verandering onder het volk is ten gunste van den Sultan. Keizer Wilhelm. Nadat eenige Engelsche bladen een bezoek van den Duicschen keizer aan koning Edward hadden aangekondigd, antwoordde de Norddeutsche droog, dat dit bericht onjuist is. Admiraal Paulthier. f Admiraal Paulthier, opperbevelhebber van de Fransche zeemacht tijdens de expeditie naar China en bevelhebber van het Middel- landsche zeeeskader, is gisteren overleden in den ouderdom van 64 jaar. Vorstelijke samenkomsten. KoniQg Karei van Rumenië en de koning van België zullen elkaar dezer dagen te Gastein ontmoeten. Ter gelegenheid van het huwelijk van prins Andreas van Griekenland met prinses Alice van Batten berg, hetwelk in Darmstadt zal worden getrokken, zullen zich verschei dene gekroonde hoofden naar deze stad begeven koning Georges van Griekenland, koning Edward van Engeland, de Tsaar, keizer Wilhelm en koning Cristiaan van Denemarken moeten reeds beloofd hebben aan dje huwelijkfeesten te zullen deelnemen. Generaal Botha. De Londensche Standard verneemt uit JohannesburgBotha is te Krugersdorp gematigder opgetreden dan te Heidelberg. Hij raadde de vergadering aan, haar oordeel over den invoer van Chineezen op te schor ten. Toch klaagde Botha bitter over den staat van zaken in Transvaal. Hij noemde den toestand der kaflers beter dan die der blanken. Diefstal in het zomerpaleis. Een Chineesch dagblad meldt, dat 200 struikroovers het zomerpaleis van de keizerin binnendrongen en een aantal voorwerpen ter gezamenlijke waarde van 100.000 taels stalen. De bedienden der keizerin waren mede in het complot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Augustus 1903. De Pauskeuze. Zoodra de uitslag der Pauskeuze nog onvolledig ter onzer kennis kwam, hebben wij op bulletins, die sedert Zaterdag-avond gedrukt ter invulling op ons bureau gereed lagen, de uitslag in verschillende deelen der stad door aanplakking bij winkeliers ter algemeene kennis gebracht. Inderhaast werd verzuimd den datum van het telegram uit Rome, dat wij reeds Zondag verwachtten, te wijzigen. Ook de naam dien de nieuwe opperherder als Paus heeft aangenomen, konden wij niet invullen, daar deze ons eerst later werd geseind. Wij herhalen ons verzoek reeds op het bulletin gedaan dat de Katholieken ten teeken van vreugde over het heuglijk nieuws uit Rome, van daag en morgen, de vader- landsche driekleur van hunne woningen zullen doen wapperen. Uit den lijst van het H. College, voor eenige dagen in ons blad opgenomen, blijkt, dat de nieuwe Paus in 1835 werd geboren en in 1893 tot kardinaal benoemd. In het Zondagsblad van den Tijd, waarin zijn portret met dat van de kardinalen Capecelatro en Aghardi tegelijk was geplaatst, lezen wij Eerstgenoemde, den 2en Juli 1835 te Riese, in de Venetiaansche provincie Treviso, geboren, is patriarch van Vene tië, de dogenstad, en sedert 1893 kardi naal. Kardinaal Sarto staat in hoog aanzien onder de geestelijkheid, en vooral zijn groote administratieve bekwaamheid en zijn rijke kennis van het canonieke en het volkenrecht worden ten zeerste ge waardeerd. Ofschoon met oplettendheid en scherpen blik den gang der wereldsche zaken gade slaande, bepaalde hij zich steeds tot de uitoefening van zijn geestelijke plichten, en onthield zich van alle politieke actie. -tti Volksbadhuis. In de week van 27 Juli—2 Aug. 1903 werden genomen 262 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 32 regen 9 regen 149 school 40 kinder» a3ct 14 Gedurende de maand Juli 1903 werden genomen 1198 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 96 kuipbaden 168 regen 70 regen 600 school 191 kinder a 3 ct 73 In de maand Juli 1902 werden genomen 1336 baden. lste kl. 2de kl kuipbaden 77 kuipbaden 165 regen 61 regen 682 school 160 kinder »a3ctl91 Bloemencorso. Bij genoegzame deelneming is de veree- niging »Floralia", alhier van plan, op den dag der opening van hare tentoonstelling, 15 Augustus a.s., een bloemencorso op fietsen te organiseeren. Het corso zal 4 afdeelingen bevatten a. Voor dames alleen voor heeren alieen c. voor dames en heeren (paren) en d. voor groepen. Verschillende fraaie kustvoorwer- pen zuilen als prijzen beschikbaar worden gesteld. Er bestaat gelegenheid zich schriftelijk voor deelneming aan te melden bij den heer A. F. van Lissa, Hoogstraat 118 tot Maandag 10 Aagussus a.s. Den llden Augustus zal bericht worden of het corso zal kunnen doorgaan. Inleggeld f 2.50, dat bij deelneming teruggegeven zal worden. Personen, die door geldelijke bijdragen of anderszins het plan willen steunen, gelie ven daarvan te doen blijken aan hetzelfde adres. De heer D. Mulder, rijksklerk 2e klasse ten kantore der registratie en domeinen alhier, is bij min. resolutie met ingang van 1 Augustus 1903 benoemd tot rijks- klerk lste klasse aan de directie der regis tratie en domeinen te 's-Gravenhage Bij gelijke resolutie is met ingang van gemelden datum ten vermelde kantore alhier benoemd tot rijksklerk 2e klasse de heer C. Jenner, in gelijke betrekking te Leeuwarden. Van morgen hebben twee joDgens hun vacantie misbruikt door twee leeuwerikken te ontvreemden uit een kooi, die tegen een buitenmuur aan de Overschiesche straat was geplaatst. Toen de jongens aangehouden