Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aan*. Woensdag 23 September 1903. So. 7707. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. algemeen overzicht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS YAH DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN! Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 22 September 1903. De Macedonische kwestie. De Russische gezant te Constantinopel, 'novieff, is Vrijdag 11. bij den Sultan op gehoor geweest. De Sultan verzekerde, dat er strenge bevelen gegeven waren om uit spattingen van de troepen tegen te gaan. betuigde zijn spijt, dat er tegen zyn wil ««"gelijke dingen gebeurd waren en gaf te v«rstaan, dat de schuldigen gestraft zouden borden. Aan den Duitschen gezant zeide de oltan, dat de opstand zijn einde nadert en 'o enkele districten reeds onderdrukt is. Volgens ambtelijke berichten van de wali's van Saloniki, Monastir en Adrianopel, van gisteren, zijn er verscheiden gevechten voorgevallen, waarin de Turksche troepen overwonnen. De Londenscbe Daily Telegraph verneemt U'1 Sofia, dd. 20 dezer: De toestand schijnt onveranderd, maar een begin van verande- komt van de zjjde van Turkjje. De orte schijnt de Buigaarsche regeering overtuigd te hebben, dat zij eerlijk een botsing zoekt te vermijden en een vergelijk wil. De Porte zoowel als de Sultan is bereid krachtige bevelen aan de troepen te zenden om de ongewapende bevolking in de oproerige streken te sparen. Voorts wil ziJ ®®n soort zelfstandig bestuur verleenen onder toezicht van een gemengde commissie, bestaande uit Turken, Macedoniërs, Bulga ren, Grieken en Wallachen. Dit plan, dat n°g in staat van wjjzen is, bevat ook een a'geheele belastinghervorming. Volgens berichten uit Sères te Sofia ontvangen zijn daar Vrijdag 50 gewonde Turksche soldaten binnengebracht. Zij kwamen van den Kresnapas, waar het gevecht voortduurt. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld De Macedonische opstandelingen melden, dut de opstand uitgebroken is in Melnik en Denairbisar en de Grieken daar er zich bij insluiten. Een bijzonder telegram uit Rilo te Sofia °ntvangen, meldt, dat vluchtelingen, daar aangekomen uit Djoemaja, bericht hebben Kebracht van een ernstig gevecht in het Derrimgebergte bij Melnik. Naar het heette, badden de Turken 500 man aan dood en verloren, onder wie twee kolonels. De meeste dorpen in het district Melnik zijn in handen der opstandelingen. Vele dorpen staan in vlam. Twee regimenten met geschut en «en bataljon Albaneezen zijn uit Djoemaja vertrokken naar Melnik, waar een groote Turksche afdeeling troepen door de opstan- st&adelingen omsingeld heet te zijn. Nog wordt uit Püilippolis (Bulgarije) in dato 20 dezer geseind: Twee geheel toege ruste bataljons zijn heden-ochtend naar Nermanli bij de Turksche grens vertrokken. b*e bevolking jmchte hen luide toe. Volgens drasdbericht uit Konstantinopel beeft de Porte onlangs de aandacht van de Servische regeering gevestigd op het streven in Servië om benden opstandelingen voor Macedonië te vormen. De Servische regee ring antwoordde, dat er maatregelen geno men waren om te beletten, dat benden de grens overtrekken, en dat zij reeds een talrijke bende, die op het punt stond de grens over te trekken, verstrooid had. De Servische regeering voegde er echter bij, dat als de vervolging van Christenen en de uitspattingen van de Turksche troepen niet ophielden en in Macedonië geen ernstige hervormingen ingevoerd werden, zij in Servië de opwinding onder het volk niet zou kunnen bedwingen. Het Neue Wiener Tagblatt maakt een onderhoud openbaar met graat Bülow, den Duitschen rijkskanselier. Deze verklaarde dat Duitschland in zijn Levantijnsche politiek geen bizondere oogmerken nastreefde. Duitschland volgt een werkelijk vredelievend beleid en denkt er volstrekt niet aan, Turkije aan te moedigen tot verzet tegen de politiek van de andere mogendheden, met name tegen Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Ëülow eindigde met de hoop uit te spreken dat de krachtige opmerkingen van de mogendheden een uitbarsting zouden woorkomen. In elk geval zullen pogingen gedaan worden, om de botsing binnen hare perken te houden. De Belgische regeering heeft het voorstel van Turkije aangenomen ,om 4 Belgische officieren naar Macedonië te zenden om deel uit te maken van het commando van de gendarmerie. Zij heeft een eerste keuze gedaan uit de talrijke liefhebbers. De 4 officieren, die definitief zullen worden geko zen, worden voor 3 jaar aangesteld en zullen een aanzienlijk tractement genieten. De Belgische regeering heeft gevraagd, dat de officieren geheel onafhankelijk zullen blijven van de twee reeds benoemde Zweedsche officieren en dat zij dezelfde rechten als dezen zullen genieten. Keizer Wilhelm te Duntzig. Na de onthulling van een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I te Dantzig begaf de Duitsche keizer zich gisteren naar het bureau van den corpscommandant, waar de aan voerder van de arbeiders van de staats- werkplaatsen een toespraak tot hem hield, om hem in de eerste plaats te bedanken voor de welwillendheid die de Keizer herhaaldelijk jegens de Duitscbe arbeiders had getoond. Hij beloofde onwankelbare trouw. In zijn antwoord herinnerde de Keizer aan den grooten Keizer, die het door den opbouw van een eensgezind Duitsch rijk pas mogelyk gemaakt