Te Scheveningen is een hoeveelheid hout aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van het op 8 dezer op de Engelsehe kust gestrande schip Eva Stuard, waarvan de u't hout bestaande lading was overboord geworpen. Ned, R. K. Vakcongres. Op Zondag en Maandag, 20 en 21 Sept. a- s., zal het Ned. R. K. Vakcongres worden gehouden te Utrecht. Zonddg 20 Sept. om elf uur precies wordt het Congres geopend door den Voorzitter Mr. P. J. M. Aalberse, Redacteur van het Katholiek Sociaal Weekblad, met een rede overDoel en middelen van de Vak organisatie. Daarna worden tegelijkertijd 10 sectie vergaderingen gehouden, waarin verschillende Vaksecretariaten belangrijke onderwerpen zullen bespreken. Om 7£ uur zal de Feestvergadering plaats hebben. Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, komt deze feestelijke bijeenkomst met zijn hoog gewaardeerde komst vereeren. Feestredenaars zijn Mgr. Konings, Bonds- adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, en Dr. Alph. Ar. ëns- Den volgenden dag 21 Sept. zullen in de algemeene vergadering (van 9—12£ uur) optreden van Mr. A. Baron van Wijnbergen Voorz. van den Beroepsraad te Arnhem, en Or. P. J. H. Cuijpers te Roermond respectievelijk met de onderwerpen Arbeids contract en Leerlingstelsel. In de Algemeene Vergadering des middags (2£ 4£ uur) zal A. H. Engels bespreken De Katholieke Vakactie. Tot besluit van het Congres zal de Voorzitter behandelen: De Vakorganisatie en de Christelijke toekomststaat. Dit alles is met vermelding van de voorgestelde conclusies te vinden in een uitvoerig program van 29 blz., dat nog steeds verkrijgbaar is bij den heer B. Lammers, Secretaris van het Comité tot voorbereiding van het Ned. R. K. Vak congres. Indien men zich opgeeft als buitengewoon lid onder toezending van een postwissel van f2.50, of als donateur met dito toezending van f 10. dan ontvangt men daarvoor een bewijs van toegang tot alle vergaderingen en het programma van genoemd Congres. Het adres van den Secretaris is B. Lammers, Van Lennepkade 260, Amsterdam. Het spoorwegongeluk te Barneveld. Men schrijft uit Barneveld Maandag-middag had men de meeste gederailleerde wagens reeds weer op het Spoor gebracht en haar, zoo ver zij niet te beschadigd waren, door middel van een locomotief op eenige afstand van de plaats der ramp vervoerd. Alleen een groote wagon le en 2e klasse staat nog naast de rails en zit aan den eenen kant met een der wielen diep in het zand. Ook de omgeslagen wagon is weer overeind gebracht. Hoewel erg beschadigd, is de romp nog in zijn gewonen vorm, wat zeer voor de constructie pleit. De wagon is vervaardigd in de fabriek van Beyues, te Haarlem. Het hoofdspoor is thans geheel vrij, zoodat de treinen weer als gewoonlijk binnenkomen. H. M. de Koningin, van het ongeval te Barneveld vernemende, liet onmiddelijk naar den toestand der verwonden in het ziekenhuis te Apeldoorn vragen. Het zijn een wisselwachter uit Amsterdam en een Duitscher. Hun toestand is bevredigend. Hoogstwaarschijnlijk kan de opening van den locaalspoorweg Barneveld Nijkerk op 1 November verwacht worden. Dit zal echter voor een groot deel afhangen van de ople vering der brug over den Hollandse hen Spoorweg, nabij het station. Zondag-morgen 9 uur is even buiten Doesburg een trein van de Geld. stoomtram ontspoord. Van de 2 locomotieven die voor den trein waren is er één omgevallen en kwam de andere dwars over de rails te staan. Vari de personenrijtuigen werden de balcons ingedrukt. De machinist werd licht gewond, de passagiers kwamen met den schrik vrij. Met behulp van het personeel der scheepswerf van den heer de Goede werd direct aan het werk gegaan, om den weg vrij te maken, waarmede men tegen 3 uur gereed was. De materieele schade is aanzienlijk. Na de Nbr. verneemt, is door de com missie van advies uit het bisdom 's-Herto- genbosch een voorstel gedaan tot arbntage in zake de werkstaking te Bergeijk, Er is voorgesteld, dat beide partijen een scheidsman zullen benoemen, en deze zich een derde zullen toevoegenbij gebreke hiervan heeft de commissie zich bereid verklaard den derden scheidsman aan te wijzen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Vlis- singen Behalve dat tegen Zaterdag a. s. aan de werf der Kon. Maatsch. »De Schelde alhier niet minder dan ruim 100 werklieden zijn bedankt (85 uit de afdeelir.g scheepsbouw en 20 uit de smederij zijn de werkuren thans ook met één per dag verminderd en wordt er nu 61 uren per week gewerkt. Storm en Onweer. Twee vaartuigen