katholieke kerk geluk. Want een waardiger i opvolger kan onzen diepbetreurden paus j Leo XIII niet geschonken worden dan zij in den patriarch van Venetië gekregen heeft. Ik ben zijn vertrouwde geweest) jarenlang, en al dikwijls voorspelde ik mij-zelf, dat hij nog eens tot den hoogsten post in de katholieke kerk zou geroepen worden «Hebt u ook zijn familie van nabij gekend «Zeker. De vader van kardinaal Sarto was deurwaarder van de gemeente zijner inwoning. Zijne moeder stierf een jaar of tien geleden. Haar dood was een harde beproeving voor het kinderlijk ge moed. Jozef was toen, ais ik mij wel herinner, juist tot kardinaal benoemd." «Heeft Z. H. nog broeders of zusters «Ja, het was een gezegend huisgezin. Een broeder van den Paus diende vroeger bij de ltaliaansche karabiniers. Thans is hij handelaar in wijnen te Mantua. Dan heeft de Paus nog vier zusters. De beide oudste Maria en Rosa woonden bij hem te Venetië. Een derde is te Salzano gehuwd met den koster der parochiekerk. U moet weten, dat Jozef Sarto daar in 1867 pastoor is geweest. De jongste zuster is gehuwd met een herbergier te Riesi in het bisdom Treviso, waar de wieg van den nieuwen Opperherder heeft gestaan." Verder deelde pastoor Stratimirovic ons nog vele intieme bijzonderheden uit het leven van zijn vriend mede, bijzonderheden, die hem deden kennen als een man, wiens deugden geëvenaard worden door zijn veel zijdige geleerdheid. Het Giornale d' Italia bevat de volgende bijzonderheden, welke een eigenaardig licht werpen op de verhouding van kardinaal Sarto tot het ltaliaansche HofDe laatste maal, da; de koning van Italië te Venetië vertoefde, te weten de vorige maand, ging mgr. Sarto hem een officieel bezoek orengen. De Koning had last gegeven, dat men den kardinaal vóór alle andere autoriteiten tot hem toe zou laten. Maar toen mgr. Sarto aankwam, bevond zich juist de prefect der stad bij den Koning. De kardinaal wachtte daarom in de anti chambre en onderhield zich allerminzaamst met de aanwezige generaien, admiralen en andere hooggeplaatste personen. Spoedig deed de Koning hem evenwel ontbieden en voerde met hem een hartelijk gesprek. Toen mgr. Sarto heenging, deed de vorst hem uitgeleide tot aan de deur. Omtrent de slotplechtigheden na de Pauskeuze meldt de Tijd het volgende Nadat het conclave door den maarschalk was onsloten, begaf hij zich, vergezeld van zijn staf, naar de hertogzaal, waar de Paus op zijn troon zat, omgeven door het H. College. De maarschalk werd door den Paus ont' vangen en drukte daarbij zijn gevoelens van trouw en aanhankeiijkneid uit voor den nieuwen Paus. Nadat de maarschalk den Paus de voeten had gekust, begaf Z. H. zich naar de Sixtijnsche kapel, waar de edelwachten en Zwitsers stonden geposteerd en den Paus het militair saluut brachten. Na bekleeding met de voorgeschreven plechtgewaden, ontving de Paus de huldiging van het H. College en verleende audiëntie aan de voornaamste grootwaardigheidsbekleeders van het Hof. Ten 6 uur werd de Paus met luide juichkreten gehuldigd door alle personen die sedert de sluiting van het conclaaf daarbij waren geëmployeerd en waartoe behooren vele prelaten en beambten. De Paus trok zich toen terug in zijne voorloopige residentie in afwachting van het ontzegelen der vertrekken, die door Leo XIII zijn bewoond geweest. Een menigte werklieden begonnen toen de afsluiting weg te breken, teneinde de normale communicatie tusschen de verschil lende deelen van het Vaticaan weer te herstellen. Kwart over zes begonnen de kardinalen en hun gevolg het Pauseljjk paleis te verlaten. In dato 5 dezer wordt nog aan den Tijd geseind De kardinaal-vicaris heeft doen afkondigen, dat er morgen (Donderdag) een Te Deurn zal gezongen worden in alle kerken van Rome. Men verzekert, dat de Paus den naam van Pius aanvaardde ter gedachtenis aan het feit dat Pius VII te Venetië gekozen werd. Toen men na de Pauskeuze kardinaal Sarto vroeg, welken naam hij wenschte te dragen, antwoordde hij: «Vertrouwend op de hulp der Heiligen (onder de Pausen die Pms heetten, telt men meerdere heiligen) neem ik den naam aan van Paus Pius X. Nog werd gisteren uit Rome gemeld De Paus heeft de heeren van de anti chambre in hun ambten bevestigd. Hij houdt als lijfartsen dr. Lapponi en Bisleti. De majordomus mgr. Cagiano di Azevedo zal eveneens worden bevestigd. Te Venetië weid de tijding der Pauskeuze van mgr. Sarto met groote geestdrift ontvangen. De plaatselijke bladen gaven extra-edities uit met portretten en levens bijzonderheden van den gekozene. De klokken van