H. College bracht den Paus zijn geluk- wenschen. De klokken der talrijke kerken in de Eeuwige Stad verkondigden nu aan de wereld, dat de Paus gekroond was en er kend als Hoofd der Kerk over de geheele aarde. Ten kwart over een was de plechtigheid atgeloopen en werd Z. H. met het bekende ceremonieel onder luide toejuichingen weg gedragen. In de kerken van Rome was dezer dagen een biljet aangeplakt, waarop gedrukt stond »Op uitdrukkelijk verlangen van Z. H, wordt men dringend verzocht, gedurende de plech tigheid der kroning op a.s. Zondag in de basiliek zich te onthouden van toejui chingen en daar de meest strenge gods dienstige rust in acht te nemen." Dat het Italiaansche temperament zich echter bij een zoo aangrijpende plechtig heid niet voortdurend kan bedwingen, is wel te denken. In de kerk was het gedurende de plech tigheid snikheet. Enkele bisschoppen wer den onwel en moesten zich verwijderen. Oe Macedonische kwestie. De berichten uit Macedonië luiden, naar de Londensche Standard uit Constantinopel verneemt, nog steeds zeer ongunstig. Overal is de telegraaf doorgesneden behalve naar Janina. De opstandelingen dreigen den spoorweg naar Saloniki met dynamiet te vernielen. Bulgarije houdt vol, dat er geen opstandelingen de grens hebben overschre den, en dat het de opstandelingen met geid noch anderszins helpt, maar de Porte gelooft het niet en heeft weer twaalf bataljons reaifs gemobiliseerd. De spanning is groot. De correspondent van de Times te Sofia bevestigd het bovenstaande en meldt, dat de opstandelingen den 4n dezer Kroesjevo genomen hebben, waar over en weer 160 man gesneuveld zijn. De vertegenwoordigers van het revolutio naire comité van Macedonië wendden zich in een rondschrijven tot de vertegenwoor digers der mogendheden te Sofia. Zij zeggen, dat de bevolking van Macedonië tot de noodzakelijkheid gebracht is de wapenen op te vatten. De stappen door de mogendheden gedaan, kunnen alleen iets uitwerken, wanneer een gouverneur-generaal, die nooit tot de Turksche bestuursambte naren behoord heeft, met instemming van de mogendheden en onafhankelijk van de Forte wordt aangesteld, en indien een internationale raad van toezicht wordt be noemd. Het stuk zet dan de redenen uiteen, die tot de wanhoopsdaad der be volking geleid heeft en de maatregelen welke de gevolgen daarvan zouden kunnen voorkomen. De vbinnenlandsche organisatie" weipt alle verantwoordelijkheid van zich. Nog wordt uit Constantinopel gemeld De moordenaar van den Russchen consul Rostofsky is aangehouden. De grootvizier en Tewfik-pasja hebben zich 's avonds naar Zmotjet, den Russchen gezant, begeren en betuigden het ernstig leedwezen der Turk sche regeering. Een iradé beveelt de samenkomst van den krijgsraad te Monastir ter berechting van den moordenaar van den Russischen consul, en om na te gaan, wie nog aan sprakelijk moet gesteld worden voor den moord. De inspecteur generaal Hoessein- Humi pasja is tijdelijk tot wali van Mona stir benoemd ter vervanging van Ali Riz pasja, die teruggeroepen is. Door den moord op den Russischen codsuI te Monastir acht men den ernstigen toestand in Macedonië nog bedenkelijk verergerd. Men ziet er een aanmoediging in vuor de oproerige beweging der Bulgaren. Voigens de laatste berichten neemt die beweging toe met name in het zuidelijk deel van het vilajet Monastir. Naar de berichten der Turkschen regeering melden, trekken dezer dagen talrijke nieuwe benden uit Bulgarije de grens over. Draadberichten uit Saloniki melden Buigaarsche benden hebben te Kihssoera verscheiden dorpen aangevallen en de Grieksche en Moslimsche inwoners vermoord. Na alle woningen in brand gestoken te hebben, trokken zij terug. Omer Roesji-pasja is Zondag-ochtend te Saloniki aangekomen met twee bataljons en dadelijk naar Monastir doorgetrokken. Ook Hilmi-pasja, die 's middags aankwam, begaf zich onverwijld daarheen. De troepen hadden dien dag te Kailar, bij Sorovits, gevochten met een talrijke bende. Er zijn 24 bataljons uit Klein Azië ontboden. Nog wordt uit Saloniki gemeld Men zegt, dat de Bulgaren vijftien Turksche dorpen in het district Ochrida in brand gestoken hebben en tal van menschen omgekomen zijn. De troepen kwamen te laat. Zaterdag is het spoorstation Tsibetstsje door dynamiet in de lucht gevlogen. Ministerieele crisis in Hongarije. In de Hongaarsche Kamer zeide gisteren de minister-president Khuen Heaervary, dat de regeering, aangezien zij er niet in ge slaagd was een -eind te maken aan den begrootingloozen toestand haar ontslag aan geboden en dit aangenomen was. Khuen verzocht de Kamer uiteen te gaan, tot dat een nieuw ministerie was tot stand gekomen en voegde er bij, dat de Koning naar Hongarije zou komen ter vorming van een nieuw Kabinet. Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis deelde de minister president Balfour gisteren mede, dat de regeering in deze zitting niets meer zou doen aan het wetsontwerp, waarbij een centraal bestuurslichaam voor de haven van Londen wordt ingesteldin de volgende zitting zou deze zaak weer opgevat worden. By de beraadslaging over de uitgaven van den consulairen en diplomatieken dienst zeide Balfour, in antwoord op een vraag betreffende den toestand in Macedonië, dat hij weinig geruststellends kon meedeelen. De gedragslijn die de regeering wenschte te volgen, was, Oostenrijk-Hongarije en Rusland te helpen bij het invoeren van de eerste beginselen van een goed bestuur dit was voorshands het beste ter bestrijding van de diepgewortelde misbruiken in dit ongelukkige deel van Europa. Balfour keurde het optreden der oproerige benden af, en zeide dat de regeering de Turksche regeeringspersonen op 't hart gedrukt had, hun troepen in toom te houden, hij geloofde ook, dat de Porte begreep, dat 't haar plicht was, uitspattingen van haar soldaten te keer te gaan. Rusland en China, De correspondent van de Times te Shangai seint, dat de Russische consul te Nioetsjwang aldaar een Russisch gebouw voor den burgelijken stand heeft ingewijd. Hij leidt daaruit af, dat de Russen geen plan hebben Nioetsjwang vooreerst te verlaten. Het protectionisme in Engeland. Het gerucht, dat de Board of Trade zich heeft verklaard tegen de protectomstische wetsontwerpen wordt tegengesproken. Daarentegen wordt gemeld, dat de arbeids- leden van het Parlement een manifest zullen verspreiden, waarin de arbeiders van het geheele koninkrijk worden opge roepen, hunne afkeuring over de voorstellen uit te spreken. Oe zaak-Humbert. Bij de verdere behandeling der Humbert- zaak ondervroeg de voorzitter eerst Romain Daurignac en Frédéric Humbert, vervolgens ook Thérése naar het bestaan van Crawford en naar het kasteel Marcotte, dat tot dusver nergens te vinden is geweest. Thé-èsé ant woorden waren telkens onsamenhangend en helderden niets opvoortdurend verschoof zij hare verklaringen tot later. Een spoorwegongeluk te Parijs. Op den ondergrondschen metropolitaan spoorweg te Parys heeft gisteren-avond 10 ure eene botsing plaats gehad. Het gerucht ging reeds aanstonds, dat er een aantal aooden en gewonden waren. Nader blijkt nu, dat 82 menschen bij dit ongeluk zijn omgekomen, nl. 61 mannen 17 vrouwen en 4 kinderen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Augustus 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal eene open bare vergadering houden op Dinsdag 18 Aug. a. s., 's namiddags 2 ure. Het Bloemencorso. Naar wij vernemen, gaat het bloemen corso, dat men ter gelegenheid van de tentoonstelling van »Fioralia" wilde houden, wegens te geringe deelneming niet door. Volksbadhuis. In de week van 3 —9 Aug. 1903 werden genomen 256 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 40 regen 18 regen 174 school kinder»a3ct 7 De ^Kunstkroniek" van Zaterdag j.l. bevat een portret met levensbescbyving van onzen vroegerenstadgenoot,denheerLeendert Matius van der Most. Geboren den 10 Juli 1854, verbond hy zich den ln Augustus 1878 om voor de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotterdam uit te gaan, zoodat hy daaraan nu 25 jaar verbonden is. De jubilaris, die thans de functie van hoofdvertegenwoordiger der vennootschap vervult, heeft de ambtelijke ladder van de laagste tot de hoogste sport beklommen en kan op een alleszins eervoile loopbaan terugzien. In 1895 repatrieerde hij voor de eerste maal, huwde toen te Rotterdam en keerde met zijn echtgenoote in 1895 naar Afrika terug als procuratiehouder en plaatsvervan gend hoofdagent. Redenen van gezondheid noopten mevrouw v. d. Most later naar Nederland terug te keeren. In 1897 werd de heer v. d. Most hoofd vertegenwoordiger. Gedurende de laatste 7 jaren bekleedde hij ook den post van consul der Nederlan den. Hij is ridder in de Portugeesche Cnnstus-orde. Gisteren-avond is de 8-jarige Van der Most, wonende aan het Broersveld, op den Overschieschen weg door een fietsrijder overreden, waarna zijn onderlip opgezet bleek en hij eenige schrammen aan het hoofd had bekomen. De toestand van den knaap was van dien aard, dat hij nog