Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. Het leUstoiw. 26ste Jaarg. Zondag 30 Augustus 1903. So. 7687. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. JffllCIEELE BERICHTEN. Apenbare Herhalingsscholen kerdel. Parijsche Kroniek. Feuilleton. PB IJ 8 TAM DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. voor Meisjes en Yoor Jongens. Aanmelding van leerlingen, ouder dan Jaar geen leerlingen eener dagschool r„ ™.°et geschieden voor 15 September p V J16® hoofd der scholen, den heer °eken om vermindering of vrijstelling o het schoolgeld (ad. 40 cent per maand) oeten bij de aanvragen om plaatsing Worden gedaan. Na eenige aangename weken in het Vaderland te hebben doorgebracht, waar het niet meer of minder regende dan het djt in Frankrijk en elders deed, vond ik hij mijne terugkomst hier met veel ver anderd. Het vreeselijk ongeluk der Me- trophtaine, waarbij 84 menschen het leven verloren, was alweder bijna vergeten voor het dwaze malie en tegelijk treurige proces der Humberts-Daurignacs, wat juist begon- nen, al de aandacht der Parijsenaars tot zich trok, want echt Pargsch mag dit proces zeker genoemd worden. Deze erfenis-roman waar Alexandere Dumas (Peré) trots op zoude geweest zijn hem als kind zijner rijke en weelderige ver beelding de wereld te hebben ingezonden, werd dan eindelijk den 8ste dezer voor hot gerechtshof der Seiue aangevangen om eerst den 22sten 's avonds te eindigen, dus twaalf volle zittingen, daar men aan hot Hof nog Zondagsrust houdt. De debatten werden gepresideerd door don president Bounet, terwijl de heer Blondel als advokaat-generaal fungeerde. De verdedigers waren de advokaten Labori, Clunet en Hesse. Hoe dwaas de hoofdbeschuldigde Thérèse Humbert zich ook soms uitliet en Schulze en Karl en Hildebrand, leerlingen van gymnasium in een kleine stad, waren hij hun leeraar in de Fransche taal, dr. Père, in pension. Liefderijke behandeling on goede kost deed hen bijna vergeten dat zo niet bij hun ouders thuis waren. Slechts °P één punt was dr. Père onverbiddelijk streng en dat vonden vooral de beide oudste scholieren hoogst lamlendigom half tien iMttelijjk werd het huis van dr. Père onher roepelijk geloten en wie later kwam, was gedwongen om den gestrengen heer zelf uit zjjo slaap te klingelen. Natuurlijk beviel het de beide hoogste kiassers niet, dat ze op den mooisten zomeravond reeds om half tien thuis moesten gedroeg, toch is het interressant de debatten te iezen en daaruit te leeren tot hoever men in de bedriegerijen en leugens kan gaan en wat men zelfs den ernstigsten mannen op hun mouwen kan spelden, wanneer men een zekeren rang in de Parijsche maatschappij heelt weten te veroveren en ministers en verdere hoog geplaatste republikeinen aan zijn disch ontvangt. Toen deze, meer dan twintig jarenlang door de rechtbanken gerekte zaak, door het dagblad le Matin het vorig jaar voor het eerst openlijk besproken werd, heb ik een korte schets van die erfenis Crawford en de Humberts gegeven, zoodat ik veronderstel het niet noodig is daarop terug te komen en nogmaals over de hoDderd millioen francs te spreken, welke in een brandkas moesten bewaard blijven en er natuurlijk niet waren en nooit geweest zijn. En toch heeft Tbérèse tot het laatst volgehouden, dat de erfenis geen hersenschim was en de 100 millioen evenmin. Over die zoogenaamde erfeois, welke men niet heeft kunnen bewijzen ooit be staan te hebben, noch het testament daarvan, werd tusschen de Crawfords en de Humberts sinds twintig jaren processen gevoerd en door madame Humbert bij een groot getal woekeraars van den hoogsten rang millioenen geleend, welke weder gedeeltelijk werden terug betaald door bij anderen weder