Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Vrijdag 21 Augustus 1903. Ao. 7679. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. JtPFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kennisgeving. Gymnasium enHoogere Burgerschool ALGEMEEN OYERZICHT. PB IJ S TAK DIT BIAD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels..II ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. Be Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de mge- 2etenen Bat het kohier der Personeele belasting .^9 dezer gemeente, over het dienstjaar Wd, door den heer directeur der directe elastingen te Rotterdam op den 18den Aug«stus 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen er invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den •1 de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften '"gen eenen aanslag, op genoemd kohier Voufhonaende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging, geschied, waar bet behoort, den 20sten Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma Wolters Co. en bare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een graanwasscherij on -drogerij in net pand staande aan den Muitenhavenweg no. 96, kadaster sectie E no. 200. Schiedam, den 20sten Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris, v. LUIK, L. b. t© SCHIEDAM. Wordt gevraagd een Leeraar in de **ngelsche taal aan het Gymnasium, ®p m de Engelsche taal en letter- Allude aan de Hoogere Burger- school. Jaarwedde 11900.benevens f 100 voor Feuilleton. 3) (Slot.) Eindelijk, toen de trein nog maar een Paar mjjlen van het station Ashtord ver wijderd was, scheen hij een kloek besluit genomen te hebben. Bliksemsnel wierp bij zich op de jonge dame, die niet in staat Was z\ch tegen dezen gespierden overwel- dlger te verweren en baar met zijn forsche gestalte in bedwang houdende, deed hij baar behendig de handboeien aan. Bevend opende de oude heer de oogen ®h stamelde «Watbeteekentdit, wiezijt gij, mijnheer?" »lk ben inspecteur F..„ officier van de den graad van Dr. verkregen aan een Ned. Rijks of Gem. Universiteit en f 100 voor ieder wekel. lesuur boven het getal var. 24. De jaarwedde kan .wegens 3- en 10-jarigen diensttijd bjj het H. en M. onderwijs verhoogd worden met 5 en 10 Sollicitatiën vóór of op 5 September a.s. franco te zenden aan den Burgemeester. 20 Augustus 1903. De opstand in Turkije. De opstand in Turkije houdt nog steeds de aandacht der geheele beschaafde wereld angstig gespannen. Men vraagt zich af of daar wellicht het vonkje in de opgehoopte brandstof is gevallen, dat weldra geheel het Ottomansche rijk en een groot deel van Europa in lichte laaie zal zetten. Van alle kanten wordt tot Konstantinopel de vraag gericht of er iets bekend is over het verschijnen van het Russische eskader in de Turksche wateren, maar men weet er niets. Dat escader geeft ook de Engelsche pers aanleiding tot beschouwingen. De grondtoon daarvan is, dat Rusland den toestand op den Balkan zeer verergerd heeft door zijn handelwijze, onverschillig of de Porte daar door genoopt is meer strijdmachten te mobiliseeren of dat zij het plan daartoe reeds te voren had gevormd. De Standard vreest, dat de beweging der Russische vloot onder de leiders van den opstand de mee ning zal versterken dat Rusland de waar- digheid van den Islam en bet Ottomansche rijk wil bedreigen, maar .het blad acht het voorbarig te denken, dat de Tsaar van plan is de tot dusver in acht genomen terughouding te laten varen. Intusscben wordt den Sultan de invoering der door de mogendheden verlangde hervormingen door het beknotten van zijn prestige hoe langer zoo moeilijker gemaakt. De Daily Grapliic ziet het nut van de zending van het escader niet in. Zij komt op een ongelegen tijdstip en is slecht overwogenhet fanatisme der Turksche bevolking moeter door ontvlammen en de Macedonische opstandelingen zullen er door worden aangemoedigd. Londensche veiligheidspolitie", antwoordde deze. «En wat heeft deze dame gedaan 1" »lk zou u eerst wel eens willen vragen of gjj wel zoo zeker zijt met een dame te doen te hebben," antwoordde glimlachend de inspecteur. «Wie zou daaraan kunnen twijfelen?" «Ik, mijnheer. En die twijfel heeft u zeer waarschijnlijk het leven gered." «Mij het leven gered «Ja, mijnheer", antwoordde de inspecteur. «Beschouw deze dame, zooals u gelieft te zeggen, eens opmerkzaam. Komt zij u niet bekend voor?" «In 't geheel niet", «Lijkt zij niet op iemand, over wien gij misscmen een ot ander gelezen hebt Onder het spreken rukte de inspecteur de dame den hoed af en tegelijkertijd een paar zwarte haarvlechten, waardoor een blond, gefriseerd hoofd zichbaar werd. d«Groote goedheid 1" nep de beursman Maar niemand gelooft, dat het Rusland te doen is om een openlijke breuk met Turkije. Rusland heeft voorloopig de handen te vol in het Verre Oosten om zich nu ook metterdaad in de Baikankwestie te mengen, een gedragslijn, die heel Europa in beweging zou brengen, te beginnen met de Donaumonarchie en dan de bondgenooten van deze. Een draaabericht uit Saloniki meldtDe metropoliet van Saioniki heeft een telegram ontvangen, inhoudende dat de Turken, toen ze Kroesjevo binnentrokken, de inwoners vreeselijk mishandeld hebben. 