ÜEMENttD XIEUWS. Koloniën. Laatste Berichten. Handelsberichten. Amst. proef f 16. p^us. ("f. s*: PT P'OcW*So, nacht aan de Yaillantlaan op den 29-jarigen koetsier L. gepleegden doodslag, zijn '«genover de politie beweerde onschuld aan bedoeld misdrijf niet langer hebben Volgehouden, doch aan de justitie bekend ebben het noodlottige revolverschot op den verslagene te hebben gelost. Door de politie wordt nog steeds gezocht laar het vuurwapen, waarmede het misdrijf ls gepleegd. De burgemeester van Bornemouth en de em vergezellende heeren vertrokken g'steren van 's-Gravenhage naar Amsterdam ®n zullen van daar uit de zeeweringswerken >n Noord-Holland gaan bezichtigen. Het Zweedsche stoomschip Freja, dat °nder loodscommando gisteren te IJmuiden trachtte binnen te loopen tijdens de mist, 13 daarbij 1000 meter beneden de Zuidpier gestand. Sieepbooten en vletterlieden waren aanstonds in de weer en alles werd gereed gemaakt om het schip met het middagtij a' te sleepen. ^o'gens nader bericht is de Freja vlot 8® omen en door de sieepbooten Simson 6n ^as te IJmuiden binnengesleept. Zooals wij hebben medegedeeld is, nabij oevelaken een wielrijder zeer ernstig thishandeld geworden. Thans heeft de Politie den dader in hechtenis genomen en gevankelyk naar Utrecht overgebracht. De ader, zekere T., van beroep boerenknecht, eeft bekend den wielrijder, die hem geheel onbekend was, zonder de minste aanleiding eerst met een hout op het hoofd geslagen ®n daarna met een mes gesneden te hebben. Het te Leeuwarden gevestigde comité tot afschaffing van den bakkers nachtarbeid heeft besloten, niet langer te ijveren voor plaatselijke afschaffing, maar een actie te gaan voeren voor de afschaffing van den hachtarbeid der bakkers in het algemeen. Te Hulst is overleden de heer L. J. M. van Waesberghe Janssens, lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, welke betrekking hij sedert 10 November 1893 vervulde. Als lid van de Prov. Staten had de overledene zitting veor het district Hulst en werd hij daar den 13en Juni 1876 voor het eerst gekozen. Üe overledene was lid van de Commissie van Toezicht op den Provincialen Stoombootdienst Westerschelde." Om zijn aangenaam en beminnelijk karakter was de heer Van Waesberghe Janssens alge- neen geacht en bemind en vooral voor Hulst is zijn afsterven een groot verlies. Brand. .Op den Groenenendjjk bij Opsterhout *9n gisteren vier woningen geheel in de gelegd. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten en zagen hun inboedels (slechts e#n gezin uitgezonderd) in de vlammen °Pgaan. ^e Schijndel geraakte Woensdag de sP°°rwegbeambte M. van den Besselaar met ZlJh linkerarm tusschen de buffers van 'vvee spoorwagens beklemd, zoo dat dit lichaamsdeel geheel werd verbrijzeld en "hoest worden afgezet. De klerk der posterijen en telegrafie v v', te Helmond, is als van verduistering verdacht in hechtenis genomen. Te Eindhoven zou Woensdag een paartje 'h het huwelijk treden. Op het gestelde j"Uri half twaalf, verschenen bruid en bruidegom niet. Een half nadien kwam <1® bruidegom met de mededeeling, dat zijn ru'dje zich had bedacht en van den Sewichtigen stap had afgezien. Door den trein van 12.52 uit 's-Herto- genbosch is gisteren-middag nabij station 3°h een kind van anderhalfjaar aangereden ea gedood. Een schipper had gisteren-ochtend in de zwaaiplaats van de L aakhaven te's Graven- hage het ongeluk van zijn schuit in 't water te vallen. De man verdronk. Zijn lijk is na eenigen tijd opgehaald. De bootwerker, wien tijdens de wanorde lijkheden in April op den Korten Nieuwen- dijk te Amsterdam door de politie de linkerpols bijna werd afgehakt, is thans zoover genezen, dat vingers bewogen kunnen worden. Volkomen hersteld wordt de hand niet. De burgemeester, overtuigd geworden datde man ongelukkigerwijze werd verminkt, heeft hem thans een betrekking aan den gemeentetram bezorgd. Te Zaandam is zekere S. K., die in de laatste dagen blijken gaf te lijden aan dronkemanswaanzin en die daardoor èn voor zich zelf èn voor de omgeving gevaar opleverde, Dinsdag-avond op het politie bureau onder toezicht gesteld, Na weder door een vlaag te zijn aangegrepen, is hij in denzeltden nacht aldaar plotseling over- overleden. Toen de dokter door de politie gewaarschuwd, hulp kwam bieden, was hij reeds gest'orven. S. K., die ongehuwd en 33 jaar oud was, was om zijn buitengewone lichaamskracht een bekende persoonlijkheid. Wijlen mevr. de wede. van Vleuten te Wormerveer heeft onder zekere voorwaarden aan de gemeente Wormerveer gelegateerd een som van f25,000. Bij het Russische monument te Bergen (N.