Stads- en Gewestelijk Nieuws. Reuter seiot uit Philippolis, dat de Turksche troepen de bosschen van het Rbodope-gebergte langs de grens in brand steken om de benden er uit te verjagen. Te Sofia spreekt men in militaire kringen druk over het lauw optreden van de Turk sche militaire overheid tegen den opstand in Adrianopel. Men verklaart dat zoo, dat de Porte tijd wil hebben om in het wilajet Adrianopel groote massa's troepen voor alle gebeurlijkheden samen te trekken. Naar de Frankf. Zeit. uit Sofia vernam, ontnamen do Turksche troepen aar. de opstandelingen het groote Kutzo Wala- chysche dorp Klisoera in het district Kastoria en verwoestten elf Buigaarsche dorpen. Daar de Turksche kommandant der troepen vergezeld wordt door den bisschop van Kastoria, meent men, dat bij de Turken ook Grieksche vrijwilligers meevechten. Het Buigaarsche exarchaat heeft in den iaatsten tijd herhaaldelijk van comités de waarschuwing ontvangen om ze niet de belemmeren. Het exarchaat aarzelt daarom aan het verzoek van Turksche zijde om invloed te oefenen op de opstandelingen te voldoen. het veld van eer. Kapitein Vauchez bezweek den volgenden ochtend aan zyn wonde. Onder de zwaar gekwetsten zijn luitenant Selchauhansen en een kwartiermeester. Generaal O Connor is van Oran naar het uiterste zuiden vertrokken. Internationale tentoonstelling te Brussel Een internationale tentoonstelling van Voedingsmiddelen, met bijzondere sectiën voor koloniale waren, van produkten der bier brouwerij, voor wijnen en gedistilleerd, en alle aanverwande nijverheden, zal plaats hebben te Brussel in het Pare du Cinquantenaire in DecemberJanuari e. k. onder de hooge bescherming van den Minister van Nijverheid en arbeid. Het commissariaat der vreemde sectiën dezer tentoonstelling is gevestigd (Gent) België, Coupure, 15. Interparlementaire conferentie. In het Huis van afgevaardigden te Wee- nen is gisteren-ochtend de interparlemen taire conferentie geopend. Von Körber, de minister-president, graaf Nigra en Hartel, de minister van onderwijs, waren er bij tegenwoordig. Het aantal aanwezige afge vaardigden was ongeveer 400. Von Körber hield een toespraak om de gedelegeerden te begroeten. Hy deed uit komen welke vorderingen het denkbeeld van internationale scheidsrechterlijke be slissing had gemaakt. Het zou een hersen schim zijn om nu reeds algemeene ontwa pening te willen verlangen maar men zou voor het oogenblik de regeeringen reeds dank weten als zij er zich aan gewenden geschillen aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen, door in hunne tractaten bizondere bepalingen op te nemen betref fende arbitrage. Bauer Jas het verslag van de Deensche groep voor over de uitlegging van artikel 527 van de Haagsche conventie. Gobat deed verslag, uit naam van de Zwitsersche groep over de opening van de arbitrage-clausule in handelstractaten en de uitlegging van artt. 2 en 3 van de Haagsche conventie. Beeinaert deelde het verslag van de Belgische groep mee over de vestiging van betrekkingen tusschen de Pan-Amerikaansche Unie en de interparlementaire vereeniging. Verkiezingen in Noorwegen. Bij de gisteren te Christiana geheuden laatste verkiezingen van het corps van rechtstreeksche kiezers heeft de party van de rechterzijde de stad Larvik veroverd. De regeermgsgezinde linkerzijde verloor daardoor haar meerderheid in het nieuwe Storting dat, naar de uitkomst van de verkiezingen te oordeelen, 59 leden van de rechterzijde en 53 leden van de regeerings- gezinde linkerzijde en sociaal-democraten zal tellen. Twijfelachtig is nog de afloop van de verkiezingen in de ambten Neden- saes, Soendie en Droüdheim. Boovers in Algiers. Volgens draadbericht uit Ain-Sefra beves tigen nadere berichten dat het gevecht by El Moringar uitermate heftig is geweest. Het was op 2 September en duurde van half negen 's ochtends tot vier uur 's mid dags. Het geleide van het konvooi bestond uit een peleton spahi's onder bevel van kapitein Vauchez en den Deenschen luite nant Selchauhansen en werd heftig aange vallen door een belangryke harka. De officieren en onderofficieren werden de een na den ander getroffen. Een fourier bleef het verzet voortzetten tot het uiterste zonder te wijken, tot hulp opdaagde. Van de 120 Franschen sneuvelden 37 en zyn 45 gewond. De dooden zyn begraven op Schiedam. 8 September 1903. Volksbadhuis. In de week van 31 Aug.