Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Graat Je Kandelaar. 26ste Jaars:. Zaterdag 12 September 1903. ,No. 7698. Bureau Beterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PRIJS TIJ DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 September 1903. De Macedonische opstand. De toestand in de Macedonische wilajets van Turkije blijft in de laatsje dagen vrij wel onveranderd, d.w.z. even treurig als bedenkelijk. Het blijkt maar al te zeer, dat daar in het zuidoosten van Europa een drama wordt afgespeeld, welks eindelyke ontwikkeling van overwegend belang is voor geheel ons werelddeel. Vooral daarom wek ken de gebeurtenissen in Macedonië onge wone belangstelling en worden ze door heel Europa met spanning gevolgd. Vooral het consulaire bericht over de wreedheid der Turken by het onderdrukken van den opstand in het wilajet Monastir heeft in de Europeesche kringen te Con- stantinopel diepen indauk gemaakt. Men- schen, die totnutoe met een gerust oog de toekomst tegemoet zagen, beginnen nu werkelijk te gelooven, dat de oorlog onver mijdelijk is. Men gelooft, dat het tot een feitelijken oorlog tusschen Bulgarije en Turkije zal komen, hoewel er wegens de omstandigheid dat Bulgarije een vazalstaat is geen formeelo oorlogsverklaring zal plaats hebben. Dat overigens de feitelijke oorlogstoestand verre te verkiezen is boven de wreede guerilla, die thans op het terrein van den opstand wordt gevoerd, wordt duidelijk uit eengezet in een langen brief door den Times-correspondent in dato 3 dezer uit Monastir aan zijn blad verzonden. Een reis van Saloniki naar Monastir, zoo schrijft bij, geeft eenigszins een denkbeeld, hoe het in 't binnenland gesteld is. De christelijke bevolking schijnt geheel verdwenen te zijn. De velden zijn verlaten behalve in de onmiddellijke nabijheid van dorpen, die blijkbaar door Turken bewoond worden, ziet men niemand buiten aan het werk. De stations en de dorpen aan den spoor weg gelegen, wemelen van gewapende Turken, onder wie men maar weinig Feuilleton. 2) »Nou, die Jones kwam op een keer in zijn dogcart over een eenzaam stuk weg. Er liep een grucht van roovers en hij had een groote som gelds bij zich. Hij had er dik wijls over gebracht dat hij, als hij opeens de zweep er over lei, misschien een kansje had, daar hy volstrekt niet van plan was zoo maar goedschiks zyn geld at te geven. Zulke nieuwbakken ideeëu als Tannar hier, over 't afschieten van zijn revolver terwjjl de roover beleefd stond te wachten, hield hij er niet op na. Hy had aan zyn vrienden verteld, dat hij wist hoe zoo'n aan val te keeren, maar wetende dat zijn plan wet falen kan, had hy 't wijselijk voor zich geregelde troepen opmerkt. Te Ostrovo, Sorovits en Fiorina zijn kampen bovendien zijn er nog veel soldaten ingekwartierd. De spoorweg wordt door een groote troepenmacht bewaakt. Bij elke brug of tunnel staan eenige slecht gekleede sol daten, die er niettemin opgewekt uitzien. Bij elke kamp is een schildwacht, die tot taak schijnt te hebben, op te staan en te salueeren als er een trein voorbijrijdt. Geen van deze militaire posten is op een gunstige strategische stelling geplaatst, ook heeft men geen versterkingen opge worpen, en geen wachten uitgezet, zelfs niet op die punten weike het geschikst zouden zijn voor een aanval. In den trein naar Monastir bevonden zich een groot aantal jonge Albaneezen, op weg naar hun regiment. Een trein die in de tegenovergestelde richting reed, bracht Bulgaren over, zij hadden ketenen om den hals en bebloede doeken om de ledematen. Men is bezig met het herstellen van de bruggen die de opstandelingen in het begin der woelingen beschadigd hebben. Eenige vernielde blokhuizen getuigen nog van het succes dat de opstandelingen hebben behaald; elders wijzen verlaten en plat gebrande dorpen op overwinningen van de Turken. Van de omringende heuvelen gaan nog rookkolommen op, vooral in de richting van Neveska. In die streek zijn veertien bataljons en basji-bezoeks bezig een drijf jacht te houden, van vijf verschillende punten uitgaande. Te Monastir is alles rustig, ofschoon de bewoners nu en dan aangevallen en bestolen worden. Het eenige meer bepaalde oorlogsbericht dat wij heden te geven hebben, betreft een gevecht, dat tusschen Turken en opstan delingen aan den oever van het Matova- meer, bij Saloniki, geleverd is en dat hevig en langdurig moest geweest zijn. Dezer dagen, zoo zegt het Neue Wiener Tageblatt, heeft de Bulgaarsche regeering gedaan gekregen, dat zij door tusschen- komst van een Hongaarsche firma 15 gehouden tot hij het geprobeerd had. Nou, terwijl die Jones daar dan zoo voor reed, komt er ineens een vent op den weg een geweer in zijn bad, die hem toe schreeuwde «handen op I" een aanlegde. Instinctmatig zette Jones zyn paard aan. Hy had wel een geweer naast zich liggen, maar wist heel goed dat elke beweging om het te grijpen, een dwaasheid was. Zonder zijn hoofd te verliezen zwaaide hy met zyn armen en riep opgewonden «Zeg, doe dat niet't is allemachtig gevaarlijk. Ik heb dikwijls gehoord van geweren, die bij ongeluk afgingen. Wees nou niet gek. Je kunt niet te voorzichtig zijn met vuurwapens. Elke minuut zou 't at kunnen gaan en dan zou je wegens moord opgehaogen worden." Op een toon van de grootste vrees, ging hij met