-H.) heeft weder de jaarlijksche plech tige lijkdienst plaats gehad. Twee schis matieke geestelijken zongen ir. Oud-Slavi sche taal de liturgie. Een priester maakte den omgang om het gedenkteeken, het zilveren wierookvat zwaaiende. De dienst werd bijgewoond door den Russischen militairen attaché in groot tenue en diens echtgenoote. Beiden waren daartoe uit Brussel overgekomen. Een krans was aan den voet van het witte kruis neergelegd. In de gemeente H. in Friesland wonen twee arbeiders naast elkander in gehuurde woningen. De eene woning valt door de hoogere huurwaarde in de personeele be lasting, de bewoner daarvan is dus kiezer. De audere woning valt niet in die belasting, zoodat de bewoner daarvan van het kiesrecht verstoken is. Nu stelt deze in dat recht veel meer belang dan zijn buurman en zij hebben nu besloten van woning te ruilen. Dan ruilt het kiesrecht mee Te Oosterlittens (Fr.) is in den pastorie- tuin een hier te lande zeldzaam voorko mende vogel geschoten, n.l. een kruisbekvink (loxia curvirostra). Alleen op den trek vertoeven ze hier een enkelen keer. Zij onderscheiden zich door den vreemd geworden bek, waarvan de ondersnavel zijdelings naast den bovensnavel in de hoogte gaat. Het dier werd te Leeuwarden op den cursus voor de hoofdakte vertoond en tevens in de school te Oosterlittens. Een tweede exemplaar, dat met het geschotene druk bezig was in den boogaard appels uit te hollen wist te ontkomen. De fabrieksarbeider J. Smit, onder Oostwold, wien, als we onlangs meldden, met een kogelstok een gevaarlijke schedelwonde toegebracht werd, heeft zich nu op advies van zijn geneesheer naar het Academisch ziekenhuis, te Groningen, begeven. Een beentje drong tot in de hersenen door en moet verwijderd worden. De dader D. G. van Midwolda, wordt nog in voorarrest gehouden. Er wordt een Noordsche expeditie uitgerust om waarnemingen te doen aangaande de magnetische noordpool. Daarvoor zal een station gevestigd worden op ongeveer 200 kilometers van de magne tische pool en voor dit station zal waarschijnlijk de Leopoldhaven op Noord- Somerset worden uitgekozen. In een kring om deze pool heen zullen dan op verschillende andere plaatsen waarnemingen worden gedaan. Telegrafie zonder draad. Ver schillende Engelsche bladen vernemen, dat Marconi de beste verwachtingen blijft koes teren van de toekomst zijner uitvinding. Hij verklaart dat de verbeteringen, in den jongsten tijd aangebracht, alle verwachtingen overtreffen. Volgens mededeeling uit Londen van de politie aldaar zouden drie Israëlieten van Poolsche en Hongaarsche afkomst, vervaar digers van valsche Nederlandsche muntbil jetten van tien gulden, van gemelde plaats zijn vertrokken via Antwerpen naar Neder land en zouden zij trachten om die biljetten te gelde te maken, waarschijnlijk inVenlo of andere plaatsen van Limburg of elders hier te lande. Tot op de hoogte van 1000 M. is in de vorige week in Zwitserland al sneeuw gevallen. Woensdag konden de post wagensvan Göschenen naar den Furkapas wegens de sneeuw niet verder dan Hospenthal komen, en die naar den Grimselpas uit Meiringen niet verder dan Handeck. Te Gietsch zaten vele reizigers ingesneeuwd. De poging van den luchtschipper Speto- rini om over de Berner Alpen te trekken, onder de voorwaarden, zooals die waren gesteld, is niet gelukt, maar de lucht- is in geslaagd, over de Alpen te gaan van den anderen kant en na een reis van twintig uur weer neergedaald in het kanton Tessino. Het vermoeden van sommigen, dat de ongestadige zomer is te wijten aan Martinique, wordt, volgens de Voss. Ztg, gedeeld door prof. Benseler te Göttingen, Ook hij schrijft den lagen luchtdruk, waarover dit jaar zoo algemeen geklaagd toe aan de sterkere werking der vulkanen, die zich sedert de uitbarsting op Martinique ook in Europa heeft vertoond. De heete lucht, die voortdurend uit die bergen opstijgt, trekt oostwaarts en heeft, als zij afkoelt, zwakkeren luchtdruk ten gevolge. De vulkanen op IJsland werken aldus in Noord-Europa, de Vesuvius en de Etna in het Zuiden. PROGRAMMA van de Matinee door de Schiedamsche Staf- muziek Zondag a.s. in de Officieren-Vereeniging te ge ven. Eerste Afdeeling. 