door het gemeentebestuur maatregelen genomen om inlichtingen te verkrijgen. Op advies van B. en W. nam de Raad het besluit de enquête (het onderzoek) voort te zetten of later op nieuw in te stellen. Verschillende vereenigingen vormden een centraal comité waarin op verlangen van B. en W. de Bestuurdersbond ook zitting nam, hoewel het comité B. en W. niet wilde verzoeken deze corporatie tot mede werking van een grondig onderzoek uit te noodigen. Deze corporatie was nl. blijkens het verslag door den secretaris van het comité uitgebracht, niet in staat zich op de eerste vergadering, bijeengeroepen door de Kamer van arbeid voor de voedings- en genotmid delen, te doen vertegenwoordigen, omdat het de uitnoodiging niet anders dan na de eerste bijeenkomst in Musis Sacrum kon ontvangen wegens het te late indienen van een verzoek tot toe.ating. Het Comité toog aan het werk met telkaarten, en het mocht haar daardoor gelukken een vrij volledig overzicht der werkeloosheid te verkrijgen, hetwelk in het verslag is opgenomen. Uit de verkregen resultaten bleek, dat er gedurende de wintermaanden 483 werkloozen waren, wat met het oog op den onderstand welke die arbeiders moeten verstrekken, niet op een gunstigen toestand wijst. Nagenoeg aan het slot van het uitgebrachte verslag, waaraan het bovenstaande is ont leend, wordt het volgende opgemerkt: De werkloosheid in Schiedam is al eenige jaren oud en in de toekomst is nog geen flinke verbetering te zien in het verval onzer gemeente de winkelstand ondervindt hiervan de treurige gevolgen, de nood is in menig arbeidersgezin hoog gestegen. Het gemeente-verslag is optimistischer en wijst er op dat sedert voor de bestaande branderyen een eenigszins gunstiger toestand is ingetreden, de werklieden die een ambacht kennen, kunnen niet over werkeloosheid klagen, terwijl, zij het geleidelijk, zich nieuwe industrieën hier komen vestigen. Doch ook dit meldt de toestand der sjouwers, zakkendragers en korenmeterswegers als ongunstig. Het gemeente verslag vermeldt vervolgen» een lijst van instellingen van weldadigheid, 2 gesubsidieerde n.l. het burgerlijke armbe stuur en het stads-ziekenhuis, beide gemeente-instellingen en 17 niet-gesubsidi- eerde. Uit den bij bet verslag gevoegden tabel, betreffende de uitgaven en ontvangsten wegens ondersteuning van armen, uitsluitend uit en ten behoeve van kassen van burgelijke gemeenten (dienst 1901) blijken de uitgaven 122121.79 de inkomsten 12779.63^ te hebben bedragen. Als uitgaven van het burgelijk armbestuur over 1901 vinden wij vermeld een bedrag van 15339 56^ tegen een ontvangst van f 5496.45, waaronder 1 850 subsidie van de gemeente. In den tabel betreffende het St. Jacobs- Gasthuis vinden wij de volgende cijfers. Er waren 64 verpleegden in 19649 ver- pieegdagen, waarender 3 voor de gemeente met 644 verpleegdagen. De uitgaven bedroegen f 9015. 77^, terwijl de ontvangsten f 10067,54i bedroegen, waaronder f 5480.75 als terugontvangsten van de verpleegden zelve, door verhaal ook op hunne pensioenen of rechtstreeks cd van andere particulieren en f 182 van gemeenten af andere instel lingen van weldadigheid. In dien van de Hofjes van Belois 27 vepleegden met 9855 verpleegdagen. De uitgaven waren f 4300.80^, terwijl de ontvangsten 17735.75^ bedroegen. In dien van het voormalig Oude Mannen huis vinden wij een uitgave van t 7486.57J tegen een ontvangst van f7644.48. De tabel van het Stadsziekenhuis vermeldt 46 verpleegden met 1700 verpleegdagen, een uitgave van f 11374,83^ met oen gelijke inkomsten, waaronder een subsidie der gemeente van f9182.11 en teruggave van verpieegkosten f 1942.23. Ten slotte bevat het verslag van dit hoofdstuk een lijst van instellingen, ter voorkoming van armoede. De Arbeidsbeurs. (Opgave 19 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor net rij wiel vak. Personen bekend met iiw.eivak. ld. voor vylwerk.-Een schoen- toa&etsjongen. Jongens voor branderij, In een fabriek een jongen bekend met Kieedennaaien. Een drukker. Een verver. Een schippersjongen. Een loop jongen voor een manufacturenwinkel. Een bakker (halfwas). Een boerenknecht. Jongens voor een moestuin. Een leerling wagenmakerij. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een dienst bode voor haive dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbedienden. Distiliateursknechts. Kantoorbedienden Boerenknechts. Koetsiers. Slagersknecht. Tabaksbe werker. Kistenmakers. - Ververs. Houtkoopersknechts. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak en boekhandel. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie Een ring met eenige sleufels, een zweep, een notitieboekje, een sigarendomper, een zakdoek. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een vrouwenzak inhoudende een en ander bij D. de Lange, Singel 1946een gouden halsketting bij H. Kreuger, Kortiandstraat 153; een kettinkje met sleutels bij T. J. Hendriks, Broersveld 154; een lederen muilkorf bij J. Offermans, Singel 13810een paar dames handschoenen en broche by J. W. Scheffers, Oostsingel 122een heerenhoed bij W. v. Berkel, Hagastraat 76; een zilveren arm band bij H. Rammers, Korte Achterweg 10; een knipmes met eenige mesjes bij C. van Zutphen, Hoofdstraat 193. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreffende den goedkeo- pen trein 2 en 3e klasse, welke Donderdag 27 dezer van hier naar Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen zal rijden. Op verzoek vestigen wij ook te dezer plaatse de aandacht op de aanneming van nieuwe leerlingen voor de muziekschool van deplaatselijkeaideeling van «Toonkunst", waartoe Maandag-avond van 7— 8 uur in het gewone lokaal boven de Beurs gelegenheid wordt gegeven. -4 Voor de noodlijdenden te Kethel, De commissie, welke zich onlangs hier gevormd had om nog eenig geld voor de noodlijdenden door do overstrooming te Kethel bijeen te brengen, heeft heden aan de betrokken commissie te Kethel afge dragen een som van f930, waaronder een royale gift van f300 van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Bij nader onderzoek is geblekeD, dat de verongelukte Roeland van der Most niet voer op de binnenkomenden logger SCH 382, doch op een nog niet binnengekomen boot, zoodat van uit Engeland het treurig bericht alhier werd ontvangen. Toch blijkt het helaas maar al te waar, dat de SCH 382, een man verloor; zij kwam, zooals men heeft kunnen lezen, met slechts 9 last alweder terug. De opvarende Giel Spaans, woonachtig te Scheveningen, 50 jaren oud en echtgenoot en vader, was door een stortzee overboord gevallen en verdronken. Heden-ochtend is de persoon van J. O., wonende te Rotterdam, alhier aangehouden, daar hij gesignaleerd stond voor het betalen van f 1.— boete, sub. 1 dag hechtenis. Hij heeft de boete betaald. Den geheelen dag heeft gisteren de politie der 2e atd. Bureau Lange Torenstraat te Rotterdam zich onledig gehouden met het onderzoek naar de oorzaak van den brand in het verkoophuis «Insulinde", aan de Hoogstraat 268 te Rotterdam van de firma A. Cohen Azn. Uit het voorloopig onderzoek van den inspecteur, den heer J. J. A. de Koning, is gebleken, dat de reeds aangehouden persoon, de 18-jarige Goersz, wonende aan de Prove niersstraat, zich in gezelschap van den pijpleider van spuit no. 18, Wakker genaamd, bevond. Door surveilleerende agenten was te voren geconstateerd, dat een glasruit achter een ijzeren deurrooster tegen welke deur aan de achterzijde manufacturen waren opgestapeld, was ingedrukt. Kort daarna heeft zich G. weder in die straat vertoond, toen vermoedelijk een brandende lucifer geworpen door de gebroken ruit in de licht brandbare stoffen, die daar achter lagen, en daarna zyn weg vervolgd. Een kermisreiziger, die de Hoogstraat aldaar toevailig passeerde, werdaangehouden, doch dadelijk vrijgelaten, toen hij een on schuldig voorbijganger bleek te zijn. Gister-middag 1 uur is ook de pijplelder Wakker in hechtenis genomen. Beiden worden van meerdere brandstich tingen verdacht. Door het Deensche zeilschip Dores Bro- dersen, kapitein H. L. Hansen, gisteren van Manzantllo te Rotterdam aangekomen, werd gered op 44.06 N.B. en 37.40 W.L., de gebeele bemanning, bestaande uit zestien personen, van bet Fransche barkschip Misti (K H N B), thuis bahoorende te Trouville, en op reis van Martinique naar Bordeaux met eene lading suiker en rum, welk schip was lek geworden en gezonken. De be manning van het zeilschip Misti is gedurende 11 dagen aan boord van het zeilschip Doris Brofersen geweest. Naar men verneemt, heeft de gerechtelijke schouwing van het lijk van mej. M. C. Duuring uit de Eudokiaetraat te Hillegers- berg opgeleverd dat zij is overleden aan leverbloeding en dat niettegenstaande de grooie bloedmasse welke zich op verschillende plaatsen in de woning bevond, toch niet aan misdrijf gedacht kan worden. De rechter van instructie, mr. Koksma, die het onderzoek leidde, gat verlof tot begraven van het ljjk. Men schrijft uit Vlaardingen Dat het haringvisschen erg uiteen kan loopen, bleek deze week weer toen er een logger met flinke vangst binnenkwam mei slechts 13 dagen reis, terwijl een andere logger een reis van 9 