Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grant ie Kandelaar. 26ste Jaar®:. Zondag 13 September 1903. No. 7699. EERSTE BLJD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Parijsche Kroniek. Feuilleton. PK IJ 8 TAN DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maanden t 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER IDTERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Niettegenstaande nog ruim een maand van de hervatting der parlementaire werk zaamheden verwijderd, wordt hier de kwestie der opzegging van het concordaat en de daarmede direct in verband staande scheiding van Kerk en Staat reeds druk en van verschillende kanten en standpunten behan deld en besproken. De oud-minister Charles Dupuis, schreef er een belangrijk artikel, in de Nouvelle Revueover, wat veel de aandacht trok en waarin hij, wat reeds zoo velen voor hem deden, openlijk bakende, dat het vooral de angst was om de groote meerderheid der Fransche natie in zedelijke beroering te brengen, door het godsdienstig vraagstuk zoo scherp in de iamiliën aan hangig te maken, welke die opheffing tot heden toe belet heeft, zoodat het dus voor rankrijks inwendigen vrede noodzakelijk lijft het Concordaat te doen voortbestaan. Het zijn ectiter de republikeinen van de kleur van Cbarles Dupuis niet, die de opheffing van het Concordaat eischen, doch wel zij die thans den zoogenaamden republi- keinsche Staat vormen, de meerderheid van het blocen die jacobijnscbe meerderheid heeft geen andere bedoeling, dan den gods dienst uit te roeien, aan de geestelijkheid de uitoefening ervan te beletten en haar bet bestaan onmogelijk te maken. Van die haters en atheïsten kan men immers onmogelijk iets rechtvaardigs verwachten en van den dag, dat zij de scheiding tusschen Kerk en Staat zullen uitspreken, kan dit niet anders, dan alleen ten naaeele der vrijheden van de Katholieke Kerk zijn. Ik schreef met opzet van de Katholieke Kerk, omdat de andere gezindten, protestanten en joden, tot hiertoe zich nog maar bitter weinig over die scheiding ongerust schenen te maken, wat wel recht tot gegronde veronderstellingen gegeven heeft. Toch zijr. van de zijden der geloovige protestanten 3) (Slot.) Zulke gedachten schoten door Grant's hoofd in het eerste oogenblik. Hij werd gevolgd door twee andere lui, net zoo gekleed en van bijna het zelfde type. ïDeelgenooten in een rijke claim uit veiligheid samen gereisd!" dacht Grant. «Handen op I" zei een ruwe stem, terwijl de eerstgekomene met een snelle beweging een revolver uit zijn zak haalde en op hem richtte. Een blik deed hem bemerken, dat de beide anderen net zoo gewapend waren. Het verhaal, dat hij had gehoord van den man die den bushranger de baas werd door reeds verscheidene stemmen tegen die scheiding tusschen de Kerken en den Staat opgegaan en beginnen die godsdienstige mannen en leiders even goed het gevaar, welke een heidensche Staat, ook voor hun Kerk moet worden, in te zien. Voor allen die nog gelooven is het concordaat met al zijn gebreken nog te prefereeren boven eene scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk, daar die scheiding hier nooit de betrekkelijke vrijheid, zooals zij in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika bestaat, kan aanbrengen. Daarvoor heeft men hier te veel jacobijnen, die alleen de vrijheid voor zich-zelven riemen en alle andersdenkenden en vooral geloo- venden, van die vrijheid uitsluitenja, buiten de wetten stellen. Voor hen die de zaken hier gevolgd hebben, is er geen twijfel meer mogelijk, de scheiding, zooals de republikeinen der jongere school deze verstaan, is niets minder of meer dan de totale uitroeiing van den eeredienst. Het is niet alleen hun doel om de natie van de uitgaven der begrooting van eeredienst te ontlasten, waarvan, volgens hun beweren, de groote meerderheid der burgers met meer wil hooren, maaar wel om, onder den naam van eene politie der eerediensten, alie godsdienstoefeningen en praktyken aan wettige regiementen en politieverordeningen te onderwerpen, welke zoo streng moeten gemaakt worden, dat de getrouwste chris tenen zelf, langzamerhand niet meer naar de nog overig gebleven bedenhuizen zullen kunnen gaan en de godsdienst in vereeni- ging van zeif moet uitsterven. Wanneer het dus tot een scheiding mocht komen, dan stelt zich de vraag, tot hoever de Franschen, die nog aan God gelooven, zuilen toestaan dat bun geloof hun wordt ontnomen en tot welk uiterste zij zich zullen laten onderdrukken. Die geest van verzet was totnogtoe niet groot en algemeen genoeg om voldoenden indruk te maken, doch in de laatste dagen deden zich nieuwe leiten voor welke de zijn voorgewende angst voor een gevaarlijke grap, vloog dooi' Grant's geest, maar hij vond zijn corpus toch te veel waard voor zoo'n proefneming. Toch was de echo van 's mans bevel nog niet weggestorven of Grant had zijn plan al klaar. Hij liet zijn armen zakken op de zijleu ninger. van zijn stoel en greep ze in angst vast, blijkbaar niet in staat ze op te lichten, toen de bushranger dit wilde hebben, opdat hij met ongezien een pistool zou kunnen trekken. Met klapperende tanden, bevend hoofd en trillende stem stamelde hij «Neem het goud; daar liggen de sleutels, maar schiet niet 1" De schurk hield het pistool op zijn hoofd gericht met een grijns van plezier op zijn facie en een der twee anderen deed het zelfde bij den ager.t, die in de tusschendeur was verschenen. Grant zat vlak voor den