aangewend door de regeeringen te Peters burg en Weenen. Volgens draadbericht uit Toulon is het pantserscbip Du Chayla vertrokken naar de Levant, waar het zich voegen zal bij de Latouche TréviUe, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Macedonië. Het Spaansche budget. De ministerraad, Zaterdag te Madrid vergaderd, heeft de begrootingen van alle departementen goedgekeurdze bevatten bezuinigingen ten bedrage van 20 millioeD. De Cortes zullen den 21 n October bijeen komen. De reis van den Tsaar. Te Rome zijn eergisteren Russische geheime agenten van politie aangekomen om in samenwerking met de Italiaansche politie de jacht op de anarchisten te openen voor de aankomst van den Tsaar en om de aangekondigde manifestaties van de socialisten en radicalen te beletten. Arbitrage. Van 87 algemeene raden in Frankrijk hebben er 60 een motie aangenomen ten gunste van arbitrage. Door 18 werd zulk een motie hetzij verworpen, hetzij niet in behandeling genomen; in 9 gevallen werd nog geen beslissing gemeld. Socialistische onverdraagzaamheid. Een fraai staaltje van socialistische onverdraagzaamheid wordt uit Hannover aan de Köln. Volksz. gemeld Bij een aannemer waren twee metselaars in dienst gekomen, lid eener christelijke organisatie. Maar de neutralen let op het woord eisehten terstond, dat zij voor hun vereeniging zouden bedanken en zich bij ben aansluiten, anders zouden zij staken De christelijke werklieden bleven getrouw aan hun beginsel, de anderen staakten en de aannemer moest, om 't werk niet te doen stil liggen, de beide metselaars ontslaan. Broodeloos ioopen ze nu rond, broodeloos gemaakt door hen, die zich de vrienden van den werkman noemen. Tan den Belgischen Congo. De regeering van den Congostaat heeft gisteren aan de Engelsche regeering haar antwoord doen toekomen op de nota, die zij met betrekking tot den Belgischen Congo had ontvangen. Bestuurbare ballons. Uit Londen wordt gemeld, dat de Aer onaut Spencer Woensdag-avond eenige proeven wilde nemen met zijn bestuurbaren ballon boven het Cristal-Palace, maar dat de hevige wind hem dwong, zijne proefne ming om van het Christal-Palace naar St. Paul te gaan, uit te stellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 September 1903. Ned. R. K. Volksbond. afd. Schiedam. Gemeente-architect. Eindelyk staat weer aan het hoofd van ons blad een oproeping voor de betrekking van Directeur der gemeentewerken. De plaats is sedert 1 Augustus 1902 vacant Gemeente-begreoting. In onze opsomming van de verlaagde uitgaafposten is nog een enkele vergeten De posttoelagen en bijdragen tot op leiding van onderwijzers is verlaagd van f 1056.25 tot f600. Deze post strekt voor toelage of belooning van kweekelingen overeenkomstig de ver ordening van den 24sten December 1896 (Gem. bl. no. 14). De verlaging wordt door de verdeel ing van den post verklaard. Toonkunst. Aan het jaarverslag uitgebracht in de algemeene jaarvergadering van de afd. Schiedam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, ontleenen wij het volgende Het aantal leden verminderde met 4. Van de muziekschool kan niet gezegd worden, dat zij vooruitgaat; het aantal leerlingen bedraagt 55. De sub-commissie bestaat uit de heeren W. A. Beukers, mr. H. M, C. Poortman en M. L. Honnerlage Grete. De financiën verkeeren in bevredigende staat en toonen een saldo aan van f 138.15s. Het bestuur onderging eenige verandering door het bedanken van dr. I. van Leeuwen en het vertrek van den heer Joh. Goekoop, in wier plaatsen werden gekozen de beeren dr. J. L. Liezen berg en M, Hom. Voor de 4 concerten, die 22 October, 12 November en 3 en 24 Maart te Rotter dam door het Utrechtsch stedelijk orkest, directeur de heer W, Hutscherujjter, zullen gegeven worden, wordt aan de leden van »Toenkunst" hier, verminderde toegangsprijs toegestaan. Op het eerste concert zullen uitgevoerd worden de volgende nummers 1. Ouverture pJugend" van Kor Kuiler. 