Dagblad voor Schiedam en Omstreken. -6ste Jziirz. Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus 1903. 7675. EERSTE BLAD. Zucht naar genot. Bureau Beterstraat 5$. Telefoon No. 85. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS TAK DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billqke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van O. L. Vr. hemelvaart zal de meuwe Schiedantsohe Courant Zaterdag avond niet verschijnen. De zucht naar genot is een der meest karakteristieke trekken van onzen tijd. Zonder genot is voor velen het leven duf, saai, dor. Iedere gelegenheid wordt aange grepen om feest te vieren. Hoe noodigt, *ooral in ,je gr0ote stedeD, het volle licht, dat uit de genotstempels stroomt, de voor bijgangers binnen te treden. D« zucht naar genot maakt duizenden ontevreden en ongelukkig. Zij zoeken naar genot, waar het niet te vinden is. Wij spreken niet eens van het grof zinnelijk Op deze wereld is alles betrekkelijk, maar niets zoozeer als het genot. De dronkaard kent geen hooger genot dan de smaak van het bedwelmend vocht. Voor den gierigaard is het een wellust zjjn schat te beschouwen. De eerzuchtige vindt zijn hoogste genot in onderscheiding en aanzien. Maar geen van deze drie bezit het ware genothun genot kan 's menschen ziel niet bevredigen. De trek naar genot is op zich zelf geen kwaad. Een edel genot verheft den noensch en doet hem dankbaar zijn. Wie denkt niet op de eerste plaats aan het stil genot, dat de huiselijke kring oplevert. Hoezeer kan het spel en het gesnap der i) Op een brandend heeten Juli-middag stond de express-trein Londen-Dover in het Londen-Bridde-station gereed. Onder de reizigers, die op het perron het sein van vertrek afwachtten, bevond zich een heer van middelbaren leeftijd, die aandachtig een met reusachtig letters ge drukt biljet stond te lezen, dat aan de deur der wachtkamer was opgehangen. Dat biljet Was van den volgenden inhoud «500 pond sterling belooning voor den- gene die inlichtingen kan geven welke de aanhouding tengevolge hebben van Charles Wintringham, beschuldigd van roof en moord op verschillende spoorlijnen van het Vereenigd Koninkrijk. Het signalement van genoemden Wintringham is ais volgt: leeitjjd ongeveer 22 jaar, middelmatige kleinen in de ziel de herinneringen op wekken aan onze eigen jeugd, aau de genoegens gesmaakt in den tijd, toen nog geen zorgen ons beletten volop te genieten, ook als was de aanleiding daartoe klein en nietig. De viering van familiefeesten, mits zij niet ontaardt in een wedstrijd, wie het royaalst voor den dag kan komen, kan tot verhooging van het levensgenot strek ken. Goede en gezonde lectuur, verfris- schena voor geest en hart, levert een eigenaardig genot op, dat veel hooger staat dan hetgeen men vaak buiten den huiseiijken kring zoekt. Een edel genot, een genot van de hoogste waarde, levert ook de vriendschap op. Wij bedoelen niet het verbond, dat bij borrel, of kaartspel gesloten wordt, maar het samenstemmen van twee zielen, die door dezelfde karaktertrekken zich aan elkander verwant gevoelen. Zulk een vriendschap, gepaard aan een onbaatzuch tige, offervaardige genegenheid is zeldzaam op de wereld. Intusschen mag men hier niet uit het oog verliezen, dat men van zulke schatten te veel kan hebben. Zij, die om zich heen voortdurend een cordon van «altemaai trou we vrienden" vereenigd zien, berokkenen zich gewoonlijk onaangenaamheden en teleur stellingen. Men kan met velen »g0ed zijn", maar