Dagblad voor Schiedam en Omstreken. let BeUetoiw. Dinsdag 1 September 1903. .No. 7688 algemeen overzicht. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PB IJS TIN DIT BLADi Toor Schiedam per 3 maanden t 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 31 Augustus 1903. De Macedonische opstand. Ee opstand in de Macedonische wilajets van Turkije blykt zich ondanks alle maat- regelen die door de Porte tot onderdrukking genomen zijn, nog steeds uit te breiden. Alle dorpen in den omtrek van Malko yrovo zijn in de macht der opstandelin gen, die stad Ze|f echter niet. Een paar lokhuizen in diezelfde buurt zijn in brand gestoken en da bezetting ervan is vermoord. 00 breidt de opstand zich steeds uit in het wilajet Adrianopei. Een bedenkelijk gevolg van de benoeming Nuss-pasja als opvolger van den teruggeroepen opperbevelhebber Omer Eoedsji pasja is, dat de Albaneezen, die Nussir flink in bedwang had, zoolang hij daar was, hun strooptocht naar Ipek hervat hebben en er weer christenen op de open bare straat worden neergeschoten. De bazaar is gesloten en er heerscht een schrikbewind in het met zoo groote moeite onlangs tot rust gebrachte gebied. Da Ser vische pers begint nu nog harder aan te dringen op een verbond met Bulgarije, om gezamenlijk op te trekken voorde bevrijding der christenen in Macedonië. Dat die oproep tot samenwerking voor de bevryding der stamgenooten in Mace donië, in Bulgarije gehoor zal vinden, be wijst wel de stemming die thans in de Bulgaarsche hoofdstad heerscht. De corres pondent van de limes te Sofia meldtDe terugslag van de pogingen tot onderdrukking van de woelingen in het wilajet Monastir, laat zich bier reeds gevoelen. De veront waardiging neemt toe, en dat zij zich niet 'Deer uite, moet worden toegeschreven aan den Bulgaarschen volksaard. Er wordt gedacht over allerlei maatregelen van weer wraak tegen de Turken. Men moet met 'ergeten, dat de helft der bevolking van Sofia uit Macedoniërs bestaat, emigranten °f vluchtelingen. In de laatste weken zijn 2) (Slot.) »Wat is er, mijn jongen, ben je onwel vroeg de zorgzame pensionsvader, nadat hij hem gewekt had. «Niets, niets mijnheer," stamelde hij, «ik .-[haar gedroomd." Wordt dan kalm, mijn zoon" zei dr. ^èro en hield de hand van den jongen ,n de zijne. »Au, au!" schreeuwde Hildebrand plotse- 'ihg en kroop krampachtig in elkaar. Goede God, wat scheelt je dan riep de ouwe angstig. «Niets, niets, ik kreeg alleen zoo'n erge oruikpijn" stotterde Hildebrand; in zijn diepste binnenste was hij zich maar al te goed van zjjn vreeselijken toestand bewust vele familiebetrekkingen van deze hier gevestigde personen verinoord of mishan deld en in de bladen vindt men tal van berichten dien aangaande. Bijna al deze menschen zijn nog Turksche onderdanen uit dit gedeelte van de bevolking vooral worden de benden gevormd, die de grens overtrekken, die benden bestaan slechts voor een onbeteekenend deel uit eigenlijke Bulgaren. Inschnjvingslijsten voor de siachtsoffers zijn geopend. Een talrijke bende, onder bevel van kolonel Jankof is verleden week in Macedonië doorgedrongen en andere benden, die onder leiding staan, van Tsjeinobejef en Kovatsjef maken zich gereed de grens over te steken. Macedonische studenten, d;e van chemische zaken op de hoogte zijn, houden zich bezig met het vervaardigen van ontplofbare stoffen. Vijfduizend Grieksche Mecedoniërs zijn te Athene bijeengekomen om een stuk op te stellen tegen de Buigaren gericht, dat zij vervolgens aan de regeering en aan de buitenlandsche vertegenwoordigers