2. Fantaisie Symphon'que van Chevillard, 3. Don Juan van R. Strauss. 4. Iile Symphonic Eroïca, van Beethoven. Naar wij vernemen, zai den 12 October a. s. de stoomtram op het traject Delfs- haven—Rotterdam vervangen worden door een paardentram, die vanaf de Dmytstraat zal rijden. Zooals men weet, zal dan voor de stoom tram op het traject Schiedam—Delfshaven een 10 minuten-dienst worden ingevoerd. De in de Oosterhaven gezonken bagger molen is thans gelicht, zoodat met de werkzaamheden aldaar kan worden voort gegaan. Bij de schouwing van het lijk van den zoo ongelukkig omgekomen P. Bokhorst is gebleken, dat het kogeltje door 's mans lichaam is gegaan en dit van achteren heeft verlaten, zoodat hij niet ver van den schutter moet hebben afgestaan. In het ziekenhuis alhier doet zich een geval van roodvonk voor. De patient wordt in de barak verpleegd. Heden-morgen is door de politie aange houden een reizend koopman, A. v. d. B, gesignaleerd in het Alg. Politieblad voor f2 boete, subs. 3 dagen hechtenis, wegens Drankwetovertreding. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan zijner straf. Aan een particulier schrijven uit Banana (Congostaat) van 9 Augustus is het volgende ontleend omtrent onzen oud-stadgenoot, den heer L. van der Most Op 3 dezer en twee volgende dagen is hier feestelijk herdacht het 25 jarig jubilé van bet verblijf in den Congo van den heer L, M. van der Most, hoofdagent der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Rotter' dam, tevens consul der Nederlanden alhier. Aan de feestelijkheden werd deelgenomen door de te Banana en omstreken gevestigde Nederlanders, door alle hoogere ambtenaren van den Congostaat, de eerste twee dagen zelfs door den gouverneur-generaal. Aan het diner op 3 Augustus, den jubilaris aangeboden, waarbij alie staatsambtenaren in gala-costuum verschenen, werd door genoemden gouverneur-generaal eene toe spraak gehouden, waarin hij de verdiensten van den jubilaris uiteenzette en met lof gewaagde van den Nederlands chen onder nemingsgeest, vooral op handelsgebied, terwijl bij eindigde met een geestdriftige buide aan H. M. onze Koningin. In zijn antwoord dankte de jubilaris den spreker, en bracht vervolgens een toost uit op Z. M. den Koning der Belgen. Na eene wijle nam de gouverneur-generaal andermaal 't woordditmaal om den jubilaris namens zijn souverein de insignes over te reiken van de >Ordre Royal du Lion", waarvan de heer Van der Most bij besluit van koning Leopold tot ridder is benoemd. Aan het woord van dank door den jubilaris gesproken, verbond hij een warmen toost op den gouver neur-generaal. De feesten, door volksspelen, wedstrijden, enz. afgewisseld, hebben bij alien, die eraan mochten deelnemen, de aangenaamste herinneringen achtergelaten. In het ziekenhuis te Rotterdam is opge nomen de 12-jarige P. J. W. Stevens, die in de Fuikstraat te Oud-Kralingen door den 12 jarigen C. H. moedwillig met een bak steen op het hoofd geslagen werd, waardoor hem de hersenpan gedeeltelijk verbrijzeld werd. Zaterdag zakten 4 paarden tusschen den Schiedamschen weg en de Wilhelminastraat te Vlaardingen in het daar ter plaatse aan gevoerde zand, tot den buik in den grond. Vermoedelijk kwamen zjj daar in een ge dempte sloet terecht, Na veel moeite werden de beesten heelhuids uit hun be narde positie gered- Zaterdag kreeg de 70 jarige Gerrit Vink, werkzaam op een logger te Vlaardingen, toen men bezig was met het lossen van haring een volle ton op z(jn been, waardoor dat lichaamsdeel is gebroken. Nadat door dr. Hoogenboom ter plaatse het eerste verband was gelegd, werd Vink naar zijne woniBg overgebracht. