de jubilaris door de autoriteiten en school hoofden gehuldigd. Vooral de heer Brouwer huldigde den man, met wien hij 23 jaar mocht samenwerken. Fraaie bloemen en andere stoffelijke huldeblijken getuigden van de achting die den jubilaris in ruimen kring wordt toe gedragen. R. T. M. Tot aanvulling van hetgeen wij gisteren omtrent den veranderden dienst van de stoomtram meldden, kunnen wij nog mede- deelen Van de Duytstraat zal de tram van 7.35 vm. elke 5 minuten rijden tot 1035 nm. en vervolgens te 10.55 en 11,45 nm. Van de Oldebarneveldstraat van 7.55 vm. tot 10.55 nm. Daarna te 11.15 en 11.35 nm. Er zuilen dagelijks, behalve Zondags, van Schiedam arbeiderstreinen rijden om 5.30 en 6.30 vm. Zondag-middag is aan boord van het ss. Arad, gelegen in de Rijnhaven te Rotterdam, de 27-jarige stoker, Rafach Ban, in beschon ken toestand in het 10 meter diepe ruim gevallen. De man bleef op de plaats dood. Zijn schedel was gespleten. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal op een weiland aan den Kethelweg onder Vlaar- dinger-Ambacht een geheele wijk arbeiders woningen worden gebouwd. Men spreekt van 200. Men meldt uit Maassluis: Het stoomschip Dania kwam gisteren bij het uitgaan naar zee in voldoend diep wate r ten anker voorbij Vlaardingen, doch is bij het rondzwaaien bij wisseling van het gety aan den Noordelijken oever aan den grond geraakt. De sleepboot Hollander trok de Dania vlot en bij het terugkeeren naar Rotterdam voor het uitvoeren eener reparatie aan de machine, werd het stoomschip derwaarts gesleept door de sleepbooten Hollander en Scheveningen. Gisteren-ochtend half negen kwam de prins der Nederlanden met gevolg in twee open rijtuigen door 's-Gravezande om te Hoek-van Holland ten zuiden van den Waterweg te gaan jagen. Proviand werd n een afzonderlijk rijtuig meegenomen. Voor eenigen tijd ging het lid van den Deltsche gemeenteraad, de heer B. Schelling Azn., in hooger beroep bij Ged. Staten van een raadsbesluit, waarbij de politieverorde ning was aangevuld en gewijzigd o. m. met bepalingen omtrent het gebruik van steiger hout en klimmateriaal. De heer Schelling oordeelde, dat de raad in zekere bepaling zich bewoog op het gebied van den rijks wetgever. Ged. Staten hebben echter het raadsbesluit, goedgekeurd, waarop thans door bedoeld raadslid cassatie is aangeteekend tegen deze goedkeuring bij de Kroon, Door den Bond van Gemeentewerklieden te Delft is thans weder een adres aan deD gemeenteraad ingediend met een uitvoerige memorie van toelichting inzake loonsver- hooging. Op een dergelijk adres d.d. 4 April nam de raad onlangs een afwyzende beschikking. Zondag-avond is door de stoomtram van Delft naar den Haag, op den Haagweg, onder de gemeente Rijswijk, een op den weg loopend onbeheerd paard dood gereden. De koppeling, welke zich aan de voorzijde van de locomotief bevindt, drong het beest in de borst, waardoor het vooruit geschoven werd over de rails. Het geval liep zonder ontsporing af. BI NSLAND. Zaterdag deed H. M, de Koningin haar gewone rijtoer wanneer zij in Den Haag is, over Loosduinen, Loozerlaan, Wateringen, en verder over Rijswijk naar Den Haag terug. Een officier met oppasser reed een eind vooruit, terwijl eemge rechercheurs per rijwiel het rijtuig volgden tot de grens van de gemeente Den Haag. Prins Hendrik bestuurde zelf de paarden. De heer van der Cbijs, voorzitter-directeur der Export vereeniging te 's Gravenhage, heeft van den heer F. M. Knobel, minister» resident te Teheran, een schrijven ontvangen nopens den handelstoestand in Perzië, waaraan het volgende is ontleend Zaken doen op Perzië dient in den tegenwoordigen tijd met zeer veel omzich tigheid te geschieden. De koopkracht van het toch reeds arme volk wordt hoe langer hoe geringer, rechtszekerheid voor