Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar*:. Donderdag 6 Augustus 1903. So. 7667. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. algemeen overzicht. Z. H. Paus Pius X. De Pauskeuze. PRIJS T1H DIT BLiDi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 5 Augustus 1903. Spoediger nog dan men na het teleur stellend verloop der laatste stemmingen Verwachtte, is de verkiezing van den n'«uwen Paus een feit geworden. De zevende stemming in het conclave, die gister-ochtend °ur begon, heeft tot verrassend resultaat gehad, dat met 46, of volgens sommige berichten met 50 stemmen, tot Paus is gekozen kardinaal Jozef del Sarto, patriark Van Venetië, die den naam van Pius X uannam. Wel verrassend was die keuze, Want, hoewel kardinaal Sarto onder de zgn. Papabili gerekend werd, werd hy toch volstrekt niet op de eerste plaats genoemd. Geven wij allereerst eenige levensbijzon- erheden van den nieuwen Paus, die aantoonen, dat ook in zijne verkiezing toont de bijzondere leiding 0 s> die zich zoowel in het leven der Menschen ais in het bestaan der volken openbaart. Guiseppe (Jozef) del Sarto werd te Riese, diocese Treviso, noordelijk Italië, den 2n Juli 1835 als zoon van een eenvoudig berkman geboren. Hij genoot het eerste onderricht in zijne geboorteplaats, studeerde °P het seminarie te Padua en werd in de kathedraal van Castelfranco tot priester 8®wijd door mgr. Antonio Farina, bisschop Van Treviso. Nadat hij in verschillende Parochiën geestelijke was geweest, verhief bisschop van Treviso, die zijn aposto- 'schen ijver kende, hem tot kanunnik, later to' proost van het kapittel en vervolgens Jot kanselier en vicaris-generaal van het ls<iom. Zijn brandende ijver in de zielzorg, ook der geestelijken, deed hem in 1864 «noemen tot bisschop van Mantua. Als joodanig werd hij door wijlen kardinaal arocchi, die zijne geboorteplaats (Mantua) w'lde eeren, gewijd. A-Is bisschop van Mantua trok hy door versterken van den priesterlijken geest aer geestelijken en het verhellen van het P«'l harer studiën zoozeer de aandacht, dat to«n in 1893 de aartsbisschoppelijke zetel van Venetië, wier titularis het recht heeft den titel van patriark te voeren, open kwam, mgr. del Sarto, waardig werd ge acht die hooge plaats als opvolger van kardinaal Agostini in te nemen. Den 15n Juni 1893 werd mgr. Sarto tot Patriark van Venetië benoemd, nadat hij drie dagen te voren tot kardinaal was 'erheven, waarbij hem San Bernardo alle Terme als titelkerk was aangewezen. Er ontstonden groote moeilijkheden om het «Xequator te krijgen van de Italiaansche r*geering, die beweerde in het recht van voordracht voor het patriarkaat gepasseerd l« zijn. Eerst na vele onderhandelingen *«rd de benoeming van den aartsbisschop °°k door de regeeriDg officieel erkend. Als aartsbisschop van Venetië wist hy ln die stad met hare roemruchtige tradities v*n kerkmuziek den Gregoriaansehen cantus firmus weer in te voeren en in dezelfde lijn van denkbeelden de parochie-geestelijken tot strenge opvolging van de regels der liturgie te noodzaken. Zelden was een kerkvoogd zoo door zijn onderhoorigen bemind als patriark Sarto te Venetië door zijndiocesanen. De Venetianen hebben hem lief, omdat hij zoo bescheiden, zoo vriendelijk is jegens allen en zoo voor beeldeloos in zijn leven. De gondeliers groetten hem steeds met den allergrootsten eerbied, als hij in zijn gondel, de hand opgeheven om de groetenden te zegenen, door de kanalen voer. Zij plachten te zeggen, dat Sarto, Paus geworden, eenmaal de poorten van het Paradijs voor hen zou openen, om het genoegen