Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 September 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 12 September 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de plakkamer van sigarenfabriek. id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor valwerk. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoenmakers jongen. Jongens, voor branderij. In een fabriek een jongen bekend met kleeden- naaien. Een drukker. Een verver. Een schippersjongen. Een loopjongen voor manufacturenwinkel. Jongens voor een moestuin. Een boerenknecht. Een leerling wagenmakerij. Een timmerman, met branderijwerk bekend. Een zakkenmaker (noodhulp). Een smidsknecht. Een moutersjongen. Een keukenmeid. Dienstmeisjes voor halve dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden, Letterzetters. Win kelbedienden. Kantoorbedienden, Distillateursknechts. Boerenknechts. Tmniersknecht.KoetsiersSlagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een loodgieter. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienst meisje voor halve dagen. Gevonden voorwerpen. Aan 't commissariaat van politie aanwezig een luiereen damesceintuur 2 sleutels. Terug te bekomen aan de volgende adressen 2 vrouwenschonen H. H. Voor- wald, Langehaven 84een kindermanteltje J. v. d. Meer, Laan Ons Genoegen 27; een schortwed. H. v. Leeuwen, Singelkerk straat 17een beleenbriefje bij Raske Lohstrob, Spoorstraat 4; een sleutel: wed. Koot, Hoogstraat 126een stuk ijzerG. Golhof, Hoofdstraat 111; een damespara- pluie: J. Drost, Hoofdstraat 161; een roeiboot: A. B. Oiterholt, Dirkje Meester- straat 2. Hoog water. Bij den hevigen noordwesterstorm is gisteren-middag het water aan de Hoofdstraat belangrijk gestegen. Omstreeks vier ure werd de waterwacht opgeroepen. De stormklok luidde en de vloedplanken werden gezet. Om vijf ure stond het water tot voor de huizen, om zes ure was het echter weer nagenoeg weggezakt. S, T. M. Den 17n dezer zal het een jaar geleden zijn, dat de iijn StationHoofdplein der Scüied, Tramwegmaatschappij voor het ver keer werd geopend. Een jaar lang zal dus weldra de Tram hebben gereden, een tjjdvak lang genoeg om een oordeel over het nieuwe middel van vervoer uit te spreken en er de resul taten van na te gaan. En dan mogen wij zeker allereerst getuigen, dat de Paarden tram in een werkelijk bestaande behoefte voorziet. Velen, die den langen tocht van het Hoofd naar het Station of omgekeerd vroeger bij alle weersgesteldheid en soms bij vrij beperkten tijd te voet moesten maken, zegenen het practisch en goedkoop vervoermiddel, dat de uiteinde der gemeente verbindt. Of er van de tram gebruik ge maakt wordtZiet vooral op de Zondagen maar de voile trams, die bij Hoofd- en Stationsplein af- en aanrijden en zoo vele stadgenooten, die familie gaan bezoeken of aan Maas of Schie zich enkele oogenblikken gaan verpoozen, in korten tijd heen en weer brengen. Ook voor het binnenstadsch ver keer wordt blijkbaar vrij druk gebruik ge maakt van do tram, die ook voor onze overmaassche buurtjes een gewild vervoer middel is om de lijn der H. IJ. S. M. te bereiken. Dat onze tram een gemakkelijk, goedkoop en aangenaam vervoermiddel is, mogen wij zeker alleszins getuigen. Het nette mate rieel laat zeker niets te wenschen over het voldoet aan alle eischen van comfort en mag, ook vooral wat de zomerwagens betreft, met het beste in den lande vergeleken worden. Daarbij wordt het materieel zeer net en zindelijk gehoudenin onze tram kunnen zoowel dames als heeren gerust plaats nemen, zonder vrees hun kleeding ook maar eenigszins te besmeuren. Het personeel is zeer beleefd en voorkomend tegenover alle passagiers en maakt onder dit opzicht bij dat van andere vervoermid delen eene gunstige uitzondering. Onder deze omstandigheden is 't zeker te wenschen, dat van onze tram, ook vooral in de week, nog meer gebruikt wordt gemaakt, want hoewel het vervoer over 't geheel bevredi gend is, te ontkennen valt 't toch niet, dat voor een doorloopend gunstig financieel resultaat, grooter vervoer gewenscht is. Hoe dikwijls 'took gezegd wordt, »dat men 't er niet voor loopen kan", toch zijn er nog betrekkelijk velen die de tram boy cotten. Wij schrijven dit toe aan een zekere schroomvalligheid, die er nog maar niet toe komen kan, zich aan het ietwat grootsteedsche, dat in de tram gelegen is, aan te passenwij hoorden 't toch zelf in een kring van meer bejaarde stadgenooten getuigen, dat men van de tram wel zou gebruikmaken, als er gordijntjes aan waren. Hun die aldus spreken, zouden wij wel willen toeroepen: leg uw schroomvalligheid af en maak gebruik van een