Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Het gerechtshof veroordeelde hen ieder tot een boete van 2 pond sterling en twee maanden dwangarbeid in de goudmijnen. Rusland en Eorea. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld, dat de Koreaansche regeering aan een Russische hontaankoop-maatschappij een vergunning van twintig jaren heeft verleend, waardoor Rusland het beheer over de Jaloe-rivier verkrijgt. Een lichte ongesteldheid van Z. H, Pius X. Omtrent een lichte ongesteldheid van Z. H. den Paus, in een Reuter-telegram bericht, vinden wij eenige bijzonderheden in de Univers, aan dit blad geseind door zijn redacteur Francois Veuillot. «Gisteren-avond, seint hij, smaakte ik het geluk, aan de voeten van den Paus de ver zekering neder te leggen van de toewijding en de gehoorzaamheid van de Universvan de redacteuren, onze lezers en onze familie. De Paus, vaderlijk glimlachend, zegende ons tot driemaal toe. Ik werd uitgenoodigd, dezen ochtend ten 7 ure de H. Mis bij te wonen, die door Z. H. zou worden opgedragen in zijn kleine parti culiere kapel van den H. Paulus. Ik heb den Heiligen Vader de H. Mis zien opdragen met zijn vurige godsvrucht, kalmte en maje- stueuzen ernst. Ik mocht de H. Communie ontvangen uit 's Pausen hand. Op het oogenblik dat de secretaris van Z. H., mgr. Bressan, de H. Mis van dank zegging zou beginnen, geraakte de Paus, geknield op zijn bidbank, ploseiing in bezwijming. Er ontstond een groote beweging. Men haastte zich Z. H. op een fauteuil te plaat sen, maakte den boord van zijn toog los, en mgr. Scapinelli liet hem eenig zoutwater opsnuiven. De Paus herstelde dadelijk weder, het tooneel duurde nauwelijks drie minuten. Wij worden uitgenoodigd de kapel te veriaten en begaven ons in de Koningszaal. Slechts eenige oogenblikken later, ging Z. H. ons in deze Zaal voorbij, te voet, zonder steun nog zeer bleek. Zijn hand, waarmede hij ons zegende, beefde een weinig. Deze lichte ongesteldheid is blijkbaar te wyten aan de emoties en de buitengewone vermoeienissen van de laatste dagen. Ge durende de geheele week heeft de Paus reeds tal van audiënties moeten geven. Toch gevoel ik nog zeer de levendige emotie, welke dit tooneel bij mij gewekt heeftde gedachte daaraan neemt voor mij veel weg van de groote gelukkige herinnering aan hetgeen ik gisteren avond ondervond, en gisteren-ochtend tijdens de H. Mis en bij het ontvangen van de H. Communie". Op Jast van dr. Lapponi en een Vene- tiaansch arts zijn alle audiënties een paar dagen uitgesteld, terwijl ook de wandeling in de tuinen achterwege bleef. De doktoren verklaarden, dat de lichte bezwijming gewaarioos was; het hart is volkomen normaal. De H. Vader gevoelt zwaar den last, die op hem rust: op een der audiënties zeide hij Te Venetië moest ik een kleinen gondel besturen over de lagune, doch thans is mijn taak zwaarder en lastiger: ik heb een groot oorlogsschip te besturen. Doch ik ver trouw dat God mij zal helpen. En toen de patriarch, op reis naar het Conclave, onderweg door een aarts priester werd begroet, zeide hij: «Wensch my niet het Pausschap toe, mijn waarde aartspriester: onder dien zwaren last zou ik in drie jaar bezwijken". De Osservatore Romano herinnert in eeD half officieus artikel aan het recht van den Paus om verschoond te blijven van een pressie in de pers, welke de werkdadigheid a" -oekom«uge handelingen kan wijzigen ■nt ae openbare meening van de wijs kan oiengen, wat de beoordeeling van diehan- aenngen betreft. De Osservatore noodigt de politieke bladen uit om eerbiedig de handelwijze van den Paus af te wachten en zich te onthouden van commentaren en voorspellingen, die op handelingen bij voorbaat een ongumtigen invloed zouden kunnen hebben. Aardschokken in Italië. Men meldt uit Rome, dat men eergisteren tegen 5 uur 's morgens aardschokken heeft gevoeld te Bari, te Miiazzo en te Messina. Ook uit Siracuse, Tarento, Castellamare, Stabia en Segni werden schokken gevoeld' Enkele huizen werden lichtelijk beschadigd. De Vesuvius werkt weer. Zondag begon de vulkan weer asch op te werpen tot een verbazende hoogte, terwijl onderaardsch gerommel werd gehoord in den omtrek van Sorrento. De spoorwegramp te Parijs. Z. H. Pius X heeft den Franschen gezant zijne deelneming betuigd met de ramp op den Metropolitaan-spoorweg. Koning Edward heeft den Engeischen gezant te Parijs doen gelasten de Fransche regeering zijn diep leedwezen en mede lijden over te brengen wegens de ramp. Ook moet de Koning rechtstreeks een telegram aan president