Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar£. Vrijdag 28 Augustus 11)03. iNo. 7685. algemeen overzicht. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat °p heden aan D. F. W. Prins en zijne rechtverkrijgenden vergunnine verleend is tot uitbreiding zijner branderij, staande aan de Westerkade no. 28, kadaster sectie M. no. 368, met een stoompomp van 3 paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper- v'ak van 4 M8, ter vervanging van het be staande stoomwerktuig met ketel. Schiedam, den 27sten Augustus 4903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, t. LUIK, L. S. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van fcCIIIEDAM, Gezien het verzoek van de firma Meijer Stegmann om vergunning tot uitbreiding harer koperslagerij en loodgieterij staande aan de Westmolenstraat no. 33, kadaster sectie C no. 1068, met een bewaarplaats tod benzine; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie gelegd datop Donderdag den lOden September a.s., es middags ten 12 ure, ten raadhuize ge- egenheid zal worden gegeven om bezwaren egen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling ol schrittelijk t0« te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd- ®llP hierboven genoemd, op de secretarie er gemeente, van de schrifturen, die ter ake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. 5" 's hiervaa afkondiging geschied, waar net behoort, den 27sten Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L, b. 27 Augustus 1903. De opstand in Turkije. Ue opstand in de Macedonische districten •n Turkije woedt met ongekende hevig- zhli V°0rt en er worden van beide V en blijkbaar gruwelen bedreven, die en m eene beschaafde maatschappij niet vocfb I0U Gleen dag gaat er °r 9 of de telegrammen uit het oosten f me'ding van een bloedbad op groote aa ginds. Den eenen dag zijn het de ur en die een of meer Bulgaarsche orpen uitmoorden, dan hoort men weer n oen soortgelijk barbaarsch optreden der revolutionairen. Voor heden hebben wjj de plundering en volkomen uitmoording van drie Bulgaarsche dorpen nabij Tsjerkessoi in Adrianopel, waar de Circassiërs aan 't werk zijn geweest. Hoe het bij den aanval op Wassiliko is toegegaan, vertellen de te Monastir Aghzi (aan den Bosporus) onder gebrachte vluchtelingen. De menschen vluchtten bij den nachtelijken overval in zee en bereikten met de grootste moeite kleine zeilschepen, die hen naar het zuiden brachten. Vooral kinderen werden by deze vlucht in de golven voor de woeste opstan delingen ternauwernood voor verdiinking behoed. Men weet, dat het grootste deel van hen die in de stad achterbleven, o. a. bet geheele garnizoen, vermoord zijn. De opstandelingen schijnen in oostelijk Adrianopel de Turken verscheiden slagen toe te brengeD, maar men moet wel in 't oog houden dat die berichten grootendeels over Sofia komen. Zonder nu al de groo tendeels obscure plaatsnamen er bij te noemeD, willen wij meidiug maken van een gevecht, waarin een geheel Turksch regi ment vernietigd zoude zyn van een aanval van 75 opstandelingen op een Turksch bataljon, dat verslageo heet en van nog een gevecht, waarin de Turken het aflegden met een verlies van twintig dooden en gewonden. Ten slotte is een afdeeling gen darmes vernietigd door de insurgenten bij Magalovo. Ook de basji-boezoeks doen hun best de lange lijst van verbrande dorpen, kloosters enz. voort te zetten. Terwijl de geruchten over uitbreiding van den opstand in het wilajet Adrianopel aanhouden, wordt in officieele kringen ver zekerd, dat het bericht, als zouden er reeds onlusten in de stad Adrianopel uitgebroken zijn, vermoedelijk onjuist is. De vluchtelingen uit iniada en Wasiliko zullen met het Turksche stoomschip Ismir dat met een kleine afdeeling troepen ver trekt, naar hun woonplaatsen teruggebracht worden. Op de spoorwegen zijn in de laatste dagen geen aanslagen gedaan. De Russische regiering heeft haar consuls in Macedonië aangeschreven, al hun rechten en voorrechten stipt te handhaven, maar een onberispelijke houding in acht te nemen, om de Turken geen aanleiding te geven, de consuls van uittarting te beschuldigen. De Macedonische comités moeten voor nemens zijn, deputatiën te zenden naar de voornaamste hoofdsteden van Europa, om by de mogendheden aan te dringen op nakoming der verplichtingen die zij bij art.A 23 van het verdrag van Berlijn aanvaard hebben. Op een monstermeeting gisteren te Sofia gehouden, is een motie aangenomen, waarby alle Bulgaren aangespoord worden de overwinning der Macedoniérs te ver zekeren, en waarbij besloten werd door tusschenkomst der gezanten, een beroep te doen op de groote mogendheden om tusschenbeiden te komen. Volgens het Deensche blad Politiken zou prins George van Griekenland, com missaris op Kreta, die tegenwoordig een bezoek brengt bij zijn grootvader te Kopenhagen, van oordeel zijn, dat zyn taak als commissaris geëindigd is. Op het eiland heerscht thans volkomen rust en orde. Voorts zou de prins gezegd hebben, dat de voorbereiding der aanhechting van Kreta bij Griekenland thans ver genoeg gevorderd is en dan moet het denkbeeldgbij hem opgekomen zijn, dat de mogendheden hem noodig kunnen hebben als gouverneur van Macedonië 1 De Hongaarsche crisis. