Voor het akte-examen Fransch (L, O.) is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd onze stadgenoot, de eerw. broeder Nicephorus in de wereld de heer P. J. Sanders, onderwijzer aan de St. Jozefsscholen alhier. Gisteren is de 52-jarige reizende koopman G. v. D. alhier aangehouden, die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor het betalen van f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Hij verkoos de boete niet te betalen en is daarom naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Te Rotterdam zyn tot leden van den Gemeenteraad gekozen, bij de herstemming in district II, de heeren [R. D. Ketelaar (antir.) met 1820, H. G. M. van der Vijver (kath.) met 1651, J. Visser Jac. Jz. (aftr. lib.) met 1619 stemmen. Verder verkregen de heeren arts M. Poiak (lib.) 1360, A. A. Hoos (aftr. lib.) 1322 en P. J. Helsdingen (soc. dem.) 716 stemmen. Omtrent de inbraak met diefstal ten kantore van de firma F. J. Satis Zoon in de Bleekersteeg te Rotterdam meldt de iV. R. Ct. nader, dat de opengebroken brandkast door de politie in beslag genomen is evenals het werktuig waarmede dit ge schiedde en hetwelk uit de werkplaats der firma afkomstig was. De daders verschaften zich van af de Kastanjeplaats door overkiimming toegang en schijnen geen onbekenden te zijn, althans de brandkast waarin de boeken geborgen zijn lieten zij onaangeroerd, om zich alleen bezig te houden met de opengebroken brandkast, die onder een Amerikaansch schrijfbureau op het kantoor was geplaatst. Vingerafdrukken van de inbrekers zijn op die brandkast aanwezig en kunnen wellicht dienen om de daders op te sporen. Op het kantoor werden voorts een paar lessenaars opengebroken. De subst.-officier van justitie R. B. Ledeboer heeft met den inspecteur van politie, den heer A. J. Heufl, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daags vóór den diefstal van de f 197» waren juist door de firma f4000 by de bank gedeponeerd. In de strafgevangenis van den Noordsingel te Rotterdam is eergister-avoud een gevan gene dood in zijn cel gevonden. Naar de oorzaak is een onderzoek ingesteld. BIN5EXLAXD. Z. K. H. de Prins der Nederlanden werd gister avond, ten 11 ure, van het Loo, in de Residentie verwacht, om aan het Koninklijk Paleis af te stappen en heden ochtend vroeg op de eendenjacht te gaan op de Koninklijke goederen onder Wassenaar. Indien de tijd het toelaat is Z. K. H. voor nemens in den namiddag, vóór Zijn terugkeer naar het Loo, de schietbanen te Loosduinen te bezoeken en een gedeelte van den wedstrijd bij te wonen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat het rijksarchief te 's Gravenhage is verplaatst van het Plein naar het Bieijenburg. Van Maandag 10 Augustus 1903 af zal het weder dagelijks op werkdagen van 10—3 uren voor het publiek geopend zijn. Tijdens het verlof van den Nederlandschen gezant te ConstaBtinopel, mr. Von Weckerlin, is het beheer der Nederlandsche legatie aldaar weder opgedragen aan den eersten tolk, de heer Carabatian. Men herinnert zich dat door de Nederlandsche kolonie te Con8tantinopel verleden jaar daartegen is geprotesteerd, omdat deze tydelijke zaak gelastigde geen Nederlander maar Turksch onderdaan is, de Nederlandsche taal niet kent en Armeniër is. Het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft zich toen tot den Minister van Buitenlansche Zaken te 's-Gravenhage gewend met het verzoek om deze benoeming niet te herhalen. «Buitenlandsche Zaken" zal het vergeten zijn. {Tel.) De minister van Marine, schout-bij-nacht Ellis, begaf zich gisteren-voormiddag, ver gezeld van kapitein-luit. ter zee baron Van Asbeck, chef van het bureau-personeel, en van zijn adjudant, luit. ter zee le klasse Bron, naar het terrein van den schietwed strijd te Loosduinen, waar heden ook door de marine aan de wedstrijden werd deel genomen. Generale Boerenhulpfonds. Men schrijft aan de IV. R. Ct. In Duitschiand begint men in te zien, dat nu eerst recht de Boeren de hulp van Europa noodig hebben en dat al de mooie voorspiegelingen van hulp door Engeland tot niets hebben geleid. Het Generale Boerenhulpfonds is daarom weder opge treden en heeft «Een woord aan de be schaafde wereld" gericht, waarin gewezen wordt op de ellende, die onder de Boeren eer toe- dan afgenomen is na den oorlog. Met aanhalingen uit Engelsche bladen wordt deze nood geschilderd. Het is te verwachten, dat ook andere afdeelingen weder krachtdadig