den koopman bestaat minder dan ooit, de bestaande westersche firma's, zonder wier tusschenkomst het handeldrijven op dit land eene onmogelijkheid is, zijn er ver van af winst te behalen, en zonder vooruitzicht dat zulks beter zal worden in afzienbaren tijd, en wat ons, Nederlanders, in het bijzonder betreft, zoo hebben onze belangen in dit land, ten gevolge der moeilijkheden, waarin zich bevinden de firma's (volgen de namen van vijf Nederlandsche huizen; een knak gekregen, welke, naar ik vrees, inde tegenwoordige omstandigheden althans niet te herstellen is. De minister van Justitie, mr. Loeff, heeft zich voor eenigen tijd naar het buiten land begeven. Aan de volgende gemeenten is, boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Augustus 1878, subsidie verleend Nieuw-Helvoet f 630Weststellingswerf f 7400Borger f 3435Gasselte f 4850 Sleen f16,200. Men meldt uit den Haag Het ligt in de bedoeling de nieuwe regeling der bezoldiging van ryksbelasting- ontvangers eerst in werking te doen treden bij hun eerste verplaatsing na de invoering daarvan. Ned. R. K. Vakcongres. Eerste dag. Het Ned. R. K. Vakcongres, onder be scherming van HH. DD. HH. den Aarts bisschop en de Bisschoppen van Nederland, werd Zondag 11, in het St. Jozefsnuis te Utrecht geopend door mr. P. M. J. Aaiberse, redacteur van het Katholiek Sociaal Week blad, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren Pastoors en Arts, leden der Tweede Kamer, mgr. Konings, geestelijk adviseur van het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, de burge meester en de wethouder van onderwijs van Utrecht en een aantal geestelijken. Mr. Aaiberse begon met een woord van dankbare herriunering te wijden aan de nagedachtenis van den Paus der werklieden Leo XIII, van dr. Schaepman, mgr. Botte- manne en den heer Vlekke en heette verder de verschillende autoriteiten en geestelijken vooral hartelijk welkom. Daarna hield spr. een belangwekkende rede, over de sociale en economische be- teekenis der vakorganisatie. De gilden zijn ondergegaan door hun conservatisme zonder hervormingsgeest, terwijl de moderne vak organisatie alleen doelt op het verkrijgen van de meest voordeelige arbeidsvoorwaar den. Ten slotte memoreerde spreker het tot stand komen van het collectief arbeids contract, dat zooveel tranen gekost heeft, omdat de leiding der arbeiders vaak in zulke verkeerde handen is. Mr. Aaiberse eindigde onder luide toe juiching zijne rede. Medegedeeld werd dat telegrammen van trouw en hulde aan Z. H. den Paus, II. M. de Koningin en Prins Hendrik waren verzonden. Hierna werd de algemeene vergadering gesloten en werden de sectie-vergaderingen gehouden. De conclusies der sectie-verga deringen werden 's avonds bekend gemaakt. In de avondvergadering, waar by ook tegenwoordig was Z. D. Hw. mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, be sprak mr. Aaiberse de godsdienstige zijde der vakorganisatie. Ook de Aartsbisschop was van meening, dat de vakorganisatie niet alleen een economische, maar ook een godsdienstige kwestie is en daarom spoorde hij .allen aan trouw te blijven aan het geloof. Ook mgr. Konings, geestelyk adviseur van den Ned. R.-K. Volksbond, sprak in gelijken zin. Dr. Ariëos, pastoor te Steenderen, besprak het nut van een algemeene organi satie van vakgenooten, waardoor het mogelijk zou zijn de geschonden wet, dat de voort brenger allereerst het genot behoort te hebben van zijn voortbrengsel, te herstellen. De Ministers van Binnenl. Zaken, van Justitie en Oorlog hadden nog brieven van adhaesie gezonden, terwijl de eerste, dr. A. Kuyper, beloofde zoo mogelijk den vol genden dag op het congres tegenwoordig te zijn. Tweede dag. De algemeene vergadering werd gisteren ochtend gehouden onder voorzitterschap van den heer Pastoors