Oysterbay (op Long Island) een revue gehouden over 21 oorlogsschepen. Te dezer gelegenheid bezocht hij ook in het plaatsje de katholieke «Vereeniging van den Heiligen Naam" en hield daar een toespraak. In onze Vroedschap. De vergadering gisteren door den Raad dezer gemeente nog in het hartje van den vacantietijd gehouden, had weinig te be duiden. Met den waarnemenden voorzitter en den waarnemenden secretaris vereenigden zich slechts een vijftiental leden, waar onder nog enkele die hun galgenmaal gingen gebruiken aan den communalen disch. Niet minder dan zes leden waren afwezig. Het menu voor dezen dag bestond hoofd zakelijk uit een reeks van benoemingen, die nog vóór 1 September moesten plaats hebben. Met ongewone voortvarendheid werden ingezonden stukken en benoemingen afge handeld het ging als van een leien dakje de vroede mannen, die blijkbaar naar het einde haakten als een afgereden paard naar den stal, vonden alles goed, ook de adviezen, die door 6. en W. in zake den grondaan- en verkoop gegeven waren. Over laatstbedoelde beschikkingen zou, dunkt ons, anders nog wel iets te zeggen zjjn geweest. Dat de Raad goedkeurt een aankoop van grond nabij de gemeente-gasfabriek, die der gemeente in de toekomst wellicht van veel dienst kan zijn, is alleszins te billijken ook dat hij afwijst het verzoek van een aanvrager van grond, die geen f 5 per M1 wil betalen op een terrein, dat wellicht later zai blijken een kostbaar stuk gemeente grond te zijn, is nog wel te plaatsen. Maar hoe te oordeelen over het afwijzen van een aanvraag om grond, waar de aanvrager wordt teleurgesteld, omdat hij niet naar den wensch van en W. heele huizen wil bouwen, maar beneden- en bovenwonin gen op dat terrein wenscht te plaatsen 1 Waarlijk als het college en de Raad al te kieschkeurig en benepen in zake grond- afstand zijn, vreezen wij, dat een wensche- lijke bebouwing van de terreinen achter het oostelijk deel der Warande niet tot stand zal komen. Dat gedeelte is toch, dunkt ons, voor de industrie en voor den kleinen nering doenden en middenstand als met den vinger aangewezen; voor deftige heerenhuizing is nog aan de andere zijde der Warande plaats. Na afdoening dezer laatste voorstellen ging onze vroedschap uiteen om in Sep tember in nieuw, eenigszins gewijzigd gewaad, voor het publiek te verschijnen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Augustus 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 19 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk.—Een schoen- makeisjongen. Jongens voor branderij. In een fabriek een jongen bekend met meeaeunaaien. Een drukker. Een scmppersjongen. Een loopjongen voor een manufacturenwinkel, Een bakker (half was). Een boerenknecht. Jongens voor een moestuin. Een leerling wagenmakerij. Een verver. Een keukenmeid. Een dietisioode voor meid-alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Kantoorbedienden Distil lateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koetsiers. Slagers knecht. Tabaksbewerker. Kistenmakers: -m- Ververs. Houtkoopersknechts. Smidsknecht. - Een jongen voor meubel makerij. Personen voor lichte werk- zaamneuen. ld. voor schrijfwerk. ia. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturen vak en boeanaudei. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. I Volksbadhuis. In de week van 10—16 Aug. 1903 werden genomen 227 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 28 regen 12 regen 156 school kinder »a3ct 14 Gisteren-middag is een 6-jarig Rotterdam- sch meisje, dat alhier met hare moeder vertoefde en van deze was afgeraakt, op het politiebureau gebracht, Het kind is daar later door de moeder afgehaald. Gisteren-avond is door een bewoner van de Warande aan de politie overgegeven een drietal jongens, die aldaar appelen stroopten. Na verhoor op het politiebureau zyn zij weer ontslagen. Men schrijft ons uit Kethel Tot groot leedwezen der parochianen kon het avondfeest (illumiueeren der pastorie en serenade van de R. K, Harmonie-Ver- eeniging St. Radboud) wegens de ongunstige weersgesteldheid niet doorgaan. Gisteren-nacht werd ten nadeele van een houder van een logement en wisselkantoor aan de Beurssteeg 5 te Rotterdam ontvreemd een portefeuille inhoudende f 7135 aan bankpapier en pandbrieven. De dader is onbekend. Gisteren-nacht werd voor de vierde maal in de laatste paar dagen ingebroken in de Baan te Rotterdam thans met valsche sleuteis in de Chocoladefabriek van de firma Carstel Co. De lessenaars en brandkast werden geopend en voor circa f200 ontvreemd. Gisteren-morgen werd door de politie te Vlaardingen aangehouden een 14-jarigen knaap, die zijn vader, wonende te Rotterdam een gouden horloge en een