te hebben hen weer te ontmoeten en weer te kunnen zegenen. Toen hij zich dezer dagen naar Rome begaf, om aan het Conclaat deel te nemen was 't alsof men een voorgevoel had, dat hij metzou terugkeeren. Een ontzaglijke menigte deed hem uitgeleide en juichte hem geest driftig toe. De kardinaal, die mtusschen zeide een retour te hebben genomen, was evenzeer ais de menigte diep bewogen. Het wa3 een afscheid voor altoos. In het Centrum vinden wij over de per soonlijkheid van Pius X verder nog het volgende «Niets lechts door zijne hooge waardigheid, maar ook en vooral door zijne persoonlijke eigenschappen dwong kardinaal Sarto den algemeenen eerbied af. Zijn goedheid, zijn eenvoud, zijn vriendelijk en zacht karakter wonnen nem alle harten. Hy kwam zeiden te Rome en achtte zich-zelveo niet geroepen tot de hoogste waardigheid der Kerk. Maar Leo XIII zag in hem een der ernstigste candidaten voor den pauselijken troon. Bij zijn laatste bezoek aan den over leden Pontifex sprak kardinaal Sarto over de vereering der Venetianen aan het Hoofd der Cnristenheid, er bijvoegend dat nergens vuriger en eenpariger voor een langen levensduur van den Paus ge beden werd dan te Venetië. »Ach", antwoordde Leo XIII »wij hebben somwijlen een voorgevoel, dat wij spoedig rekenschap van onze daden zullen moeten geven aan God. Maar zonder eenige droefheid zullen wij aan een minder on- waardigen persoon de eervolle, maar verpletterende taak overdragen om het goddelijke gezag op deze wereld te verte; genwoordigen. Toen voegde Z. H. erbij: »Misschien zult gij ons wel opvolgen". Kardinaal Sarto hoorde deze woorden met zichtbare verbazing aan en toen hij antwoordde, dat zulk een taak ver boven zijn krachten zou gaan, ging Leo XIII voort: »wij weten, mijn zoon, dat gij groote diensten aan de Kerk zoudt kunnen bewijzen, want gij bezit hoedanigheden, die haar van groote waarde zouden z ij n". i Het had altijd naar menschelijke zeggingswijze slechts weinig gescheeld of de nieuwe Paus was nooit tot eene kerkelijke waardigheid verheven. Op zijn veertigste jaar was hij nog pastoor te Salzano, waar zijn bisschop hem toen tot zijn coadjutor benoemde." De Tijd zegt o. a. in een artikel over den nieuwen Paus »ïn de openbare vergaderingen, op de congressen, met name dat van Piacenza, voelde ,bij de bewondering en won hij het vertrouwen der geheele Kerk van Italië door zijn diepe kennis der vraagstukken, die in onzen tijd het openbaar leven bewegen en de diepzinnige geesten bezig houden. Ook muntte bij uit door zijn groote administratieve bekwaamheiden rijke kennis van canoniek en volkenrecht. Van den zielenijver en den geest van werkzaamheid, waarmede hij zijn geeste lijkheid wist te bezielen, gat de luister waarvan de viering der eeuwfeesten van den H. Anselmus en den H. Aloysius van Gonzaga in het diocees Mantua is verge zeld gegaan, voor geheel de wereld de schitterendste blijken. Toen Z. H. Leo XIII mgr. Sarto den 12 Juni 1893 de onderscheiding van hel kardinaalspurper toekende, heeft de H. Vader in den bisschop van Mantua eer willen geven aan de meest verlichte en diepste wetenschap met den onvermoeibaar- sten apostolischen ijver.Zonder twijfel zal het bericht van zijn Pauskeuze door geheel Italië doch bovenal te Mantua en te Venetië met buitengewone geestdrift ontvangen worden. Met de Koninklijke familie van Italië, ten opzichte van welken bij als inwoner van het Noorden, dat op wettige wijze aan het Huis van Savoie gekomen is, niet de reserves in acht te nemen had der geeste lijkheid in andere deelen van het schierei land, kwam hij meermalen