vervoermidde l, dat u vooral op uw ouden dag zulke goede diensten kan bewijzen. Allen, die verder hun gezondheid op prijs stellen en die het spreekwoord beamen, dat tijd geld is, zij verder het gebruik van onze tram aanbevelen: zij geeft veel gemak voor weinig geld. Worde dit door Schiedams ingezetenen zóo goed begrepen, dat weldra nieuwe lijnen voor het steeds toenemend en gewenscht verkeer in verschillende richtingen moeten worden geopend! Het kindje van mej. De Goederen alhier de naam en plaats gisteren door ons vermeld, blijken onjuist te zijn dat eer gisteren op zoo noodlottige wijze te water geraakte, neemt in beterschap toe, zoodat er alle hoop is, het behouden zal blijven. Gisteren heeft de bakkersknecht A. C. Ortel in de bakkerij van den heer Van der Meer aan de Boterstraat bij het kneden van brood, het ongeluk gehad met de linkerhand in een stuk zink van de trog te slaan, waardoor die hand werd verwond. Ortel moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Heden-ochtend is het paard gespannen voor een spoelingwagen, aan de Hoofdstraat bij het aanzetten, bij ongeluk door een ruit van den bakker Noordergraaf gekomen. Behalve de gebroken ruit werd, gelukkig, geen schade of letsel veroorzaakt. Middenstandscongres te Rotterdam. Gisteren werd de boottocht gehouden, door den burgemeester van Rotterdam aan het Middenstandscongres aangeboden. Deze had plaats met de President bteyn, een van de nieuwste salonbooten van de reederij Fop Smit Co. Een 150-tal leden van het congres hadden van de uitnoodiging gebruik gemaakt en zeker ware dit getal grooter geweest, ware het niet dat natuur scheen te verbieden den toeleg door te drijven. Intusschen, tegen den tijd, dat de feesttocht zou beginnen, scheen de zon en had men alle hoop, dat het weder met de congres leden zou zijn. Voor men echter Kralingsche Veer bereikt had, kwamen storm en regen weder opzetten. Toch genoten vooral de vreemde lingen van den prachtigen aanblik, weiken do rivier met de stad Rotterdam in het verschiet onder dien zwaar bewolkten en zich in hevige mate ontlastenden hemel aanbood. Al spoedig werd het den feestgenooten echter te kras en verhuisden langzamerhand allen naar het fraaie salon. Ofschoon dus de vaartocht niet volkomen tot zijn recht kwam, droeg een en ander toch zeker bij tot verhooging van de gezelligheid. Er heerschte op den geheelen tocht, die ging langs Dordrecht, de oude Maas tot Rozen burg en zoo terug, een alleraangenaamsten toon, waartoe zeker ook bijdroeg de royale wijze waarop de burgemeester zijne gasten als naar gewoonte recipieerde. Den heer Rinkema, aan wien dit was opgedragen, was dit volkomen toevertrouwd. Verder droeg een muziekkorps bij tot ver hooging der prettige stemming, zoo zelfs dat het te midden van den storm nog tot een dansje kwam. Toosten op H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden vonden luide instemming evenals de dankbetuigingen aan verschillende comité's gebracht. Nadat de vaartocht was volbracht, werden nog verschillende havens der stad ingevaren en kregen de gasten daardoor een indruk van de beteekenis van Rotterdam als stad van handel en scheepvaart. Omstreeks 4 uur arriveerde men aan de Belvedère, waar in het café »Belleuue" nog eenige oogenblikken gepleisterd werd en men elkander geen afscheid, maar een hartelijk tot weerziens toeriep. De vier te Rotterdam bestaande bakkers- gezellenvereenigingen zullen daar ter stede een adresbeweging op touw zetten voor afschaffing van den nachtarbeid der bakkers. Indien Zondag door te ongunstig weer de nationale betooging voor algemeen kiesrecht op het Schuttersveld te Rotterdam niet kan doorgaaD, dan heeft het plaatselijk comité voor algemeen kiesrecty vier zalen beschikbaar, over welke de sprekers dan verdeeld zullen worden. Op de Maas bij boei 17 ter hoogte van Oud-Delfshaven heeft eene ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het vertrekkende stoomschip Noviembre, geladen met steen kolen, en bet binnenkomende stoomschip Guernsey, komende van Waoanaen geladen met ijzererts. Beide schepen bekwamen belangrijke averij aan den voorsteven, zoodat beide moeten dokken. In de gister-avond te Maassluis gehouden zitting van den gemeenteraad kwam aan de ordehet exploit, waar bij de gemeente in rechten worut aangesproken door de naamlooze vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Gasbrieken, wegens het niet goedkeureu der voorgestelde borgen en eisch tot schadevergoeding. B. W. hadden geadviseerd de vennootschap niet langer te bemoeilijken in de overdracht, op voorwaarde dat eischeresse hare eischen zal intrekken. Met 9 tegen 4 