gebroken in bet stroomgebied van de Stroema. De agent van de Hongaarsche Levantlijn te Konstantinopei heeft een telegram ont vangen, dat de vernieling meldt van het stoomschip Vaskapir, van Varna naar Boergas en Konstantinopei. Blijkbaar zijn er drie geweldige ontploffingen aan dek geweest. De kapitein, de officieren en zes man van de equipage alsmede verscheidene passagiers zijn gedood. Men beweert, dat er in het geheel 29 menschen zijn omge komen. Het schip vloog in brand en de machinist zette het toen op strand in de Missiori- baai, op 29 K, M. ten noorden van Boergas. Sawof, de minister van oorlog, is bij vorst Ferdinand te Euxinograd ontboden. Driehonderd vrouwen en meisjes hebben te Belgrado een vaderlandslievende vereeni- ging opgericht, om hulp te verieenen aan hare zusters in Oud-Servië en Macedonië. Uit Macedonië worden ook aanvallen op Servische dorpen gemeld. De Grieksche regeering bereidt een bezwaarschrift aan de mogendheden voor, met een uitvoerig relaas van buitensporig heden, die de Bulgaarsche benden tegen Macedonische Grieken bedreven hebben. Een te Philippopel in hechtenis.genomen koksmaatje, dat verdacht wordt van mede plichtigheid aan den aanslag op den con- ventietrein te Koelelu Boergas, zal vermoe delijk niet uitgeleverd worden, daar Bulgarije nog nooit een Christen aan Turkije heeft overgeleverd en de regeering bovendien rekening moet houden met de aanstaande verkiezingen. Z. H. Pius X. Binnenkort zal Z. H. Pius X een ency cliek uitvaardigen aan bisschoppen en ge- loovigen der geheele wereld, welke een soort program zal zijn. Z. H. moet onlangs gezegd hebben Met hun vyftigen hebben zij mij hier opgesloten en daarmede niet tevreden hebben zij den sleutel weggeworpen, zoodat ik er nooit uit kan. Voor wie dit nog noodig is, gelden deze woorden ais bewijs, dat Pius X, evenmin als zijn voorganger, zijn aanspraken zal laten varen. Hygiënisch congres. Onder voorzitterschap van prins Albert is gisteren te Brussel het congres voor hygiëne en demografie geopend. Meer dan 500 gemachtigden uit verschillende landen waren aanwezig. In zijn openingsrede legde prins Albert nadruk op het belang der volksgezondheid voor de verbetering der levensomstandigheden van de werk lieden. Beco, directeur van het Belgische de partement voor de volksgezondheid, betoogde de noodzakelijkheid van wettelijke dwang ter uitvoering van maatregelen in het belang der openbare gezondheid. Drijvende tentoonstelling. Op initiatief van de verschillende kamers van koophandel wordt in Engeland een drijvende tentoonstelling voorbereid, welke het heele keizerrijk zal bezoeken en tevens wil trachten de koloniën te bewegen alle producten uit het moederland te betrekken. De regeering zal bepaalde voorrechten toe staan, waardoor de taak van het comité vergemakkelijkt zal worden. Rhodes' brieven. Dr. Jameson heeft aan Chamberlain uit Afrika eenige onuitgegeven brieven van Rhodes gezonden, door dezen langen tijd voor zijn dood geschreven. Daarin zeide hij, dat er slechts één middel bestaat om de verschillende deelen van het Britsche rijk aan elkaar te verbinden en on verwin baar te maken, nl. een algemeen tolverband te stichten, waarbij de verschillende deelen van de groote Britsche familie zich weder- keering verbinden, elkander te bevoordeelen ten koste van den buitenlandschen handel. De liberale pers te Londen spot met Chamberlain, die van deze documenten nu gebruik maakt. Sultans jaardag. De verjaardag van de troon bestij gin van den Sultan is eergisteren te Constantinope' op de gebruikelijke wijze gevierd. Vooraf had men een aantal Bulgaren, Armeniërs enz. in de doos gestopt, daar men ten paleize bang was voor rustverstoring. Bij de receptie ten hove hield de oeconomische patriarch uit naam van de aanwezige hoofden van verschillende kerkelijke gemeenten een toespraak. »Wij wenden, zoo zeide hij, met afschuw het gelaat af van de boosdoeners en keuren hun handelingen niet goed, terwijl wij vertrouwen op de welwillendheid van Uwe Majesteit. Adrianopel in brand Te Belgrado liep gisteren het gerucht dat de stad Adrianopel sedert den vorigen middag in brand stond. De brand zou door kwaadwilligen op verschillende plaatsen tegelijk gesticht zijn. Landverraad in Servië. Een kapitein van het" Servische ieger Nukhaunovitch, in de militaire gevangenis te Belgrado opgesloten, beschuldigd van het verkoopen aan een vreemde mogendheid van stukken, betrekking hebbende op de mobilisatie