vervangen door een officier van den veiligheidsdienst. Alle agenten zijn eveneens afgezet. De minister zal de beweegredenen van dit besluit openbaar maken. Een opzienbarende bekeering. Uit Rome wordt dato 15 Septemner aan de Indép. beige een opzienbarende bekeering tot het Katholicisme gemeld, die nl. van den predikant Benson, zoon van den voor- laatsten anglicaanschen aartsbisschop van Canterbury. Onlusten te Bakoe. Volgens het Russische dagblad Kawkas is Maandag te Bakoe een groote menigte op bet luiden van de klok samengestroomd rondom de Armenische kerk. Er werd geschoten en met steenen geworpen naar de politie. Ook de aangerukte militairen werden met een hagel van steenen en schoten ontvangen. De militairen schoten terug en de menigte vluchtte in de kerk, die door de soldaten werd omsingeld. Vijf- en-veertig menschen zijn gevangen genomen, de overigen ontvlucht. Vele geweren zijn gevonden. Door steenwerpen is een soldaat gedood, zes zijn er gekwetst. De verliezen der rustverstoorders zijn onbekend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 September 1903. Naar wij vernemen, zal het gemengd dubbel kwartet uit 's-Gravenhage, onder leiding van den heer J. G. Meel, op 30 September een buitengewoon concert geven in nMusis Sacrum". Het succes in het buitenland behaald, was enorm. Prof. Fredericq e.a. schreven o. a., dat zij in hun gansche leren zelden betere muziek hadden gehoord. De man, die gisteren hier uit den trein verwijderd werd, omdat hg in dronken schap de orde verstoorde en aan het politie bureau in bewaring werd gehouden, had gisteren-middag geen zin om naar boord te gaan. Dientengevolge is hij zoolang hier gehouden, tot dat de schipper uit Maassluis, bij wien hij oehoorde, hem kwam afhalen. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad werd gisteren medegedeeld, dat was ingekomen een bericht van den wethouder van financiën, den heer G. Hint zen, dat hij ontslag neemt als raadslid, van Scheffars Co. te 's-Gravenhage een aavraag om concessie voor aanleg en exploitatie van een Ferndrukker (schrijf-) teiefoon. Van B. en W. voorstellen tot het bouwen van twee lagere scholen voor 133900 en .f44.400 en om voor straten aanleg nog toe te staan f52.900. Goedgekeurd werd een overeenkomst met de H. IJ. S. M. betreffende de levering van electnciteit ten behoeve van de verlichting van het Maasstation. Mede werd goedgekeurd het huren van een benedenhuis aan de Van Oidebarne- veidstraat ten dienste van de poliklinische o vwiieimg bij het Ziekenhuis. fcl-n aantal bewoners van Oud-Delftshaven Nieuwe Binnenweg en omliggende straten, en wegen richten een adres aan den ge meenteraad over het voornemen der Rotter- damsche Tramwegmaatschappij om in de volgende maand haar stoomtramlijn Oud- Deltshaven—Coolsingel op te heffen en daardoor in de plaats te stellen een paar dentram, welke zal rijden van de Duyststraat naar den Coolsingel. Als belanghebbenden bij het genoemd verkeer met deze verandering weinig gebaat, verzoeken zij, dat aan de R. T. M. de ver dichting zal worden opgelegd om de lijn er bedoelde paardentram door te trekken tot et Beursplein en op die lijn hetzelfde tarief ut ekeiien als op de andere vier hoofd- ignei. in de stad. Dubbele moord. Et n pfseauweiyk drauu is gisteren weer te Rotterdam afgespeeld, ia de Prinsenstraat aldaar dreef de 26- jarige Maria Kooi een bierhuis, terwjjl bij haar inwoonde sedert een jaar de 42-jarige Duitscher Richau Krieger, wiens vrouw en kinderen in Duitschland vertoeven. Reeds meermalen had Krieger volgens de buren ruzie met Maria. Beiden begaven zich gister-avond naar den zolder om waschgoed op te hangen kort daarna hoorden de buren twee schotende politie werd gewaarschuwd. De commissaris Soer en de inspecteur Van d6 Poll vonden de lijken van beiden op den zolder en een revolver met nog vier patronen naast hen. Zij had een kogelwond in de rechter slaaphij in den linker slaap. De oorzaak is vermoedelijk jalousie. Beide lijken werden van nacht naar Croos- wijk vervoerd. Bij het afloopen van een schip op de werf der firma Boele en Pot te Bolnes hebben twee werklui een slag met de lier gekregen. De een A. S. brak een arm en een been, terwijl de tweede A. W., van IJselmonde, inwendig zoo zeer gewond werd, dat hij gisteren-avond is overleden. Hij laat een weduwe en zes kinderen achter. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 September. Na gelukwensching van den heer Van Alphen aanvaardde de heer M a c k a y het presidum met een rede, waarin hij de welwillende onmisbare medewerking der leden inriep ter vervulling van de plichten, die op de Kamer rusten. Een uitgebreid arbeidsveld ligt voor de Kamer open. Bij de belangrijke nog aanhangige wetsont werpen wordt in de Troonrede nog aange kondigd menig hoogst belangrijk ontwerp. Het begrootingsdebat breidt zich voort durend uit, terwijl bij de debatten over andere onderwerpen veel van de Kamer zal worden gevergd. Hij deed een beroep op de leden om de debatten te voeren kort en bondig, gepaard aan degelijkheid. Met den wensch dat de arbeid der Kamer zou strekken tot welzijn van het vaderland aanvaardde hij het voorzitterschap. De heer V e r h e y heeft na beëediging zitting genomen. De heer Lobman rapporteert omtrent de geloofsbrieven van den heer Beckers, gekozen lid voor Sittard, en constateert, dat het proces-verbaal niet volledig was, als niet bevattende de stemmencijfers der verschillende bureaux. Overeenkomstig het voorstel der commissie is besloten, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken, alsnog de ontbrekende processen-verbaal betreffende deze verkiezing in te zenden. Het ontwerp-adres van antwoord is aan de afdeelingsvergadering gezonden en de vergadering is geschorst tot half vier. Bij de heropening der zitting, 's middags half vijf, werd door den minister van Finan cien, den heer Harte van Teckelen burg bjj de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1904 gehouden de gebruikelijke Millioenenrede: In hoofdzaak betoogde de minister: De jaren 1892—1902 leverde per saldo een tekort op van f8.399.784,98'. Voor 1903 is in 't geheel toegestaan een bedrag van f 168.010.410.18.Voorts zijn nog eenige ontwerpen van suppletoire begro tingswetten ingediend, en zal net onvermij delijk zijn nieuwe suppletoire kredieten aan te vragen. Aan den anderen kant zullen de ontvangsten méér opbrengen, dan oorspronkelijk geraamd werd, daar de opbrengst van de gewone middelen over de eerste acht maanden het 8/12 der beraming reeds meer dan één millioen overtrof, en de laatste maanden in den regel het voordeeligst voor de schatkist zijn. Voor 1904 zijn de middelen (gewone en de andere geraamd op f164,315,055, de uitgaven op f 176,054,254.35, zoodat het geraamte tekort f11,739,199.35 bedraagt. Het totaal der verhoogingen overtreft dat der verminderingen met 110,796,555.42. met welk bedrag derhalve het budget in verge lijking met het vorig jaar is gestegen. Voor Oorlog is meer aangevraagd f1,291,216, voor Waterst. f2 857.430.28, voor Koloniën f4.851.965,03, voor Binnenl. Zaken, Justitie en Marine resp. f 653.403.19, f 696,982-50 en f 571,802.02. De stijging van het eindcijfer van het hoofdstuk voor Binnenlandsche Zaken strekt in hoofdzaak ten behoeve van het lager onderwijs, waarvoor 1521.390 meer moest worden geraamd, welk bedrag bijna geheel noodig is ter uitvoering van wettelijke bepalingen. De aanzienlijke vermeerdering van uitga ven voor de Oorlogsbegrooting is nagenoeg geheel een onvermijdelijk gevolg van aangenomen weiten. Als uitvloeisel van de Militiewet 1901 moest meer worden geraamd voor een nieuw regiment infanterie 182.000, voor vergoedingen ingevolge de laatste zinsnede van art. 113 dier wet f 150.000 en voor kazerceering f 200.200de Landweerwet eiscbt eene uitgaaf van f234.140, en de Pensioenwet voor de landmacht 1902 f 279.000. Buitendien moest wegens de buitengewone duurte der levensmiddelen f 180.629 méér worden uitgetrokken voor voeuing, terwijl voor verbetering der officiers- traktementen f 188.000 wordt aangevraagd. De middelen voor 1903 geraamd op f 156.504.260. konden gesteld worden op f 164.315.055. Verreweg de meeste midde len droegen hiertoe bij. Van het tekort kunnen worden afgetrokken de zoogenaamde buitengewone uitgaven tot een bedrag van f8.108.615 en een bedrag van f70.000, dat met onder de gewone middelen mocht worden opgenomen, zoodat men op den gewonen dienst tot een ongedekt tekort komt van f3.700.584.35. Voor de invoering van de Kinderwetten zal in 1904, volgens de Memorie van Toe lichting op het wetsontwerp tot verhooging van het IV de hoofdstuk der staatsbegrooting voor het loopende jaar' nog noodig zijn f 685.000 en voor snelere afwerking van de ver betering van het Noordzeekanaal f 750.000. Bovendien moet worden gerekend op een post voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie. Ai mag men hopen, zegt de Minister ten slotte, dat ook in 1904 de Middelen met beneden de raming zullen blgven, zoo is toch met te verwachten, dat zij die in zoo ruime mate zuilen overtreffen als het geval was in de laatste jaren, waaromtrent de uitkomsten bekend zijn. Mitsdien mag met worden verondersteld, dat door besparing op de uitgaven eenerzijds en ruimer opbrengst der Middelen anderzijds ook al wordt daarbij gerekend op hoo- gere baten uit de vermogingsbeiasting, die bij aanneming van het desbetreffend wets ontwerp zijn te voorzien het evenwicht van het budget voldoende is gewaarborgd. Nadat de Minister aldus de Staatsbegroo ting had aangeboden, werd net adres-debat bepaald op aanstaanden Dinsdag. Bij Kon. besluit is aan het hoofdbestuur der vereemginguTrouw aan Koning en Vaderland", tot hst vormen van een onder steuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, of de Citadel-Medaille, gevestigd te Utrecht- verlof verleend tot het houden van eene collecte door het geheele Rijk, in de maanden October en November van dit jaar. Bij Kon. besiun is dr. Hugo de Vries, hoogteeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Prof. de Vries, hoogieeraar in de plant kunde aan die universiteit, werd eergisteren voor 25 jaar aan dezehoogeschool benoemd. 