Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Donderdag 20 Augustus 1903. \o. 7678. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. 4XGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PSIJS TAH DIT BEAB» Voor Schiedam per 3 maanden t f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers J g 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels..II f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 19 Augustus 1903. De opstand in Turkije. Ce opstand in de Macedonische wilajets *an Turkije blijkt nog ver van bedwongen zijn, al heelt de Turksche regeering a ^ar 00't een geduchte macht ontwikkeld. an 189 bataljons infanterie uit het gebied 'an het derde legerkorps, omvattende de w'lajets Saloniki, Monastir, Uskub, Skutari en ^anina is bijna het derde deel saam- getrokken in Monastir. Dat met zulk een macht de opstand nog niet doodgedrukt is, schrijft men toe aan het streven der Turk sche regeering om het bloedvergieten zoo gering mogelijk te maken en de revolutio- "airen te bewegen vrijwillig de wapenen n®er te leggen en de landelijke bevolking °m naar haar dorpen terug te keeren. In de districten Dibie en Kastoria zou die tac- tlek geslaagd zijn. Volgens olficieele Turksche berichten is roesjevo niet op de revolutionairen her overd, maar zijn dezen vrijwillig wegge trokken om een anderen post te bezetten, die nu omsingeld is. Geen andere plaats is in de handen der opstandelingen. De Turken en Albaneezen te Monastir overstelpen intusschen Jildiz-Kiosk met klachten over de mishandelingen, waaraan *|j van den kant der comitadjis bloot staan. Sommigen vragen den Sultan om betere bescherming, anderen om verlof om los te trekken op de landelijke Bulgaarsche bevol king, die met de comité's heult. In het Mohammedaausche dorp Zive in het district Kastoria hebben de opstande lingen volgens een mededeeling van de Porte aan de Oostenrijksche en Russische gezanten van de 94 huizen er 89 verbrand. Uit Kastoria werden terstond troepen afgezonden; deze brachten de benden zware verliezen *°e en verloren zelf slechts één doode en drie gewonden. De Vossische Zeit. verneemt uit Belgrado, dat een trein van Saloniki naar Uskub nabij het station Amatovo door revolutio nairen is opgeblazen. Een groot aantal personen zijn gedood of zwaar gewond. 2) Bij dit compliment maakte de beursman een hoffelijke buiging en gat hij een wending aan het gesprek. Even Tater had de trein het station Tun bridge bereikt. Op hetzelfde oogenblik liep een zwaarge bouwd man op den trein toe en trachtte een plaats machtig te worden. «Geen plaats meer, mijnheer, alle waggons 2|jn bezet, riep de conducteur. «Ik moet met dezen trein mee, al zou 'k ook bij den machinist moeten staan" antwoordde de reiziger op kalmen, beslisten Tengevolge van deze gebeurtenis heet het verkeer op alle lijnen in Macedonië gestaakt Hetzelfde telegram zegt, dat de Russische consul Giers te Saloniki sedert eenige dagen vermist wordt. De directies der door Macedonië loopende spoorwegen hebben zich tot de Porte gewend om schadeloosstelling wegen3 de uitgaven, die zij zich tengevolge van de aanhoudende vernieling van bruggen, telegrafen, tunnels en rollend materieel, benevens als vergoe ding aan gekwetste beambten hebben te getroosten. Genoemde directies meenen, dat zij recht hebben op bescherming van den Staat voor de rustige uitoefening van hun bedrijf en op schadeloosstelling, nu die bescherming onvoldoende blijkt. De Porte, die door geregelde betaling voor militair transport blijk heeft gegeven de spoorwegen graag te vriend te willen houden, schijnt bovenbedoeld verzoek ook te willen bevredigen. Op advies van den inspecteur-generaal der hervormingen, Hilmi pasja, heeft de Porte besloten voor alle vreemde consulaten wachten te plaatsen. Een draadbencbt uit Uskub, in dato 17 dezer, meldt nog Albaneesche soldaten hebben gisteren te Grafsko vier Bulgaarsche spoorwegwerkers vermoord. De dienst van den nachttrein van de Servische grens naar Saloniki is geschorst. De Parijsche bladen behelzen een tele gram uit Sofia, meldende dat de opstande lingen te Perlepe vermoord hebben den kaimakan, het hoofd der gendarmerie, den ontvanger, twee kadi's en den agent der Openbare Schuld. Volgens een telegram te Londen uit Sofia ontvangen, is daar bericht gekomen van een zwaren strijd in de buurt van Monastir. Drie Turksche bataljons vielen duizend opstandelingen aan. Zes uur werd er hevig gevochten. De Turken werden teruggeslagen met een verlies van 210 dooden en gewonden. Het verlies der opstandelingen is onbekend. Naar betrouwbare berichten uitConstan- tinopel melden, hebben de Turken bij de toon. Een zaak van 't hoogste gewiGbt eischt mijne tegenwoordigheid te Dover en het minste oponthoud kan een groot onheil tengevolge hebben". De conducteur verkekerde opnieuw, dat er geen enkele plaats meer vrij was. »üe maatschappij kan mij geen plaats weigeren," hernam ae reiziger op dringenden toon. «Maar als er nu geen enkele plaats meer is l" «Dat zullen w|j dan eerst zien. Ah 1" riep h|j uit, toen hij de coupé genaderd was, waarin zich de beursman en de jonge dame bevonden, sals ik. mjj met vergis, is hier