Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar*;. Woensdag 19 Augustus 1903. No. 7677. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAK DIT BLAD! ▼oor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 JWlCIEELE BERICHTEN. PRIJS DER ADTERTEHIIËS: Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. Bekendmaking. LANDWEERWET. Be Burgemeester van Schiedam, Schiedam, den 18den Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, L.B. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Augustus 1903, De opstand in Turkije. De opstand in de Macedonisfbe wilajets van Turkije blyft steeds het hoofdieit van den dag, dat de aandacht der geheele beschaafde wereld gespannen houdt. De eerste Bulgaarsche minister Petrof gat Zaterdag in een interview een vrij optimistische meening ten beste over den toestand. Hy gelooide, dat de uitbarsting beperkt zou blijven tot het wilajet Monastir en waarschijnlijk spoedig onderdrukt zou zijn. Turkije wierp reeds in het wilajet een overweldigende strijdmacht, voldoende om de revolutionaire beweging den kop in te drukken, ten zij de mogendheden tusschenbeiden kwamen om Turkije's krachtig optreden te stuiten. De Bulgaar- sche regeering deed haar uiterste best om den vrede te bewaren. Er was op 't oogenblik weinig opwinding of geestdrift in Bulgarije. Met betrekking tot den op stand was het eenige gevaar dat er iets gebeurde als een onverwachte groote uitbreiding van den opstand of een moord op Bulgaren, die het nationaal gevoel zou kunnen prikkelen op een wijze, die de regeering niet over 't hoofd kon zien. Voor 'i oogenblik, zeide hij, was er echter geen onmiddellijke oorzaak van ongerustheid. De Bulgaarsche regeering heeft de vreemde vertegenwoordigers een memo randum aangeboden, waarin de verzekering dat Bulgarije de revolutionaire beweging aanmoedigt door benden naar - Macedonië te zenden, wordt geloochend. Het stuk tracht aan te toonen, dat d» opstand geheel en al is toe te schrijven aan de behandeling der christelijke bevolking door de Turksche overheid. Het memorandum behandelt achtereenvolgens afzonderlijk de wilajets Salomki, Monastir, Uskub en Adri- auopelhet geeft lange lijsten met namen en bijzonderheden van wandaden der overheid in ieder dier provincies, waar onder het verbranden en plunderen van een aantal dorpenhet vermoorden en martelen van veie boerenhet gevangen zetten voor maanden lang zonder aan klacht of procesgeweldpleging op vrouwen en meisjes; gevangennemingen op groote schaal van Bulgaarsche notabelen, priesters en onderwijzers; het sluiten van kerken en scholen gedurende de laatste drie maanden. In plaats van stappen te doen om de beloofde hervormingen in te voeren zocht Turkije onder ieder voorwendsel de Bulgaarsche bevolking te gronde te richten en te terroriseeren, met het gevolg dat deze, tot wanhoop gedreven door de ijdele beloften, in opstand kwam. Het memorandum verklaart, dat de verant woordelijkheid dus geheel bij Turkije ligt. Het document heeft diepen indruk ge maakt in diplomatieke kringen. De Oos- tenrijksche agent heeft reeds een bezoek gebracht aan den eerste-minister en drukte zijn bezorgheid uit over de mogeljjke gevolgen van de openbaar making. Uit Constantinopel wordt nog eens ge seind, dat het gerucht als zouden in het wilajet Adrianopel talrijke benden zich vertoond hebben onjuist is hot is daar integendeel betrekkelijk rustig." Daaren tegen zijn de opstandelingen in het distric t Fiorina buitengemeen roerig, voorai de spoorwegwachters worden telkens beschoten. In het sandajak Monastir is de toestand verergerd. Een militaire trein is Vrijdag tusschen Seleneko en Koprülü beschadigd door eeD dynamietontploffing. Er werd een soldaat gedood en verscheiden soldaten zijn gewond. Op een spoorwegbrug bij Kropulu zijn twee zakken dynamiet op de rails gevonden. De Londensche Morning Leader ver neemt uit Sofia: De Bulgaarsche regeering is niet langer in staat, de opstandelingen te beletten de grens over te trekken. Er zijn 25 Bulgaarsche reserve-officieren, die de Macedoniërs aanvoeren. De Limes verneemt uit Constantinopel De snelle terechtstelling van de moordenaars van Rostkofski wekt groote ontevredenheid onder de bevolking. De Albaneezen weren zich weer. Dat Turkije zich steeds meer ten oorlog wapent, bewijzen wel de volgende draad- berichten uit Constantinopel Wegens de uitbreiding van den opstand machtigt, naar uit goede bron verzekerd wordt, een iradé het oproepen van 52 nieuwe bataljons uit de Europeesche pro vinciën. Er zijn onderhandelingen aangegaan met de firma Krupp voor de levering van 32 batterijen snelvuurgeschut voor den veld dienst, te zamen 192 kanonnen. Ook Rusland blijkt zich op alle gebeur lijkheden voor te bereiden.'Uit St. Petersburg wordt aan de Köln. Zeit, gemeld, dat de oefeningen van het Russische smaldeel der Zwarte Zee afgebroken zijn, en het eskader reeds den 16n, in plaats van den 28n dezer, naar Sebastopol teruggekeerd is, teneinde de schepen te kunnen leveren, die naar de Turksche wateren gezonden moeten worden. Een afdeeling van het Zwarte Zee-eskader onder den schout-bij-nacht Krüger is gis teren van Sebastopol