Thèrèse had voor de laatste zitting, alvorens haar lot en dat der door hare sug- gestie zoover gekomenen, zoude beslistworden nog een coup de theatre bewaard om op het gemoed der jurileden te influenceeren. In een altijd even onsamenhangend verhaal deelde zij dan nog mede, dat de Crawfords eigenlijk «Regnier" heette, een halve dwaas die ic 1870 een rol als verrader zoude gespeeld hebben, tusschen Bazaine te Metz en prins von Bismarck. Wat dit met de milloenen te maken kan hebben, heelt nie mand begrepen en eenige jurileden moeten zelfs gelachen hebben, toen zij deze laatste stuiptrekking eener reddeloos verlorene te aanschouwen gaf. Frederik en Thérèse Humberth werden ieder tot 5 jaar tucht huisstraf en Romain en Emile Oaurignac tot 3 en 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het scherm dezer comedie van Parijsche zeden is dus gevallen en de hootdpersonen er van zullen als de curieuste types van fortuinzoekers van een der onsamenhan- gendste tijdperken der laatste 50 jaren bewaard blijven. Parijs, 28 Augustus 1903. Fidelius. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Augustus 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting op Dinsdag 1 September te behandelen onder werpen, luidt als volgt 1. Beëediging der nieuwbenoemde raads leden, de heeren J. O. Bender, H. van der Drift, P. C. M. Jansen, Mr. W. H. Jansen, J. M. van der Schalk Jr., F. J. Smit en N. van der Velden. 2. Vaststelling der notulen van de zitting van 18 Augustus jl. 3. Mededeeling der ingekomen stukkeD. 4. Benoeming van een Wethouder. 5. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 6. Benoeming van voorzitters en leden der in de le en van leden der in de 2e alinea van art. 54 der gemeentewet be doelde commissiën. 7. Samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1904. 8. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1902. 9. Goedkeuring: I. der rekening vana. den reinigings dienst b. de d.d. Schutterij c. het St. Jacobs- Gas thuis. II. der suppletoire begrooting voor 1903 van de Hofjes van Belois. 10. Adres van H. ter Borgh houdende verzoek hem eene vergoeding toe te kennen voor de schade berokkend door den regenval op 17 Juli jl., en advies daarop van B. en W. 11. Adres van het bestuur van het Volksbadhuis om grond in erfpacht, en advies daarop van B. en W. 12. Voorstel om verlenging van de ont- helfing te vragen van de verplichting tot invoering van vrije en ordeoefeningen op de scholen E en G. 13. Hervatting der behandeling van het voorstel tot regeling der jaarwedde van den concierge der Openb. Middelbare Scholen (zie raad 24 Juli jl.) 14. Beëediging van den secretaris der gemeente. De Arbeidsbeurs. (Opgave 29 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk.—Een schoen makersjongen. Schoenmaker (halfwas). Jongens voor branderij. In een 'aorifk een jongen bekend met kleeden- :,if -tieu. Een drukker. Een schippers- jongao. Feu ioopjongen voor een manufac turenwinkel. Een bakker (halfwas). Ee: boeieuknecht. Jongens voor een moeSiUin. Een leerling wagenmakerij. Een verver. Een timmerman, goed bekend met branderij werk. Een zakken- maker (noodhulp). Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-aileen. Dienst meisjes voor halve dagen. Meisjes voor Chocoladefabriek. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbedienden. Distillateursknechts. - Kantoorbedienden. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Een houtkoopers- knecht. Een Smidsknecht. Een Bakkersknecht. Een jongen voor meubel makerij. Personen voor lichte werk zaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens teropleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Eoninginnendag. Naar wij vernemen, zal de gewone taptoe bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin niet plaats hebben, daar dezen (aan den vooravond) dan op Zondag valt. Wel zal Maandag-ochtend 8 ure de de gebruikelijke koraalmuziek van het bordes van het Raadhuis worden gegeven. Bij ."gunstig weder zal waarschijnlijk de inspectie over de dd. Schutterij 's middags 1 ure in het Exercitieveld plaats hebben. Ook zal bij gunstig weder 's namiddags 5 ure door het muziekkorps der dd. Schut terij in de Plantage eene uitvoering worden gegeven. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie betreflende een goed- koopen trein tweede en derde klasse, welke Woensdag a. s. naar Oosterbeek en Arnhem zal loopen. Onder hen, die Woensdag 11. in de kerk der eerw. paters Jezuïten te Maastricht de H. Priesterwijding ontvingen, was ook onze oud-stadgenoot de weleerw. pater Ev. Beukers AJzn. Volgens bestaand gebruik heeft de wel eerw. pater Beukers den volgenden dag in dezelfde kerk, in tegenwoordigheid van zijne geachte familie, zijne eerste plechtige H. Mis opgedragen. In de Oosterhaven is gisteren de stoom- baggermolen, die de haven bij het werk van de firma Smulders zou gaan uitbag geren, gezonken en geheel onder water ge raakt. De opvarenden hadden nog den tijd zich-zelf en alle goederen te redden. Men vermoedt, dat het vaartuig op een balk gestoten is, die bij het lossen van een stoomschip met balken aldaar in den grond is blijven steken. Heden-ochtend is aan de Koemarkt van een sleeperswagen, die vermoedelijk te zwaar beladen was, de as warm geloopen. De vervoerder werd aangehouden en met zijn wagen naar de waag gebracht, waar bleek, dat de last veel te zwaar was, zoodat proces-verbaal is opgemaakt. Ten huize van den heer W. aan der Sman, die Maandag zijn gouden jubilé als geneesheer hoopt te vieren, zal spoedig daarna weer een jubilé worden gevierd. Den 9n September a. s. zal het veertig jaren zijn, dat de dienstbode Johanna Houtbraken aldaar in betrekking is geweest. Bij aankomst te Hoek van Holland is van boord van het s.s. Vienna der stoomvaartlijn Hoek van Holland Harwich ontvreemd een zwarte handkoffer onder meer inhou dende drie gouden broches bezet met parels twee boekjes met rondreisbiljetten voor Holland, België, Duitschland, Zwitserland en Frankrijk van het Reisbureau Cook. Voorts een diamanten overhemdknoop en een breeden autieken gouden ring, waarop bevestigd een Engelsche gouden krooD, benevens een hoeveelheid dameskleeding. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam verzoekt opsporing inbeslagname en bericht. Van de werf der firma A. F. Smulders te Slikkerveer werd eergisteren met goed gevolg te water gelaten den stalen romp van een zeewaardigen baggermolen, bestemd voor de havenwerken van Rosario (Argen- tijnsche Republiek). Het vaartuig zal electrisch worden verlicht! terwijl de stoommachines vervaardigd worden door de fabriek der firma Smulders te Utrecht en de stoomketels door de ketel- fabriek dier firma te Grace Bertins in België. BINNENLAND. Met ingang van heden wordt de directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin, jhr. Vegelin van Claerbergen, in den dienst op het Loo vervangen door den referendaris bij die intelling mr. graaf van Bylandt. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is bij besluit van 25 Aug. ambtshalve vernie tigd het besluit van den gemeenteraad te Hendrik Ido Ambacht, voor zoover dit strekt tot toelating als raadslid van den heer P. Plaisier Wzn. De raad besloot in zijn eergister avond gehouden vergadering aan H. M. de Koningin vernietiging te verzoeken van dit besluit van Ged, Staten, daar de raad vermeent, dat ambtshalve tusschenkomst van genoemd college in dezen niet is gewettigd, aangezien Ged. Staten den tijd, bedoeld bij art. 35 der gemeentewet (8 dagen) hebben laten verloopen, Ten dienste van de genoodigden aan het diner van 31 dezer zal er dien dag een extra-trein van den Haag naar het Loo loopen. Vertrek van den Haag om 3.49 n.m., aankomst te 't Loo om 6.05. De terugreis van het Loo is bepaald op 9.06, aankomst in de residentie om 11.19. De uren zijn gesteld in Greenwichtijd. H. Z. H. de Hertogin van Albany en H. K. H. Prinses Alice en gevolg vertrok ken gisteren van Soestdijk naar Arolsen per trein van 9.74 via Utrecht. De heer Dom ela Nieuwenhuis, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, dezer dagen benoemd tot zaakgelastigde en consul-generaal te Bangkok is alhier aangekomen. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. Blijkens de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1902, bedroeg de toeneming der bevolking in den loop van dat jaar43,598 mannen en 39,991 vrou wen, totaal 83,949en bestond de bevolking op 31 December 1902 uit 2,647,444 mannen en 2,699,737 vrouwen, totaal 5,347,181. Arbeidswet. Door het Nationale Comité in zake wettelijke regeling van vrouwenarbeid is aan den minister van Binneiandsche Za ken een schrijven gericht, waarin ver schillende wijzigingen worden aanbevolen ten opzichte van het voorloopige ontwerp «Arbeidswet". Dat Comité wordt gedreven door de innige overtuiging, dat het voor de opvoe ding der jeugd noodzakelijk is, dat de wet gescheiden houdt kinderen en volwassenen dat aan volwassen personen moet worden gelaten de vrije keuze tot het uitoefenen van elk vak en bedrijf dat, zooveel maar eenigszins mogelijk, voorzorgen moeten worden genomen tegen overmatigen arbeidsduur en tegen voor de gezondheid schadelijke invloeden van som mige bedrijven, maar dat dit -moet geschieden zoowel voor mannen als voor vrouwen dat geen nachtarbeid van kinderen behoort te worden toegelaten dat binnen een regeling, beschermende arbeiders en arbeidsters in hun verhouding tot den arbeid, de keuken behoort te worden betrokken. Id het raam dezer beschouwingen worden de wijzigingen voorgesteld. Hof van Arbitrage. De heer Woeste, Belgische Minister van Staat, zal België vertegenwoordigen voor het Hof van Arbitrage in het geschil tusschen Venezula en de Mogendheden. De stelling van de partijen in de Venezo- laansche kwestie voor het Arbitragehof is in het kort deze: tegenover de bewering van de drie Mogendheden, Engeland, Duitsch land en Italië, dat hare vorderingen op Venezuela preferent zijn, stelt Venezuela, dat van de preferentie dier vorderingen geen sprake kan zijn. De andere mogendheden dus, die voor het Hof van Arbitrage zich laten vertegenwoordigen, staan met Vene zuela tegenover de drie straks genoemde. Ter betaling der vorderingen heeft Vene zuela afgestaan 30 pc. inkomende rechten van La Guaira en Puerto Cabello. De vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië bij de behandeling van het geschil tusschen Venezuela en de Mogendheden voor het Hot van Arbitrage worden heden te 's Gravenhage verwacht. Heden wordt tegemoet gezien de beslissing of door het bedanken van twee der scheids lieden de bijeenkomst van het Hof voor deze. kwestie zal worden verdaagd. Bond ran Ned. Lederfabrikanten. De gisteren te Waalwijk gehouden ver gadering van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, die door ongeveer 300 leerlooiers was bezocht, werd door deD voorzitter, den heer Timmermans, geopend met eene opwekking tot de aanwezigen, tot eendrachtige samenwerking met den «Nederlandschen Bond van Schoenfabri kanten", opdat daardoor beider belangen mogen worden behartigd, hetgeen des te moeilijker zal vallen, wijl de belangen van beide bonden veelal lijnrecht tegenover elkander staao. De heer Lans leidde daarna punt 2 der agenda in: «Bepaling der gedragslijn van den bond in zake herziening der invoer rechten" waarna de volgende motie met aigemeene stemmen wordt aangenomen «De Aigemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, gehouden te Waalwijk den 28 Aug., over wegende, dat de zeer hooge prijzen der ruwe waar een groote wanverhouding tusschen de prijzen van grondstof en fabrikaat hebben veroorzaakt, waardoor de lederindustrie in haar bestaan bedreigd wordtdat de Ongevallenwet een nieuwen druk op het bedrijf heeft gelegd - dat de arbeidsloonen ook in het ledervak ver hoogd zijn geworden gezien dat de vraag naar leder levendig en de voorraad betrekkelijk gering is, welke omstandigheid ook in het buitenland in hooge mate wordt waargenomen; geeft als hare meening te kennen, dat eene verhooging der leder- prijzen door de omstandigheden gerecht vaardigd, ja, zelfs een gebiedende eisch is, en noodigt alle leden fabrikanten met aandrang uit om de prijsverhooging verder door te voeren." Nadat nog door den heer Bressers van Dongen is opgemerkt, dat z. i. ten onrechte de meening is verbreid, als zouden de leerlooierijen thans jn gunstiger conditie verkeeren dan voorheen, en dat die meening ook tot het kabinet des ministers zou zijn doorgedrongen, geeft de heer Van Riel de verzekering, dat de minister in hoofdzaak is ingelicht omtrent de schoen-industrie en dat reeds stappen zijn gedaan om de verkeerde meening, door den heer Bressers bedoeld, uit de wereld te heipen. Ned. Z.-Afr. Jongelieden bond. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Jon geliedenbond werd in September 1902 te 's-Gravenhage opgericht, ten einde mede

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2