bedrag aan geld had ontstolen en nu hier rondzwierf om te zoeken. Hij is door de politie alhier ter beschikking gesteld van de politie te Rotterdam. De gemeenteraad te Maassluis besloot gister-avond, in eene opzettelijk voor dit doel belegde vergadering, het aangeboden extra-rijkssubsidie in zake bouw en verbouw van de scholen A en B, tot een bedrag van f 18,000 te aanvaarden. Tegen stemden de heeren Van der Lee, Van Dalen en Veltenaar. Het geheele verbouwingsplan, begroot op 138,154, zal nu, na aftrek van het extra- en het gewone rijkssubsidie de gemeente te staan komen op f 10.040. De directeur der Polytechnische School te Delft maakt bekend, dat hij tot inschrij ving voor den cursus 1903—1904 zal zitting houden in het gebouw der instelling, des voormiddags van 10—12 uren en des middags van 1.30—3 uren. Maandag 7 September en Donderdag 10 September voor hen die reeds een of meer malen zijn ingeschreven geweest. Dinsdag 8 en Woensdag 9 September voor hen die zich voor de eerste maal wenschen te doen inschrijven, en wel Dinsdag voor hen wier familienaam begint met een der letters A tot en met K en Woensdag voor de overige letters L toten met Z De R. K. Studenten-vereeniging Crescendo Gramen Sementat, te Delft, vestigt de aandacht van ouders, voogden en belang hebbenden op de volgende adressen, waar men inlichtingen kan bekomen over het Delftsche studentenleven en tevensinformaties kan inwinnen omtrent recommandabele kamers. Pater ErmanB, S. J., Van Vollenhovenstraat 1 Rotterdam; G. J. Van Swaay, leeraar aan de Polytechnische School, Spoorsingel Delft; G. F. H. Houben, pol stud., secr, der R. K, S, V., te StevensweertF. C. Huygen, pol. stud., Baan 7 Rotterdam, kerknieuws. Eerste Plechtige H. Mis. De parochie van O. L. Vrouw Visitatie, zoo rijk aan priesterzonen, had heden weder het voorrecht een hunner, door de pries terlijke zalving tot zijn hoog en verheven ambt gewijd, het altaar des Heeren te zien betreden. De weleer w. heer C. M. Wouterlood H.Jzn, den 16 dezer in Haarlems kathedraal door Utrechts aartsbisschop priester gewijd, ging het Eerste Plechtig H. Misoffer opdragen aan het hoogaltaar der ouderlijke parochie kerk, dat, met levend groen en bloemen rijk versierd en met een overvloed van was- en gaslicht, een werkelijk indruk- wekkenden aanblik bood. De jeugdige priester werd bij het opdra gen van hei H. Misoffer geassisteerd door den zeereerw. pastoor Coppens als presbyter assistens en door de eerw. heeren H. Looymans, van het seminarie Hoeven, en H. Verzijl, van het seminarie Warmond, resp. ais diaken en subdiaken, terwijl de eerw. tieer Duymel, van het seminarie Warmond, als ceremonianus fungeerde. De feestrede werd gehouden door den zeereerw. heer C. H. Bramlage, pastoor te Wieringen, naar aanleiding van den tekst in de psalment .Gij zijt priester in eeuwigheid". In de gloedvolle bewoordingen zette red. voor den jeugdigen priester uiteen de hooge waardigheid van het priesterschap, het begin van zijn zwaren arbeid, waar hij gesteld is over het stoffelijk en geestelijk lichaam des Heeren. Geeft die arbeid moeite, veroorzaakt hij strijd, ook op buitengewone versterking mag de jeugdige priester reke nen. God sterkt hem tot zijn zware, maar heerlijke taak. Met een hartelyken geluk- wensch aan den neomist, zijne ouders, zuster en broeders, besloot redenaar deze uiteenzetting, allen ten slotte aansporend den priester liefde en gehoorzaamheid te betuigen, naar zijne stem te luisteren en zijn woord te volgen, opdat allen zich aldus mogen bevinden op den weg des hemels, die voert tot het eeuwig geluk. Na de feestrede werd het H. Misoffer voortgezet, waaronder door het koorgezel schap, dat met het \eni Creator van Belt- jens de plechtigheid opende, de missa van Gounod met behulp van vreemde krachten, werd uitgevoerd, terwijl na de Uonsecratie ecu Ave Verum voor barycon (P, J. Z.) en onder het Communiceeren O Salutaris van Gounod werd gezongen. De geloovigen, die in vrij groote menigte de plechtigheid volgden, vereenigden zich voorzeker met den jeugdigen priester in het plechtig oogenbiik der Opheffing in een innig gebed om zegen voor zijn pries terlijk leven en deelaen in zijn geluk, waar het hem gegeven was met eigen hand zijn dierbaren het Brood des Levens te reiken. Bij de Benedictie werd door het koor gezelschap het Tantum ergo van Schaeken na een Gregoriaansch Te Deum gezongen. Een gelukkige reeks van vruchtbare priesterlijke jaren in 's Heeren Wijngaard zij ook dezen j eugdigen priester toege wenscht. Priesterfeesten, Zaterdag vierde de zeereerw. heer L. Stolk, pastoor te Vlissmgen (geboren te Schiedam), zijn zilveren priesterfeest, De belangstelling zijner parochianen was