Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Donderdag 13 Augustus 1903. No. 7673. 1VI M UIL Bureau Beterstraat 5G. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi ?öor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Augustus 1903, De Macedonische kwestie. De toestand in Macedonië schijnt hoogst ernstig te zijn geworden. Volgens de Times Wordt in een groot gedeelte des lands de °Pstand beschouwd als een nationale zaak. po comité's ontwikkelen een koortsachtigen ï)ver. Zij hebben alle ongehuwde mannen ten strijde opgeroepen en duizenden jonge uigaren hebben reeds aan dezen oproep gehoor gegeven. De Bulgaarsche familiën te Monastir hebben de opdracht gekregen, Voorraden ten behoeve der opstandelingen bijeen te brengen en vele jonge meisjes hebben zich bij de benden gevoegd, om als verpleegster dienst te doen. Men deelt mede, dat Bulgaarsche officieren de macht der opstandelingen organiseeren, die in vier afdeelingen onder Yankoft, Sarafoff, Arsoff en tzefl zullen optreden. Het Bulgaarsche agentschap te Monastir zou als bureau van aan werving voor de opstandelingen dienstdoen. De Porta treedt zoo krachtig mogelyk tegen de opstandelingen op. Er zijn 24 redits-bataljons gemobiliseerd, waaronder die van Monastir, Saloniki, Gewgeli, Wodena, Ostrovo en Serres. Intuschen is het bericht Zaterdag-avond door Reuter geseind, dat er alleen in Monastir 10.000 opstandelingen te velde staan, blijkbaar overdreven. De vernieling van de telegraal op vele plaatsen maakt het krygen van betrouwbaar nieuws erniet gemakklijk op. Saloniki, een der plaatsen, van waar met Constantinopel de meeste berichten komen, heeft geen tele grafische verbinding meer met Monastir, Drilip, Orchidra enz. Op den heiweg van Monastir naar Presba, Orchidra en Dibra verscheiden bruggen met dynamiet Vernield. Te Kroesjevo zijn de mudir en be telegraafambtenaar met zijn gansche familie vermoord; te Kastora zijn verschil- 'ende huizen in brand gestoken. Van de faet aan den spoorweg gelegen plaatsen komen bijna geen berichten wat daar wordt ^gespeeld, zal eerst veel later bekend worden. Feuilleton. 2) Op Emilie's vraag, wat hem overkomen Was, gaf hij een ontwijkend antwoord. »Laat •bemand binnen," zei hij, als er naar mij gevraagd wordt. Ik ben voor niemand te ®Preken, ik moet eerst behoorlijk uitslapen, fk ga van avond ook niet uit, maar zal om I°u en het kind niet te storen, in het zij kamertje op een matras gaan slapen. Gij behoeft u over mij niet te bekommeren, want eetlust heb ik toch niet." Dien dag meldde zich niemand aan. Tegen den avond ging Emilie een paar noodzakelijke inkoopen doen. Toen ze in een winkel een oogenbiik wachtte, hoorde ze, dat dien Te Sofia is het bericht ontvangen, dat de opstandelingen een groote brug van vijftig zestig meter dicht bij Gheogeli op de spoorlijn naar Saloniki in de lucht hebben laten vliegen. Een mededeeling van het Macedonische comité te Sofia, waarin verschillende ope raties worden beschreven, zegt, dat er 8000 revolutionairen in Monastir zijn gewapend met in Griekenland gekochte Grusgeweren. De Parijsche Temps heeft een telgram ontvangen uit Belgrado met het bericht, dat een geweldige ontploffing het grenssta tion Zibevec tusschen Vianja in Servië en Uskub bijna geheel verwoest heeft. Het dynamiet bevond zich in een kofier, die door twee Bulgaren in bewaring was gegeven. De spoorwegramp te Parijs. Zooals wij reeds kortelijk meldden, heeft gisteren-nacht een ramp plaatsgehad op den Parijschen ondergrondschen metropolitaan- spoorweg, waarvan de omvang eerst in den vroegen ochtend ontdekt werd. Een trein welke