aanklacht heeft ingediend over de buiten sporigheden van de Turksche soldaten in Macedonië. Hij verklaart daarin dat, indien niet onmiddellijk paal en perk wordt ge steld aan deze buitensporigheden, Grieken land krachtige maatregelen zal nemen om de belangen van zijn rasgenooten te ver dedigen. De Armenische kwestie. De uitlevering der Armenische kerkschat aan de kroon heeft gisteren een aanvang genomen. Bij de overgave van het vermogen der Armenische kerk te Bakoe zijn aldaar onlusten voorgevallen. Er werden troepen ontboden, die op de met revolvers en steenen gewapende Armeniërs, samenscho lende op het kerkhof bij de Armenische hooldkerk en in een aangrenzende straat, schoten. Twintig menschen, die aan de be tooging deelnamen werden gewond. Van deze stierven er drie. Verder verloor een matroos het leven. Over de Armenische troebelen van den 12n wordt nog gemeld, dat zij begonnen, nadat een Armeensch geestelijke bij de kathedraal, in tegenwoordigheid van twee duizend menschen een zielemis had opge dragen voor zes Armeniërs, die bij de onlusten van Jelissabetopei gedood werden. De priester sprak ook het anathema uit over het wegnemen van den kerkschat. De menigte begon daarop te schreeuwen. Meer dan veertig revolverschoten werden gelost. De politie schoot daarop in de lucht. Toch werden eenige menschen gewond, een werkman doodelijk. Verscheiden raddraaiers en ook bedoelde priester, werden in hechtenis genomen. Uit Oostenrijk. De Oostenrijksche Rijksraad zal 23 dezer worden bijeengeroepen voor een korte zitting. De socialistische partijdag. Na een zeer heftig debat van twee en een halven dag werd op den socialis- tischen partijdag te Dresden met 283 tegen 24 stemmen een voorstel van het bestuur aangenomen, waarin als onvereenigbaar met de partijbelangen werd geacht, dat partijgenooten werkzaam zijn by de bur gerlijke pers, waar kritiek wordt gevoerd tegen oe socialistische partij. Het mede werken aan dergelijke bladen wordt echter toegestaan, wanneer dit niet voorkomt en de partijgenooten dus niet genoodzaakt worden tegen de socialistische party te schrijven of tegen haar gerichte artikelen op te nemen. Auer, Bernstein en twee andere afgevaardigden onthielden zich van stemming. Engelands vrijhandel. De meeste bladen zijn van oordeel dat Balfour's vlugschrift bewjjst, dat hy de politiek van vergelding tegenover vijandige tarieven heeft omhelsd. Eenige bladen ver wachten, dat het aftreden van den vryhandels ministers er het gevolg van zal wezen. Er is een blauwboek verschenen van 500 bladzijden, uitgegeven door het ministerie van nandei. Het bevat meest zeer uitvoerige statistitche tafels en grafische voorstellingen handelende over handel en nijverheid in Eugeiand en m den vreemde. Een woord voorat meldt, dat deze staten meest opge maakt zijn naar aanleiding van bepaalde vragen door ministers aan het departement gericht. Het blauwboek vermijdt rechtstreeks slotsommen te trekkenhet beperkt zich tot het vaststellen van feiten en cyfers. President Loubet te Montélimar. Na de troepenschouw te Montélimar heeft president Loubet gisteren aan de vreemde officieren een tweede ontbijt aan geboden. In een toespraak zeide hij dat het vooral de wensch van de republiek is, een onderlegd, onder tucht staand en sterk leger te nebben, als zijnde dit de beste waarborg voor den vrede. Immers, de volken zoeken (ietst toenadering tot de sterken, zelden tot de zwakken, wier vriendschap en mede werking nutteloos zijn. De opstand in Marokko. Volgens een particulier telegram uit Marokko is Ben-Joessi, de bevelhebber van de keizerlijke troepen, gesneuveld bet leger van den Sultan moet 600 man verloren hebben, en het scheelde maar weinig of de Sultan zelf zou in banden der opstande lingen gevallen zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 September 1903. Gemeente-archief. In de vergadering door den Raad dezer gemeente heden te houden, wordt o.a. aan de orde gesteld het voerstel tot toetreding van de gemeente (archief) als gewoon lid tot de vereeniging tot uitgaaf der bronnen van oud-vaderlandsch recht met het oog op de uitgave door die vereeniging, van de oude keuren enz. van Schiedam. B. en W. schrijven in hun toelichting dat met hunne toestemming door den archivaris der gemeente ter hand genomen is de uitgaaf van de oude keuren enz. van Schiedam, Daarmede wordt openbaarheid gegeven aan het belangrijkste wat het oud archief van Schiedam bezit uit de jaren van voor