van het Servische leger, heeft getracht te ontvluchten. Op het oogenblik dat hij de gevangenis zou verlaten, werd hij echter gevat. Vorst Loeuwenstein.' De hoogbejaarde vorst Loeuwenstein, een dei voormannen der Duitsche Katholieken, w omneckort, naar men zegt, de wereld <?!iaieo en het Dominicaner habjjt aanne men, waarschijnlijk in het klooster te Venlo. - - mi it Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 3 September 1903. Veiligheidswet. Wij vestigen de aandacht op voorstaande kennisgeving van den Burgemeester in zake de Veiligheidswet. Teekenschool Volksbond Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin de opening van den nieuwen cursus van de teekenschool der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond wordt aangekondigd. Zaterdag-avond van 8—10 uur zullen daarvoor in het Bondsgebouw L. Haven nieuwe leerlingen worden aangenomen. Wij vertrouwen, dat van deze bijzondere gelegenheid om jongelingen tot practisch en theoretisch gevormde vaklieden op te leiden, een ruim gebruik zal worden gemaakt. Vocaal- en Instrumentaal Concert. Gisteren-avond ten 7£ ure had in de Olficieren-Vereeniging een groot vocaal- en instrumentaal concert plaats, te geven door Schiedams Mannenkoor nOrpheus", directeur de beer Georg Rijken, en het korps staf muzikanten der dd. Schutterij te Rotterdam, kapelmeester de heer Arthur Seidel, ter herdenking van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. De tuin was door een zeer groot en verscheiden publiek flnk bezet, terwijl bjj tusschenpoozen eenige plantsoen ver lichting plaats vond. Allereerst liet Arthur Seidel's kapel haar tonen door den stillen, zoelen zomeravond weerklinken. Met de volksliederen werd het programma geopend, waarna de steeds aantrekkelijk blijvende Jubel-Ouverture van C. M. v. Weber werd gegeven. De Officieren-Societeits-Wals van A. Seidel werd mede zeer schoon uitgevoerd, terwijl de fantasie uit Cavallcria Rusticana (arr, A. Urbach) P. Mascagni, evenals altijd een dankbaar outhaal vond. Alsnu nam Georg Rijken's dappere schaar de leiding. Uitgevoerd werd God en de Koningin van C. C. A. de Vliegh een zeer mooi nummer. Vervolgens werd Abscheidslied van Franz Otto, Standchen van C. F. Adams gegeven, terwijl Le Retour van A. Dietrich weder zeer schoon werd gezongen. Na de pauze werd uitgevoerd Le Chant des Amis van Amb. Thomas, Bunte Blumen van Jüngst en Jajer's Morgenbesuch van Jungst, de 2 laatste een paar zeer aardige nummertjes. Sterrennacht van A. M. Storcb klonk heerlijk en werd flink uitgevoerd. Met Goldene Lebensregeln, komische guod- libet van R. Genée, een zeer aardig en prettig nummer, besloot «Orpheus" baar gedeelte. Een welverdiend applaus beloonde »Or- pheus" voor het op dezen avond bepaald keurig uitvoeren harer nummers. Een waar kunstgenot deed zij ons smaken. Alsnu zou Arthur Seidel's kapel het program voleindigen. Heerlijk klonk de Ouverture Guillaume Tell van G. Rossini, een nummer waarvan men steeds met verrukking blijft genieten. Nog werd gegeven ^Inleiding en Bruids koor uit de 3e acte van Lohengrin van R. Wagner en Arthur Seidels arrangement van de Fantasie uit Carmen, van G. Bizet. Het korps stafmuzikanten met den kapelmeester Arthur Seidel een woord van oprechte hulde en waardeering voor de onberispelijke uitvoering van deze zeer keurige en prachtige nummers. Onder de tonen van Ihe Washington Post en de volksliederen spoedde zich de menigte huiswaarts, na een avond van waar kunstgenot. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente aihier zijn tot predikanten bij die gemeente beroepen Ds. J. P. de Bie, predikant te Kethel en Spaland voor de vacature—ds. C. de Wilde. Ds. P. S. Meerburg, predikant te Maas land, voor de vacature ds Schrijver. Door den hoofdonderwijzer, den heer Hagen, is bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 14 jarig zoontje, fietsende in de Plan tage, door zekeren J. v. a. H. een bloedneus is geslagen zonder dat de knaap daartoe aanleiding gaf. Twee deserteurs van een logger te Viaar- dingen thuis behoorende, zijn hier aange houden en naar Vlaardingen overgebracht. De vijftienjarige W. van Hattem heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hjj gisteren avond door zekeren v. H. dikke lippen en een buil in het hoofd is geslagen, omdat hij nabij den Officiereutuin door schreeuwen en zingen het genot van de ^buitenleden" bij het concert verstoorde. In de vergadering,eergisteren door denRaad