zulien gaan optreden om in den nood in Zuid-Afrika te voorzien. De Italiaansche commissie, welke gelijk reeds werd gemeld, verschillende haven steden van Europa ook hier te lande komt bezoeken op haar studiereis voor haven inrichtingen en maritinme werken, zal zijn samengesteld uit de volgende autoriteiten dr Ferraris en professor Ciccorh, afgevaar digden in het italiaansche parlement, com mandeur Fiorito, directeur-generaal der handelsmarine, commandeur Lonnardi, hoofd inspecteur van den maritiemen dienst en ridder dr Tedaldi, secretaris. Gisteren-middag omstreeks 12^ ure waren eenige personen buiten het badterrein van de Maatschappij Zeebad Scheveningen" aan het baden. Een hunner geraakte in gevaar en werd reeds door den feilen stroom medegesleurd. Zes badlieden zwommen onmiddellijk naar den drenkeling en Gerrit Bruigom, bijgestaan door Arie Knoester, mocht de voldoening smaken hem te redden. Alle zes bedoelde badlieden toonden uitmuntenden zwemmers te zijn. Er werd ook nog een boot te water gelaten van den aannemer van den strandmuur, den heer v. d. Post. Op den straatweg tusschen Haarlem en Halfweg zijn de voorbereidende werkzaam heden voor den aanleg van de electrische spoorbaan aangevangen. De O. R. Ct. verneemt, dat ten dienste van die spoorbaan de langs den straatweg staande boomen zullen worden gerooid. De werkstakers te Amsterdam. Na maanden langen strijd is de staking in de houthaven te Amsterdam geëindigd, doordat de werklieden den strijd hebben opgegeven. Hun plaatsen zijn echter bijna alle reeds ingenomen door anderen. Het eenige wat de houthandelaren nog in staat zijn voor hen te doen, is te belooven ben te helpen, wanneer de drukke tijden weer komen. Het hoofdbestuur van den «Nederl. Scheeps- en Bootwerkersbond" heeft aan de patroons in de Houthaven te Amsterdam, ter beëindiging van de nog steeds aanhan gige loonkwestie, voorgesteld een commissie van vijf leden te benoemen, waarvan twee leden zouden moeten worden benoemd door de patroons, twee door de werklieden en de vijfde door de vier bedoelde commissie leden. Patroons en werklieden in de kwestie betrokkeB, zouden niet in de commissie zitting mogen nemen, maar ter voorlichting zouden een patroon en een werkman aan de commissie worden toegevoegd. De uit spraak der commissie zou voor beide partyen bindend moeten zyn. Van «doorgaans uitstekend ingelichte zijde" verneemt Het Volksdagblad, dat mr. P. J. Troelstra met 1 Oct. de leiding van het dagblad Hei Volk zal neerleggen. De sterke gestadige achteruitgang in den iaatsten tijd van het aantal lezers van dat blad, moet aan des heeren Troelstra's besluit niet vreemd zijn. Heden (Zaterdag) 8 Augustus is het 10 jaar geleden, dat het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, dat door geldnood niet langer iB stand kon gehouden worden, op het punt stond om te moeten verdwijnen, overgenomen werd door de combinatie-van Hall, die sedert de exploitatie in handen heeft. Het gebouw-zelf zal Zondag 16 Augustus 40 jaar bestaan. Het conflict te Bergeyk. Het Centrum verneemt van het hoofd bestuur van den Nederl. R. K. Tabaks- bewerkersbond, dat daar van een scheids gerecht in het oonfltci te Bergeyk nog niets bekend is. Het is dus zaak, zegt het blad, de werklieden in den strijd voor hun recht te blijven steunen. Zelfs al komt bet tot arbitrage, dan mag daarom die steun Vooreerst nog niet ophouden. Het drama te Chaam. Men schrijft aan de Tel: Te Chaamdijk, gem. Chaam (N.-Br.), heeft gisteren een vrouw hare schoon dochter vermoord en daarna zich zelf verdronken. Ongeveer half vijf in den morgen was Brooskens, een landbouwer en bierhuishouder aldaar, die met zijne vrouwen moeder woonde, naar zyn werk gegaan. Tusschen de twee vrouwen was sinds het huwelijk, ongeveer voor 8 maanden gesloten, voortdurend oneenigheid. De moeder heelt toen de jonge vrouw uit het bed getrokken en haar met een touw geworgd- Zij heelt daarna het lijk weder in de bedstede gelegd en toen zich in een sloot achter het huis verdronken. De justitie van Breda stelde gisteren een onderzoek intwee officieren van gezond heid schouwden de lijken. De jonge vrouw moet zich hevig verzet hebben tegen haar moordenares en deze ook een tand hebben uitgeslagen, welke in bet vertrek gevonden werd- Uit Breda en omliggende plaatsen waren vele nieuwsgierigen op de plaats van de misdaad gekomen. Naar hetgeen bet Dagbl. v. N.