Dagblad voor Schiedam en Omstreken. H. Hetstukje Brood. 26ste Jaar®;. Zondag 9 Augustus 1903. No. 7670. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 T AH DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Zondagsnummer. Wegens het op Zaterdag invallen van den feestdag van MARIA HEMEL VAART zal het eerstvolgend Z o n d a gs- nummer der Nieuwe Schiedam- che Courant verschijnen Vrij- dag-avon d. HH. Adverteerders, die hunne adver- tentiën in dat nummer wenschen ge plaatst te zien, gelieven ze dus voor Vrijdag-middag A ure in te zenden. Onder de koninklijke gaven, waarmede de Schepper het menschelijk geslacht boven alle geschapen wezens heeft toegerust, neemt de taal een eersten rang in. Zij, die taali is den mensch gegeven om zijne ge dachten te vormen, uit te drukken en aan anderen mede te deelen. Wanneer wij de uitdrukkingen en teekenen opmerkzaam nagaan, waarmede de menschen gewoon zyn een persoon of zaak te noemen, dan vinden wij daardoor het middel om te weten, wat de menschen van dezen of genen per soon of zaak in het algemeen denken. De taal is het natuurlijke middel om anderen zijn denkbeelden mede te deelenzij is tevens het middel om de denkbeelden van anderen te kennen. Zij is in dit opzicht een spiegel, waarin zich de geest van den spreker afbeeldt, terwijl hij ook door anderen gezien en gekend wordt. Gaan wij opmerkzaam de namen ia, waarmede het Opperhoofd der Katholieke Kerk door de grootste denkers zoowel als door het volk in het algemeen reeds in de grijze oudheid werd aangeduid, dan komen wij tot een reeks, die den eerbied en de liefde aangeeft, waarmede de kinderen der Kerk hun geestelijk Vader bejegenen. In het algemeen wordt het Opperhoofd Feuilleton. 3) Op onze kleine bedjes der slaapzaal waren de lakens wit; men speelde in een tuin, onder groote boomen, en er was een goede zuster, heel jong, bleek als een waskaars, zij leed aan de borst, van wie ik de gunsteling was en met wie ik mij liever op de wandeling begaf dan met andere kinderen te spelen, wijl ik mij tegen baar jurk drukte, terwyl zij op mijn voorhoofd hare magere en warme hand legde Maar na mijn twaalfde jaar, na de eerste H. Communie, niets dan ellendel Het be stuur had mij in de leer gedaan bij een stoelenmatter in de voorstad St. Jacques. Dat is geen baantje, versta me wel onmo- gelijk er mijn brood by te verdienen, zoodat de partroon meestal als leerjongens slechts der Kerk Vader (Papa—Paus) genaamd. In deze uitdrukking ligt alles opgesloten, wat liefde en eerbied schoons, verhevens en goeds weten te zeggen. Het hoofd der Kerk is een Vader; in alle geloovigen ziet Hij zijne kinderen, allen ook de minder gehoorzamen omvat Hij met welgevalier, en als Hij wederspannigen straffen moet, dan geschiedt dit slechts met liefde en uit liefde. »Wat is er wel edeler vraagt een beroemd schrijverdan de verhouding van een Vader tot zijn kinderen. De vader onderhoudt, voedt op, verpleegt, beschut en beschermt de zijnen, van het eersten tot het laatsie oogenblik ja hij is in staat zijn goed en bloed voor hen ten offer te brengen". Wanneer dus de menschen het Opperhoofd der Kerk hun Vader noemen, dan ligt daarin de heerlijke bekentenis opgesloten, dat de Paus de plaats eens Vaders bij de menscbheid heeft in te nemen. Het Opperhoofd der Kerk wordt gewoonlijk ook Zijne Heiligheid genoemd. Niet, als ware den Paus voor zijn persoon daarom reeds een heilige, wijl Hij de driedubbele kroon op het hootd draagt, maar omdat zij ne bediening heilig is en een ambt, dat op het eeuwig heil der menschen betrekking heeft. Daardoor wordt de geloovige herinnerd aan de eerbied, die hij den bekleeder van zuik eene waardigheid verschuldigd is. Maar ook de bekleeder dezer waardigheid wordt ver maand, dat zijn rijk niet een aardsch, maar een geesteiijk rijk is, en dat alles, wat niet op God is gegrond, aan Zijne Heiligheid niet voegt. In de jaarboeken der diepe oudheid ontmoeten wij reeds verschillende namen, aan den Paus gegeven. Tertuliaan noemt HemPontifex Maximus, Episcoporum Episcopus Opperpriester, Bis schop der Bisschoppen. Stefanus van Karthago begroet Hem in naam der drie Afnkaansche Conciliën alsPater Patrum, Apostolico Gulmine sublimatus, beatissimus Dominus, Vader der Vaderen, op de Apostolische tinne verheven, Zaligste Heer. de arme kleinen kon huren, die het Blin dengesticht verlaten. Daar ook begon ik het eerst dan honger te gevoelen. De patroon en zijne vrouw twee oudjes uit Lamousin, die vermoord zijn, waren vreeselijk gierig, en het brood, waar van men bij ieder maal een kleinje sneed, bleet de rest van den tijd achter slot. En des avonds, aan het souper, moest men de huisvrouw zien met haar breede muts. als zij ons van soep bediende, bij lederen schuinen oogslag in de soepterrine siaakte zij een zucht de twee andere leerjon gers, de »Jonge Blinden", waren het minst ongelukkig, men gaf hun niet meer dan mij, maar zij.zagen ten minste den verwij tenden blik met van deze booze vrouw, als zij mijn bord toereikte. En mijn ongelijk was, dat