Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Troonrede. 26ste J aars. Woensdag 16 September 1903. iNo. 7701. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. PK IJS TAH BIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTE8TIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Vereenigde Zitting der Staten-Gene raal werd heden door den daartoe aange wezen voorzitter der Eerste Kamer, den heer E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, geopend. De Voorzitter benoemt daarna de leden der commissie, die Hare Majesteit de Koningin in- en uitgeleide zal doen. Hare Majesteit de Koningin vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden die Zich op de in het program omschreven plechtstatige wijze naar het gebouw der Tweede Kamer heeft begeven, wordt, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, de vergaderzaal binnengeleid. Hare Majesteit de Koningin, plaats nemend op den troon, terwyl Z. K. H. de Prins der Nederlanden den voor hem bestemden zetel naast den troon inneemt, houdt daarna de volgende rede; Mijne Heer en, tiet is Mij aangenaam ïd Uw midden te verschijnen ten einde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buitenland bleven zich kenmerken door het gewenschte zeer vriendschappelijk karakter. Zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee op lofwaardige wijze van hare roeping. Vooral toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging bedreigde, bleek hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger, en niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren, hetuig Ik voor de destijds betoonde veer kracht er. toewijding Mijnen dank. De bronnen van onze welvaart vloeiden in menig opzicht op niet onbevredigende wijze. Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de landbouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk, en het scheepvaartverkeer kon zich her stellen van zijn achteruitgang in het vorig jaar. Op het gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeeiige gevolgen. Toch doet de nuchterheid van den geest die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzer werklieden openbaarde, hope koesteren voor een gezonden voortgang van de arbeiders beweging, tot wier welslagen Ik door voortgezette sociale wetgeving wenscb mede te werken. De pacificatie van het noordelijk gedeelte van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het land schap van Korintji werd gebroken. De tegenspoed waarmede de inlandsche bevolking op Java te worstelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dat herhaaldelijk steun van Regeeringswege onmisbaar bleek. In Suriname is meer dan dusver op de opbeuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigd. In de kolonie Curafuo kon door Gouvernementshulp voorzien wor den in schaarschte van voedingsmiddelen door langdurige droogte veroorzaakt. Behalve de reeds ten vorige jare door Mij aangekondigde wetsvoordrachten, waarvan de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar vertraagd werd, is het Mijn voornemen in dit zittingjaar nog andere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch Uwe medewerking in te roe pen om de uitkeering van Rijkswege, zoo aan bet openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs, nader te regelen de viering van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komenden openbaren verkoop van sterken drank aan meer doel treffende bepalingen te onderwerpenhet stelsel van verzekering uit te breiden tot de ongevallen bij de zeevisscherij en tot de gevallen van ziekteen de verontreiniging van de openbare wateren tegen te gaan. Eene regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, en eene herziening van de Armenwet zijn in voorbereiding. Wetsontwerpen zullen U worden aange boden tot regeling van de administratieve rechtspraak tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrechtalsmede tot aanvulling van artikel342 van het Burgerlijk Wetboek. Voorstellen van wet zullen U worden voorgelegd tot herziening van het tarief van invoerrechtentot regeling van het octrooiwezen; en tot bevordering van de zoetwatervisscherij. Een wetsvoordracht zal worden ingediend om de verhouding tusschen hét burgerlijk en militair gezag nader te bepalen. Voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal Ik U een voorstel doen toekomen De ver van gunstige staat der Indische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleid. Ter afdoende verbetering zal de hulp van het moederland niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strek kende om aan den inlandschen landbouw op Java duurzaam eene meer bevredigende uitkomst te verzekeren. De voorgenomen decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch-Indië zal, naar Ik vertrouw, aan de behartiging van de plaat selijke en algemeene belangen ten goede komen. Voorsteilen zullen U worden aangeboden tot wijziging van een tweetal artikelen in het Regeeringsreglement