weken had. De Algemeene Nederlandsche Kuipersge zellen Bond heeft te Vlaardingen zyn jaariijksche vergadering gehouden, onder leiding van den bondsvoorzitter J. de Wijs, van Amsterdam. Deze noemde in zijn openingswoord den toestand van den Bond met rooskleurig. De Bond telde, zeide de voorzitter, slechts 4 afdeelingen, nl. Amsterdam, Rotterdam, Zwolle en Vlaardingen. Uit bet jaarverslag van den secretaris bleek, dat in Vlaar dingen door middel der vereeniging een verhoogde loonstandaard was verkregen. Een voorstel van Amsterdam, om de Bondscon- tributie te verhoogen, werd verworpen, eveneens een voorstel om het vakblad gratis aan de leden te verstrekken. Tot redacteur van het bondsorgaan werd benoemd de heer E. de Veer, te Rotterdam, in plaats van den heer J. de Wys, die.had bedankt. Het volgende congres zal met Paschen 1904 te Amsterdam worden gehoudentot zoolang zal de afdeeling Amsterdam het bondsbestuur vormen. Een schip in brand. Men meldt uit Maassluis Heden-ochtend 7 ure is de Engelsche schoener Roze, geladen met benzine, ten gevolge van eene ontploffing, in brand geraakt De kapitein verloor daarbij het leven, twee matrozen bekwamen ernstige brandwonden. Drie matrozen bleven onge deerd. Hef schip is totaal verloren. De brand duurt nog steeds voort. De bekende heer M. J. Bruigom te Delft heeft zich met een request tot H. M. de Koningin gericht, waarin hij verzoekt in zijn zaak (beweerde onthouding van grond eigendom) een strafrechtelijk onderzoek te doen instellen en een verhoor te gelasten van de beeren Koenen en Last en den notaris L. Reeser te Maassluis. BIOENLASl). H. M. de Koningin-Moeder maakte eer gister-namiddag met de hertogin van Albany en prinses Alice, benevens haar huismeester, jhr. Van Weede, een rijtoer over Soest, Soesterberg en de Lage Vuursche. Prinses Aiice mende zelf het vierspan. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag niet plaats hebben. De St. Ct. bevat de wetten houdende goedkeuring van het op 12 Juni 1902 te 's Gravenhage gesloten verdrag tot regeling der wetscondicten met betrekking tot het huwelijk, tot regeling der wets- en jurisdictie conflicten met betrekkig tot de echtscheiding en de scheiding van tafel en bed, en tot regeling der voogdij van minderjarigen. De Centrale Gezondheidsraad heeft be sloten een register aan te leggen van de hier te lande bestaande inrichtingen tot genezing en verpleging van zieken, daartoe geleid door de overweging, dat weliswaar belangryke gegevens omtrent ziekeninrich- tingen zijn bijeengebracht, doch dat die uitbreiding en aanvulling behoeven. Door den hoofdinspecteur der volksgezond heid zyn aan de gezondheidscommissiën toe gezonden de noodige exemplaren eener vragenlijst, waarop verzocht wordt nadere gegevens in te vullen betrekkelijk de ligging, grootte en inrichting dezer verblijven van zieken, met bepaalde opgaven van bet bij den bouw gevolgde steisel, van de zieken, waarvoor zij in bet bijzonder bestemd zijn, van het aanwezige verplegingspersoueel, van de wijze van verlichting, verwarming, ventilatie en vuilafvoer. Korintji. De Telegraaf ontvangt van haar corres pondent te Batavia de volgende telegrammen In Korintji is het rustig. De eerste termijn van de boete is betaald. De ryks- sieraden zijn ingeleverd. Atjeh. Het Atjehsche hoofd Araboeng-Koe heeft zich met 300 uitgewekenen aangemeldt. Middenstands-Congres. Van de rapporten, uit te brengen op het Nationaal Congres voor den handeldryvenden middenstand, dat 9 en 10 September te Rotterdam gehouden wordt, zyn verschenen die over de volgende onderwerpenVreemde pasmunt, door Jules Schaepkens Jr., voor zitter der vereeniging Maastricbtsche Mid denstand Vervroegde winkelsluiting, door W. C. UittenbroekOneerlijke concurrentie bij den clandestienen drank verkoop, door A. Keilenaers J. Bzn., te Moerloo (L.) Vakorganisatie, door Henri Bergman, te Utrecht; Winkeladministratie, door Cord. H. van Erk, te AmsterdamHet nut der Branche-Vereeniging, door Conrad A. Hartogs; De middenstand en hare crediet- banken, door mr. C. A. Wienecke, te AmsterdamvoortsVervaisching van levensmiddelen, conclusiën aangeboden door M. H. G. T. Fiedeldy Dop, Amsterdam. •a'<75( Directeuren der Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen hebben toegekend de groote zilveren medaille aan P. Krab, schipper, de kleine gouden medaille aan E. Krab, stuurman, en C. Oldenburg, matroos, allen van het stoom- visschersvaartuig Holland III, ter zake van de verdienstelijke redding van de opvaren^ j -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2