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 161 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 157, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 143 schepen, waarvan 8 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 140, voor Schiedam 1 en voor Vlaardingen 2. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 590, en het aantal netto registertonnen 857,027 meer dan tot op gelijken datum in 1902. BINNENLAND, H. M, de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen zich Woensdag reeds na het dejeuner, ongeveer l'/j uur 's nam., naar de wed rennen op Clingendaal begeven. Tijdens de aanwezigheid van Z. K. H. den Prins in de residentie zal op een der dagen van deze week een jachtpartij gehouden worden op de Koninklijke landgoederen onder Wassenaar. H. M. de Koningin en de Prins zullen vermoedelijk niet vroeger dan aanstaanden Vrijdag uit de Residentie voor eenige weken naar Mecklenburg vertrekken. H. M. de Koningin heeft uit de door den heer Mulder, Balistraat te 's Gravenhage, ter toonstelling aldaar geëxposeerde collectie paarden vier zeer mooie zwarte Cedingsche paarden doen aankoopen. Naar De Telegraaf meedeelt, hebben de zes Gooische burgemeesters van den minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ontvangen, waarin deze den burgemeester verklaart, »niet te kunnen achterhalen, waaraan zij, toch slechts aangesteld ais bur gemeester, daarenboven een mandaat zouden ontleenen als stemgerechtigde leden der Vergadering van State en Lande van Gooi land". Het voornemen zou bestaan dat de Tweede Kamer, na afloop van het afdeelings onder zoek der Indiseben Staatsbegrootingen alsnog in openbare vergadering o. a. zal afdoen de wijziging der Gemeentewet, het telefoon-ontwerp en zoo mogelijk het Bankoctrooi. Het Verslag der Commissie van voorbe reiding der wijziging van de hooger onder wijswet is ter beantwoording gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken Zooals bekead, worden bij deze wijze van werken verslag en regeeringsantwoord in één stuk samengevoegd. Hof Tan Arbitrage. De Voorzitter van het scheidsgerecht in het Venezuelaansch geschil komt 30 Sep tember te 's-Gravenhage. Wegens verhindering van de Portugeesche leden by het arbitragehof zal een lid van het bpf voor de Balkanstaten als scheids rechter uitgenoodigd worden. De regeering is voornemens voor den ontwerpbouw van het Vredespaleis, stichting van Carnegie, een internationale prijsvraag uit te schryven. Bankoctrooi en Muntbiljetten. In zijn M. v. A. omtrent de wetsontwer pen tot verlenging van het Bankoctrooi en de intrekking der muntbiljetten, deelt de minister van Financiën o.a. mede: verlen ging van het octrooi voor 25 jaren blijft de minuter ongewenscht vinden, terwijl door het pachUoautract in het Bondsgebouw vervalt. Na rijp beraad en ernatige overweging heeft het bestuur besloten het niet te vervolgen, maar een concierge aan te stellen. Het acht daardoor de belangen der Bondsafdeeling beter gediend, leder heeft het recht naar die betrekking mede te dingen. In de IV. Schied. CU en de Volksbanier zal eene oproeping geplaatst worden. De voorwaarden, nu nog niet geheel gereed, zullen in orde zijn voor Donderdag i October en dan in het Bondsgebouw 's avonds tusschen 8-9 nre tegen betaling der drukkosten (95 ets.) te verkrijgen zijn. Reflectanten kunnen zich dan voor Maandag 6 Oct. met opgave van de gewenschte inlichtingen omtrent leeftijd, huisgezin en werkkring schriftelijk tot het bestuur wenden. Voorz. merkt nog op, dat in de be trekking geeu volledig middel van bestaan moet ge zien worden, maar dat zij moet worden beschouwd als een bescheiden bijverdienste. De Voorzitter, aldus aau het eind der agenda geko men, gaf nog het woord aan het bestuurslid den heer Kloppers, die, vooropzettend dat het doel van den Bond is, gezamenlijk de toestanden te verbeteren als nog voorstelde een bedrag uit de Bondskas voor de werkstakers te Bergeyk af te staan. De Voorzitter, opmerkend