15 October, d. i. de dag waarop prof. De Vries zijn ambt aanvaardde met het uit spreken eener inaugnreele rede, zal dit feit feestelijk gevierd worden. H. M. de Koningin en de Prins hebben gisteren na hot déjeuner een rijtoer in de hooge brik gemaakt, waarvan Z. K. H. het tweespan bestuurt. Op 26 September a.s. 's namiddag te 3 uur hoopt H. M. de Koningin-Moeder het Amsterdamsch Sanatorium voor Borstljjders »Hoog-Laren" te Blaricum, te openen. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door het koor van Ant. Averkamp. Door den minister van Binnenl. zaken is aan de Gedeputeerde Staten der provinciën inlichting verzocht nopens de vragen of de Goede Vrijdag door de bevolking geheel of gedeeltelijk als een werkdag wordt be schouwd; of de Goede Vrijdag door de bevolking als een godsdienstige gedenkdag wordt herdacht en of in verband hiermede openbare godsdienstoefeningen alleen des avonds of ook des voormiddags worden gehouden, een en ander met vermelding of te dezen opzichte onder de leden der verschillende kerkgenootschappen al dan niet eenstemmigheid heerscht. Uit Amsterdam wordt bevestigd dat president Kruger den winter in Mentone zal doorbrengen. Wanneer hij uit Hilversum vertrekt, is nog niet bepaald. Naar men uit den Haag meldt, zal het wetsontwerp betreffende de pensioneering van onderwijzers, weldra aan de Tweede Kamer verzonden worden. De Avpst. verneemt, dat het stof en vuil op den vloer, in de zetkasten, enz. der Landsdrukkerij microscopisch op tuberculose wordt onderzocht in verband met voorge komen gevallen van iongaandoening. Naar aanleiding van het bericht van het U. D. (hetwelk ook door ons werd over genomen) over het ontslag van oen marine matroos, die Zondag in den optocht te Rotterdam met de banier van den matrozen bond liep,schrijft men aan de Tel. uit Nieuwediep, dat de matrozen, die het vaandel en de vlag hebben gedragen tijdens den optocht, tot heden in werkelijken dienst aan boord van hun bodem zijn gebleven. In marinekringen is niets van zulk een ontslag bekend. Voorts merkt de schrijver op, dat berichten als waarvan hier sprake is, den eersten steen leggen tot het ontslag van iemand. In den ouderdom van 75 jaren is te Amsterdam overleden mr. L. Hovy, oud president van den Raad van Justitie te Batavia. Uit Indië teruggekeerd, vestigde mr. Hovy zich in 1882 te Amsterdam, zijne geboortestad. Bekentenis. P. L. Tak, die de Nederlandsche S. D. A. P. vertegenwoordigt op het congres te Dresden, voorspelde daar, dat in Nederland, waar de xclericalen" nauwelijks twee jaren geregeerd hebben, de geheele bourgeoisie met reuzenstappen voort zou schrijden naar de vreactie". Een in sociaal-democratische termen ge stelde, maar niet onduidelijke profetie. Hij zeide verder: de ongelukkige werk staking van het voorjaar heeft dit proces sterk in de hand gewerkt. Die staking was een taak, waartegen de socialisten niet waren opgewassen. Zulk eene erkentenis verneemt men van socialistische zijde zelden binnenslands. Het bestuur van den Wereldbond voor Vrede en Vrij Internationaal Verkeer (V. V. V.) bestaat thans uit de volgende heerenB. M. Kool van Kasteel te Brum - menmr. B, H. Carp, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort; F. E. Marescot, leeraar in de Fransche taal te 's-GravenhageR. Benthem, commies der posterijen te Nijmegen en P. A. Jansen te Middelburg. Het bestuur hoopt dat ook een paar dames zich zullen aansluiten. Deroovergen van verschillende materialen aan de Rijkswerkplaatsen aan de Hembrug hebben nog niet opgehouden. Terwijl reeds een der werklieden verdacht van diefstal zich in voorloopige hechtenis .bevindt, is thans in het gerechtsgebouw te Haarlem de instructie tegen een anderen, wegens het wegnemen van koperen patroonhulzen, geopend. Het spoorwegongeluk te Barneveld. Door een der reizigers, die het spoorweg ongeluk bij Barneveld meemaakte, werd in enkele bladen de klacht geuit, dat er geen ladders in de treinen waren, om bg derge lijke ongevallen dienst te kunnen doen. Thans kan worden medegedeeld, dat aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2