Loubet gericht hebben. Een groote lijkdienst zal voor de slachtoffers in de Notre Dame gehouden worden. Aan 23 behoeftige gezinnen is door den prefect 1000 frcs. ondersteuning uitbetaald. De Figaro opent eene inschrijving voor de slachtoflers. Ton Levetzow. f De vroegere voorzitter van den Duitschen Ryksdag, Von Levetzow, is gisteren-nacht te Gossow (Brandenburg) overleden.) Albert von Levetzow, de voorganger van graaf Balestrem, is het laatste lid van de conservatieve partij geweest, die het ambt van voorzitter van den Rijksdag bekleed heeft, eerst van 1881 tot 1884 en daarna van 1888 tot 1893. Hij had een langdurige ambtelijke loopbaan achter den rug, waarop hij het tot Landesdirektor der provincie Brandenburg bracht. Levetzow is ruim 75 jaar gewerden. Eene Nihiliste. Volgens een draadbericht uit Krakau is op de Russische grens een jonge studente aangehouden genaamd Melaine Mamrodh. Zy is geboortig uit Russisch Polen en wordt beschuldigd deel uit te maken van een revolutionair comité. ÖCHIEDAIC, 13 Augustus 1903. Door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen tot tijdelijk leeraar in wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1903—1904 de heerenI G. W. ten Dam te Amersfoort, II. J. Hommes te Veendam, en voor tijdelijk leeraar voor den cursus 1903/4 lo. in natuurlijke historie de heer H. W. van der Weeie en 2o. in Hoogduitsche taal en letterkunde de heer C. Bethe. Voor de leden van den Gemeenteraad is ter visie gelegd eene aanbeveling ter benoeming voor éen jaar van de heeren A. C. Linschoten, A. Smit Jr., J. Kunst en C. Doets en ter definitieve aanstelling van den heer J. P. Koppenhagen, allen tot leeraren aan de Burger-avondschool. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende den goed- koopen trein 2 en 3e klasse, weike op Woensdag 19 Augustus a. s. ook van hier naar Haarlem en Amsterdam zal loopen. Onze vroegere stadgenoot, de eerw. heer C. M. Wouterlood H.Jzn., die Zaterdag aanst, in de kathedraal te Haarlem priester wordt gewijd, zal Woensdag 19 Augustus 8jj ure in de O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier zijne Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Gisteren reed de fietsrijder B, uit de Herenstraat op de Groote Markt, toen hij door de natheid der straat slipte en het rijwiel op den grond viel. Hij bekwam geen kwetsuren, maar het rijwiel werd door een sleepers wagen over reden en werd zoo goed als vernield, zoodat de fietser het op de schouders naar huis moest dragen. Gisteren is een vierjarig jongetje al spelende gevallen van het dijkje nabij de politiewacht aan de Hoofdstraat. Het knaapje, dat met het hoofd op de steenen viel, bekwam een belangrijke snede aan het voorhoofd. Na aan de politiewacht verbonden te zijn, werd het kind naar huis gebracht. Gisteren-middag is de 20-jarige metselaar K., wonende Baan 60, op een in aanbouw zijnd werk aan de Mariastraat door eenige kameraden bewusteloos op den grond go- vonden. Meer dan vermoedeiijk is hij gevallen van een circa 8 meter hooge stelling althans kort te voren was hij daarop werkzaam geweest. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is met met zekerheid te zeggen, daar K, zelf, tot bewustzijn gekomen, er zich niets van kon herinneren. Hy werd per politie-brancard naar zijne woning gebracht. De Rotterdamsche Droogdokmaatschappij heeft gisteren, in tegenwoordigheid van den directeur, den heer M. G. de Gelder, den gedelegeerden commissaris, den heer J. P. J. Lucardie, en eenige genoodigden het eerste der door haar besteide droogdokken ingewijd door daarin op te nemen het stoomschip Batavier 1 der Nederlandsche Stoom boot-Maatschapp ij De eerste dokking was een volledig succes het schip stond, na geboeid te zijn, in korten tijd droog, de pompen werkten zonder eenige storingen en het dok levert met het minste bezwaar op. Bij de dokking werd voor het eerst in ons land eiectricueit toegepast. Het dok, dat een lengte heeft van 300 voet en een gewicht van 3000 ton kan op heffen, is gebouwd door de firma Wm. Hamilton Co. te Port Glasgow. Het tweede dok kan weidra verwacht worden de sieep- booten der firma L, Smit Co. zijn reeds naar Greenock vertrokken om net dok over te sleepen. luitenant jhr. Godin de Beaufort van het le reg. huzaren, voor zijne betoonde geschikt heid en gebleken goede voorbereiding bij een door hem met goeden uitslag vol brachten afstandsrit van 1224 kM. naar het buitenland (AmsterdamWeenen). De minister van marine brengt ter kennis, dat Hr. Ms. schoener Argus op zijn