▼ervailen, zoodat het wetsontwerp is verdeeld in 5 paragraten, waarvan de eerste de wijzigingen in het Tweede Hoofdstuk (van den koning) bevat, 2 die in het Derde Hoofdstuk (van de Staten-Generaal), 3 die in het Vierde Hoofdstuk (van de Prov. Staten en de Gemeentebesturen) 4 die *n het Vjjfde, Zevende en Elfde Hoofdstuk (Justitie. Financiën en Grondwetsverandering) ®D 5 die in de Additioneele Artikelen. Het wetsontwerp gaat vergezeld van twee bjjlagen, waarnaar in de Memorie van Toelichting wordt verwezen en het is onderteekend door alle soc-dem. Kamerleden ®«t mr. Troelstra als eersten onderteekenaar. Naar men verneemt, is dezer dagen te Utrecht een bijeenkomst gehouden van collecteurs der Nederlandscbe Staatsloterij, ter bespreking van maatregelen in verband n^et het ingediende wetsontwerp tot gelei delijke afschaffing der loterij. Na breedvoerige besprekingen de 'cgadering werd bijgewoond door een 40- tal van de 85 collecteurs werd besloten oen gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer te zenden, waarvan de conclusie strekt om de Kamer te verzoeken, de belangen van de betrokkenen bij de Staatsloterij zooveel mogelijk te behartigen. Voor de met 1 October a.s, vaceerende betrekking van dirctrice in het Rijksopvoe dingsgesticht voor meisjes te Montfoort, waaraan een aanvangsalaris is verbonden 'an f 1750, met het genot van vrije woning on kostelooze geneeskundige behandeling, hebben zich tot heden nog maar enkele gegadigden aangemeld. Wel zeldzaam in dezen tijd, In de Duitsche pers zijn waarschuwingen aan eigen iandgenooten tegen aanwerving bij het Nederlandsch-Indische leger een chronisch verschijnsel. Als men dergelijke tendentieuze artikel schrijvers gelooven mag, is er op de wÓ<ie wereld geen treuriger lot denkbaar dan dat van den Nederlandsch-Indischen koloniaal. Nu staat er in de Leipziger Neueste Nachrichten weer zoo'n schimp artikel »Morituri", waarin de beschuldiging »dat in Nederlandsch-Lndie de soldaat op de trap van een inlander staat", nog de zachtste is. Als de Duitsche schrijver spreekt van »op de trap van een inlander", staat hem misschien de behandeling voor oogen die de inboorlingen in Duitsche koloniën weieens ten deel is gevallen door toedoen van Karl Peters of prins Aren berg Artikelen waarin de schrijvers echter meer blijk geven van opzet om feiten te ver draaien dan van werkelijke zaakkennis, kunnen wij, met al hun schimpscheuten, rustig ter zijde leggen, zegt de N. R. Ct. De politie te Scheveningen heeft gisteren ochtend een man aangehouden met een zak met lood en kooper in zijn bezit, afkomstig van een diefstal van villa's in aanbouw op het Seinpostduin. Nog drie medeplichtigen is de politie op 't spoor. Ook hield de recherche te Scheveningen twee mannen aan, verdacht van diefstal van zilveren tafelgerei uit een villa. De moord te Amsterdam. Maandag is Luie van der Laan per cel wagen van het Huis van Bewaring op de Weteringschans naar de woning in de Celebesstraat, waar hij den moord op zijn schoonzuster, juffrouw H. van der Laan, heeft gepleegd, overgebracht, ten einde nadere aanwijzingen in betrekking tot de misdaad te doen. Wel zijn sommige dingen, zooals keuken en gangdeur, die met bloedvlekken waren bespat, de vorige week door de justitie als bewijsstukken uit het huis gebaald, doch heden-middag stelde de justitie zich tot taak Luie in het huis zelf te hooren. Bij dit onderzoek, dat ruim een uur duurde, was ook de schoenmaker H. van der Laan tegenwoordig Gisteren is te Amsterdam de collecte gehouden voor de kinderen der slachtoffers van de staking. Ruim honderd dames en heeren hadden zich voor dit liefdewerk aaugemeld. Het plan was, meldt het JV. v. JV., tot heden middag zes ure langs de huizen en in fabrieken en werkplaatsen te coliecteeren en van avond in de verschil lende café's de inzameling voort te zetten. In den ouderdom van 88 jaar is te Utrecht overleden prof. dr. J. Th. van der Lith, oud-geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. De plechtige onthulling van het standbeeld voor Jan van Schaffelaar te Barneveld is bepaald op Dinsdag 1 September a.s. De feestelijkheden zullen 's voormiddags half tien beginnen met een ringrijderij op ver sierde fietsen, terwijl de onthulling om half twee zal plaats hebben. Na afloop hiervan zal een historische optocht gehouden wor den, die om half vier aanvangt. Deze optocht zal 's avonds met fakkellicht herhaald worden. Ten slotte zal vóór het kasteel »de Schaffelaar" een groot vuurwerk afgestoken worden. Men meldt uit Leeuwarden In het ziekenhuis alhier zijn nog acht passagiers van de stoomboot, die eergisteren omsloeg, toen zij naar Drachten zou ver trekken. Zij zijn allen buiten gevaar. Men meldt aan het Centrum de beves tiging van haar bericht, dat het geschil tusschen den fabrikant Aarts en zijne welklieden te Bergeyk aan een scheids gerecht is onderworpen. Gisteren (Woensdag) zou er eene conle- rentie te Bergeyk plaats vinden. Te Klaaswaal (Z.