had, dat de geweldige ontwikkeling van handel en nijverheid zoovele krachtige arbeidsvuisten werk kon verschaffen. Daar de arbeiders daarover vreugde en genoegdoening gevoelen, hadden zij ook voor de opening van zulk een veld van werkzaamheid er het grootste belang bij, dat dit reik onverkleind en ongestoord behouden bleef, naar buiten en naar binnen toe hecht tezamengevoegd. De opleiding die de arbeiders in het leger kregen, verschafte hun de mogelijkheid op vreedzame gebieden vele wegen te gaan. Hij hoopte, dat de heden geuite gezindheid van de arbeiders iu de staatswerkplaatsen ook in de harten van de overigen weerklank vond en dat zij zich altijd bewust zouden zijn, in de eerste plaats Duitschers te zijn. Chamberlain minister af. Behalve Ritchie en Hamilton zijn met Chamberlain nog twee Britsche ministers afgetreden, nl. lord Balfour of Burleigh, minister voor Schotland, en Arthur Elliot, financieel secretaris bij het departement van financiën. Ir. het geheel heeft dus de minister van Koloniën vier van zijn collega's in zijn val meegesleept. Het ontslag van lord Balfour of Burleigh en Elliot was geen verrassing. Men ver wachtte het. Bladen van verschillende richting, gelijk de Times en Daily News, beschouwen thans de lyst van ministers die heengaan als gesloten. De Daily News voegt er bij, dat het onverschillig is of de hertog van Devonshire en lord Londonderry aanblijven of heengaan beiden zyn blijkbaar voldoende bekeerd of verzoend, ook door Chamberlain's uittreden, maar zij tellen nu niet langer als ernstige staatslieden mede. De St. James Gazette zegt te kunnen mededeelen, dat de Koning heeft goedge keurd de benoeming van Austen Chamber lain (zoon van Joe) tot kanselier van de schatkist (minister van financiën). Men verneemt, dat de Koning verder bekrach tigd heeft de benoemmg van lord Selborne tot minister van Koloniën en van Arnold Torster tot minister van oorlog. Brodick is benoemd tot minister van Indië. De toestand in Servië. Prins Arsen van Servië, broeder van koning Peter, heeft aan een verslaggever van de Echo de Paris gezegd, dat alles in Servië naar wensch gaat (1) maar dat men de berichten van Russische en Oostenrijksche bladen, die er op uit zijn, de openbare meening in Europa ten opzichte van Servië op een dwaalspoor te brengen, moet wan trouwen. De Prins zelf vindt het intusschen blijkbaar veiliger en beter in de lichtstad aan de Seine, dan in de hoofdstad van zijns broeders rijk. De opstand in Marokko. Volgens draadbericht uit Tanger hebben de regeeringstroepen in het noord-westen bij Ouiljila een groote overwinning behaaid op de troepen van den predendent. Deze laatste sloegen op de vlucht en heten tal van gevangenen in handen der overwinnaars achter. De Sultan rukt in de richting van Tarza opde stammen bieden hun onder werping aan. Spionnage voor Engeland. Te Toulon is zekere Russin, Alexandra d'Mazza geheeten, gearresteerd, verdacht van spionnage voor rekening van Engeland. Ook een pyrotechnicus van de artillerie en een commissaris van politie moeten in deze spionnage betrokken zijn. Ontploffing in Mozambique. In het buskruitmagazijn van het fort Granades te San Sebastiao in Mozambique had eergisteren een geweldige ontploffing plaats. Er zijn vele dooden en gewonden. Gelukkig is het ongeluk beperkt gebleven tot het fort. Het gevaar voor nieuwe ont ploffingen is echter nog niet geheel geweken. Schiedam, 22 September 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 29 dezer, des namiddags twee ure, eene openbare vergadering houden. Yolksbadhuis. In de week van 14—20 Sept. 1903 werden genomen 242 baden lste ki. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 32 regen 13 regen 132 school 40 kinder»a3ct 8 Meester Krullaars. Heden herdenkt de heer L. Krullaars den dag waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot eersten onderwijzer aan een der Schie- damsche scholen en sedert onafgebroken bij het onderwijs is werkzaam geweest, zoodat hij als meester Krullaars algemeen bekend is. Zijne opleiding genoot hij aan de gemeente vormschool, om kort daarna, nadat hij zijn akte als onderwijzer had, te Bolnes zich te vestigen. Nadat bij daar eenigen tijd werk zaam was geweest, werd hij benoemd te Schiedam aan de school van wijlen den heer P. van Vlaardingen. Vandaar vertrok hij 25 jaar geleden als eerste onderwijzer naar de school aan het Paarden water om later werkzaam te zijn iu de school aan de Dwarsstraat. Vele blijken van belangstelling vielen den jubileerenden onderwijzer heden ten deel, die niet alleen in de onderwijskringen maar ook ver daar buiten, als zanger, be stuurslid van »Orpheus", kegelaar, enz., algemeen bekend en geacht is. Toen meester Krullaars heden-ochtend in zijn school kwam, vond hij het lokaal versierd en het personeel bijeen met de kinderen, die hem een feestlied toezon gen. Weldra verschenen daar de heer Faure, arrondissements-schoolopziener, en de heer Honnerlage Grete, wethouder van onderwijsook de schoolcommissie, ver tegenwoordigd door den president, den heer dr. Vinkesteyn, en den secretaris, den heer mr. Lodder, deed van hare belangstelling blijken. Met het tegenwoordig hootd der school, de heer Hage, was ook het vroegere schoolhoofd, de heer Brouwer, aanwezig. In waardeerende toespraken werd daarna NIEUWE SGHIEDA E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1