Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Geieeite-Bepotins. 26ste Jaar*:. Donderdag 17 September 1903 No. 7702. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TIK DIT BliDl ▼oor Schiedam per 3 maanden t 1-50 Franco per post door geheel Nederland 4 - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERT ENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11. Behandelen wij na de inkomsten de uitgaven, dan zien wij, dat voor het nieuwe begrootingsjaar de kosten voor de huis houding der gemeente er niet minder op worden. Verschillende posten, die meer direct de buishouding der gemeente betreffen of daarmede in meer verwijderd verband staan, zijn verhoogd. Zoo zijn verhoogd de volgende posten v. j. d. j. Jaarwedde van de ambtenaren en be dienden der ge meente-secretarie, den concierge en de boden f 10575.— f 11000.— Schrijf- en bureau behoeften, brief porten, vracht- loonen en andere kleine uitgaven - Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek bestemd voor de verga dering van den Raad en van Bur gemeester en Wet houders en van de Secretarie der gemeente - Kosten v. h. Archief - Kosten van aanplak ken en omroepen. - Kosten wegens het plaatsen van ad- vertentiën in de dagbladen - Reis- en verblijf kosten Kosten van de dub belen der leggers en plan van het kadaster Kosten van het aan leggen en bijhou den der registers van den Burger lijken Stand Teruggave van be lasting - Vergoeding aan het Rijk van 2£ pet. van het onzuiver bedrag der grond en personeele be lasting ten behoeve der gemeente ge- beven, voor zoover de opcenten be treft - Belooning der schat- torsen herschatters v. J. d. j. van de huurwaarde der localiteiten voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank f Kosten van wacht- gebouwen en bu reaux alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. - Bureaubehoeften- Onderhoud van brand weerkazernen en brandspuithuizen - Onderhoud der lan taarns en verdere kosten der verlich- 180.— f 200.- 1680.— 50.— 1890.— 150.— 220.— - 720.— -12690.— -13200.- 800.- 500.— 100.- 1550.— 600.— 150.— - 600. ting Toelage aan de Ge- zondheidscomm. - 100.- 635,35 Onderhoud van hui zen, torens, poor ten en dergelijke gebouwen voor den opeabaren dienst bestemd - 2000.- 3000. Onderhoud van stra ten en pleinen, wegen en voet paden .-24000.— -31600.— Onderhoud van mark ten, beurzen en hallen .- 670.— - 4000.— Bij de gewijzigde voorgedragen posten wordt de volgende toelichting gegeven. De postjaarwedde van de ambtenaren ter gemeente secretarie wordt met het oog op de verhoogingen op 1 Juli 1904 en de nadere regeling van de jaarwedde van den vierden ambtenaar der atd. B (f500) per saldo f425 verhoogd voorgedragen. De postschrijf- en bureaubehoeften enz wordt f200 hooger voorgedragen met het oog op benoodigdheden ter uitvoering van de Woningwet. De postkosten van het onderhouden en schoonhouden van het Raadhuis wordt f 750 verhoogd voogedragen met het oog op het buitenvertwerk en gedeeltelijke vernieuwing van bardsteenen bordes en plinten. De kosten voor het archief worden f 100 hooger geraamd, daar de jaarwedde van den archivaris f100 verhoogd wordt voorgedragen. De kosten van aanplakken en omroepen worden f 50 hooger geraamd, daar met het oog op het steeds toenemende werk de jaarwedde van den stadsaanplakker en om roeper f50 verhoogd wordt voorgedragen. De postkosten van het plaatsen van advertentiën in de dagbladen wordt in ver band met de werkelijke uitgaven daarop in 1902 gedaan, f100 verhoogd voorgedragen. De noodige toelichting ontbreekt bij de verhooging van den post reis- en verblijf kosten van f100 tot f150, hoewel de wer- 972.205 - 985.61 kelijken uitgaven in 1902 slechts f 47.25 bedroegen. De post: kosten van de dubbelen der 400.— - 500.— 100.— - 150.— 10.— 60.- 625.— 200.— - 400.-^in leggers en plano van het kadaster wordt f 100 vernoogd voorgedragen met het oog op de voorgenomen vernieuwing van een der kaarten van de oude stad. De noodige toelichting ontbreekt weer bij de verhooging van f 200 tot f 400 van den post: teruggave van belasting, waaruit de te veel betaalde gemeentelasten en schoolgelden moeten worden gerestitueerd. De verhooging van den postkosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand, met f 25 geschiedt in verband met de werkelijke uitgaven op dien post in 1902 gedaan. De hoogere raming van den postver goeding aan het rijk van 2£ pet. van het onzuiver bedrag der grond- en personeele belasting ten behoeve der gemeente