wegens tijdelijke verhin dering van mr. Aaiberse. De heer A. baron v. Wijnbergen, voorzitter van den Beroeps- raad te Arnhem, inleidde het onderwerp: Arbeidscontract. Zijn conolusie sprak den wensch uit, dat het arbeidscontract die be palingen van dwingend recht moge bevatten, welker nakoming door het algemeen belang gevorderd wordt en waaromtrent de erva ring geleerd heeft, of gegrond vermoeden bestaat, dat langs dien weg de naleving door allen bet best verzekerd wezen zal. Mr. baron v. Wijnbergen gaf een mooie, heldere inleiding tot zijn conclusie. Ver schillende amendementen werden daarop voorgesteld, strekkende de wenschelijkheid uit te spreken, dat bepalingen omtrent loon, arbeidsduur, ontslag en opzegging in het arbeidscontract worden opgenomen. Deze werden door den inleider als onnoodig be streden en daarna ingetrokken of verwor pen. De conclusie werd onveranderd aan genomen. Daarna sprak dr. P. J. H. Cuypers van Roermond over het onderwerp jLeerling- stelsel." Deze begon zijn rede met een kort overzicht van het vroegere gildewezen en deed daarbij uitkomen, dat de opheffing dezer nuttige instellingen oorzaak waren van den achteruitgang van den ambachts stand en leidde tot geheel verval. Hy wierp hierbij een terugblik op den verwarden toe stand hieruit ontstaan, wees o. a. op de nadeelen van de invoering van het patent voor de uitoefening van beroepen of bedrij ven, op de nadeelige gevolgen van het aanbestedingsstelsel, met gunning aan den laagsten inschrijver en op de nadeelen van den revolutiebouw. Herstel en verbetering van de toestanden zijn z.i. alleen te verwachten door een doel treffende opleiding van onze ambachtslieden en deze is slechts te verkrijgen door eene algemeene regeling van het leerlingstelsel. De beginselen van het leerlingstelsel bij het gildenwezen moeten, meende spreker, den grondslag leggen tot het verkrijgen van eene doeltreffende opleiding van onze am bachtslieden. Dat zulk een regeling in het belang is zoowel van den patroon in het algemeen, ais voor den ambachtsstand, leert de geschiedenis. Niet alle patroons, zeide spreker, zijn overtuigd, dat het leerlingstelsel op den duur gunstig zal werken, zoowel voor de patroons als voor het ambacht. Daar echter de medewerking van de patroons noodza kelijk is voor het weislagen, zoo moet deze, naar sprekers meening, ook wettelijk worden geregeld. De conclusie van dr. Cuypers was als volgt: a. een doeltreffende opleiding van onze amoachtslieden is slechts te verkrijgen door eene algemeene regeling van het leerling wezen b. zulke regeling is zoowel in het belang van de patroons in het algemeen als van den ambachtsstand c. de medewerking van de patroons bij deze wijze van opleiding dient ook wettelijk te worden geregeld. De conclusie-Cuypers werd niet bestreden, maar onveranderd aangenomen. Des middags had ditmaal onder prae- sidium van den heer Aaiberse weder een algemeene vergadering plaats, waarin de heer A. H. J. Engels, voorzitter van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het aartsbisdom, behandelde het onder werp Katholieke vakactie en in zijn conclusie noodzakelijk noemde lo. dat de leiders der vakactie voldoende ep de hoogte zijn van de sociale en econo mische vraagstukken van onzen tijd 2o. dat de leden der vakorganisatie evenzeer, meer dan tot heden is geschied, 'n «''beginsel der christelijke zedeleer en der volkshuishoudkunde worden onderwezen, en 3o. dat de katholieke vakbeweging den moreeien en fiaancieelen steun moge onder vinden van allen, die volgens het woord van Leo XIII z.g. strikt verplicht en gehouden zijn het lot der lagere standen te behartigen". (Graves de communi re). Gok in deze algemeene vergaderingen werd over de ingeleide kwesties grondig gediscussieerd, terwijl ten besluite