ik toen reeds een goeden eetlust had. Was het mijne schuld Drie jaren ben ik daar leerjongen geweest, met eene toenemende vrooujkheid drie jaren Men kent het vak in een maand, maar het bestuur kan niet alles weten, Ahl gij verwondert u, dat ik uw brood uit het slijk opraapte. Nu, ik ben het Eusebius noemt Hem reeds in het jaar 44 na Christus, de Priesterder Chris tenen Pontifex Christianorum. De H. Hieronymus de rots der Kerk Ecclesiae Petra en de H. Ambrosius de Herder en Hoeder der Chris tel ij ke kudde Christi, ovilis Pastor et Custos De Vaders van Chalcedonië geven den H. Vader den naam van Apostolicus Vir Apostolische Man, en Custos vineae Christi Wachter van Christus' w ij n g a a r d, en de Griek- sche Vaders noemen HemVicarius Christi omnium Christianorum Pastor et Magister Plaatsvervanger van Christus, Herder en Leeraar aller Christenen. De H. Johannes Chrysostomus duidt den H. Vader aan als Hootd van hetChristelijkHuis- gezin. De H. Augustmus noemt Hem Voorzitter der Kerk Ecclesiae Praesidens. Deze optelling van eerbiedwaardige namen, die den H. Vader door de geloo vigen reeds in de oudste tijden zijn toegevoegd, zou men haast tot in het oneindige kunnen uitstrekkenmaar de aangevoerde zuilen voidoende zijn om den lezer eenig begrip te geven van het denk beeld, hetwelk het Christelijk menschen- geslacht reeds van oudsher ten aanzien van Rome's Opperpriester voor den geest zweefde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam. 8 Augustus 19C3. 's Pausen Kroningsdag. Naar wij vernemen, zal morgen (Zondag) op den kroningsdag van Z. H. Paus Pius X en ter gelegenheid van het Te Deum dat wegens de Pauskeuze zal worden gezongen, de vaderiandsche driekleur van de torens onzer katholieke kerken wapperen. Zeker zal dit voorbeeld door velen worden gewoon dikwijls raapte ik korsten op uit het siijk en als zij te droog waren,weekte ik ze den geheelen nacht in mijne wasch- kom. Somiijds waren er ook voordeeltjes, men moet alles zeggeD, stukjes brood aan den eenen kant afgeknabbeld, die de jongens uit hunne manden trokken en over de straat wierpen, bij het veriaten der school. Na afloop der leerjaren kwam het vak, dat, naar ik reeds zeide, zijn man niet kon vinden OIk heb er nog meer bij de hand gehad, ik hield van werken, hoor Ik diende de metselaars, ik ben magazijnbediende geweest, schoenpoetser weet ik wat niet ai Bahvandaag ontbrak het werk, een ander maal verloor ik mijne plaats Kortom, nooit at ik naar voldoening Drommels 1 Ik heb van die hongerwoede gekend, als ik een broodwinkel voor ging 1 Gelukkig voor mij op die oogeublikken, dat ik mij steeds de goede zuster uit het wees huis te biunnen bracht, die mij zoo dikwijls aanbeval, eerlijk te blijven. Ik dacht danop mijn hoofd de warmte van bare kleine had te gevoelen.,.. Enfin 1 op achttienjarigen leeftijd heb ik my voorgoed verbonden.,.. Gy gevolgd, die op dezen bijzonderen dag de Pauskeuze dankbaar zullen herdenken. De Arbeidsbeurs. (Opgave 8 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Schoer.- maker(halfwas). Een schoenmakersjongen. Een verver. Ia een labriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een drukker. Een boerenknecht. Een bakkersknecht (ofjongen.) Een schippersjongen. Jongens voor gistpak'nuis. Een jongen voor distilleerderij. Een jongen voor een manufacturenwinkel. Jongens voor een moestuin. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Slagersknecht.— Tabaks bewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopersknecht. Smidsknecht. Een jongen voor meubelmakerij. Gelegenheid gezochtvoorjongenster opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak en boekhandel. Personen voor lichte werk zaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen rozenkrans een fietspomp een muilkorf met slot. Aanwezig aan onderstaande adressen een verschietschopJ. van Riet, Boter straat 52een muilkorfH. Kok, Broers- veid 20; een oorbelletje met steen: wed. de Bruin, Willemshofje 8een sigarenpijp J. Prein, Lange Kerkstraat 11. weet het zoo goed ais ik, de soldaat heeft juist genoeg.... En nu men moet erom lachen zeidaar het beleg en de hongers nood Gij ziet, dat ik met geiogen heb zoo straks, toen ik u zeide, dat ik honger had". De jonge hertog had een goed hart en bij het vernemen van deze verschikkelijke klacht, door een man als hij gesproken, door een soldaat, die door zijn uniform zijn geluke was, was bij diep bewogen. Niettegenstaan de zijn dandy-flegma droogde de avondwind twee tranen, die zijn oogen kwamen ver duisteren. »Jean Victor", zeide hy, op zijne beurt ophoudend, gedreven dooreen dehcaatgevoel. dien vondeling met jij en jou aan te spreken. »Wij zullen elkander wederzien en ik hoop u nuttig te zullen zijn. Maar, daar er voor het oogenbiik geen andere bakker op de voor posten is dan de gewone korperaal en mijn rantsoen brood twee maal te groot is voor mijo mageren eetlust verstaat ge zullen wij, als goede kameraden, deelen". (iSlot volgfy NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1