naar huis kon gaan. Heden-ochtend vroeg had de wed. R., wonende aan de Noordvest, terwijl zy aldaar met een gang heet water ging, het ongeluk dat het touw brak en zy bij het uitstorten van het water aan den linkervoet eenige brandwonden bekwam. Ondersteund kon zy zich naar hare woning begeven. Moord te Rotterdam, De beruchte Rotterdamsche kermis is reeds met een moord ingezet. Eenige Hoilandsche en Duitsche schippers hadden in een bierhuis aan het Roodezand ruzie gekregen en werden op straat handgemeen, waarby weldra de messen getrokken werden. De 25-jarige schipper B. Vlietstra zakte al spoedig ineen met steken in den buik, hals en rug, waarbij hem den halsslagader werd doorgesneden. Naar het ziekenhuis vervoerd is hy kort daarop overleden. De hoofddader, de 23-jarige Duitsche schippersknecht C. F. W., thuisbehoorende op een rijnschip te Feijenoord gelegen" werd gegrepen en in arrest gesteld. Hy had zoo in het wilde om zich heen gestoken dat ook nog een omstander werd verwond. De verslagene Bouke Vlietstra was gehuwd en vader van 1 kind. Hij was als zeilschipper in dienst bij den heer Köningsfeld. Het mes werd in beslag genomen. Nader wordt uit Rotterdam nog gemeld Gisteren-middag werd in het lijkenhuis van het gem. Ziekenhuis aan den Coolsingel de 23 jarige C. P. T. Wieder, matroos op het Rijnschip Rotterdam VI geconfronteerd met het lijk van zijn slachtoffer, den 25-jarigen Bauke Vlietstra, schipper op het zeiljacht van den heer Königsfele. De moordenaar toonde niet de minste ontroering en verklaarde uit zelfverdediging gehandeld te hebben, wat in strijd is met de verklaringen der ooggetuigen. Op last van den rechter van instructie, mr. F. M. C. E. Koksma, en den substituut- officier mr. R. B. Ledeboer, werd Wieber naar het Huis van Bewaring overgebracht. In den nacht van Zaterdag om half 12 ure had op den Binnenweg te Rotterdam een woordenwisseling plaats -tusschen een vyftal bootwerkers en een andere bootwerker met zijn zoon, die gedurende de jongste staking wel gewerkt hadden. Het vijftal Wilde vader en zoon te lijf en de 17-jarige C. A. Vester wilde de vechtenden scheiden. Deze kreeg toen een messteek in den rug hij zakte in elkaar en moest in bet ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is levens gevaarlijk. Niemand der ooggetuigen heeft gezien wie de messteek heeft toegebracht. Zondag-nacht is ingebroken ineen galan- teriekraam op het kermisterrein op het Oostvestplein te Rotterdam en voor een waarde van f300 ontvreemd. De berichten van de Pernisser sloepen, die te Lerwick de beugvisschery uitoefenen, luiden zeer ongunstig. Het weer is steeds slecht, waardoor veeltijds niet gevischt kan worden. Ook is het zeer lastig om aas te krijgen. In het laatst dezer maand worden de sloepen terugverwacht. Tromp-hulde te Delft. Gisteren-ochtend had te Delft de hulde plaats ter herdenking van Maarten Harpensz. Tromp. Te elf uur werd de deputatie ontvangen aan het station door den heer C. F. Gys- berti Hodenpijl, afstammeling van Tromp. De deputatie bestond uit de heeren: W. J. Derkx, schout-bij-nacht, directeur en commandant der Marine te Amsterdam W. J. De Bruijne, commandant instituut WillemsoordF. H. M. Rant, insp. v. adm.; A. T. Timmers, luit.-kol. der mariniers W. H. D. barou Van Asbeck, kapt.-iuit. ter zeeF. E. baron Meilert, kapt.-luit. ter zeedr. J. A. Portengen, off. v. gez. Ie kl.; C. W. De Visser, luit. ter zee le kl.W. Boerts, off. v. adm. le kl.H. E. baron Van Asbeck, luit. ter zee 2e kl. De vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. F. M. L. Van Geen, lag een bloemstuk op de graftombe. Daarop nam de schout-bij-nacht, de heer W. J. Derkx, het woord en legde een krans van lauwerbladen met witte leliën, linten in nationale kleuren met zilveren plaat, waarop gegraveerd: »De officieren der Kon. Marine aan den onvergetehjken luitenant-admiraal Maarten Harpenszoon Tromp, 10 Aug. 1653—1903", neer. Ook was vertegenwoordigd een deputatie van de afdeelingen Delft, 's Gravenhage en Rotterdam van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. In de consistoriekamer van de oude kerk werd een tentoonstelling gehouden, betrek king hebbende op het geslacht Tromp, uit de colectie van Stolk te Rotterdam. Door den heer C. Veth, president kerkvoogd, werd een woord van dank tot de aanwezigen gericht. BINNENLAND. Maarten Harpensz. Tromp. In de Staats-Courant is opgenomen een Koninklyk besluit, bepalende, dat het vierde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2