slechts met eenigen echte en warme vriendschap aanknoopen. Die vriendschap moet niet gesloten worden bij een eerste of tweede kennismaking, al is de indruk dier kennismaking nog zoo aangenaam. Het nieuwe trekt altijd aan, maar daarom juist kan men er nog geen vertrouwbaar en onpartijdig oordeel over vellen. Dan is er nog een genot, een genot, dat iedereen smaken kan. Wij bedoelen de voldoening over onze eigen plichtsbetrach ting. Nu is er geen woord, ruimer van beteekenis dan dit. De opvatting daarvan is dan ook geheel verschillend naar de ver lengte, groote blauwe oogen en mooie tanden. Bovendien heeft hij even boven de kin wat men gewoonlijk noemt een moedervlek", «Wat een Adonis I" mompelde hij, na deze beschrijving te hebben gelezen. »De woeste moordenaars worden toch door diefstal tot hun daden gebracht. Dat stemt tot nadenken". Conducteur", aldus sprak hij een be ambte aan, «zou ik geen coupé alleen kunnen krijgen?" «Er zijn veie reizigers, mijnheer. Waar moet u heen «Naar Sandwick". «Dan moet u te Minster overstappen". «Ja, dat weet ik wel", antwoordde de reiziger ongeduldig. «Ik vraag alleen maar, ot je mij een vrijen coupé kunt bezorgen". Onder het spreken haalde hij zijn beurs te voorschijn en stopte den conducteur een goudstuk in de hand. «Gaat u maar mee, mijnheer", zei de beambte, die nu geen tegenwerping meer maakte. Het resultaat begrijpen de lezers reeds. De gouden sleutel, die al zoovele deuren opende, gaf ook hier toegang tot een ge- reserveerden coupé, waarin de angstvallige scheiden levensbeschouwing. Voor hem, die gelooft, staan de godsdienstige en kerkelijke plichten bovenaan. Verder komen de plichten van onzen staat met gebiedende eischen. Ais echtgenooten en huisvaders, ais patroons of ondergeschikten hebben wij allen onze eigen verplichtingen. En deze plichten mogen wjj nimmer uit het oog verliezen. Er zijn er,die zich verplicht achten de maatschappij te redden, maar die intusschen eigen bescheiden plichten ver- waarloozen. Het is zeker treffend en schoon een preker der openbare orde te zien op treden, maar de indruk zijner prediking verflauwt, zoodra blijkt, dat de prediker zelf zijn eerste er. noodzakelijkste plichten niet vervult. Geen hooger genot ten laatste is er, dunkt ons, voor den Christen, dan op zijne Stervensponde, zonder ijdele zelfverheffing, te kunnen getuigenIk heb mijn leven lang, naar best vermogen, mijn plicht gedaan. Schiedam, 14 Augustus 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting op aanst. Dinsdag te behandelen onderwerpen luidt als voigt Ingekomen stukken. Benoeming van een tijdelijk ieeraar aan de Hoogere Burgerschool a. in wiskunde v/d cursus 1903/4. Aanbevolen zijn de heeren1. G. W. ten Dam te Amersfoort, 2. J. Hommes te Veendam. b. in natuurlijke historie voor den cursus 1903/4 Aanbevolen is de heerH. W. van der Weele c. in Hoogduitsche taai en letterkunde voor den cursus 1903/4. Aanbevolen is de heerC. Bethe. Benoeming van een Ieeraar aan de Burger-avondschool reiziger zich behagelijk neerzette. Hij sloeg de Times open en was weldra in de lectuur van het beursoverzicht verdiept. Nauwelijks bad hij van eenige bizonderheden dezer interessante rubriek kennis genomen, toen de conducteur opnieuw aan het portier van den coupé verscheen en zei «Excuseer mijnheer, hier is een alleen- reizende jonge dame, die anders den trein zou missen. Zou mijnheer misschien zoo vriendelijk willen zijn «Ik wil mijnheer volstrekt niet storen en zal den