dat het nu de derde maal is, dit voorstel wordt gedaan en het reeds tweemaal niet werd goedgekeurd, gaf het woord aan den heer Hilkhuizen, voorzitter der Tabaksbewerkersafd., die zich in principe tegen een gift uit de Bondskas ver klaarde, aan persoonlijke giften de voorkeur gevend. Nu ook uit opmerkingen van andere leden bleek, dat het ongewenscht was iets uil de Bondskas af te staan, achtte de Voorzitter dit te minder noodig waar de giften reeds ruim vloeien en de Bondsatdeeling zich reeds in beginsel heeft uitgesprokenhet voorstel bleef dus buiten behandeling, Over de kwestie concierge of pachter iu het Bonds gebouw ontstond nog eenig debat tengevolge van de vragen van den heer N. Elgers of de financiën der Bondsafdeeling er zoo goed bijstaan, dat de pachtsom kan gemist worden en wat de reden is, dat een con cierge ia plaats van een pachter gewenscht wordt. De eerste vraag beantwoordde hoofdzakelijk de pen ningmeester, de heer Frederiks, met de mededeeling, dat de pachter verklaard had, de pachtsom niet meer te kunnen betalen, en waar die pachtsom niet kan gemist worden, het bestuur andere middelen in toe passing moet brengen om de financiën in evenwicht te honden. De Voorzitter wees er op dat deze zaak allereerst het bestuur geldt en alle leden gelegenheid zullen hebben de voorwaarde aan de concierge te stellen, in te zien. Nadat nog de heer Kroskinsky zich in beginsel voor het pachtstelsel had uitgesproken, stelde de heer Smit in het licht, dat de kwestie pachter of concierge is een huishoudelijke zaak, die door het bestuur moet worden uitgemaakt, terwijl de heer Verhoeve betoog de, dat hier meer dan het geldelijk belang in 't spel is en de belangen van pachter en bestuur te veel uiteenloopen om die te knnnen vereenigen. Nog vroeg de heer Hilkhuizen of het niet goed zou zijn, van het vergunningsrecht een meer beschei den gebruik te maken door het tot enkele uren te beperken. Niets meer te bespreken zijnde/werd de vergadering ten slotte op de gebruikelijke wijze, met gebed, gesloten. De collecte voor de stakende siguremakers te Bergeyk aau het eiud der vergadering gehonden, braeht op f4.90. De maandelijksche vergadering, met 't oog op de eanstsande kerkelijke feesten vervroegd, werd gisteren in Musis" op het gewone unr gehonden. Na goedkeuring van de notulen der laatst gehouden vergadering deelde de Voorzitter mede, dat in die ver gadering de leden van de dilettantenclub „Alberdingk Thijm" niet waren opgetreden, omdat zij te laat waren gewaarschuwdvoortaan zullen de onderafdee- lingen muziek, zang, en tooneel, weder naar den rooster optreden om de vergadering op te luisteren. Sedert de vorige vergadering zyn weer enkele nieuwe lede» tot den Bond toegetreden, meerendeels zoons van leden, wat voorz. een verblijdend verschijnsel acht. Hij toept den nieuwen leden een hartelijk welkom toe en uit den wensch, dat allen hun best zullen doen nieuwe leden voor de Bondsatdeeling te werven. Verder deelt spr. mede, dat de heeren Van Hees en Hickendorf naar het Vakcongres zijn afgevaar digd, dat op de Teekenschool voor de leerlingen vau den heer Van der Sluis de rekenenrsus zal gcoonden worden Maandag-avond, en voor de overigen jouderuag-avond, de vroegere spreek- of audientie- avund weer zal worden ingevoerd en die gesteld op Zaterdag-avond. Spr. hoopt, dat er dan een goed ge- oru.k van zal worden gemaakt en aldus de bestuurs vergadering op Maandag niet meer door bezoeken van de leden za. gestoord worden. Daarna kondigde de Voorzitter het optreden aan van de leden der delettantenelub. Door den heer v. A. werd daarna voorgedragen: „De Porder" en „Tanta- tua" eu door den heer A., „Twee schavuiten'', welke voordrachten een welverdiend applans oogsten. De Voorzitter deelde daarna mede, dat met 1 Nor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2