werden, was een der vogels reeds gevlogen. De toestand in den Kethelpolder. Uit Kethel en Spaiand wordt aan de S. Ct. gemeld Door de heeren A. A. Mengerman, directeur der Heidemaatschappij F.B.Lohms, inspecteur van den landbouw en A. A. Neeb, rykslandbouwleeraar, is op den 29n Juli een onderzoek ingesteld naar den toe stand der landerijen in den Noord-Kethel- polder. Naar aanleiding daarvan zal door de heeren Mengermau en Neeb op 12 Aug, e. k., des middags ongeveer ten 11) uie van uit de kom der gemeente een wande ling worden gemaakt door de landen, welke door de overstrooming hebben geleden en waarvan eenige zijn bewerkt geworden en zal aan de bewoners van dien polder, daar toe door den burgemeester uitgenoodigd, gelegenheid gegeven worden, die wandeling mede te maken, inlichtingen in te winnen en zich persoonlijk te overtuigen, welke gunstige resultaten al reeds zijn verkregen door hen, die het land bewerkt hebben. Na afloop daarvan zal des avonds ten 8 ure in het koffiehuis »De vergulde Valk" alhier een bespreking worden gehouden en zullen de middelen besproken worden, welke alsnog kunnen worden aangewend om de landen in de komende jaren in een beteren toestand te brengen. Zondag hielden een tiental afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, waaronder afdeelingen die zich reeds hadden afgescheiden, te Rotterdam eene vergadering met de commissie aldaar. Besloten werd, naar de IV. R. Ct. meldt, aan de bondsatdeelmgen, ook die zich voor waardelijk of onvoorwaardelijk hadden afgescheiden, en aan het bondsbestuur eene circulaire te richten, waarin van het ver handelde en de besluiten in de vergadering »e Utrecht wordt kennis gegeven, terwijl het centraal bestuur wordt verzoch binnen een termijn van 21 dagen te berichten of het genegen is met de commissie een bijeenkomst te houden, om, zoo doenlyk, de aanhangige kwestie op te lossen en zoo doende te trachten het verbond voor een totale scheuring te behoeden. Op de graanbeurs te Rotterdam werd gisteren morgen van den heer H. H. van Waveren, graanhandelaar uit Hillegom, diens portemonnaie met f 300 gerold. De dader is onbekend. Tijdens afwezigheid der bewoners brak gisteren-avond omstreeks negen uur, een hevige brand te Rotterdam uit in een bovenhuis, Gedempte Bierhaven bewoond door een kleermaker A. van Klaveren. De zolderverdieping en de werkplaats zijn uitgebrand. De schade is aanzienlijk. Om half elf was de brand door drie spuiten gebluscht. De oorzaak is onbekend. Op den Bergweg te Rotterdam nabij Tivoli, reed een gesloten rijtuig, waarin vier dames en een heer zaten, te water. Een hengelaar, G. S. genaamd, sprong er bij, opeDde het portier en wist de vijf personen uit hun benarden toestand te redden, waarvoor hij een flinke belooning kreeg. BINNENLAND. H. M. de Koningin ontving gisteren te Soestdijk den minister van Marine in audiëntie. H. M. de Koningin heeft het bescherm- vrouwschap aanvaard over de Kon-Zang vereeniging Mastreechter Staar. In tegenspraak met buitenlandsche be richten kan als zeker worden gemeld, dat de Koningin deze maand niet naar het buitenland vertrekt. Een mogelijke reis naar Mecklenburg geschiedt >n elk geval niet voor October. De verjaardag der Koningin-Moeder. Aangezien H. M. de Koningin-Moeder op een Zondag verjaarde, was van een officieels viering van den dag geen sprake. Doch ofschoon de otficieele viering van den dag eerst Maandag zou plaats hebben, was het eergisteren te Baarn en vooral in den omtrek van het paleis van Soestdijk buitengewoon druk. Alom wapperden reeds vlaggen en schier alle Baarners en bezoekers waren met Oranje-kleuren getooid. In den voormiddag gingen de beide Vorstinnen ter kerke te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. In den namiddag kwamen voor het paleis tal van menschen bijeen om de Koninginnen, den Prins en den groot-hertog van Saksen- Coburg-Gotha te zien uitrijden. Tegen drie uar vertrokken de Vorstelijke Per sonen van het paleisde Koningin en Haar Moeder waren gezeten in een open Victoria met twee paarden, door den Prins in burgerkleeding van den bok gereden. Naast Z. K. H. was de groot-hertog van Saksen-Weimar gezeten. De menigte juichte hartelijk. Ten paleize Soestdijk werd door ver scheidene militaire en burgelijke autoriteiten uit Baarn en omstreken druk geteekend in het felicitatie-register. Zondag-namiddag deed de Koningin- Moeder met het Koninklijk echtpaar en den Groothertog van Saksen -Coburg-Gotha een rijtoer. Alleen de vier vorstelijke per sonen waren in den landauer gezeten, die door den Prins zelf gemend werd. Bij het uitrijden juichte een opeengehoopte schare van vreemdelingen de Koninklijke familie geestdriftig toe. Het rijtuig reed door een paar hoofdstraten van Baarn en sloeg toen den weg naar de Eem in, om zoo over Bunseboten, Spakenburg en langs de Zui derzee over den Eemdyk terug te keeren. Ook ditmaal hadden eenige wielryders de onhebbelijkheid het koninklijk rytuig te volgen. Ter gelegenheid van de gisteren in Den Haag gehouden parada ter eere van Koningin Emma had de plechtige uitreiking plaats de M. W. O. 4e klasse aan den gegageerden sergeant van het korps Indi- L L J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2