ge zonden hebben. Wat de befaamde Macedonische comités beoogen, wat het doel is dat zij met den op zoo barbaars^he wijze gaande gehouden en door de Turken even. onmenscheiijk bestreden opstand nastreven, hebben zij neergelegd in een soort manifest of pro gramma, dat zij aan alle Enropeesche kanselarijen en aan den Sultan hebben gezonden. Dit ontwerp ter regeling van de autonomie van Macedonië omvat der tien artikelen, die hierop neerkomen Er worden vier provincies gevormd, die onder oppergezag des Sultans administra tieve autonomie hebben, te weten Albanië, Macedonië, Oud-Servië en Thracië. De Sultan belast zich met de verdediging der grenzen. Een internationale en inheemsche politie en de militie waken voor de handhaving van de ordé in iedere provincie Een hooge commissaris, Europeaan van geboorte en nationaliteit, zal door de dr. Pére zat aan zijn bed en beneden begon nen de teruggekeerde Schulze en Karl het meuw-uitgevonden belletouw te probeeren, ach, het functioneerde met onzettende juistheid. Daar begonnen de onmenschen weer te trekken. Hildebrand rolde zich tot een kogel in elkaar en met Spartaanschen heldenmoed verbeet hij de pijn aan zijn half afgesneden teen en zweeg. Zijn nieuwe vrienden niet te verraden, was het eenige idee van den dapperen jongen. «Spreek dan dochriep dr. Père, handen wringend, maar slechts een licht gesteun kwam uit Hildebrand's mond en in kramp achtige bewegingen wierp hij zich heen en weer in zijn bed, want de ongeduldigen fol terden hem steeds erger en onbarmhartiger. «Mijn God, mijn God, hij krijgt stuipen 1" riep dr. Père en zocht m zijn kamer naar den huissleutel om den dicht m de buurt wonenden huisdokter zoo gauw mogelük te halen. «Een vervloekte geschiedenis 1" schimp te Karl beneden aan den deur, «jouw mogendheden benoemd worden zijn aan stelling loopt over driejaar, Een Europeesche gouverneur-generaal wordt door den Sultan in iedere provincie benoemd voor den tijd van vijf jaar. Een Europeesche commissie, bijgestaan door inheemsche gedelegeerden wordt belast met de organisatie der provinciën ten aanzien der grenzen, de omschrijving van de functies van de gou verneurs en zal belast zijn met het bestuur der provincies tot het óogenblik dat het nieuw# regime in staat zal zijn te werken. Tot dat doeleinde zal een internationaal leger van 45,000 man vrijwilligers gerecruteerd worden en ter vervanging van de troepen des Sultans de nieuwe provincies bezetten. De vier provinciën zullen bijdragen tot de civiele lyst van den Sultan. De rechten vaD den Sultan op de spoorwegen blijven gehandhaafd. Een aardig verlanglijstje, zooals men ziet. Maar tevens een, waar Abdoel Hamid vrijwillig nooit aan zal voldoen. Waar hij van zijn standpunt ook al weer reen ongelijk in heeft. Een draadbericht uit Constantinopel in dato 29 dezer meldt Het gerucht gaat, dat de Turken te Bodosko tal van Armeniërs hebben ver moord en het Oostenrijksche consulaat te Uskub bedreigd wordt. Drie legerkorpsen hebben bevel gekregen zich gereed te maken voor eene mogelijke mobilisatie. De Porte beeft aan Bulgarye een nota toege zonden, waarin gedreigd wordt met gewa pend optreden als Bulgarije den opstand niet keert. Officieele berichten te Saloniki maken bekend, dat de Turken Nevaska heroverd hebben en zij daarbij tweehonderd Bulgaren gedood hebben. Volgens draadbericht uit Sofia zou er nu toch werkelijk een aanval op den Orient- expres hebben plaats gehad. Bedoeld bericht luidt als volgtEr is een poging gewaagd om den Orient-expres op weg naar het westen tusschen