nog wel een plaats open". Maar hier moogt ge met in," zei de ver baasde conducteur. Als eenig antwoord opende hij met oen kleinen sleutel, dien hij in de hand had, het portier en sprong de coupé binnen. Verstomd staarde de conducteur hem na, inneming van Krosjevo alle christenen daar vermoord zonder eenige uitzondering onder hen waren eenige ambtenaren van de tabaksregie, die onder Europeesche contróle staat. De bestelling, die de Turksche regeering bij de firma Krupp heeft gedaan, blijkt te omvatten 16 batterijen van zes stukken en 22 batterijen van vier kanonnen met terugloopenden vuurmond. De Bulgaarsche minister van oorlog heeft 12 reservelichtingen van de twee Zuid-Bulgaarsche divisies onder de wapenen geroepen, waardoor tusschen de 30.000 en 40.000 man beschikbaar komen. Uit het Kaapsche parlement. In de wetgevende vergadering te Kaap stad vroeg Merriman de regeering, welke stappen er genomen worden tot leniging van den nood in Transoranje en Transvaal De eerste minister antwoorde, dat de be richten over den toestand tegenstrijdig zijn en hij met de regeenngen daar in verbinding is, om op de hoogte te komen. Smartt zeide, dat wat de regeeringen van Trans- oranje en Transvaal gedaan hebben om in de ellende, volgende op den oorlog, te voorzien, zonder voorbeeld is in de krijgs geschiedenis. Een Pauselijke gift. Indertijd zijn verschillende staaltjes aan gehaald van de milddadigheid van kardinaal Sarto. Pius X schjot die karaktertrek niet te verloochenen. Volgens de Köln, Voiksz. heeft de Paus aan den grootaalmoezenier fflgr. Constantini 100.000 lire ter hand doen stellen voor de armen van Rome. Keizerlijke giften. De Tsaar heeft een som van twee honderd duizend roebels gegeven, om te worden verdeeld onder de slachtoffers van de vreese- lijke overstroomingen, die in den Weichsel. Prins Obolensky is belast met de uitdeeling ter plaatse aan alle slachtoffers zonder onderscheid van ras of godsdienst. Een groot aantal Poolsche Joden moet reeds in de giften hebben gedeeld. «Bepaald een der directeuren, hij beeft een sleutel, mompelde hij. «Pardon mijn heer" vroegde hij met onzekere stem er luide aan toe, «ik wist niet dat u. Hij kon zijn verklaring niet verder voort zetten, want de trein zette zich al weder in beweging. Met gefronste wenkbrauwen nam de beursman den indringer eens op, terwijl de jonge dame, na een onverschilligen blik op hem te hebben geworpen, in een boek begon te bladeren. Wat den vreemdeling betreft, deze was juist tegenover haar gaan zitten. Hij baalde een exemplaar van een courant te voorschijn en begon opmerkzaam de verschillende kolomen te doorioopen. De oude heer, zeinde dat zijn verort- waardigde blikken niet de minste uitwer king op den vreemdeling hadden, trok zich in een hoek van de coupé terug en dutte spoedig in. Sneller dan de wind rolde de express- Een toost ran keizer Wilhelm. Op den verjaardag van keizer Frans Jozef bracht keizer Wilhelm gisteren te Wilhelmshöhe aan tafel, waaraan de Oosten- rijksche gezant en leden van z|jn gezant schap aanzaten, een dronk uit op «zjjn beproefden vriend en bondgenoot." Een ontzettende ramp. Het bovenste dek van een stoomsleepboót, die, met een schip op sleeptouw, de bezoekers der wedrennen te Helsingfors, aan de zuidkust van Finland, naar de omliggende dorpen terug zou brengon, bezweek onder de last van de menschen- massa. De reizigers vielen in zee of op de personen, die zich op het onderste dek bevonden. Het aantal dooden bedraagt 30 tot 40een groot aantal personen is zwaar gekwetst. Trein ontspoord. Bij Zwickan (Saksen) is een trein ont spoord tusschen de stations Rotherkirchen en Oberknnitz. Er zijn 3 dooden, 20 ge vaarlijke en 20 niet-gevaarlijke gewonden. De zaak—Humbert. In het Humbert proces hield de advocaat- generaal gisteren zijn requisitoir. De oogst in Engeland mislukt. De overvloedige regens en windvlagen welke gedurende de laatste vier dagen Engeland en Wales teisterden, hebben veel schade gedaan aan den oogst. De vruchten zijn verlorende graangewassen en het koren hebben zooveel geieden, dat de kosten van den oogst tweemaal meer bedragen dan gewoonlijk. In Wales hebben de haver velden zeer veel geleden en de Dee is buiten hare oevers getreden en heeft alle akkers overstroomd. Ia Schotland is de toestand dezelfde. Ruslands handel in Perzië. Twee Russische maatschappijen hebben een accoord aangegaan om te trachten Russische koopwaren in Perzië in te voeren. President Roosevelt te Oysterbay. President Roosevelt heeft op 16 Aug. te trein voort. bij het omkeeren van de verschil lende pagina's zijner courant wierp de vreemdehog ongemerkt onderzoekende blik ken in de ricntmg van de jonge dame, die, in naar lectuur verdiept, geenszins scheen te vermoeden, dat zij het voorwerp was van zijn nauwkeurig onderzoek. Hoe langer nij haar beschouwde, hoe beslister zijn gelaatsuitdrukking werd. Zyn intelligente, donkere oogen begonnen te schitteren. Met zijn rechterband scheen hij iets in zijn jaszak te zoeken, terwjji hjj mompelde. »De gelegenheid is schoon. Maar als ik mij eens vergiste {Slot volgt). NIEUWE SCHIEDA E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1