deze fraaie zinnen voort, net alsof hij dacht dat de roover een grap uithaalde en hij vond dat deze wat te ver ging. De man versleet hem voor krankzinnig en wachtte op hem, toen hij uit het karretje stapte en hem naderde, zyn handen voor millioen Mannlicher patronen zal kunnen overnemen van de regeering te Budapest. Volgens een ander bericht daarentegen maakt de regeering te Boedapest bezwaar, den uitvoer toe te staan van patronen, voor Bulgarije bestemd en reeds eenigen tijd geleden in Hongarije besteld. Men zegt, dat de Porte en de Bulgaarsche regeering vinnige nota's wisselen naar aanleiding der bewering van de eerstge noemde, dat munitie ten dienste van de opstandelingen oogluikend de Bulgaarsche grens passeert. Boris Sarafof moet met 800 man in het district Kastoria verschenen zijn. Een particulier telegram uit Eio Monastir meldt weder, dat er den 2n dezer by El Tepe en Peun gevechten zijn geleverd tusschen de Turksche troepen en de vereenigde benden der opstandelingen, die aangevoerd werden door kapitein Stojanof en Dontsjo Berninzot Volgens bet telegram werd bericht, dat de Turken geheel ver- siagen werden en in groote wanorde op de vlucht sloegen. De opstandelingen verwekten overal, waar zij kwamen, bij de bevolking de grootste geestdrift. Uit Athene wordt gemeld, dat daar vijf Bulgaren in hechtenis zijn genomen onder beschuldiging de Macedoniërs wapens en dynamiet te hebben geleverd. De onlusten te Beiroet. Uit Constantinopel wordt aan de Frank furter Zeiting nog het volgende gemeld: De onlusten tusschen Christenen en Moslemen te Beiroet, waarbij twintig menschen gedood werden, zijn ontstaan door het verschijnen van het Amerikaansch eskader. De Amerikanen wilden bij het uitbreken van de onlusten troepen aan wal zetten, maar de wali iiet hun weten dat hij voor niets instond als zij hun plan uitvoerden. De toestand in Servië. Een menigte van duizend man heeft Dinsdag-avond het bureau van de Vesgerni zich in de meest verschrikte houding. Al dien tijd hield hij den roover voor welk gevaarlijk spelletje hij speelde en vragende of hij 't geweer neer wou leggen uit vrees voor een ongeluk. Toen hij dichtbij was, keek de bushranger hem eens wantrouwen aan en Jones ging op dezelfde manier voort. Toen hij hem binnen zijn bereik had, sprong hij opeens op hem af, dook onder hem en nam hem op zijn rug. Lang had hij toen niet noo- dig om den boef onschadelijk te maken en met hem naar de stad te rijden, om het welslagen van zijn plan te bewijzen. Stel je voor de woede van den vent om op zoo'n manier ingerekend te worden I" «Die kerel had spieren en zenuwen", merkte een van ons stel op. «Ze Grant jij bent nog zoo wat gymnast. Zou jij 't zelfde foefje met uit kunnen halen als ze bij jou op bezoek kwamen «Nou lachte Grant, «één vent zal toch waarachtig geen bank komen plunderen en met meer dan een kan de truc niet uitge voerd worden. Ik vrees dat ik dan den boel Novesti, een blad, dat het voor de samen zwerende officieren van Nisj opneemt, aangevallen; de ruiten werden ingegooid enz. De redacteurs schoten op de bende en verwondden er ettelijken. De politie joeg de menigte uiteen. Een betooging van geheel anderen aard had den volgenden dag in de Servische hoofdstad plaats. Ter gelegenheid van den verjaardag van den erfprins was voor het paleis een ontzaglijke menigte samen gestroomd, die met geestdrift den koning "en den troonopvolger toejuichte. Combes naar Bretagne. De conservatieve afgevaardigde ran Cotes- du-Nord, markies du Roseoat, heeft schrif telijk aan minister-president Combes mede gedeeld, dat bij als Katholiek den minister gedurende diens verblijf in Bretagne (ter gelegenheid der onthulling van het stand beeld voor Rsnan, op a.s. Zondag) met gepaste achting, maar duidelijk en scherp de gevoelens wenschte uit te drukken van de groote meerderheid der Bretagners. Wanneer Combes mocht weigeren hem in het publiek aan te hooren, zou hij aan het land de beoordeeling overlaten van het feit, dat de minister-president zijn jongste rede te Saintes gehouden heeft achter een droe vige rij bajonetten. Internationaal Zuirelcongres. Een geschil, dat ontstaan was tusschen het bestuur van het te Brussel gehouden zuivelcongres en de Nederlandsche afge vaardigden, is tengevolge van officie use inmenging geëindigd. De Nederlandsche afgevaardigden nemen weer deel aan bet Congres. Telegraafkabel verstoord. Tengevolge van stormen aan de kusten van Engeland en Ierland zijn de New-York- kabeitelegrammen in vertraging. over zou moeten geven". Een week of wat na dit gesprek zat Grant op een middag te werken achter de toonbank, verdiept ineen pakje rekeningen, Alleen de agent was in de bank en zat in de kamer er naast, Het was erg warm en de kantoordeur stond halt open. Geen geluid werd gehoord behalve het gezoen der insecten en het toevallig geschreeuw van een jongen op straat. Een zware stap klonk in de gang en de deur vloog geheel open. Ontsticht door dit laai waai keek Grant op en zijn oog viel op een zwartgebaarden man met een versleten jas, die met zwaren tred de kamer binnenstapte. De een of andere goudgraver, die zijn goud komt deponeereo," dacht hij; hy ziet er woest genoeg uit. Zeker een ruw leven geleid." Slot volgt NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1