150 Grieken en Wallachen, o.w. oude menscben en kin deren werden gevangen genomen, en te voet naar Monastir gebracht. Vijf bezweken onderweg. De Francais bevat een telegram uit Constantinopel, via Boergas, van 19 dezer gedagteekend meldend dat een groot aantal uitstekend gewapende opstandelingen de geregelde troepen hebben aangevallen bij het dorp Letsjisjta Koza de Kestoer De geregelde troepen verloren 250 man, de opstandelingen ongeveer 100 man. De strijd was zeer verwoed. De Bulgaarsche dorpen lsbistta en Krireni zijn in brand gestoken en met den grond gelijk gemaakt. Naar uit Belgrado aan de Koln. Ztg. gemeld wordt, heeft men daar, op aandrin gen van de Turksche regeering, een groote hoeveelheid wapenen en munitie in beslag genomen voor Bulgarije bestemd. De agent met de verzending belast, kreeg 25000 francs boete. Uit Servië. Koning Peter, die zijn broeder Arsèoe tot opperbevelhebber van het Servische leger benoemd heeft, is hierop terug moeten komen door de oppositie van de officieren te Belgrado. Prins Arsèue is nu bevorderd tot den rang van kolonel der cavalerie. Twee afgezanten van koning Peter zijn op 't oogenblik te Dresden, waar zij trachten een leening te sluiten. Uit het Kaapsche parlement. Het Huis van Volksvertegenwoordiging te doodeiijk ontsteld uit, «deze dame is niemand anders dan" Dan Carles Wintringham in persoon U kunt u voorstellen, aan welk een groot gevaar gij ontsnapt zij". Mijnheer, ik weet niet, hoe ik u mijne dankbaarheid moet betuigen." «O, ik heb slechts mijn plicht gedaan. Deze schelm beproefde ongetwijleld naar het buitenland te vluchten en het is door oen toevallige omstandigheid niet gelukt. Daar ik vermoedde wat hjj van plan was bad ik den eersten trein naar Dover genomen, maar door een misverstand, waarvoor ik trouwens geheel alleen verantwoordelijk ben, liet de trein mij achter te Tunbridge, waar ik was uitgestapt om iets te gebruiken. «Maar hoe hebt ge hem kunnen herken nen Hoe hebt ge kunnen vermoeden dat •loze deze man" «O, dat komt u moeilijk voor. Maar vergeet met, dat ik dit soort zaakjes meer blj de hand heb gehad. Verschillende Kaapstad heeft het voorstel aangenomen betreffende de betaling van de requisite - noten, ontvangen door loyalisten, met een daaraan toegevoegde clausule bepalende dat de vorderingen erkend zullen worden, on verschillig of requisitienoten waren uitge reikt of niet. Een voorstel, de imperiale regeering uitnoodigende ook opstandelingen te betalen, wier goederen sedert hun over gave gerequireerd waren, werd in gewij- zigden vorm aangenomen na een storm achtig debat. Uit Rome. De Romeinsche correspondent van d en Courier de Bruxelles schrijft, dat het aanstaande consistorie spoedig zal plaats hebben, maar dat de dag er van nog niet bepaald is, evenmin als die, waarop de eerste Encycliek van Pius X zal verschijnen. In deze Encycliek zal de nieuwe Paus, volgens gebruik, zijn verkiezing aan de katholieke wereld bekend maken en de jubilé-aflaten aan alle geloovigen verleenen. Dezelfde correspondent zegt, dat er sprake is het feest van de Onbevlekte Ontvangenis dit jaar met grooten luister in de St. Pieter te vieren, om het jaar 1904 in te wijaen, dat het vijftigste zal zijn sedert de afkon diging van het dogma door Pius IX in 1854. De benoeming van den kardinaai-staats- secretaris is nog niet verschenen, maar de keuze van den titularis is reeds gedaan, verzekert dezelfde briefschrijver. Het is een man, die zeer goed op de hoogte der zaken is. Andere benoemingen zullen op deze volgen o. a. die van de nuntii te Weenen en Lissabon. Mgr. Merry del Val, die thans tijdelijk het arnot van staats-secretans waarneemt, schijnt bestemd te zijn voor de nuntiatuur te Weeneu. De naam van den titularis voor die te Lissabon is nog niet bekend. Wat Brussel betreft, het is waarschijnlijk, dat mgr. detla Chiesa, oud substituut aer secretarie van staat, mgr. di Belmonte zal vervangen, die benoemd zal worden aan een nuntiatuur eerste klas. eigenaardige gewoonten, kleine dingen, die een leek gewoonlijk niet opmerkt, nadden mijne aandacht getrokken. Ik kreeg ver moeden en dat vermoeden nam toe vaa minuut tot minuut, totdat ik ten slotte zekerheid kreeg, toen hij door de warmte de keelbanden van zijn hoed losmaakte. Toen ik dit teeken zag (de inspecteur wees met den vinger naar het vlakje boven de kin van den gevangene) was mijn laatste twijtei verdwenen, ik nad mijn man her kend". De trein stoomde het station Ashlord binnen. De oude heer, nu geen vriend van de eenzaamheid meer, haaste zich van coupé te verwisselen terwijl de inspecteur zijn gevangene het uitstappen, om den trein af te wachten, die hen naar Londen zou terugvoeren. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1