hoogere sommen op te nemen. En dit ging steeds zoo voort, omdat de geldschieters werkelijk in die schat van 100 millioen geloofden. Zoo het feit niet bewezen was, wie zoude dan ooit aan zulk een mistiücatie kunnen gelooven Op zeer handige wijze hadden deze waarlijk ongeëvenaarde oplichters er ook nog in weten te slagen een verzekerings bank »la Rente Viagère" op te richten, welke als hun kassier kon tungeeren om hunne geldelijke manoeuvres te vergemak kelijken en waarvan zij geregeld gebruik maakten. Bijna honderd getuigen werden zijn. Daar kwam Karl op een mooie ge dachte, die hij dadelijk Schulze mededeelde. Na kort beraad maakten beiden zich op ter uitvoering van het ontworpen plan, dat hiermee begon dat ze hun kleinen mede- pensionaire, dwars tegen hun gewoonte in, zeer vriendelijk behandelden, ja hem zelfs onder bewering dat hij nu grooter en mannelijker werd, een.paar sigaretten gaven. Hildebrand was natuurlijk zalig over deze verbetering in zijn leven en toen deze hem beloofden, dat ze hem eens op een vrijen middag op een biertocht mee zouden nemen, geraakte hij van vreugde geheel buiten zich zelf en bood als tegengeschenk den beiden anderen, de noodige hulp en ondersteuning aan. Daarop- hadden de beide leeperds gewacht. Ze vertrouwden hem toe dat ze vanavond, als alles in de rust was stiekem er tusschen uit wilden knijpen en naar een kneip trekken, doch dat ze hierbij geheel van de slimheid en de zelfverloochenende hulp van hun jongen vriend afhingen. Hij moest door een nog niet uitgevonden middel bij hun terugkeer gewekt worden, dan stilletjes de in deze zaak gehoord en zijn daar hun wedervaren komen vertellen, zoowel de weinig belangrijke geldschieters, om ze niet allen woekeraars te noemen, als de vele gemaakte dupes, of ook zij die er willens en wetens maar ook onwetend aan mede werkten om ze te maken. Bij de eerste zittingen had Thérèse Humbert zich van haar standpunt, hoewel wat onsamenhangend en dramatisch, toch kranig geweerd, maar na dat langdurig getuigenverhoor begon zij, die zelfs velen had doen lachen, medelijden in te boezemen. Toen zij tegenover den advokaat-generaal kwam te staan, was het alsof zij dezelfde vrouw niet meer was, zoo haalde zij alles dooreen en wat zij verhaalde, geleek meer op een onrustigen droom, dan op de wer kelijkheid. Zij heeft reeds zoo lang het eene verzinsel na het andere verteld en zoo gelogen, dat het mij waarlijk voorkomt dat zij het zelf is gaan gelooven en in de war is geraakt. Veel van wat zij zeide, was zoo weinig ernstig dat men het niet n.«er volgen kon. Het begon toen reeds op een bal wat ten einde loopt, te gelijken, waar bij het verzwakte licht de gepoederde gezichten hunne verborgen rimpels nog meer doet uitkomen. Zoo ook maakte hare argumenten een ontnuchterend en treurig efïekt, wat niet anders dan deernis kon verwekken en naar het einde deed verlangen. Frédéric Humbert trachtte zijn best te doen zijn goede troHw te bewijzen. Hij wist niet van de zaken zijner vrouw af, wat natuurlijk zeer valsch klonk en de toestand nog meer bedierf. Ook de beide Daurignacs spanden al hun krachten in om zich zoo schoon mogelijk te wasschen, en waarom was dan geheel de familie naar Spanje's hoofdstad gevlucht Hierop bor duurde Thérèse een onmogelijk verhaal. Zij was naar Bordeaux vertrokken om daar «on der Crawfords te ontmoeten en hem te dwingen de 100 millioen te geven, maar hij weigerde. en zij gingen toen maar «aar Spanje, het land zoowel der gewaande achtertrap afsluipen en de achterdeur openen. De knaap, door het gewicht van deze gewaagde onderneming nog trotscher gemaakt, stemde met vreugde toe en nu bieef alleen nog over op weike manier men een geruischloos