alle kerken luidden. De Macedonische kwestie. De berichten uit Macedonië in de laatste twee dagen te Constantinopel ontvangen, zijn verontrustendmen vreest, dat de be- weging van tuchtelooze benden op grooter schaal gaat beginnen, Maandag-ochtend zjjn er op den spoorweg tusschen Saloniki en Monastir, een Duitsche onderneming, twee dynamietaanslagen gepleegd. Daarbij zijn twee seinhuizen vernield eD eenige einden spoor weggeslagen op punten bij het station Sorovits. Volgens een bericht bij de Porte ingekomen, heeft zich een bende van 200 man in het district Egri-Palanka vertoond. De telegraaf is doorgesneden in de buurt van Isjtip. Een telegram van Hoessein Hilmi-pasja meldt, dat drie Moha- medaansche dorpen in het district Monastir door Bulgaarsche oproerlingen aangevallen en verbrand zijn. Dit schijnt het begin van een algemeenen opstand. In regeerings- kringen zegt men, dat er reeds uitgebreide maatregelen genomen zijn en men hoopt, dat het oproer in enkele dagen de kop ingedrukt zal wezen. Een draadbericht uit Saloniki in dato 5 Augustus meldt nog. Van daag is met een bijzonderen trein een bataljon van Wodena naar Saroedsj afgezonden, waar drie Bulgaar sche benden verschenen zijn. Verdere ver sterkingen zijn naar Jenidje en Kiljtsk vertrokken. Hier worden uit Kassowa zes batajons verwacht, waarvan er vijf naar Monastir gezonden werden. De Turksche bladen melden de oprichting van bijzondere commissies die den admini stratieven, juridischen en financieelen toestand moeten onderzoeken van de verschillende wilajets in Anatolië. Uit het Australische parlement. Het Australische Bondsparlement heeft een wet aangenomen, waarbij verboden wordt sterke drank in Britsch-Nieuw Guinea in te voeren of daar te stoken. Hevige brand te Armenak. In de stad Armenak, in het Turksche wiiajet Adana, heeft een hevige brand 400 winkels, 60 huizen, 2 karavaanserails, een medresseh en een moskee vernield. Onder de bevolking heerscht bittere nood en er is een comié tot hulpverschaffing ingesteld Hoogverraad te Kaapstad. Het gewezen Parlementslid voor Colesberg, Van der Walt, onlangs in de Kaapkolonie teruggekeerd, is naar de rechtbank te Colesberg verwezen onder aanklacht van hoogverraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Augustus 1903. Door de commissie van gemeentewerken is het leggen van het riool van af de Schoolstraat tot aan de Westerkade met de Mauritsstraat na onderhandsche inschrijving gegund aan de firma B. Westhuis Co. alhier. De levering der cementbuizen is bij deze aanbesteding buitengesloten, wijl deze door de gemeente geleverd worden. In een logement alhier is aangehouden de 26-jarige koopvrouw A. R., gesignaleerd in het Alg. Politieblad wegens een vonnis van het kantongerecht tot fl boete. Zij heeft de boete betaald. Gisteren-avond laat heeft de politie een einde gemaakt aan een vechtpartij op een logger, liggende in de Buitenhaven, door den aanstoker daarvan tijdelijk van boord te verwijderen. Een Rotterdamsch werkman heeft bjj de politie aangifte gedaan, dat hij aan de Buitenhaven werd mishandeld door een Schiedammer, nadat deze hem tevergeefs om een sigaar had gevraagd. De dader is bekend. doch ook hier is, voor zoover bekend, niets ontvreemd. Twee geladen geweren, die bij het bed stonden, liet de inbreker onaange roerd de op de tafels in beide kamers staande nachtlichten blies hij uit. Gister-namiddag lag in de spoorweg' haven te Feyenoord het groote ijzeren Rijnschip Wilhelm \alenda in lossing o» eene lading zware pijpklei over te laden in het sts, Ariadne. Plotseling begon het ijzeren Rijnschip te kraken, de werklieden maakten zich intijds uit de voeten. Het schip brak in tweeën de achter- zoowel als de voorsteven ging naar boven en de lading hield de beide stukken omhoog. Een uur later sloegen beide stukken achterover en verdwenen in de diepte. De schipper en zijn gezin waren tijdens het accident afwezig. Alleen de masten steken nog boven water. Pio Centra. Pio Centra, de eerste kamerdienaar van wijlen Z. H. Leo XIII, gaat het Vaticaan verlaten. Centra had reeds aanstonds bij het overljjden van zijn doorluchtigen meester zijn besluis te kennen gegeven, om uit Rome te vertrekken, doch eenige kardinalen gaven den trouwen dienaar, die vooral in de dagen van 's Pausen ziekte, blijken heeft gegeven van bewonderenswaardige toewijding, in overweging op het Vaticaan te blijven. Centra hield zich echter aan zijn besluit. «Ik zou mijn tweeden meester niet zoo goed kunnen dienen als mijn eersten", zeide hij «en indien ik dit wèl