stemmen vereenigde zicb de raad met dit advies. Vervolgens besloot de raad met 7 tegen 6 stemmen tot prof. W. K. Behrens, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, het verzoek te richten, om als deskundige zitting te nemen in de commissie uit den raad tot bet ontwerpen van een plan van een nieuwe haven. Ten slotte werd tot wethouder benoemd de heer H. Overman. Stranding. Gisteren-namiddag 4 uur is bij vliegend stormweder het Noordsche stoomschip Le- anderkapitein F. Olsen, komende van Nar- vick en geladen met 4100 ton ijzererts, bestemd voor Rotterdam, 25 meter benoor den de Noorderpier te Hoek van Holland gestrand, De hooge zeeën beukten tegen het zin kende schip op en debemaoning verkeerde in doodsgevaar. De stoomreddingsboot, Pre sident Van Heel, met haar kranige beman ning, en vier zeesleepbooten, stoomden onmiddellijk buitengaats, doch vermochten wegens de zware branding het schip niet te naderen. De bemanning van de Leander ocbt een veilige plaats in het want. Meerdere vuurpijlen, voorzien van red- dingslijnen, werden door President Van Heel afgeschoten. De meeste lijnen braken tengevolge van den storm at. Om 5 uur gelukte het, een lijn te bevestigen en werd de eerste man langs deze gered. Succes sievelijk volgden nu alle opvarenden ten getale van 22, de kapitein het laatst. Te 7 uur waren allen gered. De kranige redding verwekte veel belang stelling aan het strand. Allen werden lief derijk te Hoek van Holland opgenomea en van droge kleeren voorzien. De kapitein had inwendige kwetsuren bekomen. Het schip zal vermoedelijk verloren zijn en maakt thans veel water. De kapitein heeft gecontracteerd met de Nieuwe Bergingmaatschappij, tot berging van schip en landing op arbitrage. De cargadoors zijn de firma Fried. Drüg- horn te Rotterdam. Gedurende de kermisweek werd de Nieuwe Kerktoren te Delft door ruim 1000 menschen beklommen. De daarvoor ont vangen entrees, ongeveer 100 gulden, zijn bestemd voor de algemeene armen der stad. De heer S. Lindeman, die met 1 Sept. 11. ontslagen leeraar aan de Rijkslandbouw school te Wageningen, zal zich te Delft vestigen als repetitor in wiskunde. BINNENLAND. De sluiting der Staten-Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel een galakoets met kiein militair escorte reed de Minister van Binnenlandsche zaken heden-middag kiokslag 3 uur van het koninklijk paleis in 't Noordeinde naar het gebouw der Tweede Kamer, om daar aan de weinige leden, welke hel de moeite waard hadden geacht te komen, te ver tellen r wat ze ai lang wisten. De zgn. sluitingsrede omvat immers, wat in het afgeloopen jaar volbracht is. Ditmaal had de Minister te memoreeren de vstakingswetten", de goedkeuring der suikerconventie en de daarmede verband houdende suiker wet, de vipeetwet", de Indische comptabiliteitswet, de wet betre- tende de decentralisatie in Iodië, de Lawa- spoorweg, het nieuwe pantserdekschip, de goedkeuring der verdragen van internationaal privaatrecht, de delfstoffen wet, het tractaat betreffende het kanaal Gent—Ter Neuzen, de verbetering der positie van de rechter lijke ambtenaren te Amsterdam en Rot terdam, ten slotte het zgn. vklerkenwetje." Dit alles werd natuurlijk bij den offi- cieelen doopnaam vermeld. Te half 4 was de Minister weder ten Paleize terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden werden gisteren-morgen om 10 uur in de legerplaats bij Harskamp ontvangen door een luitenant-generaal Snijders, inspecteur der infanterie. Te voet werden bezocht de bakkerij, slachterij, stallen, kantines voor onderofü lieren en minderen en daarna de officiers-kantine, waar alle aanwezige offilieren aan H. M. en Z. K. K. zijn voorgesteld. Aan het dejeuner namen deel de inspecteur, kolonel Vetter en de verdere hoofdofficieren alsmede de kapitein Hompe, commandant van het vaste detachement in de legerplaats. Te twee uur is revue gehouden over het 3e reg. infanterie. Alle gebouwen waren versierd. Het koninklijk echtpaar is om 3 u. nam. vertrokken. Het voorgenomen bezoek van H. M.^de Koningin-Moeder aan het Meteorologisch Instituut te De Bildt eergisteren voorloopig is uitgesteld naar aanleiding van het bericht van het overlijden van Hr. Ms. dienstdoend kamerheer en thesaurier jhr. G. van Tets, dat eergister-voormiddag ongeveer haft twaalf door H. M. te Soestdijk is ontvangen en dat H. M. diep getroffen heeft. H. M. heeft den Grootmeester jhr. de Ranitz, interdant van Haar Huis, opgedragen H. M. te vertegenwoordigen bij de teraarde bestelling van jhr. van Tets op a.s. Maandag. De bureaux van den overleden thesaurier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2