functioneerend belletouw maken zou, dat in staat was, den heldhafti- gen deurwachter, dien de natuur met een zeer vasten slaap gezegend had, te wekken. Daar overkomt op eenmaal Schulze het zeldzame geluk, dat hij op een ingenieus idee kwam. De drie scholieren bewoonden twee kamers op de eerste verdieping. In de kleinste sliepen Schulze en Karl, in de veel grootere, die ook nog een balcon had, werkten de jongens. Verder stond daarin met het voeteinde tegenover de balcondeur, h et bed van Hildebrand, »Opgepast, Hildebrand", zei Schulze, »ik heb een pracht van een belletouw gevonden. Vanavond binden we je een touwtje aan je grooten teen en laten dat onder de balcon deur door hangen in den tuin. Bij het min ste of geringste trekken, moet je wakker worden, het touw losmaken en ons open doen". erfenissen als der in de verbeelding ge bouwde kasteelen. De advokaat-generaal Blondel was gedu rende zes uren aan het woord. Hij sprak helder en met distictie en naarmate hij sprak viel het kaartenhuis van Thérèse stuk voor stuk ineen. Alleen moet men zich afvragen waarom hij de ondankbare taak op zich genomen heeft de magistratuur te verdedigen, die op een niet bestaande erfenis, van een erflater, die evenmin bestond, en op een valsch testament, twintig jaren lang processen leidde en vonnissen velde alsof alles werkelijkheid en geen bedrog was. Waarom ook vergat hij een woord te reppen over de regeering eD de staatsmannen, zooals de minister van Financiën en Waldeck Rousseau, die reeds in 1899 verklaarde, dat die millioen-zaak der Humberts een der grootste oplichterijen der 19de eeuw was en toen hij aan de regeering kwam deze comedie en dit schur- kenstuk geregeld liet doorspelen Aardig was het slot van den aanklager toen hjj zeide: »Van nu af weet een ieder, dat de smededeelingen welke Thérèse ons nog te vdoen heeft even ledig van zin zullen zijn, jals haar brandkas dit van de millioenen was". De verdediging, was zooals men verwachtte, welsprekend en moedig. Maar al het talent van mr. Labori heeft hem niet uit dit la byrinth kunnen redden waarin Tnérèse een ieder trachtte te doen verdwalen en hij werd bepaald zwak, wanneer hij voorgaf zelf aan die dwaze verhalen te gelooven. Zonder direkt de regeering der republi- keinsche verdediging aan te vallen, heeft bij toch openlijk het regeeringsregime ver antwoordelijk gesteld voor wat hier gebeurd is om zoo te zeggen onder de oogen en bescherming der justitie. Veel sensatie maakte zijn verklaring, dat er een verze gelde lijst met namen in het dossier berust, waarvan hij copie had van mannen uit rangen tot de hoogste staatsambtenaren toe, die hem zijn komen smeeken ze niet openbaar te maken en zoodoende te ont- eeren, wat hij dan ook niet gedaan heeft. De beide anderen waren verrukt over dezen heerlijken inval en men kon den avond bijoa niet afwachten. Het was diepe, stille nacht. De maan wierp haar bleek licht door het groote raam der balcondeur, op den merkwaardiger wijze een maal onrustig slapenden Hildebrand. Deze had namelijk, de zware Egyptische cigaretten, die de anderen hem gegeven had den, alle voor hij ging slapen, heimelijk op het balcon opgerookt en de nicotine deed haar uitwerking niet achterblijven. Woeste droomen schilderden hem de vreugde van latere kneipgelagen in de levendigste kleu ren en onrustig wierp hij zich in zjjn bed been en weer en steunde en kreunde alsof hij zenuwziek was. Daar opende zich zachtjes de deur. Dr. Père, die het gesteun van den knaap had gehoord, kwam in zijn chambrecloak binnen om te zien wat er aan de hand was. Juist bij zijn binnentreden steunde Hildebrand erg luide. {Slot volgt), NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1