—6 Sept. 1903 werden genomen 337 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 28 kuipbaden 43 regen 24 regen 171 school 40 kinder» k3ct 31 Gedurende de maand Aug. 1903 werden genomen 1061 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 80 kuipbaden 152 regen 60 regen 714 school kinder a 3 ct 55 Wij vestigende aandacht op achterstaande advertentie betreffen de den goedkoopen trein 2 en 3 klasse, welke Donderdag 17 Sep tember naar Haarlem en Amsterdam zal vertrekken. meen kiesrecht toegestaan. Te vier uur na het eindigen van de meeting op het Schuttersveld zal de stoet worden opgesteld. Het comité heeft om de orde te handhaven honderd commissarissen benoemd. Als vertegenwoordigers van de Vereeni ging voor handel, nijverheid en gemeente belangen te 's-Gravenhage, naar het op 9 en 10 September a.s. te Rotterdam te houden congres van den handeldrij venden middenstand, zijn benoemd de heerenmr. W. Dolk, voorzitter, en A. J. H. v. Rijn, secretaris. Zondag namiddag 6£ uur reden te Over- schie twee fietsrijders op den Rotterdamschen straatweg en wel zoo hevig dat een van hen, J. P. G. te 's-Gravenhage, bewusteloos van zijn rijwiel viel en bovendien door dien val een bloedenden neus en een bloedende wond aan zijn achterhoofd bekwam. Na door eenige omstanders te zijn geholpen, heeft hy zijn reis ten 7 ure vervolgd. De Fabrieksbode bevat het volgende bericht uit Mariënberg, dd. 3 Sept. »Opdeafgeloopen week mogen wjj, evenals op de vorige, met voldoening terugzien. Wel bleef groote voorzichtigheid de bood schap, zoowel in de lichamelijke bewegingen als bij de geringste inspanning van den geest, en was de stemming van den zieke nog dikwijls droevig gesteld, omdat bij zich nog tot zoo weinig in staat achttedech wij, verpleegsters, die den toestand veelal met grooter onbevangenheid beoordeelen, kunnen slechts met dankbaarheid op de laatste dagen terugzien. A. v. Marken." Gisteren-middag is door de politie alhier aangehouden een deserteur van een hier liggenden logger. Nadat hy aan boord van zyn schip was gebracht, is hij weer dat vaartuig ontloopen Gisteren-middag werden door de politie aangehouden twee venters, die hier rond liepen met een wagen met pruimen, waarvan het grootste deel rot bleek te zyn. De rotte pruimen werden in beslag genomen en tegen de verkoopers proces verbaal opgemaakt. Van morgen 6 ure, tijdens de bewoonster afwezig was, is ten huize van de Wed. Stap in de Kreupelstraat een ontstoken petroleumstel in brand geraakt. Door P. Slavenburg en A. van Grootveld werd de buitendeur geforceerd en de brand met water gebiuscht. Het toestel en een raamhor verbrandden. Bij de door de Sociëteit» Tot Nut en Vermaak" te Grave uitgeschreven voordrach ten-wedstrijd, behaalde onze stadgenoot, de heer G. Wanders, den vierden prijs, zijnde zilveren medailje met diploma. Zaterdag moest het loggerschip Johanna II van Vlaardingen naar zee vertrekken, nadat vooraf twee Schiedamsche deserteurs aan boord waren gebracht. Een der deser teurs wist in een onbewaakt oogenblik te ontsnappen en nam de vlucht in de richting Maassluis, doch werd spoedig weder door de politie van Vlaardingen gegrepen en aan boord gebracht. Daarna vertrok het schip naar zee, doch dicht by Maassluis gekomen sprong de deserteur P. overboord en zwom naar den kant. Daar de bemanning niet met 13 koppen naar zee wilde, was de schipper genoodzaakt weder naar Vlaardingen terug te komen, waarna nog 4 der bemanning wegliepen. De burgemeester van Rotterdam heeft den optocht met muziek en ontplooide banieren by de betooging voor het alge- BINNENLAND. Sluiting dér Kamers. Bij Koninklijk besluit is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1903, des namiddags te drie uren. De minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Ka mers de zitting in Hr. Ms. naam te sluiten. Het Vorstelijk Echtpaar zou heden een bezoek aan Bemneira brengen. Het zou in een salonrytuig van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te 8^ uur met den D-trein vertrekken en met den sneltrein van 6 uur 23 terugkeeren. Naar men meldt, heeft H. M. de Koningin het voornemen om, na haar verblijf in de residentie, eenigen tijd naar Mecklenburg te gaan. Daarna zal H. M. waarschijnlijk een poos op het slot te Dobbin gaan lo geeren. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver trekt Donderdag te 8.32 's morgens van Apeldoorn tot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling te Winterswyk. De erfprins en de erfprinses van Erbach, die de gasten zijn van H. M, de Koningin- Moeder te Soestdyk, maakte Zaterdag met Hare Majesteit in een rijtuig met vierspan, gemend door den erfprins een rytoerdoor Baarn. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer F. J. Domela Nieuwenhuis, benoemd zaakgelastigde en consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, aan 's minis ters departement te spreken zal zyn op Donderdag 10 September e.k., des voor middags van 10—12 uren. Atjeh. De correspondent der IV. R. Ct. te Batavia seinde gisteren nog omtrent; de belangwekkende gebeurtenissen in Indië. Kapitein van der Hoeve viel by Beuratjan in de Pedirvlakto ia eea hinderlaag van Ben Peukan en sneuvelde met 3 minderen, terwijl 22 minderen gewond werden en wij 4 karabijnen en 2 geweren verloren. De vijand liet 12 dooden achter. Panglima Polem en Radja Keumale met familie en 150 volgelingen hebben zich overgegeven. [Panglima Polem en Radja Keumala waren de twee voornaamste nog tegen het Nederlandsch gezag strijdende hoofden. Door hun onderwerping zal het laatste spoor van georganiseerd verzet verdwenen zijn, zoodat thans veilig mag gesproken worden van het einde van den Atjeh-oorlog.] De hoofdredacteuren van het N. v. d. D. en van het Hbld. zijn voornemens, naar aanleiding van de onderwerping van Panglima Polem, aanstaanden Woensdag 2 uur 's namiddags aan generaal Van Heutsz een telegram te zenden, inhoudende »Aan generaal Van Heutsz en het Indische Leger huidel" Wie in Nederland zich daarbij wil aansluiten, kan zijn naamkaartje met f5 zenden aan de administratie van het Hbld. vóór Woensdag 12 uur 's middags. Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangen De Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen vergaderde Zaterdag onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Verploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen, die den heer 's Jacob, burge meester van Rotterdam, verving, welke laatste ten gevolge van het overlijden zijner echtgenoote niet aanwezig kon zijn. Na eenige deelnemende woorden des voorzitters, werd besloten aan den beer 's Jacob een brief van rouwbeklag te richten. Naar het bestuur werd op praeadvies verzonden een schrijven der Utrechtsche Provinciale Vereeniging, een gunstige rege ling vragende nopens de verplegingskosten van krankzinnigen. De aftredende bestuursleden Groskamp, burgemeester van Sloterdijk en De Vulder van Noorden, secretaris te Middelburg, werden herkozen. De nota in zake pensio neering van den wiskunstigen adviseur, dr. Poort, lokte een bereidverklaring van het bestuur uit om de Regeering te verzoeken, bij de regeling ter zake zooveel mogelijk de bestaande rykswet te volgen. De rekening werd goedgekeurd zij sloot met een voordeelig saldo van f 1140.21 J. Bij de behandeling van het examenver- slag werd gewezen op de onvoldoendheid der opleiding. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht wijden. De Haagsche briefschrijver van de Midd. Crt. deelt mede, dat het dezer dagen opgenomen bericht omtrent het nieuwe werkman-raadslid Van Pylon niet geheel juist is. Er is gemeld, dat genoemd raadslid, werkzaam aan de Landsdrukkerij, door den minister van Binnenlandsche Zaken ook voor den tijd, dien hij aan zijne werkzaamheden ais raadslid zal moeten geven, behoud van weekloon is toegestaan. De ministerieele toezegging is echter slechts een voorloopige, of, zoo als Van Pijlen door den directeur der Landsdrukkerij werd medegedeeld, totdat de Raad daarin op andere wijze zal hebben voorzien. d.w.z, totdat de Raad zal zyn overgegaan tot het toestaan van presen tiegeld. s 1 De Haagsche K. v. Arbeid voor de voe- dings- en genotmiddelen heeft, na bespreking onderling over de gevolgen van de invoering van do voorgenoemde heffing der tabaks belasting voor den werkman, een adres aan den minister gezonden, betuigende instem ming met het adres der K. v. A. te Rotterdam om dat ontwerp niet te handhaven. To 's-Gravenhage is overleden mr. C. W Kist, oud-resident in Nederlandsch-Indië, laatstelijk in de Preanger-regentschappen tot April 1900, toen hij op verzoek eervol ontslagen werd, De overledene was ridder van den Ned. Leeuw en commandeur van den Witten Olifant. .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2