op vriendschap pelijke wijze in aanraking." Aan de eigen telegrammen van den Tijd uit Rome ontleenen wij voorts de volgende bijzonderheden Omstreeks kwart over elf bevonden zich op bet St. Pietersplein ongeveer 7000 per sonen. Om 5 minuten over half twaalf wordt een levendige beweging waargenom en in het Vaticaan. Personen, die zich bevinden in de straat, die grenst aan de Sixtijnsche kapei, verklaren toejuichingen te bebben vernomen. En inderdaad, zoodra de Paus gekozen was, ging er uit de in conclave vergaderde kardinalen een gejuich op, Eenige oogen; blikken later verspreidde zich het gerucht, dat kardinaal Sarto, patriark van Venetië, de gekozene is. De telefoon verspreidde het nieuws snel door de stad. De menigte stroomde naar St. Pieter en zij die zich op het plein bevonden, drongen de Kerk binnen. Onderwijl werden pauselijke garden in groot uniform zichbaar, waardoor de ver kiezing van een Paus wordt bevestigd. Het weer was prachtig en warm.) Ten 1140 was een groote troeper macht op het St. Pietersplein verzameld, maar alle cordons werden verbroken. Men zag eenige beweging in de buiten-loggia van de basiliek. Ten 11.50 treden eenige werklieden naar buiten en spreiden een tapijt over de balustrade van het balkon. De volksmenigte verkeert in groote spanning. Op de balustrade wordt een groot kruis gezet. De troepen presenteeren het geweer. Het is een plechtig en verheven oogenbiik. Dan verschijnt kardinaal Macchi, gekleed in rooden mozetta en violette soutane, begeleid door de ceremoniemeesters. Met luidklinkende stem deelt bij mede, dat kadmaal Sarto is gekozen tot Paus. De menigte barst uit in een luiden jubel kreet. Kardinaal Macchi wenkt met de hand en geeft te verstaan, dat men nog even stil moet zijn. Toen de suite hersteld was, voegde kardinaal Macchi er bij, dat de Paus den naam had aangenomen van PiusX. Daarop volgde een nieuwe uitbarsting van toejuichingen, ge durende weike de kardinaal zich terugtrok. Nog altijd groeide de toestroomende menigte aan. Rijtuigen en tramwagens stortten aanhoudend hun massa over het plein uit en van alle kanten drong men nu de St. Pieter binnen. Daar verscheen Pius X, gekleed in pauselijk gewaad op de binne.i-loggia van de basiliek en gaf daar onder onbeschryflyk enthousiasme van het volk voor de eersm maal zijn zegen onder het gelui der klokken van Rome. Een deel der menigte had zich intusschen reeds verwijderd, in de meening, dat de eerste zegeuing 's avonds zou plaats hebben. Alle Romeinsche bladen wijden kolommen aan den nieuwen Paus. Moet men de bladen gelooven, dan heeft de nieuwe Paus aangename manieren en een goed humeur maar is hij geen staatsman. Hy is zeer vroom en houdt veel van zijn moeder. Hij heeft zijne zusters bij zich geroepen. Dezen hebben de gewoonte nooit een hoed te dragen. Iu Reuter-telegrammen en particuliere depêches worden nog een aantal by zonder heden over de Pauskeuze medegedeeld, die wij hier onder voorbehoud mededeelen Op de gebruikelijke vragen van de hoofden der drie kardinaalsorden omtrent de aanneming der keuze antwoordde kar dinaal Sarto, dat hij een zoo hooge eer onwaardig was, maar dat hij, nu het den Heer behaagd had op zijn hoofd de stemmen van het H. College te vereenigen, zich aan Zijn wil zou onderwerpen, vertrouwend op Zijne hulp. De hemels boven de trooen van de kardinalen werden vervolgens neerge laten behalve boven dien van Sarto. Reeds by de eerste stemming had kar dinaal Sarto eenige stemmen. Deze ver meerderden aldoor. Maandag-avond werd NIEUWE SCHIEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1