deed, zou ik mjj-zelven een verwijt maken, dat ik mijn eersten meester niet nog beter gediend had". Heden-ochtend 9 ure is schipper Frans Zoetmulder, toen hij aan boord van zijn lichterschip Adriana in de Voorhaven een wrijfblok naar binnen wilde halen, voorover van zijn schip gevallen en terecht gekomen op een vlot balken aat daar lag. Aanvankelijk bewusteloos, kwam hij weer spoedig bij, maar kiaagde toen over inwendige pijn, terwijl zijn mond met bloed beloopen was. Kort daarna is hij met zijn schip naar Rotterdam vertrokken, waar hij zich onder geneeskundige behandeling zou stellen. Niettegenstaande het menigvuldige uit baggeren van de Schiedamsche Schie, achter Overschie, gaat er geen dag voorbij, of er zitten schepen en stoombooten aan den grond en wordt de vaart gestremd, zoodat men moet wachten op meer water, om los te komen en door te kunnen varen. Door de politie te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt tegen den bootwerker J. B., wonende in de Gouvernestraat, die aan boord van het stoomschip Orosco twee andere bootwerkers belemmerde te werken omdat zij bij de jongste staking niet staakten. Op de boerderij van B. J. Barendrecht aan den Katendrechtschen Lagendijk te Rot terdam is ingebroken. Eerst heeft de inbreker getracht door het privaat naar binnen te omen, doch de deur daarvan was van uiten stevig met hangsloten, zoodat deze toeleg mislukte. Daarna is hij door den stal m huis gekomen, maar bet aanslaan van den hond en zijn loopen op den zolder wekte den bewoner waarop de dief over het erf een goed heenkomen zocht zonder iets ontvreemd te hebben. Vermoedelijk de zelfde inbreker heeft toen een bezoek gebracht aan de naastge legen boerderij «Stadwijk" van 3. Blok, aan den Katendrechtschen Lagendijk no. 134. Hier is hij binnegekomen door een raam op te schuiven en daardoor naar binnen te klimmen in de kamer van de kinderen. Uit deze kamer begaf hij zich in die waar de bewoner met zyn vrouwsliep, BINNENLAND. De Pauskeuze. Men seint ons uit den Haag De Regeering beantwoordde het bericht van den zaakgelastigde van den H. Stoel, mgr. Giovannini, over de Pauskeuze, met een brief van dankbetuiging en gelukwensch. Z. K. H. de Prins der Nederlanden schonk aan de Vereeniging voor Wijkverpleging te Rotterdam, ah blijk van belangstelling een som van f100, door bemiddeling van het comité der Fancy-Fair. Aan den Minister van Binnenl. Zaken is onderworpen de vraag of de te 's Graven - hage tot lid van den gemeenteraad gekozen Van PijieD, die letterzetter is ter Lands drukkerij, wanneer hij in zijn werktijd (van 7 uur s morgens tot 7 uur 's avonds met schaftijden), de raadzittingen moet bijwonen, zijn weekloon ten volle zal blijven genieten, dan wel of de uren van afwezigheid, ter vervulling van zijn mandaat, daarvan afge trokken zullen worden. Naar wordt medegedeeld, wenscht de minister van Oorlog de te benoemen com missie tot herziening van de militaire ad ministratieve voorschriften bij hare voor stellen vrij te laten, behalve dat de inwen dige administratie bij de korpsen moet vervallen, waardoor alle legeruitgaven onder rechtstreeks toezicht van de Algemeene Rekenkamer komen. Men zal zich herinneren, dat dit punt ten zeerste door de veertienton commissie werd aanbevolen. Het Utr. Dbl. schrijft Het Volk bevatte onlangs een uitvoerig stuk van een reserve-sergeant der infanterie te Utrecht, waarin medegedeeld werd, dat deze officier een milicien, die zwak en vermoeid was, opzettelijk meer arbeid had laten verrichten dan noodig was en hem zelfs getrapt had. Van verschillende zijden is er toen ernstig op aangedrongen, dat een onderzoek naar die feiten ingesteld zou worden. Wij vernemen thans, dat bedoeld onder zoek heeft plaats gehad, en dat de betrokken luitenant disciplinair gestraft is met arrest, terwijl hij bij de jongste tbevorderingen voor den rang van le luitenant is gepasseerd. Het soc.-dem. wetsontwerp tot in over- weging nemen van een voorstel tot grondwetsherziening, gisteren by de griffie der Tweede Kamer ingediend, heeft naar Het Volk meldt ten doel lo. voor de Staten-generaal, de Prov. Staten en den gemeenteraad het algemeen kiesrecht in te voeren 2o. alle belemmeringen tegen het actief en passief vrouwenkiesrecht uit de grondwet weg te nemen 3o. invoering der evenredige vertegen woordiging mogelyk te maken en 4o. de Eerste Kamer te vervangen door het referendum (de volksstemming). Om dit doel te bereiken, moeten 64 artikelen der grondwet gewijzigd worden of

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2