Usunkeupn en belletouw heeft ons er mooi in geholpen." «Wie kan daarvoor zijn," jammerde Schul ze, «Waarschijnlijk is het touw in zjjn slaap van zijn teen gegleden en zit de knoop onder de deur vast." Daar hoorden ze de achterdeur openslui ten. Op de teenen stoopen ze erheen, maar wie beschrijft hun schrik toen dr. Pè-e hem tegenmoet trad. «Ben jullie bij den dokter geweest roept hij den verbaasden tegen. «Bij den dokter?" vraagt Schulze, heel verbluft. «Ja, 't is hoog tijd, hy krijgt al stuipen." riep dr. Père. Karl schoot een gedachte door het hoofd en terwijl Schulze daar stond met zijn mond nog een beetje wijder open dan gewoonlijk, antwoordde hij met snelle tegenwoordigheid van geest«Maar dat is verschrikkelijkwe wilden juist den dokter halen en om u niet te wekken, hebben we ons stil aangekleed en zijn het venster in de woonkamer uige- klommen". «Nu, ik zal den dokter zelf balen, ga jullie maar naar Hildebrand." Tsjerteskin in de lucht te laten vliegen. De aanslag is misluktalleen de locomotief geraakte uit de rails. De Parijsche lemps verneemt uit Con stantinopel, dat de ministerraad last heeft gegeven tot nieuwe maatregelen en den Sultan machtiging heeft gevraagd om den staat van beleg af te kondigen in het geheele gebied van Malko Tirnovo. In het legerkorps van Adrianopei zijn drie divisiën voltallig. De kadetten van het oudste jaar van de militaire scholen zijn opgeroepen om te dienen en aan het hoofd van de compagmën gesteld. Er worden paarden en lastdieren gerequireerd. De Vossische Zeitung weet te vertellen, dat een Macedonische deputatie in de voornaamste hoofdsteden van Europa stappen zal doen om de mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben, te bewegen ten gunste van Macedonië tusschen beiden te komen. De Francais verneemt uit Sofia, dat de Macedoniërs aldaar aan de leiders Tarasjef en Matof opgedragen hebben den Paus om diens tusschenkomst te verzoeken, omdat Rusland, de natuurlijke beschermer van het orthodoxe geloof in het Oosten, de Balkan- belangen in den steek laat. De Tsaar, die van plan was, gelijk gemeld is, om eind September naar Weenen te gaan zal zijn reis, met het oog op dtn toestand in de Balkan streek, wellicht vervoegen. Het Engelsche eskader zal niet naar Lissabon gaan, Er is plotseling contra bevel ontvangen en de manoeuvres te Lagos zijn daarop gestaakt. Men brengt een en anders in verband met de gebeur tenissen in Macedonië. Amerikaansche vice-consul niet vermoord De Amerikaansche gezant te Washington heeft aan het departement van buiten landsche zaken een telegram gezonden waarin hij bevestigt, dat de vice-consul Magelsen niet vermoord is. Met deze woorden rende hij door den tuin de straat op naar den dokter. De beide snaken vlogen het huis in. Schulze moest in de woonkamer een raam openzetten, terwijl Karl den dapperen jongen de noodige instructies gaf. Toen dr. Pè-e met den huisdokter ver scheen, was Hildebrand weer bekomen van de doorgestane vermoeienis, het mooie bel letouw was weg en Schulze en Karl zaten ernstig naast het bed van hun kameraad. Geconstateerd werd een voorbijgaande kramp. Hildebrand werd verder met zoo weinig mogelijk werk geplaagd en kreeg nog meer te eten. Ook had hij zich door zijn stilzwijgen de hoogachting van alle pensionaires verworpen. Dr. Père echter vertelde dikwijls: op dien avond had hij gemerkt welke oprechte vrienden zijn pupillen met elkaar waren, hoe trouw ze zich bij elkaar aansloten en hoe bezorgd ze waren voor eikaars wetzyo. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1