volgenden trein nemen" viel een zacht, fijn stemmetje den conducteur in de rede. «Volstrekt niet, juffrouw. Doe open, con ducteur, en laat de juffrouw plaats nemen." De conducteur, die, dank zij de ontsteltenis door het biljet in de wachtkamer onder het reizend publiek veroorzaakt, een tweede fooi in den zak liet glijden, opende spoedig het portier. De jonge dame wipten de coupé binnen, groette hare reisgenoot en aam plaats. Van tijd tot tijd wierp de oude heer over zijn courant een nieuwsgierigen, be- wonderenden blik op zijn reisgenoote. Zij was smaakvol gekleedhaar zijden toilet a. in rekenen en meetkunde. Aanbevolen is de heerJ. P. Koppenhagen, thans tijdelijk ieeraar. Benoeming van een tijdelijk Ieeraar aan de Burger avondschool voor den cursus 1903/4 a. in machine-vakteekenen. Aanbevolen is de heer: A. C.Linschoten b. in Nederlandsche taal en wiskunde. Aanbevolen is de heer: A. Smit Jz. c. in wis- en natuurkunde. Aanbevolen is de heer: J. Kunst. d. in vakteekenen. Aanbevolen is de heer: C. Doets. Benoeming van een onderwijzeres aan School C. Voorgedragen z.jn1. mej. J. A. Moritz te Schiedam, 2. mej. A. A. E. Morée te Zwartewaal, 3. mej. A. C. deKok te Zeven huizen. Voorstel tot aankoop van grond nabij de gasfabriek van de firma C. Meijer Co. Voorstel tot aankoop van grond van N. van der Velden. Adres van L. van Eyk om aankoop van grond aan de Westfrankel. laan. Adres van D. de Lange om aankoop van grond aan de Nassaustraat. Voorstel tot bepaling der grondslagen voor pensioen van eenige gemeente-ambte naren. Floralia-tentoonstelliag, Ondanks de groote moeilijkheden, door de nieuwe kleine potjes en het zeer ongunstige weer, zal de tentoonstelling van «Fioralia" toch doorgaan. Dank zij de uitstekende hulp ook bij deze gelegenheid geboden door de firma Van Dijk en andere bloemisten buiten de stad zal dezen tentoonstelling niet voor vorige behoeven onder te doen. Wel wordt het door het bestuur betreurd, dat het bloemen-corso niet kan doorgaaD, maar daarom zal de tentoonstelling zelf niet minder slagen, waar o.a. de firma's verhoogde nog den glans harer schoonheid en deed hare graceuse gestalte voortreffe lijk uitkomen. Hare gelaatstrekken waren fijn en regelmatig, terwijl haar weelderige, zwarte haardos eigenaardig afstak bij haar opmerkelijk bleeke tint. Na eenige alledaagsche opmerkingen zooals men aityd op reis te hooren krijgt, waren beide weidra, in en een levendig gesprek gew.kkeld, de jonge dame inwendig gevleid, dat hare opmerkingen met de meeste attentie werden aangehoord, de beursman zich uitputtende om het gesprek zoo aangenaam mogelijke gaande te houden. Zij hadden het over het reizen, den express-trein, over spoor wegongelukken, ja, zelfs over de misdaden die nu en dan op de spoorwegen voorkomen. De oude heer herinnerde ook nog aan het biljet betreffende Charles Wintringham, dat de dame zeker ook wel zou hebbeu opge merkt en toonde zich eenigermate ongerust. Doch zijn reisgenoote lachte maar. Zij was in het minst niet bevreesd en bovendien, hoe zou men ook ongerust kunnen zijn, wanneer men zich beschermd ziet door een zoo ridderlijk reisgenoot Wordt vervolgd)^ NIEUWE SGHIED geuot, dat den Christen niet geoorloofd is, maar van den trek dier lichtzinnige levens beschouwing, welke geen hooger doel kent dan streeling der zinnen. Zij, die voort durend naar zulk een genot haken, gevoelen zich in den stillen, huiselijken kring niet op hun gemak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1