om de een of andere reden weigerde en voortgeduwd werd door een tweeden, is tn brand gevlogen. De eerste trein was al leeg en de tweede kon bijtijds verlaten worden. Doordat de stationschef den elec- trischen stroom afsloot, werd het station, waar een derde trein binnenliep, in donker gezet. Dit en de ontzettende rook uit den tunnel, vergezeld van de hitte van de brandende rijtuigen, veroorzaakte een paniek. Alleen de passagiers uit den derden trein, welke in zijn geheel nog aan den ingang van het station stond, met stukgeslagen raampjes en hier en daar gebarsten verf, schijnen het slachtoffer geworden te zijn. In de duisternis op onbekend terrein konden zij den uitgang niet vinden en zijn gestikt. Door groote hoeveelheden water in te spuiteD en met behulp van bijzondere werktuigen kon de brandweer eerst 's ochtend 3 uur by het station Ménil- montant in den gloeienden oven afdalen. nacht een inbraak gepleegd was waarbij de inbrekers overvallen waren ze hadden echter allen weten te ontkomen, maar de politie was ze toch op het spoor. Een der inbrekers was gewond bij de ontvluchting. Naar men vertelde, hadden zich de dieven des avonds om 11 uur in een lokaal ver- eenigd om het plan der inbraak nader te overleggen. Deze laatste bijzonderheid vooral deed Emilie als het ware het bloed in de aderen stellen. Om 11 uur hadden zich de inbrekers verzameld, het uur waarop haar man door het papier van den onbekende was opge roepen! Plotseling dacht ze er ook aan, dat haar man met een verband was thuis gekomen. En men zei, dat een der inbrekers was gewond. Haar man was dus een zij durfde het woord niet uitspreken en zonder schier te weten wat ze deed, ging ze naar huis. Alles was daar nog, zooals ze het verlaten had. In de zijkamer sliep Rudolf en de politie was er nog niet om hem aan te houden. Kapitein Clairière ging ondanks den dikken rook voorop, maar kwam dadelijk weer boven. Hij had een lijk gezien, zeide hij. Zijn helm was gloeiend. Weer daalde hij af, nu gevolgd door eenige spuitgasten. Toen zij terugkeerden, droegen zij iijken. In eenige keeren brachten zij aanvankelijk 7 lijken boven, mannen en vrouwen, men legde ze in de omnibussen. Ook bij bet station Couronnes daalden er nu spuitgasten af en brachten lijken naar boven. Op draag baren werden de lijken boven gebracht, dan in ziekenwagens gelegd en vervolgens naar de Morgue gebracht. Hier verwijlden het parket en de griffier. Een ontroerde menigte vulde de boulevard de Belleville. Republikeinsche garde te paard hield het volk in bedwang. Om 6.30 werden de uitgeputte spuit gasten afgelost. Om 6.40 zeide de prefect van politie, dat er in den tunnel geen lijken meer waren. Hij schatte het getal slacht offers op 90. Volgens nauwkeurige opgave zijn er echter 82 lyken gevonden, 61 man nen, 17 vrouwen en 4 kinderen. Op de 82 dooden zijn er 72 uit het station, aan welks ingang de laatste trein is blijven staan. Aan het uiteinde ervan is een gat in den grond gehakt, waardoor de lucht toegevoerd en het rneerendeel der lijken opgeheschen is. Bijna alle dooden zijn in overeenstemming met het uur uit den werkenden stand. In de kazerne tegen over de Notre Dame zijn in de wachtkamer 43 dooden neergelegd in drie lange rijen. Allen liggen in spanen kisten, waarvan de meeste reeds gesloten zijn met R. (herkend) in houtskool er boven op, of ook een papiertje met den naam. De nog niet herkende geven den indruk van een plot- seiingen dood zeer enkele slechts met een afwerende houding van den arm. De gezichten zijn hoogrood, gekleurd en zwart, sommige met bloed om neus en mond, niet verkoold. In alle