-Rrab. verneemt, valt uit de houding der justitie op te maken, dat zij reeds weet hoe 't misdrijf is gepleegd. Aan bet touw, waarmede de jonge vrouw is geworgd, bevindt zich bloed, alsmede eenige grijze haren, in kleur overeenkomende met de haren van de verdronken schoon moeder. De tand, die laatstgenoemde mist, is in het bed, waarop de geworgde vrouw lag, teruggevonden. 't Meest waarschijnlijkste is dus, dat de schoonmoeder in een vlaag van verstands verbijstering haar dochter van 't leven heeft beroofd en daarna zich-zelf heeft ver dronken. Dit is en blijft echter nog slechts een vermoeden. Niemand is tot dusver gearresteerd en ook wordt niemand verdacht. Brand. Te Oosterhoogebrug (Gron.) is gister nacht, tengevolge van hooibroei, deboeren- behuizing, in huur bewoond door J. Wolden- dorp en in eigendom toebehoorende aan H. O. van Hemmen te Midlaren, afgebrand, met uitzondering van het woonhuis, dat door den brandgevel bewaard bleef. Een drietal varkens kwamen mede in de vlammen om. De losse goederen waren verzekerd bij de maatschappij «de Nederlanden". Te Alkmaar ontstond Donderdag-nacht brand in een perceel aan de Lindengracht, bewoond door de weduwe C. Kager. Dit huis en een paar aangrenzende woningen, waarnaar de brand oversloeg, zijn gedeeltelijk door het vuur verwoest. Te Nïeuwland is door onbekende oorzaak gisteren-nacht de bakkerij met woonhuis en schuur, van den heer A. v. Dijk, tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen, dat niets gered kon worden. Alles was verzekerd. Een 3 tal varkens en een hond kwamen in de vlammen om. Globe poets-extract. Deskundigen en die zijn in 't onder havige geval in iedere huishouding te vinden - verzekerden ons, dat het «Globe poets extract" van Friiz Schulz jun. te Leipzig, inderdaad een uitstekend poetsmiddel is. Snel en zonder moeite verkrijgt men hier mede een prachtigen en lang blijvenden glans. Het krast niet, tast de metalen niet aan, en is vry van alle schadelijke bestand- deelen. Omdat er zoovele nabootsingen voorkomen, zij men er op bedacht slechts doosjes met het gedeponeerde merk «Aardbol met roode streep" te vragen. (iEMEXfcrD XIEUWS. Woensdag is, 3 palen bezuiden de Zuidpier te IJmuiden, aangespoeld het iijk van een welgekleed man plm. 30 jaar. Op het lijk werd f 100 gevonden. Het lijk is op de begraafplaats Velsen ter aarde besteld. Zooals menigeen tot zijn spijt wei eens heeft ondervonden, is er een categorie van reizigers, die een groote hoeveelheid zoogenaamde handbagage met zich voeren, zoodat een gedeeite van de coupé als bagageplaats wordt gebruikt. Om hieraan een einde te maken, is aan het personeel order gegeven streng toe te zien, dat niet meer handbagage mag worden medegenomen dan de ruimte van de zitplaats van den reiziger inneemt, onverschillig of deze bagage boven in de netten of wel onder de bank wordt geborgen. In den morgen van 5 Aug. ontspoorde naby het station te Deest de locomotief van den eersten tram, komende van Druten, De post is direct per rytuig van daar doorgevoerd. De reizigers moesten wachten totdat een tram van Nijmegen gekomen was. Geen persoonlijke ongelukken. De schilder J. Vervaart, te Oudenbosch, die per rijwiel tusschen Hoeven en Etten de stoomtram wilde bijhouden, doch met deze in aanraking kwam en omver ge worpen werd, is in het gasthuis te Etten aan de bekomen wonden overleden. Twee jongens - een van negen en een van vijftien jaar van den landbouwer A. H., te St. Kruis, waren Woensdag-voor middag op de hofstede aan het stoeien, waarbij de jongste een scherp mesje in de hand hield, met het ongelukkig gevolg dat hy den oudste een doodehjke wond in den buik toebracht. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Anderhalf uur na het voorval gaf het kind den geest. De toestand der ouders is vreeselijk. Een gerechtelijk onder zoek zal worden ingesteld. Dinsdag-avond werd een 17-jarig jong- mensch te Middelburg, volgens zijn mededeeling aan de politie, op den Ouden Vlissingschen weg ter hoogte van de buitenplaats «Veldzicht", door drie fietsers, die hem tegemoet kwamen, aangerand. Daar hy een zakje met taartjes in zijn hand hield, namen zij dit van hem af en stopte er een van in zijn mond. Een der aanranders hield toen zijn hand op den vollen mond van den jongeling om hem het roepen te verhinderen, terwijl de twee anderen zijn zakken doorsnuffelden en een portemonnaie met 7 18 gulden daaruit namen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2