1. Aan die Gewehren, J. Lehnhardt. 2. Ouverture «Le droit du Seigneur", F. van Weddinghem. 3. Unter palmen und blumen, Walzer, J. Stasny. 4. Pot pourri «Trouvère", G Verdi. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture «Piqué Dame", F. von Suppé. 6. Confetti, «Potpourri", J. Klein. 7. Herzensdieb «Gavotte", W. Popp. 8. Eantasie sur les «Mousquetaires au couvent", L. Varney. Atjeh. Uit Kota Radja werd 22 Augustus aan het B. N. geseind. Toeankoe Machmoet kwam van Lho Seumawe naar Kotaradja om den gouverneur vóór zijn vertrek naar Batavia te spreken Hij gaf den generaal Van Heutsz inzage van een tweeden brief van Panglima Polem en Radja Keumala, behelzende het verzoek om te Lho Seumawe door den Sultan en Toeankoe Machmoed en eenige genoemde groot Atjehscbe hoofden te worden ontvange n, teneinde zich aan den gouverneur te onderwerpen. Toeankoe Machmoed zeide vast overtuigd te zijn, dat Panglima Polem zou komen. Daarom stond generaal Van Heutsz toe, dat bij den 24 dezer met de genoemde hoofden naar Lheu Seumawe zou vertrekken, onder mededeeling dat de achtervolging eerst gestaakt zal worden op den datum dat zekerheid wordt verkregen, dat Panglima Polem met de zijnen op weg is naa Lheu Seumawe. Generaal Van Heutsz is heden naar Batavia vertrokken. Den 24en Aug. werd uit Tapan geseind aan het Bat. Nbl. De depatie Poebo van Lolo, die last gaf tot den moord te Lempoer, het laatste hoofd van Koerintji, dat zich niet had onderworpen, is gevangen genomen. De ontbinding der expeditie nadert. Bij kon. besluit is aan G. Visser Bzn., kapitein commandant. D. Visser, le luite nant en A. B. Meilink, le luitenant bij het thans ontbonden weerbaarheidscorps, ge vormd uit de scherpschuttersvereeniging alhier, op hun verzoek eervol ontslag verleend. Naar wij vernemen, hebben heden middag de ambtenaren De Hoogh en De Ruyter den melkboer A. aangehouden met 10 liter jenever in een melkemmer, zonder dat dit vervoer door de vereischte stukken was gedekt. Bij het vertrek uit 's-Gravenhage naar Mecklenburg werd het Koninklijk Echtpaar heden-ochtend 8 u. 10 m. aan het Staatsspoorstation uitgeleide gedaan door den gouverneur en den burgemeester der residentie. Vooral met laatsigeuoemde onderhield de Koningin zich tot het vertrek van den trein. Niettegenstaande het vroege ochtenduur werd het vertrek bijgewoond door vele belangstellenden, die Koningin en Prins hartelijk toejuichten. De Minister van Buitenl. Zaken heeft benoemd en heden geïnstalleerd de com missie voor advies en voor bouw en inrich ting van het arbitragehof met bibliotheek te 's-Gravenhage, en welke werd samenge steld uit de leden van het arbitragehof en architecten van naam benevens den rijks bouwmeester. Voorzitter dezer commissie is het Tweede Kamerlid Lohmac. BEURS VAN SCHIEDAM. 25 Sept. 1903. Officieels noteering van de Commissie u t de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 25 Sept. Moutwun f 9V|. per Hectoliter cont-, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Summing vast. Bond van Distillateurs Moutwuk: flOi/s. Jenever: f 14.50. Prima Graanspiritus f 15f 151/,. Spoeling f 110. Berlun, Spiritus in loco |24 Sept. 1480 14.75 1550 25 Sept. is!— 14.90 1550 Mais 23 Sept. 55. 15.50 15.50 (»- t) 24 Sept. 53'/,. New-York. Amsterdam. 21 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. 25 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 24 Sept. 2 18 cM. 24 Sept. 1.79 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.ü7j Disc. 4 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerp. -47.77J 4 CURECHEM-ANDERLECHT,24 Sept. Heden waren aangevoerd 1685 stuks run deren, waarvan 611 ossen, 147 stieren, 927 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.83 a 0.95, stieren tr. 0.73 a 0.85, koeien fr. 0.73 k 0.85 per kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3