algemeen en zeer groot en uitte zich op verschillende wijzen. Ze bleek uit uit de aandacht en de ontroering der geloovingen, toen onder de plechtige Hoogmis, die werd opgedragee in de overvolle kerk, de jubilaris van het priesterkoor in een kort woord, dat zijn weg vond tot diep in den harten der vroome schaar, den tijd herdacht, toen «priester zijn" voor hem nog een onbereikbaar ideaal scheen, een terugblik wierp op de afgeloopen 25 priesterjaren met hun lief en leed en zijn parochianen uitnoodigde met hem te zamen God te danken voor het voorrecht, zijn zilveren jubilé te mogen vieren in een parochie, waar hij zooveel aanhankelijkheid vond. Ze sprak uit den schat van bloemen, die kerk en pastorie sierden, uit de talrijke en prachtige geschenken, die den jubilaris werden vereerd door de parochie, door verschillende corporatiën en door een aantal particulieren alsmede uit de vele Nederland- sche en Belgische vlaggen, die in de straten wapperden. Onder de cadeaux trok vooral de aandacht een rijk vaandel od drie gebeeldhouwde altaarstoelen. In den namiddag werd den beminden herder een serenade gebracht door de afdeeling St. Cecilia van den Ned. R. K, Volksbond. 's Avonds werd een plechtig Lof gevierd, waaronder de jubilaris weer een kort woord sprak, om zijn dank te brengen aan zijn parochianen voor hun groote belangstelling en de hoop uit te spreken, dat dit feest de betrekking tusschen den priester en zijn volk nog inniger zou maken. Onder de gasten, die van verre gekomen waren tot bijwoning van het feest, werd door de Vlissingers met blijde belangstelling opgemerkt mgr. Callier, van Haarlem, die in zijne geboorteplaats Maandag d. a. v. persoonlijk de inwijding der nieuwe parochiale jongensschool voltrok. In den Haag vierde pastoor Binnenwiertz zeer plechtig zijn zilveren priesterfeest, waarbij de broeder van den jubilaris kapelaan Binnenwiertz een feestrede hield. Des avonds werd de feestdag besloten met een plechtig Lof en Te Deum. Te Leiden herdacht pastoor Vernieuwe van de H. Petruskerk zijn 40-jarig jubilé. waarbij mgr. Lans, president van het groot-seminairie te Warmond de feestrede uitsprak. Dinsdag-avond bood de jubilaris de kinderen der parochie een groot kinderfeest in hot gebouw van de St. Jotefsgezellen: vereeniging aan. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Schijf den zeereerw. heer J. van Etten, tot kapelaan te Alphen den weleerw. heer A. Vermunt. De graven der Gorcumsche Martelaren nabij Brielle zijn de vorige week bezocht geworden door de laatste processie van dit jaar. Het getal bedevaartgangers was dit jaar iets minder dan in 1902toen bedroeg het ruim 11900, thans 11220. BINNENLAND. Pauselijke Kamerheereu. De zaakgelastigde van den H. Stoel by ons Hof brengt ter kennis van belangheb benden, dat de titels van geheim-kamerheer eere-kamerheer en van alle personen, deel uitmakende van de Pauselijke Anticamera, titels verleend door Z. H. Leo XIII, door den dood van den vereerden Pontifex hebben opgehouden te bestaan cd dat zij, die in deze waardigheden wenschen bevestigd te worden, zulks moeten aanvragen door bemiddeling van hun respectieve Bis schoppen. H. M. de Koningin-Moeder heeft bet bescliermvrouwschap aanvaard van de Ver eeniging «Zusterhulp". Zooals men weet, stelt deze vereeniging zich ten doel, alleenstaande vrouwen en meisjes te steunen in den vaak moeilijken levensstrijd. De hertogin van Albany en prinses Alice arriveerden gisteren te 10 uur per extratrein de aan halte Soestdyk. H. M. de Koningin- Moeder en de burgemeester van Soest waren ter ontvangst aan het station. Tusschen de Koningin-Moeder en haar vorstelijke gasten had een hartelijke begroeting plaats. Naar men verneemt, is aan Hr. Ms. gezant te St. Petersburg, ingevolge het toetreden van Nederland tot de op 7 Mei jl. te Was hington tusschen Groot-Brittannië, Italië en Duitschland eenerzijds en Venezuela ander zijds gesloten protocollen, betreffende het onderwerpen aan het Permanente Hof van Arbitrage van eenige vragen aangaande de door Venezuela afgestane 30 pCt, der in voerrechten, opgedragen zich, in overeen stemming met zyn ambtgenooten der overige mogendheden die aan die protocollen gead- hereerd hebben, te voegen bij het door de contracteerende mogendheden tot den tsaar gericht verzoek om uit het Permanente Hof van Arbitrage drie arbiters te benoemen, die het bedoelde scheidsgerecht zullen vormen De gewone audiënties van de ministers van Marine, Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Volgens O. II. Ct. loopen er geruchten, dat over het ontslag van den heer Lindeman als leeraar aan de Ryksl&nd- - -J&Ua, - <r Ma

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2