kruistocht in de Noordzee eene reddingboei heeft verloren. Het vinden van dit voorwerp behoeft derhalve geen reden tot ongerustheid te geven. Verdacht de dader te zijn van de levens gevaarlijke verwonding den 17-jarigen C. A. Vester door een messteek in den rug toe gebracht,arresteerde de politie den 20-jarigen P. Th. S., bewoner van het «Lammetje Groen" op den Binnenweg te Rotterdam. Bij herhaling op het pohtie-bureau in de Witte de Witstraat in verhoor genomen, ontkende hij steeds en is wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. De toestand van de verwonde blytt hoogst ern stig, doordat zijn longen zijn doorstoken. In de roofdierengalerij van de Rotter damsche diergaarde had een verwoed gevecht plaats tusschen een leeuw en een panter. Het ontstond doordien door het opengaan van eene afscheiding een panter in het hok van den leeuw kwam. Het resultaat was dat de panter het af moest leggen bij is gisteren aan de bekomen wonden ge storven. Alvorens naar Mecklenburg te vertrekken, leeft Z. K. H. de Prins Dinsdag in het vroege morgenuur nog gejaagd op gevleu- geld wild. Z. K. H. vertrok daartoe MaanL_D avond van het Loo, de bosschen in, vergezeld van den opperjagermeester en den jagermeester. Door den minister van oorlog is met goedkeuring van H. M. de Koningin zyn bijzondere tevredenheid betuigd aan den le Atjeh en Kerinfji. De correspondent der iV. R. ct. te Batavia seinde onder dagteekening van gisteren Polem en Radja Keumaia boden in een brief aan den sultan hun onderwerping aan, verzoekende de vervolging voorloopig te staken. De gouverneur weigerde dit. Poelau-Tengah in Korintji is na een hevig gevecht genomen. De vijand liet ruim driehonderd dooden achter. Onzerzijds werden zes minderen gedood, en gewond luitenant Brouwers (zeer licht) en 46 minderen. Door vrouwen werden gedood luitenant Ledeboer en vier minderen. De N. R. Ct. teekent hierbij aan. Het aanbod der onderwerping van Panglima Polem en van zijn zwager Toekoe Radjah Keumaia, in bovenstaand belangrijk telegram van onzen correspondent gemeld, zou nog heel wat meer beteekenis hebben, indien het niet gedaan was op een voor ons bestuur onaannemelijke voorwaarde. Zooais de zaak thans staat, kan men niet nagaan of het aanbod inderdaad het voorspel is van een feitelijke onderwerping der genoemden, welke allerbelangrijkst zou zijn. In verband met de inneming der versterking te Poelau Tengah brengen wij in herinnering (zie ons Eerste Blad A van 11 Augustus) dat het landschap Poelau Tengah beschouwd wordt als een buffer staat tusschen Djambi en de Westkust de doesoen was zwaar versterkt door de bevolking, die ons afvallig geworden was. Den 9en Juli werd uit Tapan aan hét Bat. RU. gemeld, dat een atdeeling der Tapan- kolonne spoedig tegen deze doesoen zou oprukken. Volgens de nieuwe kaart van Stemfoort en Ten Siethoff ligt P. Tengah in het brongebied van Tembesi ketjii, ten zuid oosten van het landschap Serampas. Luitenant L. V. Ledeboer, die met eenige minderen op verraderlijke wijze om gebracht moet zijn, was volgens het officiersboekje geboren in 1878, en in 1901 benoemd tot 2e luitenant. Het Hbld. geeft het volgend particulier telegram uit Batavia Poelan Tengah is genomen. De verdedi ging was bewonderenswaardigvrouwen en kinderen vochten mede. De vijand had driehonderd dooden. Aan onze zijde 6 minderen gedood en vijftig gewond. Luitenant Ledeboer werd bij het doorzoeken van huizen door vrouwen gedood, luitenant Brouwer gewond. Nog eens de zaak Lindeman. Dat Ret Volk slecht te spreken is over den Minister van Waterstaat, die den leeraar der landbouwschool te Wageningen, Linde man, zijn ontslag gat wegens zyn gedrag in den stakingstijd, heeft niets, dat ons kan verwonderen. Het blad bepaald er zich echter niet toe, zijn kwaad humeur tegen genoemden minis ter te luchten, doch laat bovendien eene zeer lasterlijke beschuldiging tegen hem los. In zijn zucht, om den schuldige, indien eenigzins mogelijk, te sparen en in het bezit van zyn betrekking te laten, heeft de Minister hem tot het laatste toe de gelegen heid gegeven, zijn ergerlijke handelingen ongedaan te maken eenvoudig door het afleggen der verklaring, dat hy destijds het ware karakter van het optreden van het Comité van Verweer in zijn later gebleken misdadige strekking niet had ingezien en daarom over zijn optreden ten behoeve van dit comité zijn leedwezen te kennen gaf." Dit nu neemt Ret Volk van den Minister •gemeen" en »laag". De heer Lindeman,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2