geheven, voor zoover de opcenten betreft, is gegrond op het geraamde bedrag van bedoelde opcenten. De verhoogde voordracht van den post belooningen der schatters en herschatters van de huurwaarde en localiteiten, voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, schijnt gegrond op de hoogere raming van de kosten der herscbattingen. De postkosten van wachtgebouwen en bureaux alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen, wordt f150 verhoogd voorge dragen met het oog op vernieuwing der meubelen ep het bureau van de inspecteurs der politie. De bureaubehoeften van de politie worden f 100 verhoogd voorgedragen, daar sedert de invoering van scheiding tusscben de hosten van bureaubehoeften van de ver schillende takken van dienst, is gebleken, dat op dezen post een bedrag van f 150.— noodig zal zijn. Het onderhoud van brandweerkazernen en brandspuithuizen wordt f500 hooger geraamd wagens de noodzakelijkheid van eene nieuwe bergplaats van brandblusch materiaal aan de Viilastraat. Het onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting, naar het aantal lichten berekend, wordt met het oog op de werkelijke uitgaven in 1902 f510 verhoogd voorgedragen. De noodige toelichting ontbreekt weer bij de verhooging van de toelagen aan de Gezondheidscommissie van f 100 tot f 635.35, Op dien post werd in 1902 f 236.94 uit ge geven. Het onderhoud van huizen, torens, poorten enz. wordt f1000 verhoogd voorgedragen, blijkbaar wijl extra uitgaven op de onder- doelen van dien post verwacht worden. Om dezelfde reden wordt blijkbaar het onderhouden van straten en pleinen t 7600 hooger geraamd. De postonderhoud van markten, beurzen en hallen wordt f 3330 verhoogd voorgedragen, in hoofdzaak wegens de ver nieuwing van de glazen overdekking der koopmansbeurs. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 September 1903. De Macedonische opstand. De Europeesche mogendheden beginnen zich meer met de Macedonische kwestie te bemoeien. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben aan de Porte een zeer ernstig vertoog gericht naar aanleiding van de vreesefijke uitspattingen, door de Turksche troepen, in het bizonder de Albaneezen, begaan in de wilajets Monastir en Adrianopel. Zij gaan met dat rooven en verwoesten voort en dreigen van die wilajets een ware woestenij te maken. De gezanten lieten uitkomen, hoe deze wijze van onder drukken van den opstand groote zorg voor de toekomst verwekt. Het bataljon Albaneezen van Prizrend, dat grootendeeis scbuld draagt aan de uitspauingeu in het district Kirk Kilisse, is naar Prizrend teruggezonden. Volgens draadbericbt uit Saloniki werd eergisteren gemeld, dat de aigemeeue opstand in het wilajet Saloniki dien dag zou beginnen. Generaal Tsontsjef voert over de opstandelingen het bevel. Uit Sofia wordt verder omtrent de actie der Bulgaarsehe regeeiing nog gemeld De Bulgaarsehe regeering beeft Zaterdag een nota aan de Porte gericht, waarin zij de beschuldigingen van de Porie weerlegt als zou de opstand het werk zijn van Bulgaarsehe benden en de be weging toeschrijft aan het bewind en de vervolgingen van Turkije. De toestand zal misschien nog eindigen zoo heet het verder in een ramp voor beide landen. Zes klassen van de reserve, beboorende tot drie Bulgaarsehe divisies aan de Turksche grens, zijn gisteren opgeroepen. Deze troepen tellen 20.000 man. Dimitri Tsikof, secretaris aan het de partement van buitenlandsche zaken, is benoemd op den nieuwen post van Bulgaarsch diplomatiek agent in Eogeland. Een draaubencht uit Athene meldt nog, dat de Engelsen® regeering wenseht, dat een Cnristen als gouverneur-generaal in Mace donië worde aangesteld en heeft den koning van Griekenland gevraagd of nij toestem ming geeft zijn zoon prins George van Creta voor dezen post aan te wijzen. Prins George is niet genegen dit aan te nemen, maar de koning van Griekenland zou gaarne deze aanstelling aannemen voor zijn derden zooD, prins Nicolaas, die getrouwd is met de groothertogin Vladimirowna en derbaive goede relaties Heeft met Rusland. De Peterburgscbe correspondent van de Daily Express verzekert, dat op bet oogenblik 300.000 man Russische soldaten samengetrokken zijn in de vosrnaamste militaire centra ten zuiden van Kief. Ver der zyn bevelen gegeven aun den grooten staf te Odessa en Tiraspol om 80.000 man voetvolk, artillerie en ruiterij op voet van oerlog te brengen. Kr wordt druk gespro- NIEUWE SGHIED 800.— - 1000.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1