der gemeente Kethel en Spaland gehouden, werden de nieuw gekozen leden beëedigd en toegelaten. Het onderzoek der gemeente-rekening, sluitende met een batig saldo van 1901.81J werd opgedragen aan eene commissie bestaande uit de heeren J. de Jong, A, Lansbergen en F. C. de Ronde en op haar advies aldus vastgesteld. Hierna boden B. en W. van den Raad aan de begrooting voor 1904 met toelich ting, sluit in ontvangst en uitgaaf tot eeu bedrag van fl4.711.13J. Een commissie van 3 leden zal haar onderzoeken. Daarna boden B. en W. aan den Raad aan een lijst van personen, wonende in den Noordkethelpolder, aan wien geheele ol gedeeltelijke ontheffing van H. O. zal worden verleend. Het totaal dier onthet- fnngen beloopt f 557.05J. De Raad keurde die lijst bij acclamatie goed. Nog was ingekomen een adres van den gemeente-veldwachter D. Groen, houdende verzoek om eervol ontslag met ingang van 1 November a.s. onder toekenning van een pensioen van f30ü 'sjaars, waarop gunstig werd beschikt. Vanwege de staatscommissie voor de enqnete naar de toestanden onder het spoorwegpersoneel is een bezoek gebracht aan het station D. P. te Rotterdam ten einde een onderzoek in te stellen naar de inrichting der dienstlokalen, enz. De hulp der brandweer werd gister-avond te Rotterdam ingeroepen voor een zwaren brand, uitgebroken in de remise der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij aan den Oostzeedijk. Op het uitgestrekte terrein bevinden zich het wagenhuis, twee groote stallen en twee hooischuren, waarvan een zeer groote van ongeveer 40 bij 20 meter, gevuld was sedert 2J maand met circo één miilioen kilo hooi. Deze schuur grenst aan bet Buitengat en de Elisabeth- straat. Om half vijf had de directeur, de heer Guichart, van uit zijn woonhuis aan de Dijkzijde, een verdachte lucht geroken en waren de stalmeesters gewaarschuwd, doch brand was niet zichtbaar. Om half zeven vertoonde zich plotseling vlammen aan de houten stjjlen van de in drijfsteen opgetrokken schuur en was alles eensklaps één vuurzee en al. Onder leiding van hare hoofdlieden tastte de brandweer met groote macht de vuurmassa aan. Vijf stoomspuiten en zeven handspuiten en een aantal brandkranen werden in werking gesteld. De aanwezige tramwagens en 80 paarden waren fluks op straat gezet. Een reusachtige vuurklomp vertoonde weldra de opgeperste hooimassa en deed het ergste vreezen vooral voor drie hooi schelven, staande tussshen de brandende schuur en het Buizengat. De zware stralen der stoomspuiten deden evenwel flink dienst, zoodat men na eenige uren den brand zichtbaar zag minder worden, boewei natuurlijk nog alles zal blijven smeulen. Reeds een uur na het uitbreken stortte een der zijgevels van drijfsteen en sloeg een gat in het wagenhuis. Hoewei enkele slangen onder het puin bedolven werden, gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Om half tien kon men constateeren, dat verdere uitbreiding voorkomen was en de aangrenzende stallen aileen water- en dakschade hadden. De hooivoorraad is verzekerd bij de makelaars F. en W. van Dam op beurspolis. In de eergister-avond te Overschie ge houden gemeenteraadszitting namen de nieuwbenoemde leden, de heeren Heinsbroek, Mast en Speelman zitting. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten werd het subsidie over 1904 aan het Burgerlijk Armbestuur verlaagd van f 2200 op f 2000. De gemeentebegrooting voor 1904 was ingekomen, welke zal circuieeren bij de leden. Het percentage der indirecte belas ting is voor 1904 gebleven als in 1903. Aan mej. Luten, de gemeente-verloskundige, werd voor 1904 een gratificatie toegekend van 1100, BINNENLAND. Bij Kon. besluit is de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering in het einde der maand September van dit jaar, ten einde aan de orde te stellen de benoeming van een een lid van Ged. Staten ter voorziening van de vacature onstaan door het overlijden van mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutfaas. H. M. de Koningin ontving op Haren verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik en van H. M. de Koniningin-Moeder ver schillende kostbare cadeaux, waaronder schilderijen en voorwerpen van kunst en smaak, benevens een nieuwen gondel voor den vijver in 't Park. Het jachtdepartement bood, zooals reeds gemeld is, H. M. een bank van rustiek werk aan, bekleed mat groene bladeren, heide en witte en roode Erica. Op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2