omstreeks 46C0. Van het minste was het bestaan tot nog toe onbekend, zoodat door deze belangrijke uitgave ook aan de historische wetenschap een dienst wordt bewezen. De uitgave geschiedt het volgend jaar voor rekening van de vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht, secretaris mr. S. Muller Fz., rijksarchivaris te Utrecht. De jaarlijksche contributie bedraagt f 10, S. T. M. Heden is het een jaar geleden, dat de Schiedamsche Paardentram voor het verkeer geopend werd. Gedurende het eerste jaar van het bestaan der Schiedamsche Tramweg-maatschappij zijn vervoerd 353.820 passagiers. Gisteren is hier nog een deserteur van een haring logger aangehouden. De man is naar Vlaardingen overgebracht. Van morgen is uit de Buitenhaven alhier opgehaald het lijk van den 47-jarigen K. Pronk, wonende te Scheveningen, matroos op de logger Dankbaarheid, liggende aldaar. Sedert gister-avond werd Pronk op ge noemden logger vermist. Vermoedelijk is hij bij het naar boord gaan in eenigszins ab- normalen toestand vao de plank gevallen. Het lyk is naar het Drenkelingenhuisje overgebracht. Als een bewys van den kolossalen grooten aanvoer van haring kan dienen, dat in een der haringpakkerijen en sor- teerderijen te Vlaardingen vrouwen aan het werk zijn gezet, die daarmede een aardig weekloon verdienen. Tot dusver werd deze arbeid in Holland alleen door mannen verricht. In Engeland hebben de vrouwen dit arbeidsveld reeds lang veroverd. Naar men verneemt, zal de heer A. Numan van Zon, stationschef te Rotterdam (D.P.), die met 1 October den dienst der Staatsspoorwegen met pensioen gaat verlaten, benoemd worden tot hoofd ambtenaar by de Rotterd. tram, voor de exploitatie harer lijnen in de Hoeksche Waard. Maandag-avond omstreeks 11 uur ontstond ten huize van de gezusters L. aan de Molenstraat te Delft een begin van brand, doordat een der zusters een brandend petroleum toestel bad laten vallen. Op het hulpgeroep werden de overige bewo ners wakker en eenige voorbijgangers hadden met hen het genoegen het vuur in den aanvang te stuiten en den brand te bepalen tot het uitbranden van de keuken. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 16 September. De voorzitter deelde mede, dat de atdee- lmgen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Kist, Van Lier, Van Boneval Faure, Gieichman en Bultman en tot ondervoorzitters de heeren Regout, Godin de Beaufort, Rahusen, Haveiaar en Hoyy en tot leden van de commissie van reüactie voor het adres van Antwoord op de Troonrede de heeren Van Asch van Wijck, v. Pailandt, v. Reekers, De Jong en Breepaart. De Kamer begaf zich daarna in de afdeelingen tot behandeling van het concept adres van Antwoord op de Troonrede, dat gereed is. De vergadering is daarna geschorst tot 's middags 2£ uur. Bij de hervatting van de openbare verga dering werd bet definitief ontwerp-adres van Antwoord op de Toonrede, dat als gewooniyk geheel een weerklank is op die rede, ter tafel gebracht, zooals het is gewij zigd naar aanleiding van het afdeelings- onderzoek. De openbare behandeling zal plaats hebben heden (Donderdag) 11 ure. Tot dien tijd werd de vergadering gescheiden. Z. H. de Paus heelt benoemd tot Com mandeur der Pius Orde met de Plaque den heer mr. M. J. C. M. Kolkman, president der Club van Katholieke Leden der Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is E. W. Klijberg Pernot, voorzitter van het Comité voor de Inter nationale Tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van graaf en gravin von Erbacb, kwamen gisteren in de Residentie tot het bezoeken van eenige kunsttentoonstellingen en de paardenientoonstelling in het Malieveld. De Koningin en de Prins ontvmgen Hun Moeder, en een hartelijke begroeting had plaats op het plankier van het staatsspoor station. De Koningin-Moeder zou met Hare Gasten de lunch gebruiken by Gravin van Lynden, Haar Grootmeesteres en had net voornemen te ongeveer 6 uren naar Soestdijk terug te keeren. De tentoonstelling der Hoilandsche teeken- maatschappij in de kustzalen van Pulcnri werd gisteren ochtend bezoent door H. M. de Koningin-Moeder en ue graat en gravin Von Erbacti. De neer A. W. Mesdag ge leidde de vorstelijke personen rond. Ook Z. K. H. de Prins oracht een bezoek aan de tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder deed voor Hare rekening de teekemng »Op de Veluwe", door Jan van Essen, aankoopen. Bij het verlaten der residentie deden H. M. de Koningin en Z, K. H. de Prins weder HDz. Moeder uitgeleide aan het station. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het eere-voorzitterschap van do Vereeniging van Leden der Nederlandsche Ridderorden. De commissie van voorbereiding voor het ontwerp tot wyziging van de Hooger Onderwijswet, heeft haar verslag vastgesteld en ingediend. Een wetsonderwerp is ingediend tot verhooging der Oorlogsbegrooting met f181720 m verband met de inwerkingtre ding der wet tot regeling van de Land weer en van de opheffing der schutteryen. De aangevraagde gelden zijn bestemd om de daaraan voor het loopende dienstjaar verbonden uitgaven te kunnen bestryden. Landweer. Den miliciens verlofgangers der lichting 1895, die bij de »Lanuweer" zyn overgegaan, wordt medegedeeld, dat vooralsnog met kan worden bepaald, wanneer de zakboekjes ter Gemeentesecretarie zijn af te halen. Het tijdstip, waarop bedoelde sakboekjes te verkrygen zijn, zal nader worden bekend gemaakt. Het voor Sittard gekozen, doch nog niet toegelaten Tweede Kamerlid, de heer Jean Beckers, woonde eergister-middag te 3 uur een gedeelte van de openbare zitting der Tweede Kamer op de publieke tribune bij. Van den heer A. Franssen Herderschee ontving de commissie tot wetenschappelijk onderzoek in Suriname een telegram luidende De top nabij de Gononi hebben wij bestegen, In het zuiden en Zuidwesten hebben wij geen hooge toppe waargeuomen. Wij zetten den tocht zoo spoedig mogelijk voort. De gezondheidstoestand is gunstig. De heer Von Faber, de mijningenieur, heeft ons in goeden welstand bereikt. Gisteren vergaderden in Den Haag de leden van het Centaal-Comité van deanti- revolutionnaire partij. Minister Kuyper bood als oud-voorzitter van het Comité zijn voormaligen medeleden een gastmaal aan in het »Hotel den ouden Doelen, waarbij eenige andere ministers aanzaten. Het bekende zverraad-rapport" was eergister-avond het onderwerp van bespre king doer mr. Troelstra in eene vergadering in den Haag beiegd in het gebouw »Concor- dia." De spreker werd vaak in de rede gevallenaan 't eind weerklonken zoowel applaus als gefluit en gejouw. De zaal was *eer diebt bezet. Een heftig debat volgde, waaraan een aantal sprekers van anarchis tische zyde deelnamen. Als een gevolg van den slechten zomer en de daarmede gepaard gaande werkloos heid onder de arbeidende klasse te Haar lemmermeer, vertrekken tal van arbeiders naar Duitschland, om daar werk te vinden. Te Hoofddorp is men druk bezig met het aanvoeren en verwerken van zand, dienende tot belasting van den grond, benoodigd voor het bouwen van een lort, waaraan dan ook heel wat volk bezig is. Het vooruitzicht bestaat, dat het weder verplaatsen van dat zand en meerdere werkzaamheden, gedurende den winter, aan tal van arbeiders brood zal verschaffen. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede, dat het de uitgave der goed- koope werkjes, uitgaande van het bureau, tot zijn leedwezen niet kan voortzetten, omdat de omvangrijke administratie, daaraan verbonden, te veel tijd van het bureau in beslag nam. Besloten is daarom die uitgaven te doen overgaan op de firma W. Versluys, te Amsterdam, zoodat no. 3 der uitgaven Tien jaren arbeidswetgeving, eerstdaags aldaar zal verschijnen. Vier uit Medembhk gevluchte personen, die te Haarlem weer door de polite zijn aangehouden, behooren tot de gevaarlijkste inbrekers die bekend zijn. Een hunner had een vonnis van vjjf jaar wegens diefstal met braak tegoed. De arrestatie heeft plaats gehad onder veel verzet hunnerzijds. Een hunner had zichzelf zóo verzet dat hij geheel ontkleed op een kar naar het bureau moest gebracht worden. Daar zij geld bij zich hadden wordt gedacht dat zij reeds kans hadden gezien, ergens bun slag te slaan. Trouwens daarop duidt ook de kleeding die zij aan hadden. In de cellen gingen zij danig te keer. Zjj zijn nu naar Medemblik terug. De vijfde is nog zoek en de anderen weigeren te zeggen, waar bij is gebleven. In verband met een vechtpartij in het Maastrichtsche bierhuis op den laatsten Zondag van de Zaandamsche kermis, waarbij een drietal personen ernstig met messen verwond werd, is W. K. poliersknecht te Oostzaan, als verdacht een der daders te zijn, gevankelijk naar Haarlem overgebracht. De toestand van J. Jonker, die een steek in den rug ontving, is zeer zorgeljjk. Ernstige mishandeling. Gisteren-nacht heeft te Didam een ern stige mishandeling plaats gehad, vermoede;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2