nog opene kisten zijn goed herkenbare figuren. Van een werkman staat het horloge op kwart voor negen. Zijn retourbiljet ligt er naast. In de Morgue zijn nog veertig iijken loen ze een half uur thuis was werd er geklopt. Emilie beetde, Het kloppen werd berhaaid. Zich met geweld beheerschend, ging ze naar de deur. Een man in burger- kleeding, docb wiens houding den militair verried Emilie was er van overtuigd, dat bet een inspecteur van politie was vroeg of haar man thuis was. »Neen", zei Emilie, zich met de linker hand aan de deur vasthoudend om niet te vallen. »Kunt u ook zeggen, waar ik hem aan treffen kan 1" «Neen, kunt u mij ook zeggen, waarover u hem spreken wilt V' »Neem mij niet kwalijk," zei de onbekende, »ik kan u daarover nu niets zeggen, morg en zal ik terugkeeren." De nacht, welke Emilie nu doormaak te, was de vreeselijkste dien ze ooit beleefd had. Eerst tegen den morgen sliep ze in. De zon stond al hoog aan den hemel, toen ze met een schrik ontwaakte, zij stond haastig op en begaf zich naar de kamer, waar haar man sliep. Deze was neergelegd verdeeld over drie vertrekjes aan den achterkant van de gewone schouw- zaal. Ook hier zijn de meesten herkend en de overigen goed herkenbaar. Daar en aan de kazerne staan slechts eenige honderden nieuwsgierigen. Er is dan ook niets te zier. dan het aan en afrijden der lijkwagens en agenten en garden, een paar te paard, die het verkeer regelen. Op de plek van het onheil echter zijn duizenden saamgestroomd. Het verkeer is daar nu vrij, buiten de twee stationnetjes vlak bij de begraafplaats Père- Lachaise, waar het drama afgespeeld is. Deze zijn afgezet. Het or.heil met zijn ontzettende gevolgen is blijkbaar veroorzaakt door het gebrek aan luchtkokers. Hoofdzakelijk zijn het de stations, die daarvoor dienst doen. Het aantal lijken, dat men herkend had, bedroeg gisteren-avond 76; nog 8 lijken bleven onherkend. De herkenden werden in lijkwagens naar hun woning overgebracht. Er was geen enkele vreemdeling en even min een persoon van aanzien onder de slachtoffers. Gisteren namiddag half zeven heeft er opnieuw een ongeval op den Parijschen metropolitain spoorweg plaats gehad, een gelijksoortig gevai als het vorige. Gelukkig heeft dit niet zulke ernstige gevolgen gehader zijn slechts twee vrouwen ge wond. y Een medewerker van de Petit Bleu had een onderhoud met een der geredde reizi gers. Deze laatste verklaarde, dat indien de menschen in den trein hun kalmte niet verloren hadden, er geen slachtoffers zouden geweest zijn. Er was tijd genoeg om zich te verwijderen. Door de paniek werden de lieden ten slotte overvallen door den verstikkenden luchtstroom, die hen doodde. üit het Engelsche Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft gisteren de Mid delenwet m tweede lezing aangenomen het Hoogerhuis nam in tweede lezing het wetsontwerp op de Trans vaalsche leening aan. ledig. Rudolf had de woning verlaten, zonder haar te wekken. Hij was dus gevlucht. Thans was haar vermoeden ze- kerheidgeworden. Een gevoel van vreugde, mengde zich met de zielesmart die haar overviel. De politie zou hem hier niet meer kunnen aanhouden, misschien kan hy nog m veiligheid komen. Toen beefde zij, toen er geklopt werd. Het was de man van den vorigen avond. »Is mijnheer Urbanus uu thuis V' vroeg hij dringend. sNeen", verklaarde Emilie. »Gij zijt ziju vrouw?" »Ja." jlk kom u kennis geven, dat er tzes duizend mark voor uw echtgenoot by onze bankinrichting liggen. Hier is ons adres, wil u hem vragen het geld af te halen." (Slot volgt). NIEUWE SCNIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1