naar de Turksche wateren vertrokken. Uit het Kaapsche Parlement. In de wetgevende vergadering te Kaapstad kwamen gisteren Merriman Sauer en andere leden krachtig op tegen de houding van minister Graham, aangezien deze weigerde zijn belofte te vervullen om een koloniale commissie te benoemen, die een onderzoek zou moeten instellen naar de toepassing van de krijgswet. Graham erkende die belofte, maar zeide gedwongen geweest te zijn, op zijn besluit terug te komen. Hij vroeg de sprekers of zij de vlam van tweedracht weer door het geheele land wilden opwekken, en verzekerde, dat het onderzoek geen bevre digenden uilslag kon hebben. Burton zeide, dat de bestaande wrok zeer verergerd zou worden nu de regeering een plechtige belofte, die haar heilig behoorde ts ziju, verbrak. Merriman zeide, dat het parlement in den val gelukt was, om de schadeloosstellingswetten goed te keuren. Engeland en Afghanistan. Lord George Hamilton heeft in he t Lagerhuis meegedeeld, dat er met den Emir van Afghanistan onderhandeld wordt over een dergelijke overeenkomst als er tusschen zijn vader en de Indische regeering bestond. De tegenwoordige emir is niet ongenegen, de jaarlijksche toelage, daaraan verbonden, te ontvangen. Maar of hij voor die toelage ook iets zal willen dofcn, b. v. tegen Rusland Scheepsrampen. Het reddingsstation Rügen Waldermunde van de Deutsche Gesellschaft zur Retting Schiffbruchtiger meldde gisterenHeden werden van het nabij de haven gestrande schip De vijf gebroederskapitein Kajuiter, met dwarsleggers van Dantzig naar Band- holm bestemd, zes personen door het rakettentoestellen van het station gered. Door den trawler Victory werden de gezagvoerder en de kok van den Neder- landschen schoener De Hoop te Grimsby geland. De Hoop werd in de Noordzee door een onbekend gebleven trawler aangevaren en is dientengevolge gezonken. De stuurman is verdronken. De zaak—Humbert. Bij de voortzetting van het proces gaf mevr1 Tnérèie een beschrijving van de reis naar Spanje en vertelde, dat de effecten nog te Parijs zijn. Als de Cwarfords ze niet terugbrengen, zal zij later den advocaat- generaal nadere inlichtingen geren. Onlusten in Algiers. Een escadron chasseurs d'Afrique ontving tegen middernacht bevel met geforceerde marschen naar het uiterste zuiden op te rukken, waar groote onlusten zouden zijn uitgebroken. Het gerucnt loopt, dat ae posten zijn aangevallen. Chineesche arbeiders in Zuid-Afrika. De Loudensche Standard verneemt uit JohannesburgOp een talrijke vergadering van Boeren, gehouden te Nigel, is een besluit genomen ten bate van den onmid- dellijken invoer van Chineesche arbeiders. Generaal Ben Viijoen ontmoette heden zijn landgenooten te Pretoria en bepleitte de noodzakelijkheid om arbeiders in te voeren. Het Pauamakanaal. De Amenkaansche gezant te Bogota seinde gisteren aan bet Staatsdepartement te Washington, dat de Columbiaanscbe Senaat het verdragovei hetPanamakanaal verworpen heeft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Augustus 19U3. Landweerwet. Wij vestigen de aandacht op voorstaande kennisgeving omtrent de Landweerwet, allereerst geldend voor de verlofgangers der nationale militie van de lichting 1895, die krachtens art. 134 der Mditiewat 1991 bij de Landweer zijn overgegaan. Overvloed van sibf tot plaatsgebrek leidend, noopt ons ook beden bet vervo/g van het feuilleton nog uit ie steden. NIEUWE SCHIEDA gezien Je na meiJen artikelen der Landweerwet, luidende Artikel 24. De verlofganger vaB de landweer meldt zich binnen o dagen na den dag van zijn overgang naar de •Huweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, einde deze den verlofpas, hem bij de landweer 01 laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. R -u Ter'°fganger van de landweer, die buiten het jk woont of verblijf houdt, of die zich bij zyn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omachreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn Verlofpat bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den burgemeester zijner laatste woon plaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief terugge zonden. Artikel 25. J.)e verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis •an den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemunte, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de landweer mag zich zonder toestemming van Onzen .Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig t« ziju ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de Oefeningen iu artikel 11 vermeld, tot het bijwonen Van het bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden als in het belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst Woet worden vervuld. Herinnert bij deze den verlofgangers der nationale militie van de lichting 189ó, die alhier in het ver- lofgangeriregister lijn ingeschreven en op 1 dezer krachtens art. 184 der Militiewet 1901 bij de landweer zijn overgegaan, dat zij hunne zakboekjes voer of op uiterlijk 30 Augustus a.s. ter Secretarie, afdeeling B, moeten inleveren tot het doel in bovenvermeld artikel 24 omschTeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1