roover, in sprakelooze vrees. Maar hij zat met le dig. De trek van vrees op zijn gelaat aanleiding konden worden van meer formeeien tegenstand. Mgr. Andrieu, bisschop van Marseille, en Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy hebben openlijk geprotesteerd tegen de bemoeiingen van den minister-president in de geestelijke zaken hunner diocesen en aan beiden is het tractement, hun door het Concordaat toegewezen, zonder anderen vorm van proces, eenvoudig door Combes ont nomen. De bisschop van Marseille had in een open briel aan al de geestelijken van zijn diocees gericht, zijn verontwaardiging uitgedrukt over hetgeen Combes in zijn rede te Marseille gehouden van de katho lieke geestelijkheid durfde zeggen. «Het »schijnt, zoo schreef Mgr. Andrieu, volgens «een rede te Marseille uitgesproken, dat «wij boosaardig, hevig en uitdagend zijn «dat wij het burgerlijk recht met erkennen «en nog het oude apostolische maxime, «dat men God meer dan de menschen «moet gehoorzamen, voorstaan, dat wij zelf «de concordataire wetten niet meer eer biedigen, dat wil zeggen, die artikelen -welke een Cesar, gelukzoeker, in het «Concordaat bracht, niettegenstaande de «protesten van den H. Stoel en welke alle «regiems, zelfs de minste suspecte, nimmer «hebben toegepast. Zulk een wanorde kan «niet blijven bestaan. Die lasteringen en «bedreigingen waarmede het hoofd der «regeering zich belast, ons aan te vallen, «voorspellen nog heviger maatregelen tegen «de Kerk van Frankrijk als die waaronder zij reeds thans gebukt gaat." Mgr. Turinaz schreef van zijn kant in den bezadigsten. toon, dat de regeering niet het recht heeft het preeken te verbieden aan priesters, die door den bisschop in zijn diocees daartoe gemachtigd waren, wanneer men niets anders tegen hen kan aanvoeren dan het feit, van lid geweest te zijn eener ontbonden congregatie. Zoo mijnheer Com bes het met den bisschop daarover niet eens was, dan kon hij het geval aan den Raad van State onderwerpen, welke den minister waarlijk met slecht gezind is. Doch daarvoor heeft hij zich wel gewacht, houdende, pakte hij stevig de leuningen van zijn stoel terwijl hij heel langzaam met de handigheid van een gymnast zijn beenen optrok, Hooger en hooger trok hij ze op tot zijn knieën vlak bij den rand der toonbank waren. Geen beweging van zijn lichaam of van zijn gelaat toonde wat hij deed en de arm van den roover daalde bij zooveel vrees. Plotseling trak hij vlug zijn knieën in en werp zijn voeten met kracht uit naar het lichaaam van den kerel, mooi om zoo te zeggen een onderafsprong over de toonbank makende, met al het gemak van een bekwaam rekturner. De man viel achterover met ai de adem uit zijn longen en lag als een blok. Grant was meegevallen, doch stond vlug op, greep een zware kandelaar, die op de toonbank stond, want 't zou avondwerk voor hem zijr. dien avond en gaf den vent nog een stevigen mep, Toen wijdde hij zijn aandacht aan den kerei, die den agent be waakte. De man hief zijn revolver op, maar omdat hij wist hoe zwak zijne verdediging stond. Hij ontnam liever de inkomsten, wat veei eenvoudiger is en hem alle verdere uitleggingen doet vermijden. Zondag aanstaande zal te Trégnier, in het katholiek Bretagne, op officieelen gou - vernementeelen trant hit standbeeld van Ernest Renan, die daar geboren werd, onthuld worden. Het uitdagend karakter dezer voor de geloovige bewoners dier streken tergende manifestatie van het on geloot, is zoo duidelijk, dat niemand het zelfs heeft tegengesproken. En daar zal de minister, hoofd der regeering, met nog een paar atheisten-geleerden Bertheiot en Ana- tole France, het woord voeren natuurlijk om de vrije gedachten te verheerlijken altijd en alleen van hem die als zij denken. Verder gaat hier tegenwoordig die vrij heid niet meer. Is het nu niet schandelijk dat eene re geering, in plaats van eene openlijke mani festatie tegen het heiligst gevoel vau milli- oenen Franschen en vreemden, waarbij dus ernstige botsingen en wanordelijkheden kunnen plaats hebben, ja misschien het bloed der burgers gaat stroomen, te ver bieden, zich zelf aan het hoofd van zulk een betooging stelt En indien er nu ongelukken gebeuren, wie zullen dan de schuldigen weer zyn Natuurlyk de aan hun geloof trouwge- bleven Bretagners, wien het water te dicht aan den mond gekomen en die zich, tot het uiterst getergd, als dappere kerels, wat zij altijd waren, verdedigden en er op insloegen. Voor de veiligheid der hoofdpersonen zijn reeds de noodige maatregelen genomen Een regiment cavalerie als escorte en de troepen op en om het feesterrein en bataiiie gesteld. En dat zouden sommigen nog als een feest der verdraagzaamheid willen doen doorgaan 1 Parijs, 29 Augustus11 September 1903. Fidelius. Grant was hem te gauw af, en net toen de agent dacht zijn laatste minuutje geko men was, kreeg de bushranger den kande laar tegen zijn hoofd. Als een blonk lood zakte hij op den vloer. De derde, ziende hoe allerplezierigst de zaken stonden, schoot naar de deur gevolgd door den kandelaar en binnen een paar seconden werd het gekletter van paarden hoeven gehoord op de straat. De twee roovers werden aan de over heid uitgeleverd en zorgvuldig behandeld door een geneesheer tot ze opgehangen werden. Grant ontving een dankbetuiging van de directie, een goede beiooning en een vlugge promotie. Van zijn vrienden kreeg hij ook wat nl. den bijnaam van «Grant de Kandelaar."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1