Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Eenreis om de Wereld 26ste J aars. Vrijdag 4 September 1903. lSo. 7691. Bureau Boterstraat BO. Telefoon No. 85. PR IJ 8 TIN DIT -B LA Dl ▼oor Schiedam per 3 maanden f f 1-50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. De Burgemeester van Schiedam, De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan R. A. de Kroes en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner broodbakkerij staande aan de Dam no. 13, kadaster sectie C no. 560, door plaatsing daarin van een gasmotor van 1£ paardenkracht. Schiedam, den 3den September 1903. Bürqemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Feuilleton. Naar het Duitsch.) 1) Welnu, blader jij dan nog even in je boek, tien minuten voor vijf haal ik je af. Je zult bij mijnheer Lobe een geheele verzameling Oostaziatische kunstschatten vin - den". >En mijn reislust opnieuw opwekken Iemand als jij, die zoo rijk is, kan dier. wensch bevredigen", antwoordde de jonge oudheidkundige. »Ik zou wel willen, dat ik een besluit kon nemen en >Nu dat was nog beter dan op de lieve kleine Mimi, het nichtje van den ouden heer te verlieven, of een zijner vijf zeldzame kopjes te breken, want die zijn, buiten die vyf, niet in Europa, en ik weet niet waar hij meer van houdt van zyn vijf kopjes of van zyn nichtje". Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, i Gezien het verzoek lo. van de firma Daniël Visser Zonen om vergunning tot oprichting van een distilleerderij in het pand staande aan de Lange Haven no. 50, kadaster sectie C no. 1045 2o. van A. Blum om vergunning tot oprichting van een spiegellijstenfabriek en plaatsing van een gasmotor van 3 paar denkracht, in het pand staande aan de Schie no. 108, kadaster sectie A no. 969 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de byiagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 17den September a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 September 1903, De Macedonische opstand. De opstand in de Macedonische districten van Turkije plant zich voort met onrust barende snelheid. Terwijl Savafof de bewe ging leidt te Salonika in het zuiden de christenbevolking van Adrianopel in het Oosten zich gesteld heeft onder commando van Michel Gurgikoff, een oud- »Hou je me voor een dwaas; wat het eerste betreft, dit kan alleen als zij de onbekende is, die ik bij het feest des keizers geholpen heb, en die daarna spoorloos is verdwenen. Jammer, de per soonsbeschrijving, die je me deedt, klopt met En de ongeloofelijkste dingen gebeuren toch; het was de mij lieve onbekend, en zij herkende mij terstond. Zij had, vertelde zij mij, mij dikwijls zien voorbyryden, doch zij ging niet uit dan in een gesloten rijtuig met haar oom, die zeer gevoelig was, Dien dag was zij met kennissen uitgeweest en, zooals zij my toen reeds vertelde, door het gedrang verdwaald geraakt. Mijn vriend moest kleurenblind zijn, haar staalblauwe oogeh grijs te noemen en haar neusje niet klassiek te vinden. Voor mij was er mets mooier dan zij in haar witzijden neteldeeksch kleedje, in deze met Ooster sche pracht gemeubelde kamer waarvan de wanden met goud en zilver geborduurd zijden behangsel bedekt waren en geheel gevuld met gelakte kastjes en etagères vol met de mooiste bronzen en ivoren beeldjes en zeldzaam porcelein, van af de twee meter hooge vaas tot de kopjes toe student van Genève, die daar dikwijls in aanraking kwam met Russische nihilisten, en Servische benden in het Oosten Mace donië binnenvallen, onder aanvoering van een oud-schoolmeester te Saloniki, is ook in de verschillende districten van noordelijk Macedonië, waar het totnogtoe rustig was, de algemeene opstand geproclameerd onder leiding van den bekenden generaal Zontcheff en kolonel Jankoff. Reeds eenige dagen geleden bad de correspondent van de Temps te Sofia dit vernomen uit den mond van iemand, die zelf in de revolutie een rol speelt. De Sultan en de Porte toonen met dit al weer de zenuwachtige radeloosheid, die men in hachelijke tijdsomstandigheden steeds in Jildiz kiosk kan waarnemen. Nadat eerst bepaald was, dat de exprestrein van en naar de Levant niet meer zou rijden en de dienst van de conventietreinen beperkt zou worden tot het rijden bij dag, is er weer tegenbevel gekomen. De conventietrein rijdt weer, sedert Maandag-avond en de Leven- tynsche expres-trein zou gisteren weer vertrekken. Het eenige wat stelselmatig wordt voortgezet, zijn de krijgstoerustingen. Het eerste legercorps is op voet van oorlog gebracht en de redifs van het 2de en 3e corps zijn onder de wapenen geroepen. De algemeene geest onder de Muzel mannen wordt aldoor oorlogszuchtiger. Men verzekert dat ook de Sultan, die tot dusver vredelievend was, thans geheel van houding veranderd is. De oorlogspartij krijgt, met aanmoediging van Duitschland, de overhand onder de officieren van het paleis. Alleen Taxim-pafja, de eerste secretaris van den Sultan, blijft een oorlog met Bulgarije ontraden. Edib pasja, de bevelhebber over de troepen die belast zijn met de bewaking van de spoorwegen, is te Dedeagatsj, waar hij versterkingen ontvangt aan redifs uit Anatolië, Dank zij zijn waakzaamheid, zijn 17 vaatjes dynamiet verbeurd verklaard, van niet dikker dan liet blaadje eener klaproos. Mijnheer Lobe was een onvermoeid uit legger en was ook