van het congres, het program een redevoering ver meldde van den voorzittsr, mr. Aaiberse, overDe vakorganisatie en de christelijke toekomststaat. Vermeldt dient ten slotte nog, dat minister Kuyper berichtte, dat hij tot zjjn leedwezen niet weg kon en dus de vergadering niet kon bijwonen. Dit verwekte onder de Congresleden groote teleurstelling. Het congres werd bijgewoond door 500 afgevaardigden, vertegenwoordigende 75000 georganiseerde werklieden. Men meldt uit Den Haag aan de Midd. Ct. Het eigenaardig feit, dat in geen der sectiën een katholiek Kamerlid tot voorzitter werd gekozen, hoewel de Roomsch-Katho- lieken de numeriek sterkste partij in de Kamer vormen, moet, naar luid van inge wonnen informatiën, te wijten zijn aan de slechte opkomst der katholieke leden. Vele katholieke leden hebben nl., in plaats van de sectie-vergaderingen bij te wonen, waar overgegaan werd tot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters, en die gehouden zijn 's middags na afloop van de opening der Kamer, zich naar de paarden- tentoonstelling op het Malieveld begeven, die door H. M. om vier uur bezocht is. Ergo is hier niet aan partijdigheid of boos opzet der andere partijen te denken, maar eigen schuld in het spel. Als verklarende omstandigheid moet nog opgemerkt worden, dat enkele wegblyvers bekende paarden liefhebbers en kenners zijn, die zich sterk voor de tentoonstelling op het Malieveld interesseeren. De Limb. Koer. heeft omtrent het ook door ons opgenomen bericht van de Avond post omtrent de verkiezing te Sittard, den heer Schoenmackers, kapitein der marechaus see te Maastricht, aan wien de leiding bij dat onderzoek is opgedragen, gesproken. Deze verklaarde met nadruk dat door hem nooit over 't geheele onderzoek, aan wien dan ook, iets was medegedeeld. De personen, die voigens hem officieel de zaak kenden, konden onmogelijk zulke inlichtingen gegeven hebben, daar er veel waars, maar ook veel absoluut onwaars voorkomt in 't bericht van de Avondpost. Tevens verklaarde deze, dat 't onderzoek nog volstrekt met als afgeloopen kan be schouwd worden. Vee voor Zuid-Afrika. De collectie runderen uit Friesland, die gratis aan de Boeren wordt afgestaan, zal 23 dezer van uit Leeuwarden, via Rotter dam naar Transvaal verzonden worden, waar ook de collecties uit andere provin ciën, voornamelijk Noord- en Zuid-Holland, ingescheept zullen worden. De Friesche collectie bestaat uit 26 hokkelingen van zuiver Friesch ras. Vooraf zal zij in de veestallen bij het station Leeuwarden ter bezichtiging zijn op 22 dezer. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de hoofdcommissie voor den gratis-veeuitvoer besloten heeft ai de voor Zuid-Afrika bestemde dieren ter bezichtiging te stellen a.s. Zaterdag den 26a September, bij den heer J. Zoere, Honingendijk te Amsterdam, voor genooiigden en belangstellenden. Het geheele aantal stuks vee, dat Maandag 28 September vertrekt, bedraagt 130. De verscheping geschiedt door bemidde ling van de firma De Vries Co. te Amsterdam, terwijl de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij de welwillendheid heeft het vee langs hare lijnen gratis te vervoeren. De komst van den heer Wolmarans te 's-Gravenhage staat uitsluitend in verband met eenige kerkelijke zaken, meer bepaald het beroep op ds. Vermeer uitgebracht als predikant te Pretoria, voer welk beroep deze evangelie-dienaar evenwel, zooals, men weet, heeft bedankt. De heer Wolmarans vertrok 31 Augustus uit Pretoria. (Tel.) Een derde inspecteur van registratie zal te 's-Hage worden aangesteld tengevolge der uitbreiding dier gemeente. De Paardententoonsteliing in den Haag hoort weder tot het verleden. De stallen zijn zoo goed als veriaten, want bjjna alle

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2