voor Nederlandsch- Indië, ten einde een verbeterde rechtsbe- deeling en het scheppen van een meer gewenschten rechtstoestand voor de inland sche Christenen mogelijk te maken. Voor deze veelomvattende taak reken Ik, Mijne Heeren, op Uwe steeds gebleken toewijding aan de belangen van het Volk, «jat Gij vertegenwoordigt. Doe de Almachtige God Zijn zegen op Uwe werkzaamheden rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Siaten- Generaal te zijn geopend. Het Koninklijk Woord. De Troonrede, waarmede heden de zitting der Staten-Generaal werd geopend, is als gewoonlijk in twee deelen te splitsen een terugblik in het verleden en het pro gram voor de toekomst. Dat de merkwaardige gebeurtenissen op maatschappelijk gebied in het atgeloopen zittingjaar ditmaal een gewichtige plaats in de troonrede zouden innemen, was wel te denken. De wijze waarop die betreurens waardige stoornis in het openbaar leven besproken wordt, getuigt weer van het talent van hem, die dit koninklijk woord ontwierp. Zonder bitterheid, maar toch met de juiste aanduiding van de beteekenisvolle feiten, wordt de stoornis in het licht gesteld. Zeer gelukkig gesteld is zeker de passage waarin op de nuchterheid van geest by het overgroot deel onzer werklieden in de dagen van spanning de hoop voor een gezonden vooruitgang der arbeidersbeweging wordt gebouwd. Dat het der Regeering ernst is onver poosd met de sociale wetgeving voort te gaan, blijkt wel uit de opsomming der wetsontwerpen, die in het nieuwe zittings jaren zullen worden ingediend. Hetgeen omtrent een betere viering van den wekelijkschen rustdag, den openbarenverkoop van sterken drank en de uitbreiding der Ongevallenverzekering tot zeevisscherij en ziektegevallen, de regeling ter verzekering van invaliditeit en ouderdom, wordt aange kondigd, mag zeker wel een gewichtig deel van de voort te zetten sociale wetgeving geacht worden. Ook de wetsontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechtentot regeling van het octrooiwezen en bevordering der zoetwatervisscherij,waarmede een aanzienlijk deel van den nijveren middenstand zal gebaat worden, getuigen van het onver- anderd streven der Regeering, de maatschap pelijke verhoudingen te verbeteren, niet I alleen in het moederland, maar ook in de koloniën, wier bestendige bloei de aandacht der Regeering blykbaar mede niet ontgaat. Over 't geheel getuigt ook deze troonrede weer van een vastberaden, onverzwakt voortsturen in de richting, die door deze Regeering bij haar eerste optreden zoo duidelijk werd afgeteekend. 15 September 1903. De Macedonische opstand. Er wordt thans in Macedonië een ware wedstrijd gehouden in het moorden. Wie de meeste en de grootste gruwelen bedrijft en reeds bedreven heeft, de Turk of de rebel het valt niet uit te maken. De te Parijs verschijnende Revue russeeen blad, dat beschouwd wordt als otficieus orgaan der regeer.ng te St. Petersburg toomt hevig tegen de oproerlingen, de dynamiet- helaen, met wie de mogendneaen niets te doen willen heoben. Maar het heeft geen woord van afkeuring of afschuw over voor de beestachtige wreedheid der Turkscne troepen en de onverantwoordelijke mach teloosheid der bevelnebbers om hun sol daten onder tucnt te houden. En het wacht zich natuurlijk wal do erkenning te laten doorscnemereu, dat van al de wreed heden, die thans op den Balkan worden gepleegd en die het afgryzen wekkan van heel het beschaafde Europa, de berekenende egoïstische staatkunde van Rusland de grootste schuld draagt. De Porte niet hard aanpakken, maar haar laten begaan, haar laten arbeiden aan eigen verzwakking en laugzamen ondergang, waarbij Rusland dan zooveel mogelijk moet zien te winnen, dat is steeds de taktiek geweest. En dit per- fiede streven spreekt ook nu weer uit het artikel der Revue ru^se, hetwelk van een gemeenschappelijke actie der mogendheden niets, van een gecombineerd optreden van Rusland en Oostenrijk weinig verwacht, doch de beste en teven de eenige oplossing ziet in »een eerlijke en breed opgevatte over eenkomst tusschen Rusland en Turkije." Rus land weet het wel 1 Intusschen blijft Bulgarije op een tusschen- komst der mogendheden steeds hopen. De Bulgaarsche regeering heeft door hare vertegenwoordigers iu net buitenland aan de mogendheden een motie doen toekomen, waarin zij verklaart, dat Turkije het geheeie leger onmogelijk op de been kan hebben gebracht enkel met het doel om den opstand te dempen. De regeering roept de mogend heden op om een eind te maken aan het moorden en plunderen. De nota eindigt met de verzekering, dat, als de mogendneden niet bijtijds tusscbenbeiden komen, de Bui garen gedwongen zijn de noodige maatre gelen te nemen. Van het terrein van den opstand zelf komen nog de volgende berichten van 12 dezer Volgens draadbericht uit Saioniki seint Hilmi pasja, dat hij den lün en den 1ln de opstandelingen, die zich bij Kroesjevo NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1