over mij zeer tevreden, daar ik zonder hem te onderbreken naar de geschiedenis luisterde, hoe hij met veel list en groote kosten de vijf kleine theekopjes gekregen had. Het zesde, het mooiste nog wel, had een concurrent hem voor den neus weggekaapt. De meeste toehoorders waren gewoon hem in de helft der geschiedenis te onderbreken en dan was zijn goede luim weg. Ik zweeg en hield mijn oogen slechts ge vestigd op Mimi, die aan de theetafel zat terwijl mijn vriend een kostbare album met platen zat te bekijken. Om mij te laten zien dat de kleur van het kopje nog prachtiger was, ais men het vulde, ging hij naar het theetafeltje, waar heen ik hem gaarne volgde, en zeide »de baron is een echt kenner en nu wil ik hem het kopje eens gevuld laten zien". ïHij kwam, zag en overwon", sprak mijn vriend uit zijn hoek, »voor mij is dat nog nooit gebeurd, ofschoon ik mijn best gedaan heb bier bij het opstellen van al die schat ten behulpzaam te zijn". die als gewoon vrachtgoed waren aan gegeven. Volgens een bericht uit Monastir van eergisteren, is de wojwode Anton Kets- karof, aan het hoofd van een bende van 95 man, slaags geweest met een Turksch bataljon, dat te zijner vervolging was afgezonden. De strijd duurde 12 uren. De opstandelingen verschansten zich daarna in het dorp. Daar werden beide partijen handgemeen, maar de Tuiken moesten de wijk nemen voor de bommen van de opstandelingen. Deze laatsten maakten 67 Tuiken gevangen en een groote hoeveelheid geweren en schietvoorraad buit. Een draaaberiebt uit Konstantinopel in dato 1 September meldt nog De bekende Bulgaarscne leider kolonel Jankof is met een talrijke bende verschenen ten zuiden van Koelelu Boergas (ten Z. van Adrianopel) met het doel, de belangrijke bruggen te vernielen op de spoorwegen van Dedeagatsj naar Konstantinopel, ten einde aldus bet opzenden te verhinderen van Aziatische troepen over Dedeagatsj en Rodosto naar Konstantinopel. In de kringen van de regeering en de opstandelingen te Sofia wordt gelogenstraft een daar verspreid bericht, volgens hetwelk de algemeene opstand in noordelijk Mace donië is uitgeroepen. Niettegenstaamie de Porte beloofd beeft en deze belofte herhaald heeft, toen Russische oorlogsschepen in Turksche wa teren verschenen om de ambtenaren te ontslaan, die door de Russische en Oosten- rijksche consuls te Uskub beschuldigd zijn van het misbruiken van hun ambtelijke bevoegdheid, meldt de Bulgaarsche agent te Uskub, dat de Porte slechts 9 van de 15 gewraakte ambtenaren uit hun ambt ontzet heeft. De overigen zijn nog op hun post; drie hunner zijn zelfs bevorderd. Een telegram uit Sofia aan den Parijschen Temps meldt, dat de opstand ook is uit- »Ja, maar jij twijfelde of die kopjes wel zoo zeldzaam waren, het zesde alleen ontbreekt, nu zie eens, baron, hoe het beeld van dien wandelende prins ondanks de kleinheid duidelijk te voorschijn komtbeschouw zijn gelaat O, weeterwijl Mimi mij het kopje aan reikte, zag ik mets dan haar straa'blauwe oogen en kletterend viel het kopje op den grond, de heete thee over mijn vingers slechts het schoteltje had ik nog in de hand. Mijnheer Lobe scheen plotseling in den bronzen draak veranderd te -worden, dien ik vroeger bij den schoorsteen gezien had zijn oogen flikkerden, zijn mond bewoog zich; Mimi zat daar, bleeker dan de ivoren beeld jes en terwijl zij de gebroken stukken op raapte, zeide zij alles is verloren Ik nam de scherven uit haar hand en zeide tot mijnheer Lobe»ik zal u een zelfde kopje teruggeven al moest ik er een reis voor maken om de wereld (Wordt vervolgd NIEUWE SGHIEDA E COURANT Gezien de circulaire ven den heer Commissaris der Koningin van den 24sten Augustus 1903 A. no. 2215 (ie atd.) Prov. Blad no. 72. Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, naar deu Minister van Binnenlandache Zaken gebleken is, verscheidene hoofden en besta urders van iurichtingnn, waarin eenige tak van fabrieka- ofhand- werkstijverheid wordt uitgeoefend, in de meeuiug ver- keeren dat zij, - indien in hun bedrijf aan een per soon een ongeval is overkomen, waarvan ingevolge art. 12 der Veiligheidswet een schriftelijke kennisgeving aan den burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had, moet worden gegeven, - aan het bepaalde in genoemd artikel niet meer hebben te voldoen, 'naar kunnen volstaan met het doen eener aangifte ingevolge artikel 61 der Ongevallenwet 1901. dat art. 12 der Veiligheidswet nog steeds van kracht 's en dat zij, die aan het daar bepaalde niet voldoen, zich blootstellen aan het gevaar van «enestrafvervolging. Art. 12 der Veiligheidswet luidt Het hoofd of de bestuurder van eene inrichting, waarin eenige tak van fabrieka- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend, is verplicht van elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen oDgeval binnen driemaal vier-en-twintig uren, nadat het ongeval heeft plaats gehad ot de gevolgen van dat ongeval zich hebben geopenbaard, schriftelijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had. Heeft de persoon, wien het ongeval is overkomen, binnen tweemaal vier-en-twintig uren zijn gewoneD arbeid hervat, dan vervalt de verplichting tot kennis geving, tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later blijken. Schiedam, 2 September 1903. N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1