-H.) heeft de gemeenteraad wegens onregelmatigheid by de candidaat- steiling besloten de nieuwgekozen leden niet toe laten. Brand. Te Oostdijke, onder 's-Heer Arendskerke (Zeeland) is de hofstede van W. Nieboer geheel afgebrand, terwijl de bewoners afwezig waren. Drie paarden en vier varkens zijn omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Leeuwen heeft zich de brand eergisteren avond niet verder uitgebreid. Twee huizen zijn geheel afgebrand het derde huis is zwaar beschadigd, doch nog behouden gebleven. ttEMENtfl) >1EI WS. Te Hattem is een negen-jarig meisje, dat met haar jonger broertje in de nabij heid der woning in het veld voor hare moeder wat zand ging halen, onder het instortende zand ongeveer een meter bedolven geraakt en levenloos opgegraven. Een jongmensch, aangemonsterd voor de visscherij, was nalatig gebleven om aan zijn verbintenis te voldoen, en zou dientenge volge gisteren-middag door de politie van Den Haag naar Vlaardingen worden over gebracht. De jonge man maakte, toen hij aan het Holl. Spoorstation een oogenblik op zekere plaats alleen was gelaten, van die gelegenheid gebruik om zich met een mes vrij ernstig aan een zijner handen te verwonden. Nadat aan het station voor- loopig hulp was verleend, is het jonge- mensch naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar verbonden. Zondag-middag is een 4 jarig knaapje nabij Aalsmeer, voor diens woning, terwijl hij met andere kinderen aan het spelen was, in de Ringvaart geraakt en verdronken. Eerst na 2 uren te hebben gedregd, werd het kind levenloos opgehaald. Gisteren-nacht is kort bij de spoorbrug te Weesp gezonken het ijzeren aakschip Twee Gezusters, schipper J. van Meegen, van Nijmegen, bestemd voor Amsterdam, geladen met steenkolen en komende van Ruhrort, Schipper met knecht redden zich in de boot, doch de inboedel zit ook onder water. De lading is verzekerd. Oorzaak onbekend, hoogstwaarschijnlijk te zwaar belast. Dinsdag-middag is op de Groote Vliet te Medemblik eer. schuitje omgeslagen, waarin zich een 4-tai personen met visschen bezig hielden. Met zeer veel inspanning werden 3 van hen gered. De heer J. Prins, reiziger bij de firma J. B. Kroon Co. (in verfwaren Amsterdam-Mededemblik) is verdronken. Hij was 36 jaar oud en laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Zijn lijk is nog niet gevonden. De zoon van den veehouder G. Bouma in de Friesche gemeente Ferwerderadeel geraakte met paard en wagen op hol. Hij werd van 't rijtuig geslingerd en een eind medegesleept, daar hij met de voeten in het leidsel was geraakt. De achterschedel werd ten de'ële van't hoofd gerukt en onder hevige bloedstorting werd hij in bewuste- loozen toestand opgenomen. Met den meesten spoed was een geneeskundige tegenwoordig, die het verband legde. De toestand van den ongelukkige is zeer bedenkelijk. Te Aix les Bains is een ambtenaar van den Orleans spoorweg door een zakkenroller van zijn portefeuille beroofd, welke 2800 francs, alsmede een mandaat van 1,500,000 francs bevatte. Het mandaat was echter nog niet getee- kend, zoodat de dief daar geen voordeel van heeft. Spoorwegongelukken. Er ko men in den laatsten tijd in Engeland gedurig spoorwegongelukken voor. Zaterdag avond is te Preston weer een trein, die het station binnenreed, een anderen, die juist vertrok, achterop geloopen. De achterste wagen van dezen trein werd in elkaar gedrukt. Verscheiden reizigers werden ernstig gewond. Zaterdag is er te Perth bij een cricket wedstrijd een ongeluk gebeurd, dat aan het groote ongeluk bij den voetbalwedstrijd te Glasgow herinnert, ofschoon de gevolgen minder ernstig zijn. Een tribune, die op een groote duizend plaatsen ingericht was, maar naar het schijnt, door een anderhalve duizend toeschouwers bezet was, stortte in. Een groot aantal menschen is gewond, velen ernstigvolgens het laatste bericht er al een van gestorven. Een verschrikkelijk ongeluk is verleden week te Porland in Oregon (Amerika) gebeurd. Een groote menigte stond op