zijn in het gezicht van de A.R.M. 47 ongeveer te 9 uur inde Zandkreek omgeslagen. De opvarenden zijn jammerlijk verdronken. Hulp verleenen was onmogelijk zonder eigen leven te verliezen, want alles verkeerde in nood. Te Spankeren is de bliksem in de kerk geslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Het platona enz. heeft echter veel schade geleden. Ook de toren] eigendom der gemeente Rheden, is vrij erg beschadigd. tfKMtLNUl) NIEUWS. Zaterdag avond laat is de Haarlemsche vrachtrijder H. Portengen in den Spaarn- dammerpolder door den bliksem gedood. Men vond zijn lijk en een eind verder de verbrijzelde en half verbrande kar. De twee honden waren ongedeerd. Hij laat een vrouw met 5 kindereu achter. Gisteren-avond kregen te Leiden eenige jongelieden onder deninvloed vansterke drank twist die zoo hoog liep, dat de messen werden getrokken en een jongmensch, van goede huize, een ernstige wonde in de dij bekwam De jonge man, zekere v. A., is door de politie per brancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd moeten worden, terwijl van het geval proces-verbaal is opgemaakt Met de tram, die 10.30 uit Leiden naar Katwijk vertrekt, heeft gisteren bij Rtjnsburg een droevig ongeval plaatsgehad. De 26- jarige L uit Valkenburg, zat met een knaapje van 10 jaar op een kar, waarvan het paard op hol sloeg, met het ongelukkige gevolg, dat het voertuig door de tram werd aangereden en de personen die zich er op bevonden, er af slingerden. De bestuurder werd door de tram overreden en was terstond dood, terwijl het knaapje niet levensgevaarlijk gewond werd en er met een gat in het hoofd afkwam. Op dezelfde plaats is reeds meer een ongeluk gebeurd Men is juist bezig deze gevaarlijke j bocht in den weg te verleggen. Zaterdag middag is de 21 jarige jongeling Karei Spoor, uit Woudriehera, die als schippersknecht met schipper Vriens te Rubrort eene lading steeukolen zou gaan innemen en als zoodanig zijn eerste reis deed, ter hoogte van Bato's Erf, onder d gemeente Heerewaarden, overboord gevallen en verdronken. Zij lijk is nog niet opgehaald Zaterdag-nacht heeft te Arnhem diefstal met inkhmming en braak plaats gehad bij mej. T. N, op Heienoord. De dieven hebben het geheele huis doorzocht, zich meester gemaakt van eenig geld en zich te goed gedaan aan eetwaren. Het zil verwerk in een der kasten hebben zij laten liggen. Laatste Berichten. Heden-middag omstreek 2£ ure waren aan boord van den logger Argo, liggende in de Buitenhaven, twee Scheveningers aan het vechten, waarom een derde, M. v. d. Zwan, zich tusschen de vechtenden wierp, waarop plotseling schoten knalden en v. ri. Zwan bleek door den arm te zijn geschoten. Deze is naar dr. De Bruyn gebracht, waar hij werd verbonden en daarna naar het politiebureau geleid. Van andere zijde verneemt de S. Ct. nog Reeds op reis schijnt een verkeerde verhouding te hebben bestaan tusschen een paar mannen op dezen logger en toen zij nu heden-middag drank hadden gebruikt en zich daarbij nog zekere v. D. in de ont stanewoordenwisseling mengde, was al spoedig de twist uitgebroken, v. D. werd door zijn vader weggehaald en ieder dacht, dat de zaak was afgeloopen toen een der zeelieden het schip inging en weldra terugkeerde met een revolver, waarmee hij 3 schoten loste en een kogel door den arm van v. d, Zwan ging. Een treurig gevolg heeft zich nog ten gevolge van dezen twist voorgedaan. De 80 jarige P. Bokhorst, wonende in de Nieuwe Buurt, pakhuisknecht bij den heer M. J. Wouterlood aan den Buitenhavenweg, is zoodanig van het schieten geschrokken, dat hij acnterover viel. Na in een branderij te zijn binnengebracht, werd een dokter ontboden, doch deze kon slechts den dood constateeren. Heden-avond omstreeks 6 ure is Jan Bokhorst, wonende aan den Singel, al fietsende aan de Haven te water ge raakt. De knaap werd spoedig op het droge gebracht; ook de fiets werd weldra opgehaald. Kunst en Letteren. Zangwedstrijd te Amsterdam. Zondag-avond liep de nationale en inter nationale zangwedstrijd in 't Paleis voor Volksvlijt, uitgeschreven door de lieder tafel »De Vereenigde ZaDgers" ten einde. Aan de beurt was nu de eereafdeeling, Waarin konden mededingen, vereenigingen van elke nationaliteit, die m een atdeeling voor uitmuntendheid reeds een prijs hadden behaald. Deelnemende vereenigingen waren1. Maonergesang-Verein. Köln-Nippes te Keulen2. Cerclce Chorale Echco du Peuple te Brussel3. Utrechtsche Mannen Zangvereeniging Utrecht4. La Concorde te Verviers5. Mannenkoor Caecilia te Amsterdam. Het verplichte koor, door allen te zingen, was psalm 137. Als koor naar keuze werd door no. 1 gezongenRuhe, schönstes G.