Het komt ons voor, dat B. en W. niet getracht hebben, de begrooting te üatteeren, maar er voor ditmaal eens alles op te zetten, wat zij naar hun oordeel noodig achten. Tegenover een aantal verhoogde inkomst- posten en enkele verlaagde uitgaafposten, worden de uitgaven voor een zeer groot aantal posten hooger geraamd. Het zou ons niet verwonderen, als de Raad die hoogere uit gaafposten nog eens aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp en ze toetste aan de noodzakelijkheid in het licht dezer wel niet vleiende begrooting. Hopen wij, dat het onze vroeden geluk ken zal, de begrooting sluitend te maken op eene wijze, die met de belangen der gemeente zoowel ais die harer belaste ingezetenen voldoende rekening houdt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 September 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 19 September 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor deplakkamer van sigarenfabriek. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een schoenmaker (halfwas).— Een schoenmakers jongen. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien, Een drukker. Een verver. Een schippersjongen.—Een loopjongen voor manufacturenwinkel. Een boerenknecht. Jongens voor een moestuin. Een leerling wagenmakerij. Een smidsknecht. Een timmerman, met branderijwerk bekend. Een zakkenmaker (noodhulp). Meisjes voor chocoladefabriek. Een keukenmeid. Dienstmeisjes voor halve dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Kantoorbediende. Distillateursknechts. Boerenknechts. Koetsiers. Een Slagersknecht. - Kistenmakers. Ververs. Tuiniersknecht. Een houtkoopersknecht.Een loodgieter. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienst meisje voor halve dagen. Een dienst meisje voor geheeie dagen. Politie. De Commissaris van politie looft f 10.— belooning uit aan hem, die aanwijzing doet leidende tot de ontdekking van den dader var. den diefstal van een rijwiel, merk Wolf" op 5 September jl, op straat in de Zijlstraat alhier gepleegd, of van den dader van den diefstal van een rijwiel gemerkt »J. L. van der Knoop," dat op 13 September jl. uit het koetshuis van Gebr. Hoek alhier is gestolen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie een portemonnaie met eenig geld een kouseen notitieboekje met papiereneen wit gordyn een jongensvesteen sieutei. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen wagensleutel by J. Kleine- koort, Westmolenstraat 9; een kraag van een jongenspakje bij D. Krabbendam, Lange Kerkstraat 426, een buskaart «Eendracht maakt Macht" bij L. van Es, terrein van den watertoren. Toonkunst. Naar wij vernemen, is in de leden-ver- gaaering der afd. Schiedam van de Mij tot bevordering der Toonkunst, Donderdag ll. gehouden, besloten, te trachten de vroegere zaonvereemgiDg «Euterpe," onderdeel van «Toonkunst", weer op te richten, in deze vergadering werd ook het jaar verslag uitgebracht; wy hopen in de gele genheid te zijn, in het volgend nummer daaruit iets mede te deelen. Met ingang van 15 September is door B. en W. dezer gemeente benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school C (hoofd de heer C. Kerdel) mej. Th. van Rhijn, alhier. Bij gunstig weder zal het muziekkorps der dd. Schutterij morgen (Zondag) middag 1 uur in de Plantage eene uitvoering geven. De weleerw. pater A. II. Stierhout, kape laan der St. Janskerk, hoopt Donderdag 24 dezer den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren de H. Geloften in St. Domi- nicus' Orde heeft afgelegd. Alweder heeft hier een diefstal van een rijwiel plaats gehad. De heer A. B., die heden-middag zijn fiets had neergezet voor een pand aan de Tuinlaan, waar hij een bezoek moest brengen, vond het bij zijne terugkomst verdwenen. Afstijgende fietsrijders mogen met het plaatsen van hun rijwiel wel op hun hoede zijn. Het ten huize van mej. v. M.' aan de Schie gestolen horloge is gisteren teruggevonden in een ongesloten kast in de werkplaats. Vermoedelijk heeft de dader het ont- vreemde daar neergelegd uit vrees voor ontdekking. Gisteren is uit Vlaardingen alhier aange bracht de 20-jarige W., wonende te 's-Gra- venhage, om verder te worden overgebracht. W. was te Vlaardingen op een visschers- vaartuig ontslagen. Gister-avond 