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld dat tusschen den heer Von Lukacs en dr. Wekerlé onderhandeld wordt over het optreden van een Kabinet op den grondslag van concessiën op het stuk van militaire vaandels en emblemsta, instellingen van militair onderricht in Hongarije en den bouw van kazernes en andere militaire inrichtingen De Duitsche Katholiekendag. Ia de tweede openbare vergadering werd het antwoord des Pausen op het telegram van hulde voorgelezen. Dit ant woordde luidde aldus Met dankbaar hart heeft de Q. Vader de uitdrukking der edele gevoelens van Duitschlands Katholieken, ten 5üsten male (te Keulen) vergaderd, aanvaard. Hij sphenkt de vergadering van harte zijn apostolischen zegen, alsmede aan ai hare werken en hesluiten met den dringenden raad, dat de Katholiekendag, voortgaande in de voetstappen der vaderen, steeds voor de bevordering der katholieke zaak moge zorg dragen. De voorzitter deelde daarop mede, dat kardinaal Ferrari uit Milaan in Keulen zou komen en waarschijnlijk van daag of morgen den Katholiekendag bezoeken. Gravin Stomlein Saalenstein, zoo zeide by. had 2000 mark voor Keulens christelijke arbeiders en voor de christen Armeniërs geschonken. Eerste redenaar was pastoor dr. Wurm uit Haasberge, over de Missies. In zijn reede drong hij ten sterkste aan, op steun aan de Bonifacius-vereeniging. Na een dankwoord van den vice-president baron von Stotzingen, beklom dr. Schadler onder algemeene toejuichingen het spreek gestoelte om een redevoering te houden over de kerkelijke politiek. Tijdens deze voortreffelijke en pakkende redevoering ten 6 u. 12 verscheen kardinaal Ferrari onder stormachtige toejuichingen in de vergadering. Zyne Eminentie werd door vice-president Von Stotzinger met een toespraak begroet. In antwoord op die toespraak hield de kardinaal, eene hoogedele en innemende verschyning, met vurige echt-Italiaansche welsprekendheid in zijn moedertaal een lange toespraak. ZEm. wees op de eeuwen ouden band tusschen Keulen en Milaan, waar dezelfde relikwieën van de HH., Driekoningen achtereenvolgens hebben ge rust. Van deze heilige relieken hoopt Z.Em. thans een gedeelte naar Milaan mee te nemen als een zichtbaar onderpand der blijvende liefde tusschen beide zoo op elkaar gelijkende zustersteden. De kardinaal, die nog de beteekenis der Duitsche Katholieken dagen, ook over de grenzen, uitbundig prees, werd herhaaldelijk stormachtig toegejuicht. Al begreep de meerderheid der hoorders toch al zijne woorden niet, deze ongewone welsprekendheid kwam zóo uit het hart en sprak 7Óo met houding en gebaren, dat zij de duizenden onwiillekeurig boeide en mee sleepte. Uit het Kaapsche Lagerhuis. Inde wetgevende vergadering te Kaapstad deelde minister Sprigg gisteren mede, dat het Kabinet niet aftrad tengevolge van de nederlaag van eergisteren maar een beroep zou doen op het land, zoodra da dringenste zaken afgedaan waren. Merriman zeide Spnnggs houding te betreuren en stelde de verdaging voor, welke met 39 tegen 33 stemmen werd aangenomen. Uit Rome. De datum van het eerste Consistorie van het nieuwe Pontificaat is nog niet vastgesteld. Het zal waarschijnlijk niet voor November plaats hebben. De eerste encycliek, waarin Pius X zijne troons bestijging aan de wereld zal mededeelen, zal enkele dagen te voren verschijnen, 't Zal een document zijn van het aller hoogste gewacht, daar het zal bevatten het programma der Pauselijke regeering. De keuze van den staatssecretaris zal eerst later bekend worden. De H. Vader wil eerst zelf op de hoogte zijn van de loopende zaken en der moeilykste kwesties, om zijn staatssecretaris welover wogen instructies te kunnen geven. De Tsaar naar Rome. Het Romeinsche blad Italia meldt, dat de prefect van politie nu, reeds toebereid selen maakt wegens de reis die de Tsaar naar Rome zal ondernemen. De bedienden in de huizen, waar de Tsaar zal komen, worden in verhoor genomen en de politie is bezig aan het opstellen eener lyst van verdachten. Frankrijk en Italië. De Figaro verneemt uit Rome, dat koning Victor Emmanuel tegen half October naar Parijs zal gaan. Wellicht zal de Koningin haren gemaal vergezellen op de reis. Wilhelm en Edward. Aan Paris JSouvelles wordt uit Marienbad gemeld, dat koning Edward den Duitscben keizer den 5n September a. s. te Mainz zal ontmoeten. De aartsbisschop van Westminster. Dr. Francis Bourne, bisschop Southwark, is tot opvolger van kardinaal van NIEUWE SCHIEDA Ai

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1