de brug over de Wilamette-rivie te kijken naar een man zonder armen, die trachtte over dit drie-achtste mijl breed water te zwemmen. Toen hij hierin slaagde, drong de menigte in een dichte massa naar het einde der brug. De brug bleek voor dezen last te zwak en storte in. Honderden kwa men in de rivier terecht en velen, ofschoon goed kunnende zwemmen, kwamen om, doordat anderen, die niet in staat waren zichzelf te redden, hen in hun angst naar beneden trokken. Vijftig personen worden vermist. Van de geredden hebben een vijf en-twintigtal min of meer ernstige verwondingen gekregen. Laatste Berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot heemraad van het heemraadschap van Nieuw-Mathe- nesse. de heer A. Cool Mz., te Schiedam. Naar de S. Ct. verneemt, is het per soneel der firma M. Kranen gistpakkers en brandersknechts heden per rijtuig naar Scheveningen, om daar een recht prettig daagje in de vrije natuur door te brengen. Onze gezant te Berlijn, jhr. mr. Tets, wordt begin der volgende week met verlof in de residentie verwacht. De minister van Financiën, de heer Harte van Tecklenburg, is heden-ochtend voor eenige weken naar bet buitenland vertrokken. Heden is te Arnhem overleden de heer J, A. Coldewey, eigenaar der firma Jacob Bussink te Deventer. In de artilleriestallen van de kazerne te 's-Bosch brak heden een hevige brand uit. De eerste stal was heden-ochtend reeds geheel afgebrand. De Pauskeuze. De hoogeerw. heer B. Dankelman, vicaris- capitularis van het bisdom Haarlem, heeft voorgeschreven, dat Zondag a. s. in alle kerken van het diocees na de Hoogmis een plechtig Te Deum zal worden gezongen tot dankzegging voor de keuze van Z. H. Pius X. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 6 Aug. 1903. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 6 Aug. Moutwijn f 9. per Hectoliter cont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Summing vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9Vs- Jenever: 113.50. Amst. proef f15. Prima Graanspuutus f 15—f 151/*. Spoeling f 1. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco J Rogge, p. Aug. Sept. Spirit, p. Aug. Sept./Oct. 14.50 14.60 15.- 15.- 1450 14.75 15.- 15.- f.) New-York. Maïs 581/». I 58'/j. Amsterdam. 5 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. 6 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 5 Aug. 3.05 cM. 6 Aug. 2.93 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05J Disc. 3 pCt. Parjjs s - 47.95 3 Antwerp. - 47.85 3 WEEKMARKT TE DELFT 6 Aug. Op de markt van heden waren de veeprtj- zen als volgtvette koeien le kwal. 1140 a 270 dito 2de kwal. f 120 a 180kalf- koeien le kwal. f 180 a 240dito 2e kwal. 1120 a 170vaarkoeien, le kwal. f 150 a 220; dito 2de kwal. f 100 a 140vette kalveren le kwal. f 70 a 96 dito 2de kwal. f 40 h 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwat. a 2e kwal. fa vette lam meren fl8a 24; weilammeren f a magere varkens f 22 a f 45 biggen i 4 a 11nuchtere kalveren f6 a 19 paar den f40 a 140; stieren 60 a 150 veulens fa rundvleesch 78, 68 en 54 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 70 c., schapevleesch a c., lamsvleesch 60a 52 c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 359 runderen, 15 paarden, 65 vette kalveren, 154 magere dito, 930 schapen of lammeren 237 varkens en 691 biggen, en schapen buiten de bokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 7.25 a 8.50 nieuwe do. 16.a 8.Westlandsche roode ris dito f 7.50 a t 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f 5.25 a f 6.nieuwe dito f5.25 a 6.—, n. wintergerst f4.50 a f5.zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.zware haver 14.a 15.50, lichte dito f 3.25 a 4,25, groene erw ten f7.— a 9.75, mesting f7.a f 7.75, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 9.— bruine boonen 115.a 19.— witte boonen f 11.75 a 14.25, koolzaadf7.— a 9.25 buitenl. hennepzaad f5.75 a 6.25, kanariezaad f 13.— af 17. Granen. Onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden le kwal. f52, goede f48 mindere f44 per Va vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 761/8 en 59/16 vaten, wegende te zamen 15,810 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 6 Aug. Op de Veemarkt waren aangevoerd 100 Runderen, 300 Schapen, 40 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 3/0 4'8 Schapen 4/0 a 5/8, Kalveren 3/9 i 0,4 Varkens --zl 4 Aug. 5 Aug. 5 Aug, 6 Aug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3