6 uur heeft aan de Hoog straat alhier een sleeperswagen, bestuurd door S. van Buuren, een handkar van de firma Willeman alhier aangereden, waardoor dat voertuig werd beschadigd. De voerman betaalde de schade. Het bestuur van den Noord-Kethelpolder ontving dezer dagen vanwege het hoog heemraadschap van Delfltnd de rekening der kosten, welke zijn gemaakt tot herstelling van de doorgebroken kade langs de Polder vaart. De verschillende posten te zamen vormen het aanzienlijk bedrag van f 19926,69. Hierbij moeten nog gevoegd worden de rekeningen der omliggende polders wegens de hulp bij het droogmalen verleend en andere bijkomende onkosten, tot een geza menlijk bedrag van f 5000. Het algemeen totaal der kosten, door de ingelanden van genoemden Noord-Kethelpolder tengevolge der waterramp te betalen, bedraagt alzoo de ronde som van 125000. De politie te Rotterdam heeft in een der zakken van den Duitscher Richard Krieger, die eergisteren-avond de bierhuishoutster M. M. Kool en daarna zich zelf doodschoot, een brief gevonden, gericht aan zijn zoon Max Krieger, touwslager te Torgaua/d. Elbe. In dien brief geeft hij van zijn voornemen om zelfmoord te plegen kennis, daartoe, zooals hij schrijft, door leugen, bedrog en hardheid gedreven. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft eergisteravond in tegenwoordigheid van Z. K, H. den Prins ontvangen, de Commissie van den Ned. Fotografen bond, ter aanbieding van het album uit 75 fotografiën van de gezichten op de hoofdtorens van ons land. De voorzitter, de heer Henri de Louw, bood eerbiedig met een korte toespraak, het geschenk aan. H. M. verzocht alle medewerkende leden Haar dank overtebrengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden lo. Marseille besmet te verklaren wegens pest 2o. het aantal quarantainedagen te bepalen op tien. De Sittardache Kamerverkiezing. Het onderzoek, door den district-comman dant der marechaussee te Maastricht, op ontvangen last, ingesteld naar de ongeregeld heden bij de zoogenaamde bierverkiezing te Sittard, zou volgens de Avondpost het resultaat hebben opgeleverd lo. dat het tracleeren op bier en jenever, teneinde daardoor stemmen te verwerven voor een gewilden candidaat, wel voor gekomen is 2o. dat hetgeen darrover in de dagbladen vermeld is geworden echter zeer overdreven is voorgesteld 3o. dat het, voor zoover is na te gaan, juist niet is toegepast ten behoeve der candiaatuur van den heer Bekers, wiens populariteit dit hulpmiddel niet noodig maakte, doch juist wel ter bestrijding van diens candidatuur 4o. dat het mode de beoijders zijn van het succes van den heer Beckers, die na diens verkiezing de lasterpraatjes ingang hebben doen vinden." „Bond voor Staatspensionneering." Door dezen bondis een manifest verspreid aan het Nederiandsche volk, waarvan wij het volgende ontleenen De «Bond voor Staatspensionneering" bestaat thans drie jaar en breidde zich sinds den dag van oprichting uit tot 93 afdeelingen met 7800 leden. In aanmerking nemende de geringe middelen, die ons voor propaganda ten dienste stonden, zien wy in deze sterke toename het bewijs, dat de idee«onderlinge assurantie tegen broods gebrek op den ouden dag door en onder het beheer van den Staat" levensvatbaarheid heeft. Maar dit is niet genoeg Wanneer te eeinger tyd door de Volks vertegenwoordiging een wet op ouderdoms- verzekenng in behandeling mocht worden genomen, dan zal het noodig zijn, wil het streven van onzen Bond eenigen invloed uitoefenen op de alsdan te nemen besluiten, dat de leuze: «Recht op ouaerdomsverze- kenng voor allen 1 Niemand buitengesloten 1" de leuze zij van de groote meerderheid van het Nederiandsche volk. En daarom dringen wij er bij alle vrouwen en mannen van Nederland met allen ernst op aan, dat zy zien als lid zullen aansluiten by den «Bond voor Staatspensi onneering". De minimumcontributie bedraagt 50 cents per jaar, waarvoor men gratis ontvangt het maandorgaan De Nederland sche Pensioenpartij. Ter bevordering onzer propaganda zij U echter een hooger con- trioutie aanbevolen. Secretaris van den Bond is de heer A. Voorbrood, lid van den Gemeenteraad te Arnhem. Ongeveer een kwartier na de plechtige opening van de Staten-Generaal, Dinsdag middag, hingen overal te 