ück der Erde van Franz Schubertdoor no. 2 er> no. 3Cnanson des vagues van Francois Riga; door no. 4: Les Extatiques van Léon du Bois door no. 5 Deus Nostra Spes van L. O. Brandt Buys. De uitslag was, dat de jury met 6 tegen 5 stemmen den eersten prijs, een gouden medaille en f1000 en een zilveren bokaal als persoonlijke prijs voor den directeur, den heer P. J. Jos. Vranken toekende aan de Utrechtsche Mannen Zangvereeniging den 2en prijs, een gouden medaille en f 500 aan La Concorde, te Verviers en den 3en prijs, een verg. zilv. med. en f250 aan den Mannergesang- Verein. Coin Nippes te Keulen. Luid applaus volgde op deze mede- deeling. Ook Zondagavond werd de zang wedstrijd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, dat de groote concertzaal van 't Paleis voor Volksvlijt geheel vulde, terwijl ook de galerijen goed bezet waren. Na afloop trokken eenige vereenigingen met de banieren voorop, zingende de stad in, zoodat het in de Utrechtsche straat zeer levendig was. In de ziekte van Richard Hol is in den afgeloopen nacht weer een ongunstige wending gekomen, zoodat de toestand gister ochtend zorgelijk was. Rechtzaken. Een ongunstig bekend staande man uit Delft, sedert een paar maanden uit de gevangenis ontslagen, waar hij 2 jaren had vertoefd Wegens diefstal met geweld pleging, had zich gisteren wederom voor een soortgelijke feit te verantwoorden. Hij zou ditmaal in den nacht van 12 op 13 Augustus, te Delft, een halfdronken persoon, die hem nog getracteerd had bij het naar huis gaan, bewusteloos heb ben geslagen en daarna bestolen. De man ontkende, bewerende dat een ander persoon van het gezelschap de dader wel kon zijn. Het O. M. zag echter in den bekl. den aanrander en dief en vorderde 3 jaren gevangenisstraf. V isscherij-berichten. SCHIEDAM, 15 Sept. Vet trokken naar zee ter haringvisscherij de bom SCH 19 Visschershaven, schipper W. Harteveld, en de loggers SCH 247 Eendracht, schipper T. G. de Ruiter, SGI1 326 Martina, schip per A. Grootveld, SDM 15 De Maas, schipper W. Taal, SCH 382 Dirkschipper M. Mos, SCH 248 Argo, schipper J. Dijk huizen, SCH 167 Jan v. d. Toorn, schipper N. Westerduin, SDM 12 De Schie, schipper C. Pronk. Binnengekomen van haringvisscherij SCH 407 Truida, sch. v. d. Zwan, met 30 last haring van de derde reis, SCH 355 A. E. Maas, sen. W. van der Plas, met 22 last haring van de tweede reis, en de bom SCH 190 Vrouw Marie, sch. G. Ijskelder, met 4 last haring van de derde reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Sept. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 15 Sept. Moutwijn f 93/4. per Hectoliter cont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prws. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwun: f lOVa. Jenever: f 14.50. Akst. PROEF f 16. Prima Graanspiritus f 15—f 151/». Spoeling f 0.70. Berlijn. Parus. Hamr. Spiritus in loco Rogge, p. Sept. Oct. I Spirit, p. Sept. Oct./Nov. Maïs 14.60 14.60 15.- 15.— 597j. I 59Vj. 14.75 14.75 15.— 15.— New-York. Amsterdam. 14 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. 15 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 14 Sept. 2 00 cM. 15 Sept. 1.95 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.07 Disc. 4 pCt. Parqs -47.92£ 3 Antwerp. -47.77£ 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 15 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 48 paarden, 1 veulen, ezel, 609 vette runderen, 1780 magere dito, 192 vette kalveren, 64 nuchtere en 446 graskalve ren, schapen of lammeren, varkens 181 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 25 tot 37 c., stieren tot c., kalveren 41 tot 50 c. per kilo. Melkkoeien f135 a 275, kalfkoeien f A70 tot t 290 stieren f 60 a 180 graskalveren f 25 a 85, pinken f 55 a 115, vaarzer. f 70 A 175, alles mager vee; biggen f7.— a 22 paarden f 55 a 165. Nuchtere kalveren, slacht- f 8.A 13. fok- f 14 a 23. Handel in runderen matig. Vette kalve ren, vooral puike, werden vlug en duur verkocht. Graskalveren met zeer ruimen aanvoer en flinken omzet. Mager vee met uitgebreiden handel. Fok- en melkvee was, vooral voor het buitenland, zeer goed te plaatsen. Op de botermarkt werden aangevoerd 52/8 en 43/16 vaten en 392 stukken A kilo. Prijs le kwal. 154, 2e kwal. f 50, oe kwal. f 48. Per kilo 62£ A 67£ c. 14 Sept. 15 Sept. (1. 12 Sept. 14 Sept. f.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3