's-Gravenhage voor de ramen der boekwinkels «Ansichten" van den stoet, en velen waren verrast, dat dit zóó gauw in zjjn werk kon gaan, en alleen daarom al werden vele exemplaren door liefhebbers gekocht. Zij, die den stoet zelf hadden gezien, waren echter nóg meer verrast en wel omdat zij de Koningin niet in de gouden koets zagen zitten, zooais in werkelijkheid toch het geval was geweest, maar in dezelfde koets, die verleden jaar dienst had gedaan, omdat de gouden wagen toen niet door de poort kon I Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der vereeniging van oud-cadetten der Mii. Academie, vereenigen zich heden-avond een zestigtal cavalerie officieren aan eeu feest maaltijd in het hotel «De Twee Steden" te 's-Gravenhage. Van de inbrekers bjj den heer Stolp te Haarlem is één de broeder van eene der dienstboden. Zy zijn gezien met de kistjes, waarin de effecten, en ook is een der getuigen de man, die op hun verzoek den door een briefbe steller gevonden en door hen neergelegden zakdoek met effecten bad moeten vinden. De f100 belooning zou dan door het drietal gedeeld zijn. Men schiijft uit Haarlem Door de justitie is weder op vrije voeten gesteld de Woensdag alhier opgesloten K. uit Zaandam, die verdacht werd van het toebrengen van een levensgevaarlijken steek aan een bewoner dier plaats op de kermis- Bij de instructie is van zijn schuld niet gebleken. Ned. B. K. Vakcongres. Aan het Centraal Station te Utrecht vinden de Congresbezoekers Zondag by de twee hoofduitgangen leden van de Propa- gandaclub «Leo XIII", die hen naar het St. Jospehhuis zullen geleiden, of, indien zulks noodig is, hen brengen naar een kerk, waar zij hun Zondagsplicht kunnen vervullen De propagandisten zijn te kennen aan geel witte strikjes. Om 11 uur zal in het gesticht van St. Johannes de Deo, nog een H. Mis gelezen worden voor hen, die laat aankomen en nog niet de H. Mis hebben bijgewoond. (Dit gesticht staat op de Mariaplaats), Onverbiddelijk wordt het Congres geopend precies 11 uur. Het hospitaal kerkschip De Hoop is te IJmuiden binnengevallen met gebroken gaffel en gescheurde zeilen. Verder is alles wel. Het schip gaat naar Amsterdam en wordt met spoed voor het vervolg der reis gereed gemaakt. Als een bewijs, welke afmetingen het gebruik van sterken drank ook in Leeu warden heeft gekregen kan dienen het feit dat tijdens de laatste kermis in éen enkele «vergunning" die we zegt de Leeuw. Ct., niet wenschen te noemen in den tijd van 24 uren aan jenever alleen anderhalf okshoofd werd verkocht. Weet men nu, dat een okshoofd ruim 232 L., anderhalf okshoofd dus 348 L. of 435 fiescb ongeveer 20 borrels worden geschonken, dan komt men tot het treurige getal van 8700 borrels in 24 uur gebruikt in éen «vergunning". 't Is om van te huiveren 1 En men bedenke baarbij, dat dit nog slechts den jenever alleen betreft, 't Spreekt, dat ook nog een goede hoeveelheid brandewjjn, bier eet. is gebruikt. Tenzy de politie er in slage het verdwenen geld op te aporen, loopt een der kamer leden uit de Friesche districten kans gedu rende één maand zijn functie van volksver tegenwoordiger zonder vergoeding te moeten vervullen. Vernomen wordt nl. het volgende De Kamerleden ontvangen iedere maand een mandaat tot uitbetaling hunner schade ioosstelling bij den betaalmeester. De briefomslag waarin door de daarmede belaste ambtenaren aan bedoeld Kamerlid diens mandaat over de vorige maand is toegezonden, bevatte, toen de geadresseerde hem in handen kreeg, niets dan een gewoon stukje papier. Het mandaat was er uit verdwenen. Bij onderzoek bleek echter, dat de betaalmeester het op het mandaat verschuldigde bedrag van pl.m. f 166 had uitbetaald. Een al te gedienstige geest is dus op de een of andere wyze in het bezit weten te komen van het betalingsmandaat en heeft dat toen daarop na het stuk valschelijk te hebben onderteekend, bij den betaalmeester ter inning aangeboden en bet geld ontvangen. De politie heeft eer. uitgebreid onderzoek ingesteld. Terwijl men in de rivierstreken van ons land in de wintermaanden voor overstrooming vreest, heeft men thans eene kleine waters nood in Oostenrijk Drente. De Hunze is buiten zijne oevers getreden, landen en - -i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2